konserwacja unitry g8010

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
rokob33
Posty: 48
Rejestracja: 06 kwie 2016, 21:15

konserwacja unitry g8010

#1

Post autor: rokob33 »

Witam prosze o rade co sam moge zrobic ''dobrego'' :) dla gramofonu chodzi mi przede wszystkim jakie elementy i gdzie przesmarowac jak np wymienic smar w tlumiku windy? bo nie wiem jak sie do tego elementu dostac
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: konserwacja unitry g8010

#2

Post autor: BRob »

Cześć.

Jak winda chodzi to lepiej jej nie ruszaj, jest ciężko znaleźć taki smar, który odpowiednio przyhamuje działanie sprężyny.

Jeżeli gramofon był nieużywany długo, to pomaga "rozruszanie", miałem tak u siebie w GS 438 (krewniak g8010). Po wyciągnięciu gramofonu z szafy, ramię wcale nie opadało, musiałem mu pomagać wciskając windę paluchem. Po jakimś czasie winda zaczęła działać, ale wydawało mi się, że opada za wolno i wtedy wpadłem na pomysł, że wymienię smar. Po zmianie oryginalnego na nowy (gęsty - przynajmniej tak mi się wydawało), ramię łagodnie, ale szybko opuszczało się na płytę, horror zaczynał się po uruchomieniu automatu podnoszącego ramię po zakończeniu płyty. Ramię strzelało do maksymalnego górnego położenia (przy zamkniętej porywie waliło w nią) i opadało z impetem, odbijało się od windy, wykonywało jeszcze jeden podskok.... :shock:

To tak ku przestrodze, jeżeli nie ma konieczności to lepiej nie ruszać tego elementu.
rokob33
Posty: 48
Rejestracja: 06 kwie 2016, 21:15

Re: konserwacja unitry g8010

#3

Post autor: rokob33 »

ok to poczekam jak bede go juz odpalac to zobacze jak z ta winda jeszcze musze trafic headshell
TomcioS
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2013, 13:49

Re: konserwacja unitry g8010

#4

Post autor: TomcioS »

Wszystko da się wyregulować, ale jest trochę męczarni.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: konserwacja unitry g8010

#5

Post autor: Obywatel »

rokob33 pisze:ok to poczekam jak bede go juz odpalac to zobacze jak z ta winda jeszcze musze trafic headshell
Jeśli mógłbym coś doradzić, to szukaj heashell'a z podłużnymi otworami na mocowanie wkładki. Jest też wersja z okrągłymi otworami, które uniemożliwiają regulację wkładki.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ