Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Tripper
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2016, 19:28

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#1

Post autor: Tripper »

Witam, znalazłem u wujka mnóstwo płyt winylowych oraz gramofon Unitra G8010. Niestety ma on kilka wad: złamana igła, pęknięty pasek napędzający, nie do końca działające przyciski SIEĆ oraz opuszczenia igły... Sprzęt nietknięty kilka lat, z tego co wyczytałem, dobrze by było zmienić wkładkę (~100 zł AT95E). I tutaj nasuwa się pytanie, czy nie lepiej byłoby sobie kupić nowy gramofon, czy bardziej opłaca się odnowić ten? Na nowy mógłbym wydać ~400zł
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#2

Post autor: chudy_b »

Tripper pisze:Na nowy mógłbym wydać ~400zł
Jesli myślisz o kupnie nowego nowego za 400 zł, to daj sobie spokój. Jesli myślisz o kupnie nowego używanego, to wkładkę prawdopodobnie i tak będziesz musiał kupić nową. A przynajmniej igłę, ale to nie wiele taniej. Tak więc kup wkładkę, pasek do 8010 i spróbuj go uruchomić, nie masz nic do stracenia. Jak się nie uda, wkładkę wykorzystasz w innym gramofonie.
Tripper
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2016, 19:28

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#3

Post autor: Tripper »

Dzięki, dobrze gadasz, tylko nasuwa się jedno pytanko: czy ta wkładka (AT95E) będzie pasować do innych gramofonów? Czy już wtedy musiałbym szukać gramofonu do którego pasowałaby właśnie ta wkładka?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15138
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#4

Post autor: darkman »

AT95E będzie pasować do wielu innych gramofonów. Pasek, smarowanie i geometria to żaden wydatek do 8010, zatem Twoje 4 stówy nadal mają wartość nabywczą. Za 400 pln możesz trochę pomarudzić w używanych gramofonach tak czy siak. Szału nie ma ale czasem trafia się fajny deal.
Awatar użytkownika
starypierdziel
Posty: 159
Rejestracja: 24 lut 2015, 19:20
Gramofon: Blaupunkt P-110

Re: Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#5

Post autor: starypierdziel »

Kwestia tylko, czy po naprawie Unitra spełni oczekiwania kolegi.Uważam,że lepiej odłożyć jeszcze parę groszy i zgłosić się do użytkownika "esdarek" po jakiś sensowny egzemplarz :) Trzymam kciuki i powodzenia.
Blaupunkt P-110 + Ortofon 2m Red
Kenwood KA 4040R
Kenwood DPF 2010

Pylon Opal Monitor
Tripper
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2016, 19:28

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#6

Post autor: Tripper »

Mój wujek jest fanem muzyki rockowej/metalowej, więc mam nadzieję, że i dobry gramofon kupił wtedy, żeby se posłuchać :D
Postanowione, kupuję wkładkę, nowego headshell'a i pasek napędzający. Przyciski jakoś się naprawią i reszta już będzie z górki. Dzięki!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#7

Post autor: chudy_b »

Tripper pisze:wtedy
Wtedy to za bardzo wyboru nie miał. Ty masz ten komfort, że na tym możesz się czegoś nauczyć, a coś lepszego kupić, jak uznasz że warto.
Tripper
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2016, 19:28

Naprawa Unitra G8010 czy kupno nowego?

#8

Post autor: Tripper »

Masz rację @chudy_b Na początek spróbuję naprawić swojego Unitra, a z czasem, jeżeli nie spełni moich oczekiwań, pewnie i zamiennię na coś lepszego :D Oczywiście będę pamiętał, że już mam nowiutką wkładkę, więc w razie czego będę miał już na co zamienić stary sprzęt z używanego gramofonu.
ODPOWIEDZ