Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vitosto
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 13:14
Gramofon: Fonica Daniel G1100
Lokalizacja: Dzierżoniów

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#1

Post autor: vitosto »

Witam!
Dostałem od kolegi Daniela G-1100 fs. Gramofon miał kilka problemów, tzn. luźne paski -zostały wymienione, spalona żarówka w sensorze - wymieniona. Winda nie chciała się opuszczać, po wymianie paska już działa ok. Ma niestety jeden feler - po skończeniu płyty ramię raz się cofa a raz nie ( na tej samej płycie). Nie wiem od czego to zależy. Potrzebuję pomocy wyregulowaniu ustawień krańcowych ramienia, czyli która śruba i jak to zrobić. Posiadam serwisówkę ale z niej nie bardzo zrozumiałem jak mam to zrobić. Ponadto chciałem o poradę jak wymienić smar w windzie
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#2

Post autor: chudy_b »

Układ wykrywania końca płyty w Danielu jest ostro zakręcony. To układ optoelektryczny. W polu fotokomórki przesuwa się przesłona z paskami. Układ wykrywa szybkość jej ruchu. Powodem problemów może być niekontaktująca żarówka fotokomórki, może jakieś elementy elektroniczne nie trzymają już parametrów i układ działa "na granicy". Generalnie kłopotliwe uszkodzenie.
Awatar użytkownika
vitosto
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 13:14
Gramofon: Fonica Daniel G1100
Lokalizacja: Dzierżoniów

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#3

Post autor: vitosto »

U mnie nie ma żarówki - jest fotodioda, przemyłem to wszystko, i teraz przynajmniej raz działa a raz nie. Wcześniej w ogóle nie działało. A śruba pod ciężarkiem przeciwwagi do czego służy?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#4

Post autor: chudy_b »

vitosto pisze:A śruba pod ciężarkiem przeciwwagi do czego służy?
Chodzi Ci o otwór w obudowie pod przeciwwagą? WG serwisówki jest to regulacja punktu zadziałania wyłącznika kątowego, czyli może mieć coś wspólnego z Twoim problemem. W swoim Danielu zauważyłem, że wyłącznik nie działa jeśli płyta nagrana jest "pod korek" i dobiegówka jest bardzo krótka. Widac ten układ potrzebuje chwili by zareagować.
Awatar użytkownika
vitosto
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 13:14
Gramofon: Fonica Daniel G1100
Lokalizacja: Dzierżoniów

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#5

Post autor: vitosto »

Dokładnie tak, a jak ustawić prawidłowo ten wyłącznik kątowy - który to jest na schemacie (chodzi mi o symbol)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#6

Post autor: chudy_b »

vitosto pisze:wyłącznik kątowy - który to jest na schemacie (chodzi mi o symbol)
Nie rozumiem tego zdania
Awatar użytkownika
vitosto
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 13:14
Gramofon: Fonica Daniel G1100
Lokalizacja: Dzierżoniów

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#7

Post autor: vitosto »

Napisałeś w poprzednim poście "punktu zadziałania wyłącznika kątowego" - więc myślałem że jest to jakiś przełącznik , który ma swoje oznaczenie na schemacie, który rozpoczyna funkcję powrotu ramienia. Ale zdaje się że za to odpowiada przesłona z paskami w polu fotokomórki. Jednak dalej nie wiem jak mam ustawić tą regulację pod przeciwwagą, jak ustawić ramię do rozpoczęcia regulacji itp.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#8

Post autor: chudy_b »

W szczegółach Ci nie napiszę, nie robiłem tego. Wydaje mi się, że tego na schemacie elektrycznym nie znajdziesz, bo to element mechaniczny. Jakaś śruba, być może mimośród. Spróbuj tym pokręcić i zobaczyć czy coś daje.
Awatar użytkownika
vitosto
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 13:14
Gramofon: Fonica Daniel G1100
Lokalizacja: Dzierżoniów

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#9

Post autor: vitosto »

Ok, dzięki spróbuję. Mam jeszcze pytanko: co Smarowałeś w swoim Danielu? Wymieniałeś smar w windzie? A.. i jaką Masz wkładkę?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel G-1100 fs ustawienie powrotu ramienia

#10

Post autor: chudy_b »

Daniel to był mój pierwszy gramofon i kupiłem go po pełnym profesjonalnym serwisie. Sam nic w nim nie robiłem. Ze smarowaniem uważaj. Generalnie jeśli coś działa, to tego nie zaczepiaj. Jesli winda opuszcza się prawidło, nie za wolno nie za szybko, to smaru nie wymieniaj. Możesz mieć kłopot z dobraniem odpowiedniego.

Co do wkładki, to uzywałem go najpierw z AT95, potem AT120, a potem... Daniel poszedł do domowego muzeum a na jego miejsce kupiłem inny gramofon.... ze trzy razy :D Myślę, że AT120 to maks co warto do Daniela wkładać, choć uważam go mimo wszystko i mimo wszystkim za bardzo fajny gramofon.
ODPOWIEDZ