Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#1

Post autor: adik75 »

Jak w temacie, odtwarzając single, w pewnym momencie przerywa - w tym samym miejscu, raczej pod koniec płyty. Tak jakby uznał, że płyta się skończyła... Nigdy w życiu nie miałem w domu Daniela, przytargałem go dzisiaj z giełdy płyt. Czy to można ogarnąć, czy zwrócić gramofon?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#2

Post autor: chudy_b »

Daniel ma wyjątkowo bez sensu skomplikowany układ wykrywania końca płyty. To jest układ opto-elektryczny, który wykrywa zwiększoną prędkość ruchu ramienia w rowku końcowym płyty i załącza sensor STOP. Dziwne, że problem jest tylko z singlami. Jemu nie powinno robić różnicy jaką płytę obsługuje.

Naprawić się to oczywiście da, jak wszystko. Do Daniela bez problemu kupisz części zamienne jesli będzie trzeba. Wygląda mi to na uszkodzenie elektroniczne. Na początek sprawdź czy świeci żarówka w tym czujniku.
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#3

Post autor: Krzysztof_67 »

Daniel ma czujniki optyczne oparte na elementach półprzewodnikowych pracujących w podczerwieni, pewnie niewiele zobaczysz ;) . Zamiast tego popatrz jak wygląda obracający się singiel. Być może płyta jest niecentrycznie ułożona na talerzu i stąd masz takie zachowanie gramofonu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#4

Post autor: chudy_b »

Krzysztof_67 pisze:Daniel ma czujniki optyczne oparte na elementach półprzewodnikowych pracujących w podczerwieni,
A skąd taki pomysł? Zwykłe żarówki tam siedzą.
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Re: Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#5

Post autor: adik75 »

Krzysztof, testowałem pięć różnych singli, na każdym to samo... Będę musiał sprawdzić te żarówki... Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#6

Post autor: kaf »

Były dwa wykonania czujnika - pierwsze z żarówką i fotorezystorem oraz drugie z diodą i fototranzystorem. Kwestia tylko rozpoznania która jest w środku i to determinuje następne działania.

Co do żarówki/diody - gdyby nie świeciła, wyłącznik nie działałby w ogóle. Jeżeli na singlach głupieje, a na LP działa normalnie, to usterka dotyczy nie faktu "czy" układ działa, tylko "jak" działa. Czyli wymaga regulacji.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Daniel kończy przed czasem odtwarzać single

#7

Post autor: chudy_b »

kaf pisze:Jeżeli na singlach głupieje, a na LP działa normalnie, to usterka dotyczy nie faktu "czy" układ działa, tylko "jak" działa.
Pełna zgoda.

Napisałem juz wcześniej, ale chyba nie wysłałem. Wyjmijcie żarówkę z czujnika, albo inaczej go "popsujcie". Jest prawdopodobieństwo, że na singlu nadal stop będzie sie załączał. Wtedy nalezy szukać uszkodzenia w innym miejscu niż czujnik i jego obwody. Jeśli problem zniknie, to mamy kłopot w okolicy czujnika, a to tylko kilka elementów.
ODPOWIEDZ