Gramofon Fonica WG-500 - pomóżcie proszę mi go obsłużyć

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Ciechu
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2015, 19:34

Gramofon Fonica WG-500 - pomóżcie proszę mi go obsłużyć

#1

Post autor: Ciechu »

Witajcie. Temat do dyskusji to gramofon Fonica WG-500 ze wzmacniaczem lampowym. Przytuliłem po rodzinie ładny egzemplarz z oryginalnymi kolumnami. Uzupełniłem w nim braki czyli lampy (od zawsze grał z zewnętrznym wzmacniaczem i głośnikami), żaróweczka lampki zasilania oraz wkładka z igłą. Wkładkę kupiłem nową, marki Telefunken. O ile się nie mylę Fonica produkowała te wkładki na licencji. Naczytałem się że to towar, który się starzeje zatem zdecydowałem się na zakup nowej, niemieckiej. O dziwo urządzenie zagrało. Na szczęście przygarnąłem razem z nim niewielką kolekcję płyt.

Piszę, gdyż nie do końca ogarniam mechaniczne funkcje tego gramofonu. Według mojej wiedzy gramofon może ręcznie lub automatycznie ustawiać ramię w pozycji początku odtwarzania płyty (z uwzględnieniem rozmiaru płyty), może powtarzać cykl odtwarzania oraz może samodzielnie podawać kolejne płyty "zmagazynowane" na długiej ośce. Mam parę pytań.
1. Do czego służy drugie ramię gramofonu? Na filmach na youtube widać, że ramię dociska stos płyt w funkcji zmieniacza ale również wydaje mi się że zmieniając jego położenie zmieniają się jakieś parametry mechaniczne. Gdy to pierwsze ramię jest odchylone, ramię z igłą automatycznie startuje od początku płyty o średnicy 30cm zaś gdy przestawi się je w stronę osi, ramię startuje zdaje się tak jak dla mniejszej płyty, której nie posiadam więc nie umiem tego zweryfikować. Czy gramofon rozpoznaje średnicę płyty po ustawionej prędkości i po położeniu drugiego ramienia?

2. Jak obsługuje się funkcję powtórnego odtwarzania tej samej płyty? Wyczytałem że jest taka możliwość.

3. Jak obsługuje się zmieniacz płyt? W zestawie jest druga, długa oś, na którą nakłada się stos płyt odtwarzanych po kolei. Obrazuje to ten film: https://www.youtube.com/watch?v=GNJzIGVf8Pc
Ja chyba nie potrafię jej prawidłowo zainstalować i nie wiem co należy zrobić aby cykl odtwarzania się powtarzał. To drugie chyba odpowiedziałoby na moje poprzednie pytanie

4. Czy są dwa czerwone "przyciski", które tak naprawdę przyciskami nie są a raczej tylko sygnalizują co się dzieje z mechaniką lub może są jakimiś czujnikami?

W zasadzie sprawę załatwiłaby instrukcja obsługi tego gramofonu ale niestety nie posiadam takiej i nie udało mi się jej namierzyć. Zatem może podpowiecie mi coś?
Załączniki
Obrazek urządzenia
Obrazek urządzenia
Ciechu
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2015, 19:34

Gramofon Fonica WG-500 - pomóżcie proszę mi go obsłużyć

#4

Post autor: Ciechu »

Dziękuję za linki. Właśnie takie funkcje jak na filmach chciałem uzyskać, jednak obsługa wcale nie jest taka oczywista. W międzyczasie trochę pomęczyłem moje urządzenie i doszedłem z nim do porozumienia. Instrukcja obsługi utwierdziła mnie w przekonaniu że dobrze czyniłem.
ODPOWIEDZ