Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Slawek70
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2024, 14:30

Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#1

Post autor: Slawek70 »

Witam. Mam problem z zarówką od przesłony zakończenia płyty w Bernard gs 434. Żarówka nie świeci. Chciałem zapytać jaka to żarówka i czy jest tam jakiś bezpiecznik który móglby tą żarówkę rozłączyć?
Jacek63
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2023, 18:48

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#2

Post autor: Jacek63 »

To jest żarówka 12V/50mA tzw. telefoniczna. Dostępna na popularnym portalu aukcyjnym. Zapewne jest przepalona, choć może nie być tego widać na pierwszy rzut oka. Zanim zaczniesz tropić bezpiecznik, wyjmij tę żarówkę i sprawdź miernikiem.
Awatar użytkownika
Krzysztof_M
Posty: 83
Rejestracja: 17 gru 2023, 23:28
Lokalizacja: Katowice

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#3

Post autor: Krzysztof_M »

W modelu GS 8010, czyli to chyba to samo, zastąpiłem tą żarówkę czerwoną diodą LED.
Umiejscowienie tej żarówki jest wyjątkowo nieszczęśliwe i jej wymiana to spory kłopot.
Stąd decyzja aby problem rozwiązać na dobre.
α β Σ Φ  Ω  μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 867
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#4

Post autor: BRob »

Krzysztof_M pisze:
29 maja 2024, 13:18
zastąpiłem tą żarówkę czerwoną diodą LED
Czy pojedyncza dioda LED może zastąpić żarówkę, która "miga" z częstotliwością sieci? Nie jestem elektronikiem (więc chętnie się wypowiem :D ), ale wydaje mi się, że połowę impulsów tracisz, dioda przewodzi tylko w jedną stronę.(?)
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1261
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#5

Post autor: Piterski »

Czy to jest ta pod talerzykiem z otworami?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1907
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#6

Post autor: Jaculek »

BRob pisze:
29 maja 2024, 15:52
Czy pojedyncza dioda LED może zastąpić żarówkę, która "miga" z częstotliwością sieci? Nie jestem elektronikiem (więc chętnie się wypowiem :D ), ale wydaje mi się, że połowę impulsów tracisz, dioda przewodzi tylko w jedną stronę.(?)
To nie jest oświetlenie stroboskopu. Ta żarówka świeci na fotorezystor ciągłym światłem (zasilanie DC) i jest przysłaniana przez przesłonę połączoną z ramieniem. Układ powoduje wyłączenie silnika i podniesienie ramienia po zakończeniu płyty.
Analog: Dual 704&721+DenonDL301/ShureV15III/Dual M20E/OrtofonMC-20>Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfra: Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 867
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#7

Post autor: BRob »

Jaculek pisze:
29 maja 2024, 20:30
BRob pisze:
29 maja 2024, 15:52
Czy pojedyncza dioda LED może zastąpić żarówkę, która "miga" z częstotliwością sieci? Nie jestem elektronikiem (więc chętnie się wypowiem :D ), ale wydaje mi się, że połowę impulsów tracisz, dioda przewodzi tylko w jedną stronę.(?)
To nie jest oświetlenie stroboskopu. Ta żarówka świeci na fotorezystor ciągłym światłem (zasilanie DC) i jest przysłaniana przez przesłonę połączoną z ramieniem. Układ powoduje wyłączenie silnika i podniesienie ramienia po zakończeniu płyty.
Jasne, oczywiście nie doczytałem dokładnie i od razu pomyślałem o stroboskopie. :D
Awatar użytkownika
Krzysztof_M
Posty: 83
Rejestracja: 17 gru 2023, 23:28
Lokalizacja: Katowice

Re: Bernard gs 434 jaka żarówka do przesłony zakończenia płyty

#8

Post autor: Krzysztof_M »

Kolega Jaculek dobrze napisał.
Ja żarówkę na diodę LED wymieniłem jedynie w układzie autostopu i dioda tam nie migocze tylko świeci ciągłym światłem.
α β Σ Φ  Ω  μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ
ODPOWIEDZ