Jaki polski gramofon?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Jaki polski gramofon?

#1

Post autor: dale »

Panie i Panowie, wiem że polskie gramofony na tym forum są mocno krytykowane za platikowatość i kiepskie rozwiązania techniczne (w różnych wątkach są odradzane...) ale "podobno" były jakieś udane konstrukcje. Warte uwagi ze względu na niezawodność napędu i przyzwoite ramię.
Tylko nie udało mi się znaleźć ich symboli...
Słowem, który z polskich gramofonów jest wart uwagi?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jaki polski gramofon?

#2

Post autor: chudy_b »

Adam, Daniel. To najpopularniejsze i zdaniem wielu najlepsze, choc każdy z nich ma swoje problemy.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#3

Post autor: dale »

Też tak myślałem, ale jeśli w obu padną elementy elektroniki (między innymi czujnik magnetyczny w Adamie), bądź pęknie plastik, zostanę z dużym przyciskiem do papieru. Poza tym dokładność i poprawność ramion w w/w gramofonach też była poddawana pod dyskusję:(

Daniela długo chciałem mieć, ale po bliższym zapoznaniu się z nim, zrezygnowałem. Adam w jasnym drewnie był też moim faworytem, ale poczytałem sobie o możliwych usterkach i problemach z częściami zamiennymi, no i znowu wracam do sony/technicsa

Innych modeli nie było polecanych ? Zwłaszcza łatwiejszych do naprawy?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jaki polski gramofon?

#4

Post autor: chudy_b »

No to wiesz wszystko. Tak jak napisałeś, Adam może się popsuć w sposób definitywny. Daniel jest skomplikowany, ale raczej zawsze naprawialny. Nie ma tam jakis nietypowych elementów. Dokładność wykonania oczywiście tez jest problemem. Dlatego właśnie wielu tutaj ich nie poleca. Ja mam Daniela, ale służy raczej za eksponat.

Były jeszcze inne przed Danielowe modele, ale wyleciały mi teraz symbole z głowy.
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki polski gramofon?

#5

Post autor: ojcie_c »

G-601 był dobry.
Generalnie consensus jest taki, żeby ewentualnie rozglądać się za egzemplarzami z lat 70-tych, natomiast omijać te produkowane po "wojnie polsko-jaruzelskiej", bo wtedy kontrola jakości leżała już dokumentnie, a najlepsze egzemplarze szły na eksport.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#6

Post autor: dale »

Jak by miał pokój do słuchania, nie odpuścił bym historii - Daniela i Radmora. Ale z uwagi na kompromisy, muszę się ograniczyć do dwu drapaków (i może kota w przyszłości :) ).

G-601 - o właśnie, też słyszałem pozytywne opinie o tym roczniku i modelu :)

ps. miałem uprzednio Bernarda - wymieniłem wszystkie żarówki i stroboskop i puściłem dalej - nie pasowało mi ramię bez demontowalnego headshella :(
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jaki polski gramofon?

#7

Post autor: chudy_b »

dale pisze:
27 lis 2017, 10:41
Jak by miał pokój do słuchania, nie odpuścił bym historii - Daniela i Radmora.
Moje egzemplarze też czekają na lepsze lokalowo czasy. Brakuje mi tylko ZG40C do kompletu.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#8

Post autor: dale »

Te kolumienki mieli moi koledzy... Ja wtedy grałem na głośnikach wyjętych z telewizorów ... :)
Teraz trzeba na nie szykować średnio od "pińcet" w górę.
Fajnie że Ci się udało :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaki polski gramofon?

#9

Post autor: darkman »

G-601A Marku miałem tzw deck od nowości, bodaj parę lat od 1977/8 do 83 jakoś ;) Plastikowe tylko przyciski. Drewniana (płyta jakaś) plinta, dobre ramię klon MicroSeiki, regulacja VTA (ampule), wkładka Shure. "A" powinien być zdaje się ze wzmacniaczem, a "B" bez, ale u mnie było odwrotnie. (piszę z pamięcie i nie chce mi się teraz sprawdzać dokładnie). Do tego Elizabethka i hajda na koń! Co za czasy :idea:
Młody byłem i głupi, to sprzedałem i potem P-100 Altus..go zamienił - zamienił stryjek siekierkę na kijek, ale taka moda była wówczas na wieże i mini.

Szukaj Fonomastera w ładnym stanie.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#10

Post autor: dale »

Zobaczymy :) Cena nie jest zaporowa, a i pole do popisu przy plincie - można nawet pomyśleć o drugim ramieniu na dorobionej podstawce.
Co do oznaczeń, wiem że f - pierwszy model miał być idlerem, zaś to ramię micro-seiki jest problematyczne - wielu twierdzi że to legenda. Albo że kopia - w każdym razie, dla mnie OK.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaki polski gramofon?

#11

Post autor: darkman »

dale pisze:
27 lis 2017, 11:45
zaś to ramię micro-seiki jest problematyczne
Marku, osobiście nic mi o tym nie wiadomo. Hm.. nawet, a może zwłaszcza z autopsji :)
dale pisze:
27 lis 2017, 11:45
wielu twierdzi że to legenda
Oj TAK. Wielu w internecie. Wielu, którzy nigdy nie mieli tego ramienia i wielu, którzy nawet go nie widzieli. :)
Jest to klon wykonany na podstawie MSieiki, co nie jest tajemnicą. Ramię bdb. Ramiona w tych gramofonach za 250 - 500, a i niejednokrotnie droższych z epoki nie mają do niego skoku. Poważnie.
Czasem gdy oglądam niektóre z nich, jeśli trafią w moje ręce, to ogarnia mnie śmiech nad amatorszczyzną ich wykonania.

Pisaliśmy o tym w wątku poświęconym Unitrze/Fonice razem z Tollo@ swego czasu posługując się przykładem starszego modelu, niejako prekursora serii.
Istota wyszukania tego modelu tkwi w znalezieniu egz., który nie był modyfikowany przez myśl twórczą róznych posiadaczy-grzebaczy, a jeśli już to przez kogoś kto miał pojecie o tym co robi.
Jest parę dobrych modyfikacji sprzętowych tego modelu do wykonania.
W mojej opinii najlepiej zrobić go na oryginał w wygladzie zachowując oryginalny design z zastosowaniem ww upgrade (m.in wyciszenie trafo, wymiana okablowania itp - inny temat w sumie). W omawianym modely w zależnosci od roku produkcji występują drobne różnica, jest ich kilka np wykończenie rantu talerza / czarny oraz strobo, szerokość plinty itd.. natomiast chassis zawsze było w jednej płaszczyźnie z plintą i to jest bardzo charakterystyczna cech wyglądu tego gramofonu.
Sam napęd nie jest najwyższych lotów i tu można coś pomyśleć w kierunku silnika zapewne. Tym się nie interesowałem jakoś specjalnie nigdy, bo mój był wprost ze sklepu i w czasie kiedy grał przez parę lat nie odczuwałem potrzeby żadnych jego modyfikacji. Zwłaszcza z tym ramieniem.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3759
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jaki polski gramofon?

#12

Post autor: Obywatel »

dale pisze:
27 lis 2017, 09:45
są mocno krytykowane za platikowatość
Co to, to nie. Polskie gramofony Hi-Fi nie były plastikowe. Kiepskie rozwiązania techniczne, brak powtarzalności i słaba kontrola jakości to niestety fakty.

Poza wymienionymi tu modelami można się zainteresować jeszcze Fryderykiem i niektórymi Bernardami / Bernardowatymi.

Problem z polskimi gramofonami polega na tym, że te godne uwagi - w dobrym stanie i/lub po rzetelnym serwisie osiągają ceny niewspółmierne do tego, co oferują.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#13

Post autor: dale »

Darku, no właśnie mi chodziło o to że ramię to klon a nie oryg. produkcja - ta klonowatość miała być w sferze domysłów :)
Ale właśnie o to mi chodziło - o dobre ramię - w miarę oczywiście, bo na docelowe mnie jeszcze nie stać :)
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jaki polski gramofon?

#14

Post autor: kaf »

darkman pisze:
27 lis 2017, 15:42
Jest to klon wykonany na podstawie MSieiki, co nie jest tajemnicą. Ramię bdb.
Nie jest tajemnicą, tylko internetowym mitem, który żyje własnym życiem ;) Mówiąc inaczej - tyle w tym prawdy co w tym, że Daniel to klon Telefunkena S600.

Z polskich gramofonów, odrzuciłbym Daniela, ze względu na automatykę i Adama z powodu napędu. Jesli brać to tylko G601A deck /ewent. Fonomaster, czyli wersja ze wzmacniaczem/ lub G620 Fryderyk - ramię bardzo bliskie danielowemu, napęd właściwie to Daniel. Jeśli będziesz dbał o stan silnika i smarowanie napędu, to obroty nie będą pływały w stopniu większym niż przewidział producent.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki polski gramofon?

#15

Post autor: dale »

A jak wygląda sprawa z przedziałem użytkowym wkładek w ramionach polskich gramofonów? Np. jakieś MC jest sens zakładać, biorąc pod uwagę jedynie masę i podatność takiej wkładki?
ODPOWIEDZ