Technics SL-1710

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Technics SL-1710

#1

Post autor: aldred »

Witam
Tak jak pisałem w temacie zakupowym stałem się szczęśliwym posiadaczem Technicsa sl-1710. Gramofon dotarł do mnie w jednym kawałku, solidnie zapakowany. Gramofon został zainstalowany, przeprowadziłem wszystkie ustawienia i teraz go testuję. Ogólnie sprzedawca solidny jednak jest pewne ale. Nie poinformował o lekko pękniętej pokrywie w dwóch miejscach obok zawiasów.Kolejna sprawa to igła. Miał zamontować inną oryginalną nie od Wamata ale w dobrym stanie a z tego co widzę igła jest zakrzywiona, załączam zdjęcie bo może ja się nie znam i tak ma być.
Obrazek
Poza tym na oryginalnej powinien być chyba napis technics, tak? Następna sprawa to z tego co mówił robi przegląd gramofonu regulacje i czyszczenie. Niestety gramofon czysty i zadbany ale tylko na zewnątrz. Wnętrze nie ruszane od czasów świetności tego sprzętu. Koniec marudzenia i teraz wrażenia. Nawet na tej wg mnie zakrzywionej igle gra bardzo dobrze jedynie co to mam wrażenie takiego jakby przesterowania dźwięku ( czy to wina igły czy wkładki??) Poza tym nic nie buczy, póki co trzyma obroty, mechanika działa. Jedynie winda szybko opuszcza igłę więc trzeba to robić uważnie..
Na talerzu piszę o jakimś smarowaniu trzpienia silnika czy jak to się nazywa.Jakiego oleju użyć?
Teraz zastanawiam się nad igłą lub od razu igła z wkładką. Jak macie jakieś propozycję doświadczenia co się nada do tego gramofonu to słucham :-)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
PS: nie wiem czy dobrze umieściłem temat więc jak coś proszę przenieść w odpowiednie miejsce.
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#2

Post autor: darkman »

Cześć,
Odnoszę wrażenie, że zaszło nieporozumienie lub z góry przywidywalne zapętlenie czasowe. O ile pamiętam (sprawdzał już nie będę na pewno) ale napisałem bodaj Tobie w innym wątku ( i koledzy też), że:
a. igły z Wamatu nie są złe, a na pewno nie gorsze niż westowej proweniencji - we wtorek materiał porównawczy mojego pióra,
b. jeśli sam nie zamawiasz i nie zakładasz igły, to nie możesz mieć pewności (nigdy!) CO? zostało Ci założone i nawet jak. To dość podstawowa zasada zachowania równowagi pomiędzy eskalacją własnych pytań do samego siebie, a następnie wtórnego cedowania ich konsekwencji na innych :D :o Osobiście zawsze zakładam margines skłonności sprzedawców do nadużyć.. taka ułomność natury człowieka.
c. sugerowałem Koledze też, negocjację obnizki kosztów zakupu tytułem odjęcia kwoty za igłę (tak by igłę kupić sobie samemu). Czyż nie?

Igła wygląda na krzywą. Pewnie została załozona i owszem jakaś inna, well z szuflady lub pudełka na gnioty* Jeśli gra poprawnie to, cóż pewnie gra jak gra. Kwestia rodzi się taka: skąd wiesz jak gra poprawnie igła nie skrzywiona i na jakiej podstawie jesteś w stanie stwierdzić, że ta "jak prosta", prosto od krowy.

* a owszem, bowiem zdumiewająca jest ufność części kolegów, a nawet przeświadczenie, że kolo sprzedający gramofon/y za nieco większą niż przeciętna kwoty, jest mega firmą z kupą osprzętu fabrycznie nowego i urządzeniami serwisowymi najnowsze technologii wraz z magazynem stockowych części zamiennych i akcesoriów... hm.. gratuluję wyobraźni.
* noooo.. "regulację i czyszczenie" taaa
ale to wkalkulowane w standard - zrobisz sobie sam -> wszystko masz na forum -> stosowne działy;
- smarowanie, materiały -> również -> to proste.


Przepraszam za obcesowy nieco ton, ale sprawa wygląda tak, że podkładasz sobie świadomie minę pod własny fotel, siadasz wygodnie, wyciągasz zawleczkę.. i refleksja, jest trwoga! To co? No jak trwoga do Boga, czyli kolegów z forum. Pewnie to dobra socjotechnika, jednak okazuje się, ze korzystanie z porad niekoniecznie boli czy też jak pisano dawniej w toaletach PKP "grodzi pedałem".
:obscene-tolietpush:
pozdrawiam,
:obscene-tolieturinal:
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#3

Post autor: aldred »

Jeżeli chodzi o gramofon to raczej spodziewałem się wszystkiego i nie miałem złudzeń co do jakiegoś super serwisu itp.:) Jeżeli chodzi o krótki opis stanu sprzętu itp. to zrobiłem to po to żeby osoby, które pomogły mi w wyborze gramofonu dowiedziały się w jakim stanie dotarł do mnie sprzęt i czy jestem zadowolony. Oczywiście jestem zadowolony i będę jeszcze bardziej po wszystkich potrzebnych zabiegach :D

Pozdrawiam
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-1710

#4

Post autor: chudy_b »

aldred pisze: Nie poinformował o lekko pękniętej pokrywie w dwóch miejscach obok zawiasów.
Jeśli gramofon miał założoną pokrywę podczas przesyłki, to bardzo możliwe że te pęknięcia powstały w transporcie. Sprzedawca prawdopodobnie spakował całą pokrywę. Niestety sam miałem taki przypadek i to ja wysyłałem :oops: Pokrywa nie może siedzieć w zawiasach w transporcie. Paczka uderza różnymi płaszczyznami podczas przenoszenia. Jeśli uderzenie pójdzie na pokrywę to pęknie właśnie w okolicy zawiasów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41492
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#5

Post autor: Wojtek »

Zacznij od zmiany igły, tak jak pisaliśmy już przy decyzjach zakupowych :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#6

Post autor: darkman »

Otóż to. Pograsz, poniuchasz, podczyścisz, zrobisz sobie geometrię sam + pakiet startowy. POCZYTASZ :D i będziesz zadowolony (mega).
powodzenia,
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#7

Post autor: aldred »

Witam. Ciąg dalszy historii :-)
Po rozmowie ze sprzedawcą gramofonu okazało się jednak, że pokrywa pękła w trakcie transportu. Igłę natomiast przesłał mi jeszcze jedną :-)
Generalnie sprzedawca ok.
Mimo wszystko zamówiłem nową igłę od Thakkera
https://www.thakker.eu/en/needles/eps-2 ... us/a-5625/
Igła już założona i przeprowadziłem wszystkie ustawienia. Teraz pytanie do Was czy zrobiłem to dobrze ? :-)
-do kalibracji wkładki użyłem tego oto szablonu (może byc?)
Obrazek
Żeby wszystko grało musiałem wysunąć jeszcze wkładkę sporo do przodu i wygląda to tak
Obrazek
- nacisk igły póki co ustawiłem wg. skali na odważniku na 1.7 g anti skating na 1.3

Póki co testuję i wygląda na to, że wszystko gra. W tej chwili Jean Michel Jarre się kręci :-)
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41492
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#8

Post autor: Wojtek »

aldred pisze: -do kalibracji wkładki użyłem tego oto szablonu (może byc?)
Może.
aldred pisze: Żeby wszystko grało musiałem wysunąć jeszcze wkładkę sporo do przodu i wygląda to tak
Wygląda OK.
aldred pisze: skali na odważniku na 1.7 g anti skating na 1.3
Dlaczego tak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#9

Post autor: aldred »

Nie mam jeszcze wagi a nie chcę przesadzić z naciskiem. Chyba, że nie ma czym się przejmować to dam 2g.
Z tym szablonem miałem dylemat bo u mnie Effective Length jest 230mm( na szablonie jest od 232.82 :think: ) natomiast mounting dist. się zgadza i jest 215mm
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41492
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#10

Post autor: Wojtek »

aldred pisze: Nie mam jeszcze wagi
Zapewniam, że nie jest ona potrzebna.
aldred pisze: a nie chcę przesadzić z naciskiem. Chyba, że nie ma czym się przejmować to dam 2g.
Po prostu wyważ ramię jak trzeba :)

Nie wiem dlaczego chcesz dawać 2g. Tak samo nie wiem dlaczego zostawiłeś AS na 1.3.

Producent zaleca 1.75g, więc 1.7 jest jak najbardziej OK, o ile jesteś pewien wyważenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#11

Post autor: aldred »

Wyważyłem dokładnie :) W takim razie posłucham się i zostawię na 1.7g . As ustawiłem na pustym odcinku płyty tak aby igła czekała na rowek. Zawsze trzymałem się tej metody. Oba kanały grają równo więc tak zostawiłem. Czy uważasz, że powinienem ustawić wg instr. czyli tak jak nacisk?
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#12

Post autor: aldred »

Walczę od wczoraj i ciągle mi coś nie pasuje. Poprawiłem ustawienie wkładki i wyregulowałem kąt prowadzenia igły. W tym celu musiałem lekko skręcić wkładkę do środka. Wygląda to tak.
Obrazek
Dla pewności skorzystałem jeszcze z takiego szablonu.
Obrazek

Niby wszystko dobrze ustawione a pod koniec płyty słychać nasilające się charczenie,przester. Pogorszenie jest wyraźne i bardzo uciążliwe dla ucha. Sprawdzane na wielu płytach w tym nowych. Co jeszcze mogę poprawić ??
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41492
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1710

#13

Post autor: Wojtek »

Nie wiem i nie widzę co to za szablon.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Technics SL-1710

#14

Post autor: ojcie_c »

@aldred, sam walczyłem z szablonem Baerwalda i z mojego doświadczenia powiem, że łatwiej jest ustawić wkładkę, jeśli szablon leży na płycie. Ponadto ja unieruchamiam talerz, przyklejając go do plinty gramofonu kawałkiem taśmy klejącej.

Skup się najpierw na ustawieniu igły tak, by szła równo z łukiem, dopiero potem ustaw kąty styczności. Nie bój się wysunąć wkładkę bardziej do przodu, ten szablon ma tak, że w standardowych głowicach Technicsa wkładka jest wysunięta maksymalnie do przodu.

@ Wojtek, jeśli dobrze widzę, drugi szablon to "głupek" Stevensona.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
aldred
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:39

Re: Technics SL-1710

#15

Post autor: aldred »

witam. Cały czas walczę z geometrią i powiem szczerze, że miałem już ochotę rzucić tym wszystkim. Wcześniej nie miałem takich problemów.
Szablon z vinylengine(baerwalda) dla technicsa nie dawał oczekiwanych wyników, szablon Stevensona jeszcze gorzej :-/ Ściągnąłem program templateGen i walczyłem dalej.
Po wielu próbach skorzystałem z wygenerowanego szablonu Lofgren A DIN i.... jest nieźle :-). W końcu nie ma takiego chamskiego "przesteru" i zniekształceń pod koniec płyty. Mimo wszystko mam wrażenie, że nie jest idealnie. :geek: Zastanawiam się czy da się jeszcze coś poprawić.
Jeżeli tak to proszę o sugestie jak można jeszcze dopieścić geometrię.
Tak wygląda obecny szablon :-)
Obrazek

Poza tym gra całkiem nieźle chociaż brakuje mi troszkę dynamiki 8-)

PS: dzięki za wszystkie wskazówki:)
Był: dual cs 505-1 i dual cs 601
Jest: Technics sl 1710
ODPOWIEDZ