Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#1

Post autor: Falarek »

Witam

Mam następujący problem z moim SL-Q3. Po uruchomieniu gramofonu przyciskiem START ramię dojeżdża nad płytę opada na dosłownie sekundę by po chwili się podnieść i z powrotem wrócić do punktu wyjścia. Po kilkunastu takich startach w końcu zaskakuje i można słuchać płyty. Ze startem ręcznym też bywa różnie czasami wystartuje od razu a czasami nie. Podobnie jest z przyciskiem wyboru wielkości płyty nie działa poprawnie. Nagrałem filmik aby pokazać problem. Gramofon otwierałem i smarowałem linki prowadzące od przełącznika Repeat i wyboru wielkości płyty ale to nic nie dało. Liczę na jakieś rady. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#2

Post autor: Wojtek »

Moim zdaniem coś jest nie tak w patencie odpowiadającym za auto-stop. Wygląda to tak jakby był totalnie rozregulowany.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#3

Post autor: Falarek »

A jest do tego jakaś regulacja? bo ja jedynie kojarzę regulacje śrubkami miejsca opadania ramienia po automatycznym starcie i miejsca kiedy ramie się podnosi po skończeniu strony.
161GW111
Posty: 62
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:23
Gramofon: Kenwood KD-8030

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#4

Post autor: 161GW111 »

Miałem podobny problem , u mnie była pęknięta pyta od kontroli czujników pozycji ramienia .
Sprawdź połączenia przy płycie z kontrolą pozycji ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#5

Post autor: Wojtek »

Falarek pisze:A jest do tego jakaś regulacja?
Tak.
Falarek pisze:i miejsca kiedy ramie się podnosi po skończeniu strony.
Czyli auto-stop. To jest to.
161GW111 pisze:Miałem podobny problem , u mnie była pęknięta pyta od kontroli czujników pozycji ramienia .
Sprawdź połączenia przy płycie z kontrolą pozycji ramienia.
Też możliwe :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
161GW111
Posty: 62
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:23
Gramofon: Kenwood KD-8030

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#6

Post autor: 161GW111 »

To powinno ci pomóc
Obrazek
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#7

Post autor: Falarek »

Znam ten rysunek który jest dokładnie od SL-D3 ale SL-Q3 jest bardzo podobnie zbudowany. Pytanie tylko który to element jest od płyty kontroli pozycji ramienia. Czuję że bez rozebrania na elementy pierwsze się nie obejdzie. Obym tylko potrafił to potem złożyć bo to jest prawie jak mechanizm w zegarkach szwajcarskich :D Na razie sprawdzę regulacje auto stopu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#8

Post autor: Wojtek »

Jak zobaczysz od spodu jak działa auto-stop to będziesz wiedział co gdzie i jak ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Re: Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#9

Post autor: Falarek »

Próbowałem kręcić tą regulacją co się znajduje pod talerzem ale ani nie drgnie w jedną ani drugą stronę. Na dodatek myślałem że to będzie wkręt bo w instrukcji pisze "screw" a w rzeczywistości jest to jakby malutka przekładnia planetarna z możliwością obracania elementu w środku cała z plastiku co stanowi cały odlew z "plate actuating assembly" (za instrukcją). Tutaj fotka z internetu o który element chodzi.

Obrazek

Brak możliwości obrotu sugeruje że może coś się blokuje w środku. Cała ta plastikowa "plate actuating assembly" jeździ po stalowym operating plate assembly. Więc albo jest uszkodzona albo może wyskoczyła ze swojego miejsca. Po nitce do kłębka. :D

I tu pojawia się kolejny problem. Najlepsze dojście jest od góry po zdjęciu talerza tak jak na fotce wyżej. Problem w tym ze nie mogę tego talerza zdjąć z ośki. Chwytam za otwory w talerzu palcami ciągne do góry talerz luźno przesuwa się może parę milimetrów a potem jest jakby zablokowany. Jest na to jakiś patent?
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#10

Post autor: ojcie_c »

Spróbuj wcisnąć lekko szpindel kciukiem, ciągnąc jednocześnie za otwory w talerzu. Powinno puścić.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#11

Post autor: Falarek »

Jakaś masakra wygląda to tak jakby ośka była na stałe połączona z talerzem próby ruszania talerza powodują ruszania się ośki razem z silnikiem. Jakiś horror :evil:. Zastanawiam się czy nie potraktować ośki jakimś środkiem penetrującym ala WD-40 tylko nie wiem czy to nie zaszkodzi silnikowi :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#12

Post autor: Wojtek »

Falarek pisze:Zastanawiam się czy nie potraktować ośki jakimś środkiem penetrującym ala WD-40 tylko nie wiem czy to nie zaszkodzi silnikowi :think:
Daj spokój.

Sposób niezawodny: bierzesz gumowy młotek, pomocnik ciągnie za otwory, a ty uderzasz młotkiem w szpindel. Musi puścić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Falarek
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2015, 20:49

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#13

Post autor: Falarek »

Po wielu !@#$%^&*? :twisted: w końcu udało się ściągnąć pokrywę chyba od nowości nie była zdejmowana a to lekko licząc ponad 30 lat. No i jestem w pupie bo wszytko wygląda na swoim miejscu. Sam nie wiem co dalej i gdzie szukać problemu. Daję fotkę mechanizmu do auto stopu "plate actuating assembly" za instrukcją to jest punkt do regulacji automatycznego powrotu ramienia.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#14

Post autor: pawlos »

zanim zaczniesz regulowac psiknij kontaktem przełacznik repeat ten przesówny gdzie wybierasz ilośc powtórzen i rozruszaj go .
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Problem z Technics SL-Q3 start ramienia

#15

Post autor: robertek »

Mam ten sam problem od 2 dni. Ramię startuje, opada i od razu się podnosi, wraca i tak w kółko. Czy udało się naprawić? Co robić? Poza tym odczuwam jakiś dziwny intensywny niezbyt przyjemny zapach obok gramofonu. Co to może być?
ODPOWIEDZ