cueing nie działa w Technics SL-QX300

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#1

Post autor: ckkk »

Dzień dobry, chciałbym poradzić się odnośnie naprawy automatyki w technicsie sl qx300. Przy starcie, ramię przesuwa się na początek płyty, ale nie opuszcza.
Przy Stopie ramię chce wracać opuszczone (po płycie). Gramofon jest po przejściu transportowym.
Czy po zdjęciu talerza będzie coś widać? Narazie nie zdejmowałem go, bo nie chce zejść i nie wiem czy zdjęcie w tym modelu polega poprostu na wyciągnięciu?
Również chciałbym poprosić o instrukcję serwisową jeśli ktoś posiada.
Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#2

Post autor: Wojtek »

ckkk pisze:Przy starcie, ramię przesuwa się na początek płyty, ale nie opuszcza.
Przy Stopie ramię chce wracać opuszczone (po płycie). Gramofon jest po przejściu transportowym.
Brakuje mi tu odpowiedzi na jedno pytanie. Skoro przy auto-starcie winda nie opuszcza ramienia na płytę, to w którym momencie ono opada na ramię, skoro przy auto-stopie nie podnosi się z płyty?

Czy chodzi o to, że przełącznik "cueing" działa, ale przy funkcjach automatycznych obsługa windy nie reaguje?
ckkk pisze:Czy po zdjęciu talerza będzie coś widać? Narazie nie zdejmowałem go, bo nie chce zejść i nie wiem czy zdjęcie w tym modelu polega poprostu na wyciągnięciu?
Te rzeczy dostępne będą raczej od spodu gramofonu. Talerz po prostu ściąga się z osi. Jak nie był dawno zdejmowany to pewnie zastygł na trzpieniu. Gumowym młotkiem załatwisz sprawę.
ckkk pisze:Gramofon jest po przejściu transportowym.
Czyli? "Polatał" sobie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Re: cueing nie działa w Technics SL-QX300

#3

Post autor: ckkk »

Tak, cueing ręcznie działa prawidłowo. Czyli po starcie trzeba przesunąć cueing, aby opuścić ramię.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#4

Post autor: Wojtek »

Raczej będziesz musiał zerknąć od spodu na mechanizm, bo w związku z tym gdzieś musi być przerwa.
Serwisówki do tego modelu niestety nie udało mi się znaleźć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Re: cueing nie działa w Technics SL-QX300

#5

Post autor: ckkk »

Dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie, jak osiągnąć więcej dołu przy tym gramofonie. Narazie jest fabryczna wkładka. Po uruchomieniu z Sony Qs 1070 i JBL e80, dla mnie jest o wiele za mało basów. Na CD osiągam dużo lepszą dynamikę. Góra jest dobra, separacja kanałów wzorowa, ale nie ma poweru. Co radzicie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#6

Post autor: Wojtek »

A czego Ty słuchasz na winylu, że basów Tobie brakuje?
Fabryczna wkładka, czyli jaka? Model.

Ten amplituner kina domowego ma w ogóle przedwzmacniacz gramofonowy?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Re: cueing nie działa w Technics SL-QX300

#7

Post autor: ckkk »

Ma oddzielne wyjście na PHONO, chociaż poziom sygnału jest o wiele niższy niż np. z CD. Jeśli to pomoże, to jestem skłonny zastosować jakiś przedwzmacniacz - ale czy on poprawi dynamikę i bas?
A słucham na winylach od Stonesów i Zeppelinów do Disco lat 70 i 80 tych, więc duży przekrój.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#8

Post autor: Wojtek »

ckkk pisze:Ma oddzielne wyjście na PHONO, chociaż poziom sygnału jest o wiele niższy niż np. z CD.
To normalne.

Nie wiem w końcu jaką masz tam wkładkę, ale jeśli chcesz ją zmienić to zainteresuj się Shure M92.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Jak rozłożyć Technics SL-Qx300

#9

Post autor: ckkk »

Na forum i w sieci nie udało mi się znaleźć żadnych materiałów na temat rozbiórki - naprawy sl-qx300. Poniżej krótkie wskazówki na podstawie naprawy, którą udało mi się przeprowadzić w tym modelu.
Aby go rozebrać należy
1. Odkręcamy nogi od spodu i jest to jedyna czynność, którą musimy zrobić od dołu. Nie trzeba przekręcać gramofonu
2. Zdejmujemy pokrywę, igłę i talerz. Talerz ciągniemy do góry.
3. Odkręcamy trzy śruby mocujące górną część
4. Odkręcamy plastikową czarną osłonę - 4 śruby
5. Odpinamy trzy złącza przewodów - 2,3 i 9 pinów. Złącze 9 pinów odpinamy od górnej płytki.
6. Ramię przesuwamy do przodu i przyczepiamy gumką recepturką do osi talerza.
7. Zdejmujemy całą górę.
8. Odkręcamy mocowanie dwóch przewodów uziemienia.
9. Odkręcamy trzy śruby mocujące ramię wraz z częścią mechanizmu i delikatnie zdejmujemy je do góry.

Przy składaniu w pkcie 9 należy wpasować się ramieniem odpowiednio do mechanizmu, a w pkcie 7 wpasować sterowanie cueing pomiędzy widełki.

W moim przypadku usterka polegała na tym, że część mechanizmu prawdopodobnie po kurierze przesunęła się w dół na osi. Po przesunięciu w odpowienie miejsce automatyka działa. Przy naprawach automatyki, jeśli nie wiemy co się zepsuło, sugeruję zrozumienie zasady działania, załączanie funkcji i kręcenie osią obserwując co się dzieje, wtedy widać jak pracują poszczególne elementy.
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Re: cueing nie działa w Technics SL-QX300

#10

Post autor: ckkk »

... a może ktoś wie, jak wyregulować w tym modelu ramię, tak aby przy starcie nie opadało zbyt blisko krawędzi płyty? W moim przypadku przy niektórych płytach spada. Jeśli opadałoby trochę dalej, byłoby ok.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#11

Post autor: Wojtek »

Jeśli nie ma jakiejś śrubki regulacyjnej blisko podstawy ramienia to poszukaj pod talerzem. Coś powinno być ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ckkk
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2012, 09:57

Re: cueing nie działa w Technics SL-QX300

#12

Post autor: ckkk »

odp.
śruba jest blisko ramienia, brakowało tylko drugiej. Druga znalazła się po przesunięciu ramienia mniej więcej do połowy. Czyli jedna dziura a dwie śruby w zalżności od ustawienia ramienia .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

cueing nie działa w Technics SL-QX300

#13

Post autor: Wojtek »

Dzięki. Dobrze wiedzieć, że i takie patenty stosował Technics w tej serii gramofonów ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ