Technics SL-Q21 - cueing?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Technics SL-Q21 - cueing?

#1

Post autor: mastarasta91 »

Dzień dobry Wszystkim,
jestem posiadaczem pierwszego w moim życiu gramofonu Technics SL-Q21 i dopiero zaczynam przygodę ze słuchaniem winyli. Mam pytanie dotyczące funkcji cueing; otóż kiedy za pomocą tej funkcji opuszczam albo podnoszę ramię z płyty, zanim muzyka zacznie, albo przestanie grać, płyta zdaje się zacinać i kilka razy słychać powtarzaną frazę. Czy jest to problem z igłą, ramieniem, wyważeniem, czy może z czymś innym? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Konrad
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 - cueing?

#2

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Czy jest to problem z igłą, ramieniem, wyważeniem, czy może z czymś innym? Z góry dziękuję za odpowiedź!
A czy ramię w ogóle masz wyważone i odpowiednio ustawione pod zainstalowaną wkładkę/igłę? :)

Od tego bym zaczął.

Dodatkowo: czy gramofon trzyma poziom?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Re: Technics SL-Q21 - cueing?

#3

Post autor: mastarasta91 »

Tak jak piszę - jestem dość zielony w tych sprawach, dopiero zaczynam przygodę z winylami, więc nie jestem w stanie określić, czy ramię jest ustawione pod igłę... Co do trzymania poziomu przez gramofon - jestem w stanie zauważyć falowanie płyty/ramienia, ale także nie wiem, czego jest to kwestia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 - cueing?

#4

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Tak jak piszę - jestem dość zielony w tych sprawach, dopiero zaczynam przygodę z winylami, więc nie jestem w stanie określić, czy ramię jest ustawione pod igłę...
Jeśli nie wiesz czy masz ramię wyważone to sam zabierasz się do roboty i je wyważasz :)
mastarasta91 pisze:Co do trzymania poziomu przez gramofon - jestem w stanie zauważyć falowanie płyty/ramienia, ale także nie wiem, czego jest to kwestia.
A masz poziomicę?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Re: Technics SL-Q21 - cueing?

#5

Post autor: mastarasta91 »

Teraz już wszystko ok, musiałem odpowiednio ustawić ciężarek na końcu ramienia. Nie wiem co prawda czy odpowiednio co do zaleceń producenta igły - jak duże ma to znaczenie?
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Technics SL-Q21 - cueing?

#6

Post autor: Pajdak »

ogromne. jak będzie za mało, i również jak będzie za dużo to możesz trwale uszkodzić płytę. Jaką masz wkładkę/igłę?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 - cueing?

#7

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Teraz już wszystko ok, musiałem odpowiednio ustawić ciężarek na końcu ramienia.
Czyli w końcu wyważyłeś to ramię czy nie? :)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Re: Technics SL-Q21 - cueing?

#8

Post autor: mastarasta91 »

Pajdak pisze:ogromne. jak będzie za mało, i również jak będzie za dużo to możesz trwale uszkodzić płytę. Jaką masz wkładkę/igłę?
Pytasz o dokładny model, czy rodzaj? Igły nie zmieniałem, mam cały czas taką, jaką kupiłem wraz z gramofonem. Jak to sprawdzić? Jest gdzieś zaznaczony producent?
Wojtek pisze:
mastarasta91 pisze:Teraz już wszystko ok, musiałem odpowiednio ustawić ciężarek na końcu ramienia.
Czyli w końcu wyważyłeś to ramię czy nie? :)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152
Jeśli dobrze gra, to chyba jest wyważone? :D
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-Q21 - cueing?

#9

Post autor: eenneell »

mastarasta91 pisze:Jeśli dobrze gra, to chyba jest wyważone? :D
Tylko co to znaczy "dobrze gra"?
Ja za każdym razem zakładając nową igłę słyszę poprawę "grania" ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 - cueing?

#10

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Jest gdzieś zaznaczony producent?
Powinien być, a przynajmniej model. Czasami jednak nie ma żadnego znaku i tylko znawca rozpozna markę i model :)
Jak nie wiesz i nic nie widzisz to rzuć nam zdjęcie to postaramy się pomóc.
mastarasta91 pisze:Jeśli dobrze gra, to chyba jest wyważone? :D
Ty się czegoś boisz czy jak, że masz takie opory przed tym? :) Trochę odwagi.
Jest to podstawowa procedura przy ustawianiu gramofonu do poprawnego odsłuchu płyt.

Przy złym ustawieniu ramienia i wkładki to możesz nawet nie wiedzieć jak dobrze może zagrać ta igła (bo różnice praktycznie zawsze są).
Nie wspominając już o potencjalnej szkodzie dla samej igły i płyt, nawet jeśli "dobrze gra" kiedy wykraczasz poza zalecenia producenta igły.

Dlatego warto to zrobić porządnie zamiast bagatelizować sprawę.

Z drugiej strony, jak chcesz to możesz podstawowe sprawy ignorować i wierzyć, że jest wszystko OK. Tylko po co, skoro można mieć pewność?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-Q21 - cueing?

#11

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Z drugiej strony, jak chcesz to możesz podstawowe sprawy ignorować i wierzyć, że jest wszystko OK. Tylko po co, skoro można mieć pewność?
dobrze powiedziane
mastarasta91 pisze: Igły nie zmieniałem, mam cały czas taką, jaką kupiłem wraz z gramofonem.
Zmień igłę!
mastarasta91
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2012, 16:16

Technics SL-Q21 - cueing?

#12

Post autor: mastarasta91 »

Wojtek pisze:Ty się czegoś boisz czy jak, że masz takie opory przed tym? :) Trochę odwagi.
Jest to podstawowa procedura przy ustawianiu gramofonu do poprawnego odsłuchu płyt.
Z drugiej strony, jak chcesz to możesz podstawowe sprawy ignorować i wierzyć, że jest wszystko OK. Tylko po co, skoro można mieć pewność?
Nie mam oporów, tylko po prostu nie wiem jak wyważyć w odpowiedni sposób ramię. To znaczy w stosunku do czego? Co ma być moim kryterium? Nie chcę niczego bagatelizować, tylko naprawdę jestem początkujący w tych sprawach i nie mam doświadczenia, stąd moja obecność na forum.:) Rozumiem, że ważne są zalecenia producenta igły, radzicie zatem wymienić od razu na jakiś lepszy model ze znanymi parametrami? Co polecacie? Słyszałem o dobrych audiotechnicach od sprzedawcy bodajże o nazwie "Wamat" na Allegro.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-Q21 - cueing?

#13

Post autor: Wojtek »

mastarasta91 pisze:Nie mam oporów, tylko po prostu nie wiem jak wyważyć w odpowiedni sposób ramię. To znaczy w stosunku do czego? Co ma być moim kryterium? Nie chcę niczego bagatelizować, tylko naprawdę jestem początkujący w tych sprawach i nie mam doświadczenia, stąd moja obecność na forum.:)
Link do instrukcji już podałem. Nikt za Ciebie nie będzie jej czytał.
Jeśli po przeczytaniu nadal nie będziesz czegoś wiedział to wróć z konkretnymi pytaniami. Wyjaśnimy i postaramy się pomóc.

Wybacz, ale po powyższych pytaniach po prostu widać, że jak dotąd nie chciało Ci się czytać.
mastarasta91 pisze:Rozumiem, że ważne są zalecenia producenta igły, radzicie zatem wymienić od razu na jakiś lepszy model ze znanymi parametrami?
Może pierw jednak warto by było sprawdzić co masz już teraz?
Jak nie wiesz co masz to zarzuć zdjęciem, piszę to po raz drugi.

A o samych wkładkach, "co kupić" itd. to już raczej tutaj: http://www.winyl.net/viewforum.php?f=48
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ