Technics SL-D1

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Technics SL-D1

#1

Post autor: rolnik »

Witam,
forum czytam już od dłuższego czasu ale dopiero niedawno zdecydowałem się zarejestrować. Witam wszystkich :D
Podpinam się pod temat "Zielono mi" to dokładnie jest tak w moim przypadku. Co prawda trochę podstawowych informacji już posiadam ale praktyki nie mam żadnej. Tak się składa, że dość niespodziewanie (porządki na strychu u teścia) stałem się posiadaczem Technicsa SL-D1 (fotki załączam). Niestety nie znajduję o tym modelu zbyt wielu informacji w necie. Udało mi się doczytać, że jest to manualny brat bliźniak ponoć kultowego SL-D2.
Mój sprzęt jest jak widzicie wybrakowany. Oprócz wkładki brakuje elementu, którego miejsce zaznaczyłem na czerwono. Na filmiku na YT widziałem, że jest to jakaś czarna okrągła część - co to może być? Muszę to dokupić?
Nie za bardzo wiem jaką wkładkę i igłę powinienem kupić - pomożecie? :) Jeśli będzie to pomocne to posiadam amplituner Yamaha RC-620 i głośniki ELAC EL80 II. Nie mam ambicji audiofilskich ale preferuję żywy i czysty dźwięk. Co do budżetu to trudno mi się określić, nie jestem kaszaniarzem ale wolałbym nie wydawać więcej niż 300zł.

Będę też wdzięczny za info jakiej klasy to jest gramofon? Spodziewam się, że to pewnie jakaś niska półka ale zastanawiam się czy jest sens w niego inwestować? To mój pierwszy gramek, póki co inwalida :D ale jeśli ma szansę przyzwoicie grać to nie będę wybrzydzał.
Załączniki
IMG_20200308_232330463.jpg
IMG_20200308_232226672.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-D1

#2

Post autor: Wojtek »

Brakuje Tobie maty na talerz, headshella i wkładki. W 300 złotych da się zamknąć.
Miejsce zaznaczone czerwonym kwadratem to trzymadło na adapter do singli - do dostania od ręki na allegro, o ile w ogóle potrzebujesz coś takiego (trzeba by mieć płyty 7'' z dużym otworem).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Technics SL-D1

#3

Post autor: rolnik »

No i elegancko :) Dziękuję! Widzę, że wydzieliłeś nowy temat, jako świeżak nie chciałem się panoszyć na forum :D
Matę mam tylko zdjąłem do zdjęcia.
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Technics SL-D1

#4

Post autor: rolnik »

To jak, damy radę coś dobrać?
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Technics SL-D1

#5

Post autor: RadTang »

Ja mam podobny model (SL-D303). Używam wkładki Technics EPC-207C (wcześniej EPC-270C), z zamiennikiem igły. Z obu byłem i jestem zadowolony. Ale ja to nie wyznacznik dobrego dźwięku. :mrgreen:

https://www.psychosonda.pl/artykuly/7-b ... mofonowych Tu masz kilka przykładów tanich wkładek (w tym 270C).

Edit:
viewtopic.php?f=59&p=284163#p284163 Na forum jeden z użytkowników sprzedaje komplet wkładka + headshell. Popytaj o brzmienie i o igłę (bo trzeba wymienić). Sprzedający też ma Technicsa więc może nawet nie będziesz musiał nic kalibrować. ;) Cena bardzo okazyjna a i z forum to pewniaki.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Technics SL-D1

#6

Post autor: MaciejT »

RadTang pisze:
13 mar 2020, 08:41
komplet wkładka + headshell
Rad ale proponujesz koledze headshell kątowy do ramienia typu "S"?
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Technics SL-D1

#7

Post autor: RadTang »

Diazo pisze:
13 mar 2020, 09:09
RadTang pisze:
13 mar 2020, 08:41
komplet wkładka + headshell
Rad ale proponujesz koledze headshell kątowy do ramienia typu "S"?
O kurde... nie zwróciłem na to uwagi...
Przepraszam. :)
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Technics SL-D1

#8

Post autor: rolnik »

Dziękuję Wam za odzwew. Jeszcze przemyślę sprawę czy może jednak nie wystawić go na sprzedaż i następnie kupić coś innego. Nie wiem jaka to klasa sprzętu, niewiele jest o nim info w necie.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Technics SL-D1

#9

Post autor: BRob »

Najpierw sprawdź co masz, może okazać się, że to Ci wystarczy.
Jeżeli trzyma obroty, ramię zachowuje się normalnie, to kup headshell i wkładkę i sprawdź czy to Cię w ogóle wciąga.
:)
ODPOWIEDZ