Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
jeru271
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2017, 15:26

Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#1

Post autor: jeru271 »

Witam,
Na wstępie zaznaczę, że jestem maksymalnym laikiem w dziedzinie. Posiadam mini wieżę do Philips DCM378 która czysto odtwarza CD czy tam muzykę z kabla. Postanowiłem do niej kupić Technicsa SL-QD33, w celu podłączenia go do wieży użyłem przedwzmacniacza raczej niskobudżetowego ANALOGIS Easy Phono(dla ciekawskich 1wszy wynik google) i wszystko spiąłem kablami chinch 0.25m(może nie za 3, ale za 15zł sztuka). Podłączyłem też uziemienie. Efekt finaly był zadowalający, żadnego pierdzenia szumów itp. Ponad miesiąc wszystko grało bez szwanku, aż nagle kupiłem 3 nowe winyle(folia nówka funkiel) przy których odtwarzaniu pojawia się ten sam problem. Nagrania pierdzą na prawym głośniku, tak to mogę określić. Reszta płyt gra bez problemu. Sprawdzałem na innym zestawie znajomego i problemu nie było. Po obejrzeniu gramofonu zauważyłem że igła i śrubka od mocowania wkładki(chyba, dla pewności załączam zdjęcie :D) wygląda nieciekawie. Przepinałem kable i w miarę możliwości czyściłem wejścia. Najpewniej trzeba będzie wymienić igłę, ale może jak i igłę to może i wkładkę? Kompletnie się nie znam, ale chcę żeby to w końcu grało i mam na to od 200 do 400 złotych. Jeżeli temat jest w złym dziale to przepraszam, i proszę o przeniesienie.

Dziękuję za pomoc
Załączniki
IMG_2076.JPG
IMG_2073.JPG
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#2

Post autor: Obywatel »

A próbowałeś wyczyścić igłę?

Jeśli jesteś pewien, że igła jest zużyta, to tutaj masz dobre zamienniki:
https://www.emjmusic.com/product-page/j ... or-epc-p30
https://www.emjmusic.com/product-page/n ... cs-epc-p30
https://www.emjmusic.com/product-page/j ... cs-epc-p30

Wkładka na 99% jest sprawna i nie ma potrzeby jej wymiany.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#3

Post autor: Regsoft »

jeru271 pisze: Najpewniej trzeba będzie wymienić igłę, ale może jak i igłę to może i wkładkę
Nieśmiało zasugerowałbym wyjęcie wkładki aby przynajmniej trochę poruszać stykami (czasem wskazane ich przeczyszczenie) oraz wyjęcie z wkładki, przeczyszczenie i ponowne założenie igły zanim wydasz na nią wyrok ...
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#4

Post autor: zelazny »

Zrób zdjęcie igły z bliska. Możliwe, że jest po prostu oblepiona brudem. Dźwięk staje się pierdzący często właśnie przez brudną igłę. Miałem tak.
jeru271
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2017, 15:26

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#5

Post autor: jeru271 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź!

Starałem się zrobić jak najdokładniejsze zdjęcia, jednak ciężko złapać ostrość na tak mały obiekt jak igła. Póki co daje takie zdjęcia, jeżeli z cyfrówki wyjdą lepsze to pozwolę sobie edytować posta. Więc po odkręceniu tej zardzewiałej śrubki zdjąłem niebieski kapturek z igłą, pojawiła się część która rozumiem jest wkładką(ad.3). Zgodnie z sugestią próbowałem wyjąć czy poruszać, bez skutku. Może i delikatnie się rusza, ale mam wrażenie że "na siłę" tylko "to" zepsuje. Wydaje mi się że igła jest jakoś krzywo zamocowana(raczej widać na zdjęciach), dodatkowo gdy dotknę jej bardzo łatwo się porusza(jak ząb który zaraz ma wypaść). Od wczoraj nie zrobiłem nic poza odkręceniem tej zardzewiałej śrubki i zdjęciem niebieskiego kapturka z igłą, nie chciałbym czegoś zepsuć o ile nie jest już zepsute :)

Pozdrawiam
Załączniki
ad.3
ad.3
IMG_2086.JPG
IMG_2085.JPG
IMG_2083.JPG
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#6

Post autor: Obywatel »

Jak dla mnie igła do kosza. Na 95% instalacja nowej igły rozwiąże problem.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
jeru271
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2017, 15:26

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#7

Post autor: jeru271 »

Dzięki za szybką odpowiedź. Jestem w stanie kupić igły z pierwszego posta, ale mam kilka pytań. Czym one się różnią od siebie, którą wybrać, czy jest ewentualna możliwość zamówienia takiej z polskiego sklepu. Różnica w cenie tych igieł jest praktycznie żadna, a jak jest z jakością czy tam specyfikacją?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Technics Sl-QD33 problem z odtwarzaniem

#8

Post autor: Obywatel »

W tym sklepie masz darmową przesyłkę więc nie ma co się przejmować, że wysyłka będzie z Japonii. W Polsce dobrych zamienników nie uświadczysz.

Pierwszy link to sferyczny zamiennik produkcji Nagaoka, drugi link to eliptyczny zamiennik produkcji JICO a trzeci to sferyczny zamiennik produkcji JICO. Odrzuciłbym trzeci link i skoncentrowałbym się na dwóch pierwszych.

Wybór między nimi nie jest taki oczywisty; niby szlif eliptyczny jest obiektywnie lepszy, ale jak wypada konfrontacja tych dwóch konkretnych igieł, to już dobrze by było, żeby się wypowiedzieli koledzy z większym doświadczeniem niż ja.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ