Dual 701

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#46

Post autor: Wojtek »

Krist pisze:Nie pamiętam w tej chwili źródła informacji.
No to możesz te bzdury olać :)
Krist pisze:Jaki jest sen kupowania takich wag?
Jak dla mnie żaden, ale jeśli nie ufasz swoim łapkom i przeciwwadze to waga może się przydać jako medium kontrolne.
Sam musisz ocenić czy taki zakup ma dla Ciebie sens czy nie.
Krist pisze:Talerz zawsze rusza, ramię unosi się. Jednak czasami "nie zaskakuje", tzn. odpuszczenie przełącznika z pozycji START powoduje zatrzymanie talerza, opuszczenie ramienia. Dopiero przytrzymanie przełącznika kilka sekund powoduje poprawne załączenie gramofonu.
Steuerpimpel do kontroli.
Krist pisze:Czyli najrozsądniej zakupić taką igłę?
Pewnie tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:22

Re: Dual 701

#47

Post autor: gacek »

Co do wag, stanowczo odradzam zakup wagi z metalową szalką, szczególnie przy wkładkach mc są silne magnesy, sam na początku załatwił bym sobie nową wkładkę, miałem więcej szczęścia niż rozumu, skończyło się to naszczęście bez urazu dla wkładki. Tak że waga jak najbardziej i to nawet z tych tanich jubilerskich tylko żeby miała plastikową szalkę.
Krist
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 701

#48

Post autor: Krist »

Wczoraj przyjrzałem się nieco gramofonowi i wykryłem kolejne podejrzanie działające funkcje.
Przede wszystkim przeciwwaga ramienia jest podejrzanie luźno zawieszona na ramieniu. Mam wrażenie jakby jedynie była włożona do plastikowego koszyka, który przymocowany jest do ramienia na jakby gumowej nakrętce. Z zdjęć, do których link zamieścił zoombie nie mogę jednoznacznie określić poprawnego mocowania przeciwwagi. Ale jeżeli jest to prawidłowo zamocowane to rozrzut nacisku igły musi być spory.
Kolejna sprawa to regulacja nacisku igły. Przekręcając pokrętłem słychać wyraźnie co jakiś czas coś jakby przeskakiwanie jakiegoś metalowego elementu...
Mam również podejrzenia co do prawidłowego działania mechanizmu podnoszącego ramię (zaznaczone na zdjęciu). Na początku tego nie skojarzyłem, ale jak kiedyś oglądałem model 704, to po przesunięciu tego przełącznika w pozycję dolną (podnoszenie ramienia) on tam pozostawał, aż do ręcznej zmiany położenia przełącznika. U mnie działa to tak, że generalnie odpuszczenie przełącznika powoduje jego automatyczne przesunięcie - opadnięcie ramienia. Mam nadzieję, że nie zamieszałem za bardzo ;) .

Prosiłbym o zweryfikowanie słuszności moich podejrzeń. Zastanawiam się, czy stwierdzenie sprzedającego "wszystko sprawne" jest: w pełni prawdziwe, nadużyciem, kłamstwem?
Załączniki
701_.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#49

Post autor: Wojtek »

Krist pisze:Ale jeżeli jest to prawidłowo zamocowane to rozrzut nacisku igły musi być spory.
Dlaczego? Siłę nacisku określasz pokrętłem. Przeciwwagę ruszasz jedynie w celu wypoziomowania ramienia.
Powinieneś mieć ten etap już za sobą.
Krist pisze:Mam nadzieję, że nie zamieszałem za bardzo ;) .
Wybacz, ale nic nie zrozumiałem.
Lewarek windy nie powinien sam się przestawiać.
Krist pisze:Zastanawiam się, czy stwierdzenie sprzedającego "wszystko sprawne" jest: w pełni prawdziwe, nadużyciem, kłamstwem?
Gramofon który kupiłeś od początku był oznaczony na forum jako "podejrzany", więc mnie nic nie zdziwi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
radekcza
Posty: 241
Rejestracja: 22 gru 2012, 18:43
Lokalizacja: Warszawa

Dual 701

#50

Post autor: radekcza »

Krist pisze:Przede wszystkim przeciwwaga ramienia jest podejrzanie luźno zawieszona na ramieniu. Mam wrażenie jakby jedynie była włożona do plastikowego koszyka, który przymocowany jest do ramienia na jakby gumowej nakrętce. Z zdjęć, do których link zamieścił zoombie nie mogę jednoznacznie określić poprawnego mocowania przeciwwagi. Ale jeżeli jest to prawidłowo zamocowane to rozrzut nacisku igły musi być spory.
To akurat teoretycznie (bo na oczy twojego nie widzę) w 701 jest OK, przeciwwaga tak powinna wisieć luźno w tym koszyku (to taki system antywibracyjny ramienia - czy coś w tym stylu), sprawdź tylko czy nie jest za bardzo skrzywiona w tym koszyku, bo z tego co kojarzę na czas transportu powinna tam być wkręcona śrubka żeby to usztywnić, a jak jej nie było to się bujała pewnie we wszystkie strony.
Krist
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 701

#51

Post autor: Krist »

Wojtek pisze:
Krist pisze:Ale jeżeli jest to prawidłowo zamocowane to rozrzut nacisku igły musi być spory.
Dlaczego? Siłę nacisku określasz pokrętłem. Przeciwwagę ruszasz jedynie w celu wypoziomowania ramienia.
Powinieneś mieć ten etap już za sobą.
Przyznaję, że chyba chciałem pójść trochę na łatwiznę oczekując wyłożenia ogólnie dostępnych informacji... :oops:

Wczoraj otrzymałem przesyłkę z Japonii z nową igłą.
Na starej igle dźwięk był tragiczny!Można by to porównać to radyjka z bazaru za parę PLN.
Po wymianie igły - poprawa niewyobrażalna. Ale nadal, czytając opinie o przepaści pomiędzy gramofonem a odtwarzaczem CD, czułem pewne rozczarowanie. Rożnica była ale nadal na korzyść CD.
Dzisiaj, grzebiąc przy gramofonie, zdjąłem całą wkładkę. Pady łączące elektrycznie wkładkę z okablowaniem ramienia były mocno zaczerniona. Wziąłem do ręki alkohol izopropylowy, pędzelek i wyczyściłem. Ta prosta operacja przyniosła zaskakujący efekt!
W tej chwili słuchanie winyli sprawia nie małą przyjemność. Chociaż nadal daleki jestem od prostego konfrontowania gramofonu z odtwarzaczem CD.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#52

Post autor: Wojtek »

Krist pisze:Ale nadal, czytając opinie o przepaści pomiędzy gramofonem a odtwarzaczem CD, czułem pewne rozczarowanie.
A te opinie to były tutejsze czy "z gdzieś tam"? :) My wolimy nie robić złudzeń.
Swoją drogą, jakie masz CD?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Krist
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 701

#53

Post autor: Krist »

Również na forum winyl.net spotkałem się z opiniami osób dosyć otwarcie wyrażającymi swoją niechęć do CD.
W tej chwili używam odtwarzacza Rotela RCD-991.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#54

Post autor: Wojtek »

Krist pisze:Również na forum winyl.net spotkałem się z opiniami osób dosyć otwarcie wyrażającymi swoją niechęć do CD.
Ortodoksów chyba można pominąć ;)

A jak stoisz z przedwzmacniaczem?

Generalnie myślę że z czasem znajdziesz takie płyty, które lepiej zabrzmią Tobie na gramofonie oraz takie gdzie CD będzie nie do przebicia.
Tak to po prostu jest.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Krist
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 701

#55

Post autor: Krist »

Jedno uściślenie.
Po przeprowadzonych operacjach i przesłuchaniu kilku płyt winylowych (jeden album posiadam zarówno na CD jak i na winylu) mogę jednoznacznie stwierdzić, że MÓJ odtwarzacz CD prezentuje inny charakter dźwięku niż MÓJ gramofon. Na ta chwilę obydwa źródła dają dużo przyjemności ze słuchania muzyki. Według mnie bezpośrednie porównywanie tych dwóch różnych źródeł z prostą oceną: lepszy/gorszy, jest dużym uproszczeniem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#56

Post autor: Wojtek »

Krist pisze:Według mnie bezpośrednie porównywanie tych dwóch różnych źródeł z prostą oceną: lepszy/gorszy, jest dużym uproszczeniem.
Szybko się uczysz :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Krist
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2014, 20:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 701

#57

Post autor: Krist »

W tej chwili używam wbudowanego przedwzmacniacza w amplituner Marantza MR-230. W międzyczasie, oczekując na igłę, powymieniałem w torze przedwzmacniacza wszystkie pojemności (były jeszcze oryginalne). Nawet na starej igle dało się słyszeć delikatny wpływ nowych kondensatorów.
Warto inwestować w zewnętrzny przedwzmacniacz dla tego gramofonu?
Do amplitunera podłączone mam monitorki Acoustic Energy AE100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#58

Post autor: Wojtek »

Wiesz no, co by nie mówić to preamp w tym Marantzu to nic wybitnego akurat. Jak chcesz gonić króliczka zwanego CD to pewnie warto pomyśleć o czymś lepszym. Może być zewnętrzny.

Teraz generalnie można robić wiele ruchów, choć największą zmianę dałyby eksperymenty z innymi wkładkami.
Bazę już masz dobrą (gramofon).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
denree
Posty: 39
Rejestracja: 04 paź 2013, 21:08

Re: Dual 701

#59

Post autor: denree »

w watku zakupowym ktos zastanwaial sie nad taka 701: http://allegro.pl/gramofon-dual-701-cs- ... 05044.html
opinie forumowiczow mowia, ze sprzet ten nie jest wart swojej ceny - 800pln. z drugiej strony widzialem wiele 701, ktore schodzily za ponad 1000pln (wiem ze to nie oznacza automatycznie, ze wlasnie tyle jest wart) - byc moze z fajniejszymi wkladkami. no i w watku dla poczatkujacych wojtek wskazuje na 701 jako jeden z najciekawszych duali (przed 721/704...). ciekaw jestem czy to kwestja tego cs w nazwie (jakis inny silnik czy cos innego w tej wersji cs)? cs 701 i 701 to dwa roze sprzety (jesli tak to jakie sa roznice)? czy moze po prostu 800pln za 701 czy cs 701 to aktualnie slaba propozycja? nie sprzedaje duala z alle :) dopytuje sie bo myslalem, ze w odleglej przyszlosci sam nabede 701 jako upgrade mojego duala 604. jaki w takim razie bedzie najciekawszy, z bezposrednim napedem, automatyczny/polautomatyczny retro dual?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 701

#60

Post autor: Wojtek »

denree pisze:opinie forumowiczow mowia, ze sprzet ten nie jest wart swojej ceny - 800pln
Przesada. Chyba tylko MISSE wyraził takie zdanie na ten temat, ze względu na wkładkę. Z Shure V15 III byłby po prostu droższy, a wkładkę tą z mocowaniem Dualowskim można sobie dokupić za około 100-300 złotych (zależy jak się trafi) lub po prostu zmienić na coś jeszcze innego :)
denree pisze:ciekaw jestem czy to kwestja tego cs w nazwie (jakis inny silnik czy cos innego w tej wersji cs)? cs 701 i 701 to dwa roze sprzety (jesli tak to jakie sa roznice)? czy moze po prostu 800pln za 701 czy cs 701 to aktualnie slaba propozycja?
3x nie.
denree pisze:dopytuje sie bo myslalem, ze w odleglej przyszlosci sam nabede 701 jako upgrade mojego duala 604.
Całkiem sensowny wybór.
denree pisze:jaki w takim razie bedzie najciekawszy, z bezposrednim napedem, automatyczny/polautomatyczny retro dual?
701 i 721 były topowymi "retro Dualami" z napędem bezpośrednim. Tu nie ma zbytnio wyboru, bo w tym okresie było jednak więcej paskowych Duali niż tych z direct drive (i za to się dopłacało). Późniejsze modele serii 7xx miały co prawda dodatkowo kwarc, ale też były mniej solidne i miały dość ograniczające ramiona ULM. Jeszcze później Dual dał sobie spokój z napędem bezpośrednim i postawił wszystko na napędy paskowe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ