Dual CS 521

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Dual CS 521

#1

Post autor: szafir6 »

Chciałbym Was prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu z moim nowym (używanym), pierwszym w życiu gramofonem.
Otóż nabyłem Duala 521, który zrobił na mnie jak na nowicjuszu duże wrażenie. Jednak zaczęły się problemy z nim.
Najpierw zauważyłem mrugający stroboskop, ale zapewne jakiś mały problem choć dla mnie ogromny :oops:
następnie po zakończeniu płyty ramię się podnosiło ale po chwili opadało już na naklejkę papierową na środku płyty, teraz w ogóle się nie podnosi ramie a płyta cały czas się kręci,
na dokładkę po przesłuchaniu kilkunastu płyt coś zaczęło po talerzem ocierać w takim stopniu że przenosiło rezonans na igłę aż było to słyszalne w głośnikach.
Poza tym nie wiele wiem o specyfice tego sprzętu, tzn czy ramię po zakończeniu płyty powinno się unieść i powrócić na podstawkę, do czego służy pokrętło ze znakami: 1 i ∞ (ósemka na boku).
Zapewne wymaga mój Dual konserwacji i regulacji, ale sam tego nie zrobię.
Za wszelką pomoc będę wdzięczny, proszę może o jakiś link do mojego modelu bo nie mogę znaleźć, opis jak go rozebrać, co przesmarować i czym.
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Dual CS 521

#2

Post autor: Winters »

Stroboskop musi mrugać 50 razy na sekundę. Dosyć szybko.
Jeżeli świeci nierówno to pewnie gdzieś jest marny styk przy żarówce. Trzeba poprawić.

ściągnij instrukcje serwisową:
http://www.vinylengine.com/library/dual/521.shtml
DIOMEDES KATO
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Re: Dual CS 521

#3

Post autor: szafir6 »

Winters pisze:Stroboskop musi mrugać 50 razy na sekundę. Dosyć szybko.
Jeżeli świeci nierówno to pewnie gdzieś jest marny styk przy żarówce. Trzeba poprawić.

ściągnij instrukcje serwisową:
http://www.vinylengine.com/library/dual/521.shtml
Dzięki, mam nadzieje że znajdę tam jak rozebrać ale ważniejsze jak złożyć ;)
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Dual CS 521

#4

Post autor: szafir6 »

Może jakieś bardziej zrozumiałe wskazówki.
Strach się bać, chyba jednak znajdę kogoś kto mi zrobi przegląd w moim dualu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 521

#5

Post autor: Wojtek »

szafir6 pisze:Może jakieś bardziej zrozumiałe wskazówki.
A czego nie rozumiesz/nie wiesz? Nie licz na to, że ktoś będzie tutaj Tobie pisał ogólny instruktaż rozebrania wszystkiego.
Konkrety.

Pod tym linkiem znajdziesz też instrukcję obsługi. Przeczytaj, bo to też jest jakaś podstawa.

Dual 521 to automat, a więc ramię powinno samo sobie wrócić na stopkę (pozycja 1) lub znów odtwarzać (pozycja ∞).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Dual CS 521

#6

Post autor: szafir6 »

Może znacie kogoś w moim rejonie kto naprawia i konserwuje gramofony. Mieszkam w Nysie woj. opolskie.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Dual CS 521

#7

Post autor: Winters »

Dlaczego nie odeślesz tego do sprzedawcy?
DIOMEDES KATO
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Re: Dual CS 521

#8

Post autor: szafir6 »

Winters pisze:Dlaczego nie odeślesz tego do sprzedawcy?
Kupiłem go okazyjnie za 200 zł. pojechałem po niego osobiście 70 km. Wysyłka albo odwózka też kosztuje.
Poczytałem że jest to dość solidny gramofon a jest to mój pierwszy w życiu. Na poczatek postaram się go przesmarować a może znajdę kogoś kto go postara się naprawić.
Trudno moja strata.
Pozdrawiam
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual CS 521

#9

Post autor: kielek »

szafir6 pisze:pojechałem po niego osobiście
I nie sprawdziłeś na miejscu czy działają podstawowe funkcje?
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Re: Dual CS 521

#10

Post autor: szafir6 »

kielek pisze:
szafir6 pisze:pojechałem po niego osobiście
I nie sprawdziłeś na miejscu czy działają podstawowe funkcje?
Tak mnie facet zagadał że zaufałem mu. Ale mam z nim kontakt i zaproponował mi zwrot, wydaje się uczciwy. Poprostu nie chce mi się już jeździć
Może uda mi się coś z nim zrobić i posłuży mi jakiś czas, bo naprawdę fajnie gra no gdyby nie te awarie
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 521

#11

Post autor: Wojtek »

szafir6 pisze:Na poczatek postaram się go przesmarować
Jak nie chcesz mi nawet odpowiedzieć na relatywnie proste pytanie to lepiej nie zabieraj się za smarowanie gramofonu Duala.

Zajmij się steuerpimplem albo przynajmniej podnieś talerz co by sprawdzić co jest źródłem tego ocierania.

Nie kojarzę nikogo z "naszych" z rejonu opolskiego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Dual CS 521

#12

Post autor: szafir6 »

Ok Wojtek, postaram się jednak kogoś poszukać kto zajmie się moim dualem.
Talerz podniosłem, użyłem puki co wazeliny bo nic innego na dzień dzisiejszy nie posiadam. Ocieranie zmniejszyło się ok. 75 %. Ale dalej jest jakiś dźwięk. Przydało by się go całego sprawdzić bo nie działa: ustawienie na jedno przesłuchania płyty lub non stop, automat w ogóle działa, po zakończeniu płyty raz ramie się podnosi a raz pozostaje na płycie i tak chodzi bez końca.
Jestem zdegustowany ale dalej chcę słuchać winyli ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 521

#13

Post autor: Wojtek »

szafir6 pisze:Ok Wojtek, postaram się jednak kogoś poszukać kto zajmie się moim dualem.
To szukaj, ale jest spora szansa, że nie trafisz na nikogo kto się tego podejmie (za rozsądne pieniądze) w promieniu mniejszym niż dystans dzielący Ciebie od poprzedniego właściciela :)

Powtarzam po raz trzeci, jak do słupa: zajmij się steuerpimplem. Najprawdopodobniej tu leży przyczyna szwankującej automatyki.
To nie jest wbrew pozorom nic trudnego, już wielu forumowiczów przez to przeszło.

Nie smaruj gramofonu byle czym bo możesz więcej naczwarzyć niż naprawić ;)

Pytanie: kiedy występuje ocieranie? Jak podniesiesz talerz i uruchomisz gramofon?
Jak zdejmiesz pasek i położysz talerz znów na oś, a następnie ręcznie nim obrócisz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Re: Dual CS 521

#14

Post autor: szafir6 »

Wojtek pisze:
szafir6 pisze:Ok Wojtek, postaram się jednak kogoś poszukać kto zajmie się moim dualem.
To szukaj, ale jest spora szansa, że nie trafisz na nikogo kto się tego podejmie (za rozsądne pieniądze) w promieniu mniejszym niż dystans dzielący Ciebie od poprzedniego właściciela :)

Powtarzam po raz trzeci, jak do słupa: zajmij się steuerpimplem. Najprawdopodobniej tu leży przyczyna szwankującej automatyki.
To nie jest wbrew pozorom nic trudnego, już wielu forumowiczów przez to przeszło.

Nie smaruj gramofonu byle czym bo możesz więcej naczwarzyć niż naprawić ;)

Pytanie: kiedy występuje ocieranie? Jak podniesiesz talerz i uruchomisz gramofon?
Jak zdejmiesz pasek i położysz talerz znów na oś, a następnie ręcznie nim obrócisz?
Zaraz się na mnie wściekniesz ale wyjaśnij mi jak możesz co to jest "steuerpimpl"
Ocieranie teraz delikatne występuje cały czas, a cyklicznie podczas obrotu pojawia się dźwięk jakby coś piszczało.
szafir6
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:24

Re: Dual CS 521

#15

Post autor: szafir6 »

Pierwszy sukces, pod talerzem jest taka blaszka przykręcana a jej zagięty koniec jest w pobliżu trzpienia frezowanego talerza i to ocierało o talerz. Poluzowałem śrubkę i przesunąłem blasze troszkę od trzpienia i całkowicie ucichło.
Stop działa, po przesunięciu wskaźniaka na stop, ramie podnosi się i powraca na swoje miejsce a po chwili wyłącza się gramofon.
Idę dalej, chyba że usnę ;)
Dzięki Wojtek za mobilizację
ODPOWIEDZ