Anti-Scating (CS728Q)

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Anti-Scating (CS728Q)

#1

Post autor: JAFO »

Dobry wieczór.

Niedawno zauważyłem, iż igła jest trochę skrzywiona w stronę szpindla. Nacisk 1g, AS również 1 (wg instrukcji).
Sytuacja ta skłoniła mnie do zainteresowania się tym problemem.

Na https://www.vinylengine.com/turntable_f ... 12#p863212 (dla 601)przeczytałem, iż przy ustawieniu pokrętła w punkcie "0", punkt zaczepu sprężyny powinien pokrywać się "z centralną linią obrotu ramienia". Nic więcej. O którą linię (oś?) obrotu chodziło autorowi? Czy jest ona na drugim zdjęciu, bo zaczep sprężyny jest oczywisty?
Zdjęcie wnętrza to nie jest AS=0. Jest ono zrobione w innym czasie, więc ustawienia na obu zdjęciach z pewnością ze sobą NIE KORESPONDUJĄ.

Wnioskuję, że była ustawiona zbyt duża siła odciągająca ramię na zewnątrz (przy prawidłowym wypoziomowaniu gramofonu).
Załączniki
Punkt &quot;0&quot; pokrętła AS (kiedy ramię nie jest przyciągane w żadnym kierunku) <br />jest dokładnie w miejscu, jak na poniższym załączniku.
Punkt "0" pokrętła AS (kiedy ramię nie jest przyciągane w żadnym kierunku)
jest dokładnie w miejscu, jak na poniższym załączniku.
Mechanizm AS ze sprężyną.
Mechanizm AS ze sprężyną.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti-Scating (CS728Q)

#2

Post autor: Bacek »

To spróbuj ustawić ją poprawnie. Metody na czystą płytę są raczej mało dokładne. Obserwuj igłę w trakcie grania i regulacji i spróbuj ustawić tak żeby igła zostawała po środku.
Ta niecentryczność to tak mała różnica że nie powinno to wpływać na trwałe wygięcie igły. Po za tym w dualu to pokrętło działa w obie strony, w teorii jedna dla igły sferycznej druga dla eliptycznej i ostrzejszej ale to i tak tylko poglądowe, zgrubne ustawienie.
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Anti-Scating (CS728Q)

#3

Post autor: JAFO »

To wiedziałem. Brałem też pod uwagę ustawianie as nie patrząc na pokrętło, lecz jest to droga na skróty.
Wolałbym ustawić punkt "0" na pokrętle, potem regulator ustawic tak, jak to było fabrycznie zrobione.
Nadal nie wiem, w którym miejscu podziałki jest punkt "0" oraz jaki zakres ten punkt obejmuje (dokładnie między symbolami, czy w zakresie od środka owalu do środka kółka) nie wiem także, nad jakim punktem powinno znajdowac się ucho zaczepu sprężyny przy nastawie "0".
W przypadku mojego Duala sprawa jest utrudniona, bo nie widać krzywki regulacyjnej.
Biorę również pod uwagę ewentualny zbyt mocny naciąg tej sprężyny. Naprawiając steuerpimpel nie zwróciłem uwagi na śrubę regulującą naciągiem sprężyny, czy nie była już ruszana. Wolałbym jej nie ruszać.

Igła niestety wygięła się, lecz udało mi się ją wyprostować. Teraz leży. Poleży parę tygodni w celu obserwacji, czy nie ma ona tendencji do powrotu.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Anti-Scating (CS728Q)

#4

Post autor: Bacek »

Na skróty to jest ustawianie na cyferkę bo to taki setting na oko który może być zarówno ok jak i kompletnie niewłaściwy.

A jak nie widać to niestety trzeba rozebrać, innej drogi pewnie nie ma.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Anti-Scating (CS728Q)

#5

Post autor: JAFO »

Oczywiście, trzeba będzie rozbierać, jednak nadal nie znam odpowiedzi na moje dwa pytania. Punkt "0" oraz pozycję mocowania sprężyny.
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Anti-Scating (CS728Q)

#6

Post autor: JAFO »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi oraz konstruktywne porady.
Potrzebna była mała ingerencja, ale teraz to jak ręką odjął.
ODPOWIEDZ