Dual DT 450 - jaki headshell?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Dual DT 450 - jaki headshell?

#1

Post autor: gyro4841 »

Witam.
Jestem świeżym szczesliwym posiadaczem gramofonu Dual DT 450 i chciałbym wymienić wkładkę na inna niż fabryczna at3600 ale nie chciałbym zmieniać headshella tylko dokupić nowy. W tym gramofonie jest proste ramię i ma się rozumieć że każdy headshell kątowy będzie pasował do tego ramienia np. https://allegro.pl/oferta/headshell-wkl ... 8347454997
czy trzeba dokupić orginalny. Czemu tak chce zrobić? Odpowiedz jest prosta - jak coś sknoce to będę miał starą wkładkę fabrycznie ustawioną. Na razie zastanawiam się na at95e lub at vm95e. Drugie pytanie odnosi się do wielkości wkładek tj. czy montując np wkładka orofon 2m Red lub orofon om5e muszę ustawić wysokość ramienia tj. aby ramię było równolegle do odtwarzanej płyty ponieważ mój gramofon nie ma regulacji wysokości (mowa o wysokości nie sile nacisku). Stąd też pytanie odnośnie owego ustrojstwa czy te wkładki na wysokość są takie same i w jakim obszarze innych wkładek muszę się poruszać - dlatego zostałem przy firmie at bo wydaje mi się że one mają taką samą wysokość. Oczywiście jestem otwarty na propozycje innych wkładek lecz w granicy rozsądku cenowego. Przepraszam że dla niektórych moje pytania mogą być śmieszne i oczywiste ale dla mnie początkującego to nadal czysta magia. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#2

Post autor: Wojtek »

Może po prostu zdemontuj swój headshell z ramienia i zobacz jak wygląda? :)

Nie przejmuj się wysokością ramienia przy tak niskich modelach wkładek.

Wkładki mają różne wysokości.

Nie wiemy czym jest "rozsądek cenowy" więc ciężko teraz coś jeszcze wymyślać, co najwyżej można zgadywać że górną granicą jest cena 2M Red.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#3

Post autor: gyro4841 »

Rozsądek cenowy - sądzę że według mnie kwota wkładki nie powinna przekroczyć wartości gramofonu.
On jest kątowy tzn headshell. Czyli dobrze rozumuje że wkładki serii at95 mają taka samą wysokość a orofon inną tzn wyższa.
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#4

Post autor: Wojtek »

Powtarzam: zdemontuj sobie headshell na próbę żebyś wiedział jakiego szukać.

Headshelli kątowych jest kilka rodzajów, a nie jeden.

Nie mogłem znaleźć w sieci informacji na temat jaki headshell pasuje do DT-450, a lepiej nie zgadywać skoro można po prostu sprawdzić.

AT-95 i AT-VM95 mają jednakową wysokość (17.2mm), natomiast Ortofon 2M i OM mają 18mm.
Oczywiście chodzi o wysokość liczoną od szczytu wkładki po grot igły.
Przy prostych szlifach jest to różnica w zupełności pomijalna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gyro4841
Posty: 836
Rejestracja: 13 mar 2020, 12:30
Gramofon: Saba PSP 910

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#5

Post autor: gyro4841 »

Witam.
Zatem zakupiłem headshell oraz nowa wkładkę. Dzisiaj się bawiłem w kalibrację i ustawienia. Co się tyczy headshell to at - hs4, a wkładka to popularna "żabka". Wiem że wielu powie że .... Ale dla mnie to i tak dużo i proszę uszanować ten wybór. Może kiedyś w czasie przy przypływie gotówki. Doś często stoję przed wyborem wkładka czy płyta, a wybór bardzo trudny 😄 - tyle tych płyt które chciałbym mieć by stworzyć sobie małą płytotekę.
Jeśli się tyczy headshella to jest trochę większy od oryginalnego tzn. jest dłuższy w tym miejscu co się przykręca wkładkę o jakie 5 mm. Sądzę że nie wpłynie na żadną jakość.
Co się tyczy wkładki - kurka jakie trzeba mieć zgrabne palce żeby powpinać te kabelki w te piny. Nawet używając pensety to jest trudne. W koncu udało się. Po kalibracji i ponownym ustawieniu wszystkiego przyszedł czas na odsłuch i magiczne pytanie żony "ile to kosztowało i po co ci to?". :twisted: :twisted: :twisted:
Lenco L78
Thorens TD 126 MK III Electronic -> Yamaha RS700 -> AudioCrystal
Thorens TD 126 MK III Electronic -> GA-31 -> AVT5392 -> ITT Hyperion H3-75
Yamaha WXD10 -> Triodowy wzmacniacz OTL/Burson Soloist SL MKII -> AKG K712
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1918
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#6

Post autor: kukiz 30 »

gyro4841 pisze:
11 lis 2020, 14:15
pytanie żony "ile to kosztowało i po co ci to?". :twisted: :twisted: :twisted:
Do tego pytania będziesz musiał się przyzwyczaić :mrgreen:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
JAFO
Posty: 112
Rejestracja: 24 wrz 2020, 14:05

Re: Dual DT 450 - jaki headshell?

#7

Post autor: JAFO »

Ja zawsze wiedziałem, że chcę kupić gramofon (drugi, bo o pierwszym już dawno zapomniałem. pozostał mi po nim wzmacniacz ) bo kolekcja płyt hoho... od daaaawna czekała, Njbliższe otoczenie wiedziało.o chęci zakupu, więc takich pytań nie było. Raczej był doping 😁.
ODPOWIEDZ