Dual 1246 pytania - automatyka i smarowanie

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Nagets
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2016, 19:39
Gramofon: Dual 1246

Dual 1246 pytania - automatyka i smarowanie

#1

Post autor: Nagets »

Witam, gramofon używam od 2017, zmieniłem w nim wkładkę i dałem nowy pasek - i mam jeszcze kilka pytań do was.

Jakoś na czasie odmówiła mi posłuszeństwa automatyka, tzn ramie samo nie wraca kiedy skończy się jedna strona płyty winylowej. Po naciśnięciu startu bądź stopu ramie się rusza i działa, manualnie gramofon też chodzi bez problemu, no i miałem też problem z wyważeniem ramienia po zmianie wkładki, bo z tego co wiem obracało się talerz zgodnie z ruchami wskazówek zegara i ono wtedy przesuwało się nad matę i stało w miejscu i można było wyważać - teraz to nie działa i musze robić to na dziko - czyżby pimpel?

No i druga sprawa, zmieniłem pasek i tak jak na starym luźnym już zresztą było słychać delikatną pracę silnika i nic więcej teraz na nowym słychać jeszcze co jakiś czas jakąś dziwną wibrację. Chyba już czas coś przesmarować? Wiem, że smarowanie gramofonu to temat rzeka i już kiedyś się dowiadywałem na ten temat, ale pozwolę sobie zapytać bo z tego co kiedyś się dowiedziałem to można te wszystkie smary i oleje z instrukcji sprowadzić do dwóch specyfików czyli smaru litowego i oleju 10w40, ale w punkcie łożyska talerza przydałby się smar o lepszej lepkości. Ile w tym prawdy?

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1889
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dual 1246 pytania - automatyka i smarowanie

#2

Post autor: Jaculek »

Nagets pisze:
17 sty 2020, 09:53
teraz to nie działa i musze robić to na dziko - czyżby pimpel
Tak, pimpel :)
Wyważanie ramienia w trybie manualnym wydaje mi się niczym nie różnić względem opisanego w instrukcji z ręcznym wykorzystaniem automatyki.
Nagets pisze:
17 sty 2020, 09:53
Chyba już czas coś przesmarować?
Bardzo możliwe, ale mnie bardziej prawdopodobna wydaje się zła długość paska.
Nagets pisze:
17 sty 2020, 09:53
smar o lepszej lepkości
Nie ma czegoś takiego jak "lepsza lepkość". Powinna być taka jaką zaleca producent. Rozbierałeś łożysko oporowe talerza?
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
mopeczek
Posty: 18
Rejestracja: 08 maja 2015, 13:00
Gramofon: Dual 1246

Re: Dual 1246 pytania - automatyka i smarowanie

#3

Post autor: mopeczek »

Witam
Miałem ten sam problem z pimplem w Dualu 1246. Zrobiłem go z izolacji kabla. Śmiga do dziś aż milo. Są tu na forum moje zdjęcia i opis z naprawy. Ha jeszcze raz dzięki Olsza za pomoc wtedy. A teraz jestem na etapie zrobienia myjki do płyt.
ODPOWIEDZ