Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#1

Post autor: Dualek »

Witam, nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej informacji odnośnie wagi(masy efektywnej ramienia), jeśli ktoś zna, obliczał to poproszę.
Ogólnie fajny model, wart polecenia, coraz więcej u nas ich posiadaczy a info stosunkowo mało.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#2

Post autor: Wojtek »

To dlatego, że konkretnej informacji od producenta nie ma :)
Mamy za to mocne domysły.

Dyskutowane na łamach tego wątku: viewtopic.php?p=209896#p209896

Tak więc załóż że masa efektywna to 15g.
Dualek pisze:
01 sty 2019, 12:42
a info stosunkowo mało
W sensie że po polsku? Bo tak ogólnie to śmiem twierdzić że jest tego całkiem sporo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#3

Post autor: Dualek »

Wojtek pisze:
01 sty 2019, 14:58
Tak więc załóż że masa efektywna to 15g.
O to się zmieniło bo jak któryś rok do tyłu to pisałeś że trzeba przyjąć 12-13gr.
Dzięki za linka, poczytałem z ciekawością. O to mało informacji to chodzi mi że są porozrzucane jak trufle i trzeba się naszukać, można by ten wątek przerobić na taki info z danymi by komuś w przyszłości ułatwić. ME przyjmujemy 15gr. , długość paska 688mm. w jednym miejscu

A a propos mojej decyzji zakupu MC Quinted Bronze pod to ramię co myślisz?..zmieniłem zdanie i zrezygnowałem z OM40 czytając niezbyt pochlebne opinie i skłonność wielu użytkowników w stronę OM30(ten sam szlif co w Q Bronze) jako przyjemniejszej w odbiorze i więcej wybaczającej gorszym płytom.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2019, 18:02 przez Dualek, łącznie zmieniany 1 raz.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#4

Post autor: Wojtek »

Dualek pisze:
01 sty 2019, 17:54
O to mało informacji to chodzi mi że są porozrzucane jak trufle i trzeba się naszukać
To jest częste zjawisko dot. większości sprzętów.

Kwestia mas efektywnych, rezonansu igieł oraz ich wpływu na playback to zresztą nadal kontrowersyjna materia, stąd nie zdziw się jeśli znajdziesz wiele kłócących się ze sobą opinii na ten temat.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#5

Post autor: Dualek »

A a propos mojej decyzji zakupu MC Quinted Bronze pod to ramię co myślisz?..zmieniłem zdanie i zrezygnowałem z OM40 czytając niezbyt pochlebne opinie i skłonność wielu użytkowników w stronę OM30(ten sam szlif co w Q Bronze) jako przyjemniejszej w odbiorze i więcej wybaczającej gorszym płytom.
No i cena zakupu była jak za 2M Bronze, ze swojej strony niebawem napiszę coś nt. tego połączenia i z jakiego szablonu korzystałem...może komuś się przyda.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#6

Post autor: Pawelec »

Jak chcesz się pobawić i w dużym przybliżeniu policzyć ME dla twojego ramienia to polecam skorzystać ze wzoru
https://www.audio-creative.nl/wp-conten ... -mass.xlsx
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#7

Post autor: Wojtek »

Dualek pisze:
01 sty 2019, 18:11
A a propos mojej decyzji zakupu MC Quinted Bronze pod to ramię co myślisz?
Skoro już zamówiłeś to co zmieni moja opinia? Jak przyjdzie to sam nam opowiesz :)
Dualek pisze:
01 sty 2019, 18:11
No i cena zakupu była jak za 2M Bronze
To nowa wkładka? Jakaś wyprzedaż?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#8

Post autor: Dualek »

Wojtek pisze:
02 sty 2019, 02:13
Skoro już zamówiłeś to co zmieni moja opinia? Jak przyjdzie to sam nam opowiesz :)
He he byłem pewny takiej odpowiedzi ale pomogę:
1).zagra w pełni swoich możliwości :dance:
2). -//- nieźle, na pewno lepiej jak 2M :clap:
3). nie ma szans z tym ramieniem-klapa :doh:
:D
Wojtek pisze:
02 sty 2019, 02:13
To nowa wkładka? Jakaś wyprzedaż?
Dokładnie do poniedziałku ponoć ale widzę że jeszcze wisi, dotyczy też innych pozycji tego sklepu:https://allegro.pl/oferta/ortofon-mc-qu ... 7748361697
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#9

Post autor: darkman »

E-tam, tendencyjna ta ankieta. Brakuje kilku opcji :D
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#10

Post autor: Dualek »

darkman pisze:
02 sty 2019, 10:38
E-tam, tendencyjna ta ankieta. Brakuje kilku opcji :D
:D może ta, która chodzi mi nieraz po głowie:
).wyrzuć cały ten klamot i zajmij się robotą! :lol:
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#11

Post autor: Dualek »

Wojtek pisze:
02 sty 2019, 02:13
Skoro już zamówiłeś to co zmieni moja opinia? Jak przyjdzie to sam nam opowiesz :)
QBronze podwieszona, ale VTA do poprawy, na OM tego nie bylo widać, ramie wydawało się równoległe, zresztą oryginalna wkładka, oryginalna mata ,brak reulacji VTA, więc przyjąłem że to ,fabryczne, idealne ustawienie.

Idąc tym tokiem myślenia, skoro Quintet jest wyższy powinienem zastosować cienką matę a tu przy tej samej widać idealnie bo Quintet jest prostopadłościanem że szczelina między płyta a spodem wkładki jest od strony pivotu większa czyli wymaga jeszcze dodatkowej maty bo ramienia nie da się obniżyć. Czeka mnie teraz regulacja podniesienia windy i dodatkowa mata by wyrównac VTA, Po tej operacji dopiero napiszę co się zmieniło by wyciągnąć ile się da.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#12

Post autor: Wojtek »

Istnieją koszyki do CS-750 z regulacją VTA.

Niemniej jeśli brakuje Tobie 1-2mm to się nie przejmuj w między czasie i graj :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#13

Post autor: wojtekf »

Quintet ma 19,2 mm wysokości, ramię Duala (według instrukcji na VE) przewiduje 18mm (dokładnie wysokość OM), więc chyba powinno być odwrotnie (przód nieco wyżej niż tył).
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#14

Post autor: Dualek »

wojtekf pisze:
04 sty 2019, 19:48
Quintet ma 19,2 mm wysokości, ramię Duala (według instrukcji na VE) przewiduje 18mm (dokładnie wysokość OM), więc chyba powinno być odwrotnie (przód nieco wyżej niż tył).
A no właśnie, a tak nie jest...podłożyłem jeszcze jedną matę jakieś 3mm i jest idealnie ale tak jak piszesz brakuje windy i muszę ramie delikatnie unosić przy nastawianiu.
Podniesienie windy na maxa daje mikro szczelinę a 180gr już muska igłę, można byłoby , coś podłożyc miedzy ramię a trzpień, który podnosi ale nie chcę mi się na razie kombinować i gram tak.

A jak gra? a no tak:

Największą obawę miałem że nude line na gorszych płytach zbierze wszystko i już ze wogóle nie da się słuchać a tu nie taki diabeł straszny mało tego powierzchniówek, które delikatnie pykały ale były trochę irytujące na OM20 teraz w ogóle nie słychać a tych płyt, które wyraźnie trzaskały teraz można spokojnie znieść. Tak że obawa że część płyt pójdzie w kąt była nieuzasadniona a wręcz wracam do płyt, które ostatnio omijałem.

Wrażenia z dźwięku:

Pierwsze to mikrodynamika zrobiła się MIKRODYNAMIKĄ, anlityczność, separacja -rasowe ale bez cienia natarczywości,ostrości.

Jest więcej informacji, detali, przez co bas wydaje się mniejszy niż z OM ale tutaj nie jest on obły, jest różnorodny, szybki z drivem choć mógłby być trochę bardziej dociążony jak dla mnie. OMka przez to wydaje się być bardziej taka analogowa ale to wogóle inna kategoria i nie próbuję ich porównywać, to tylko odczucia i powrotu nie ma. Korci mnie jedynie porównanie z 2M Bronze.

Na razie tyle, badania, ustawienia trwają....

Porównanie dla lampiarzy- OM20 to taka przyjemna lampa EL34 a QBronze to dobra trioda SE kto wie o czym piszę to wie również że powrotu nie ma, choć EL34 przyjemna.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Dual 750 potrzebna dokładna masa efekt.ramienia

#15

Post autor: Dualek »

Dualek pisze:
04 sty 2019, 20:36
szybki z drivem choć mógłby być trochę bardziej dociążony jak dla mnie.
Dociążone ramię, nie wiem ile nie mam jeszcze wagi elektr.(4cm.pręcika metalowego fi 2-3mm myslę że jakies 5-7gr) tak że przeciwwaga jest na końcu podziałki i jest bas jak lubię. :clap: :violin:
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
ODPOWIEDZ