Sprężyna bolca windy / Sprężyna naciskowa "cam lewer"

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Sprężyna bolca windy / Sprężyna naciskowa "cam lewer"

#1

Post autor: marduk666 »

Otóż, widna w moim Dualu 1226 nie działa prawidłowo, ale nie przeszkadzało mi to bo w automacie ramię opada powoli, jednak znalazłem trochę czasu i postanowiłem dokończyć po kilku miesiącach zaczętą robotę - nabyłem CX-80, rozebrałem, wyczyściłem, nasmarowałem i nic, ramię nadal "atakuje" płytę z prędkością światła. Doszedłem do wniosku, że poprzedni właściciel wymienił sprężynę na mocniejszą więc postanowiłem ją nieco skrócić i po tym winda zaczęła opadać powoli, ale wtedy bolec nie odbijał do końca i w efekcie nacisk igły był nieprawidłowy, igła zaczęła przeskakiwać i temu podobne. Sprężynę nieco rozciągnąłem, ale winda znowu opada za szybko, więc znowu nieco skróciłem, nieco ścisnąłem, ale wtedy nie odbijała do końca i po kilku takich operacjach nie mam już sprężyny ;)

W skrócie - nie mogę utrafić z długością sprężyny tak. aby winda działała prawidłowo, zawsze wychodzą mi skrajne efekty.

"Baryłka" od regulacji wysokości ramienia jest pęknięta, ale naprawiłem ją kawałkiem druta, zresztą pomimo pęknięcia regulacja działała prawidłowo.
Bolec oraz tuleję bolca porządne czyściłem izopropanolem, przed nałożeniem smaru silikonowego Cx-80.

Zatem czy ktoś posiada może wyraźne zdjęcie owej sprężyny tak abym mógł policzyć zwoje i mniej więcej długość sprężyny?? Wiem, że pytanie może wydawać się kuriozalne, ale jestem już nieco zmęczony rozbieraniem windy i próbach ze sprężynami. A może coś pominąłem?
Ostatnio zmieniony 25 lip 2018, 13:09 przez marduk666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Sprężyna bolca windy

#2

Post autor: olsza84 »

Co do zdjęcia sprężyny to zrobiłbym zdjęcie ale akurat nie mam takiej możliwości przez kilka dni. Ale może to Ci się przyda: https://www.google.pl/search?client=ms- ... ieXGTIokM:
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Sprężyna bolca windy

#3

Post autor: marduk666 »

olsza84 pisze:
20 lip 2018, 18:48
Co do zdjęcia sprężyny to zrobiłbym zdjęcie ale akurat nie mam takiej możliwości przez kilka dni. Ale może to Ci się przyda: https://www.google.pl/search?client=ms- ... ieXGTIokM:
Dzięki! Nie umiem szukać bo nie widziałem nic takiego chociaż wpisywałem różne tonearmy, lifty itp. ;). Raptem 10-11 zwojów na sprężynce i drut chyba o przekroju 0,2 mm - licha sprężynka. U mnie była dłuższa bo wystawała ponad bolec, z grubszego drutu i gęstsza więc nie dziwne, że odbijała jak szalona. Dzisiaj spróbuję z tego co mam, jak mi się nie uda pozostaje dokupić taką sprężynkę. Nie mam dostępu do suwmiarki - fi cieńszego odcinka bolca to jakieś 1,5 mm???
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Sprężyna bolca windy

#4

Post autor: olsza84 »

marduk666 pisze:
20 lip 2018, 20:23
olsza84 pisze:
20 lip 2018, 18:48
Co do zdjęcia sprężyny to zrobiłbym zdjęcie ale akurat nie mam takiej możliwości przez kilka dni. Ale może to Ci się przyda: https://www.google.pl/search?client=ms- ... ieXGTIokM:
Dzięki! Nie umiem szukać bo nie widziałem nic takiego chociaż wpisywałem różne tonearmy, lifty itp. ;). Raptem 10-11 zwojów na sprężynce i drut chyba o przekroju 0,2 mm - licha sprężynka. U mnie była dłuższa bo wystawała ponad bolec, z grubszego drutu i gęstsza więc nie dziwne, że odbijała jak szalona. Dzisiaj spróbuję z tego co mam, jak mi się nie uda pozostaje dokupić taką sprężynkę. Nie mam dostępu do suwmiarki - fi cieńszego odcinka bolca to jakieś 1,5 mm???
Istotnie, sprężynka do mocnych raczej nie należy. Zresztą w środku tulei siedzi jeszcze jedna mniejsza ale silniejsza. Ta jest na pewno oryginalna bo trudno dostępna. Fi cienkiego bolca pewnie dobrze szacujesz. Maks 2mm. Zmierzyłbym bo mam windę luzem i suwmiarkę ale akurat jestem poza domem przez kilka dni.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Sprężyna bolca windy

#5

Post autor: marduk666 »

olsza84 pisze:
20 lip 2018, 21:57
Istotnie, sprężynka do mocnych raczej nie należy. Zresztą w środku tulei siedzi jeszcze jedna mniejsza ale silniejsza. Ta jest na pewno oryginalna bo trudno dostępna. Fi cienkiego bolca pewnie dobrze szacujesz. Maks 2mm. Zmierzyłbym bo mam windę luzem i suwmiarkę ale akurat jestem poza domem przez kilka dni.
Dziękuję Ci za pomoc. Niestety winda nadal opada za szybko pomimo dopasowania sprężyny (a w zasadzie dwóch mniejszych bo tylko to akurat mam pod ręką). Zamówię na Allegro albo skoczę do metalowego po sprężynkę z jakiegoś cienkiego drutu, widocznie to co mam obecnie jest cały czas za mocne.

Czy w tych Dualach w tulei windy jest tak ciasno? Mam wrażenie, że cały smar zostaje "zeskrobany" w momencie wkładania bolca w tuleję :|
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Sprężyna bolca windy

#6

Post autor: olsza84 »

marduk666 pisze:
20 lip 2018, 23:02
Dziękuję Ci za pomoc. Niestety winda nadal opada za szybko pomimo dopasowania sprężyny (a w zasadzie dwóch mniejszych bo tylko to akurat mam pod ręką). Zamówię na Allegro albo skoczę do metalowego po sprężynkę z jakiegoś cienkiego drutu, widocznie to co mam obecnie jest cały czas za mocne.
A ten smar cx 80 jest gęsty w dotyku? Bo nigdy go nie miałem w ręku. Klejący i ciągnący jak miód tylko bardziej gęsty? Niby lepkość jest nawet ponad to co zaleca Dual. Ja używam oleju wiskotycznego. Nie wiem czy jest jakaś znacząca różnica. Ale może ma tu znacznie sam produkt.
marduk666 pisze:
20 lip 2018, 23:02
Czy w tych Dualach w tulei windy jest tak ciasno? Mam wrażenie, że cały smar zostaje "zeskrobany" w momencie wkładania bolca w tuleję :|
Tak to normalne. Jest ciasno. Tam dużo tego nie wchodzi. Dlatego też ważne jest dobre smarowanie. Należy smarować cienką warstwę ale całą powierzchnię bolca. Jak jest za dużo to odpowiednio rozsmarować. I do połowy sprężyny też posmaruj. Ewentualnie kapkę wprowadź do tulei jak za dużo ucieka przy wprowadzeniu bolca.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Sprężyna bolca windy

#7

Post autor: marduk666 »

olsza84 pisze:
21 lip 2018, 12:46
A ten smar cx 80 jest gęsty w dotyku? Bo nigdy go nie miałem w ręku. Klejący i ciągnący jak miód tylko bardziej gęsty? Niby lepkość jest nawet ponad to co zaleca Dual. Ja używam oleju wiskotycznego. Nie wiem czy jest jakaś znacząca różnica. Ale może ma tu znacznie sam produkt.
Tak jest gęsty. O tym smarze dowiedziałem się z tego forum ;)
olsza84 pisze:
21 lip 2018, 12:46
Tak to normalne. Jest ciasno. Tam dużo tego nie wchodzi. Dlatego też ważne jest dobre smarowanie. Należy smarować cienką warstwę ale całą powierzchnię bolca. Jak jest za dużo to odpowiednio rozsmarować. I do połowy sprężyny też posmaruj. Ewentualnie kapkę wprowadź do tulei jak za dużo ucieka przy wprowadzeniu bolca.
Nakładam na bolczyk w kilku miejscach, a później majtam palcami po całej powierzchni. Myślę, że smaruję go dobrze bo przy założeniu słabszej sprężyny winda opada powoli tyle, że nie odbija do końca (chyba, że ustawię ekstremalny nacisk, no ale nie o to chodzi).

Odpowiedniej sprężyny nie dostałem stacjonarnie więc pozostaje mi kupienie na Allegro, ewentualnie drut sprężynowy i zabawa wiertarką, kręciło się grzałki do e-papierosa to i ze sprężyną sobie poradzę ;)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Sprężyna bolca windy

#8

Post autor: olsza84 »

Spróbuj pobawić się jeszcze wysokością windy tj.pokrętłem przy windzie (ta peknięta baryłka) i śrubą regulacyjną odpowiadającą za wysokość ramienia. Zobacz czy przy opuszczonej windzie uda Ci się ustawić wysokość poniżej płaszczyzny talerza. Jak nie to kombinuj ze sprężyną ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Sprężyna bolca windy / Sprężyna naciskowa "cam lewer"

#9

Post autor: marduk666 »

olsza84 pisze:
21 lip 2018, 21:18
Spróbuj pobawić się jeszcze wysokością windy tj.pokrętłem przy windzie (ta peknięta baryłka) i śrubą regulacyjną odpowiadającą za wysokość ramienia. Zobacz czy przy opuszczonej windzie uda Ci się ustawić wysokość poniżej płaszczyzny talerza. Jak nie to kombinuj ze sprężyną ;)
Oczywiście udaje się, ale wtedy trzeba nacisnąć palcem, aby ramię opadło niżej. Bez wymaganej sprężyny działać to nie będzie prawidłowo.

Oprócz sprężyny przy windzie brakuje jeszcze sprężyny naciskowej, która powinna być między "cam follower lewer", a kółkiem funkcyjnym - wyskoczyła sama nie widzieć czemu i nagle gramofon "uaktywnił" funkcję "repeat", a także bywało, że główna dźwignia spotkała się z cam lewer i następowało zatrzymanie mechanizmu (w trakcie cyklu wyłączania czy to z końca płyty czy poprzez dźwignię stop) tak więc ręcznie trzeba było zwolnić mechanizm. Też to postanowiłem w końcu naprawić cudując z wymianą smarów na całym kółku funkcyjnym, nakładaniem smarów pomiędzy "shut-off lewer", a "friction plate", naginaniem/prostowaniem cam lewer, szlifując jej szpic i inne czary-mary, a zabrakło po prostu pchlej sprężynki....tak myślę, bo na razie to teoria, ale z drugiej strony ta sprężynka nie była tam wsadzona dla hecy ;)

Update:

No i faktycznie, po dorobieniu sprężynki do "zwrotnicy" teraz wszystko śmiga jak należy. Zwrotnica porusza się teraz skokowo, "na zewnątrz", albo "do wewnątrz" i już nie spotyka się w połowie drogi z dźwignią funkcyjną, autostop i stop działają prawidłowo :D

Jeszcze tylko ogarnąć windę - na razie na samą myśl o jej rozbieraniu dostaję gorączkę i wysypkę :\
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Sprężyna bolca windy / Sprężyna naciskowa "cam lewer"

#10

Post autor: Jaculek »

Odgrzeję, bo a nóż jeszcze problem nie rozwiązany :)
Moim zdaniem błąd to użycie CX80. Wg karty ma on lepkość do 110mm2/s co daje 110cSt podczas gdy rekomendacja z serwisówki dla windy w 1226 to 500000cSt. Ja użyłem kiedyś oleju 300000cSt w tym modelu i ramię opada wolno ale mogłoby wolniej. U Ciebie nie jest 60% za mała lepkość ale ponad 4500 RAZY! Nic dziwnego, że ramię opada za szybko. Sprężynka nie ma tu nic do rzeczy. Ona służy do schowania pimpla windy poniżej styku z ramieniem, gdy nacisk ramienia ustępuje po zetknięciu się igły z płytą (czyli nie hamuje a przyspiesza opadanie).
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
ODPOWIEDZ