Dual 1210 dwa problemy

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
74nitro
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2018, 16:59

Dual 1210 dwa problemy

#1

Post autor: 74nitro »

Witajcie :D

Zakupiłem niedawno gramofon Dual 1210 - oczywiście skuszony stosunkiem ceny do możliwości.
Gramofonowi dolega jeden problem - o ile działa wyśmienicie w trybie auto, to zupełnie nie mogę obsługiwać go manualnie.
Przy próbie przesunięcia ręcznie ramienia nad płytę czuję wyraźny opór, i nie ma reakcji ramienia/windy na wajchę CUE / nie podnosi/nie opuszcza ramienia. Nie wiem w sumie jak tryb manualny ma działać w tym modelu , więc nie wiem czy to tylko kwestia rozebrania i przesmarowania mechanizmu , czy po prostu manualnie nie idzie? Przypominam - w automacie wszystkie funkcje są ok. Również przy pracy w trybie zmieniarki - mechanicznie jest sprawny. Ramię prawidłowo się ustawia na początku płyty i po zakończeniu odtwarzania wraca na podstawkę / lub ustawia się ponownie ( praca ze szpindlem ) / podnoszenie / opuszczanie , zmiana rozmiaru płyty, regulacja prędkości - wszystko bez problemu...
Problem nr. 2 : Zakupiłem ten model ze względu na obsługę płyt mono 78 rpm ( mam stare zasoby i sentyment do nich )
posiadam dwie wkładki CDS 650 z igłami DN 8 oznaczonymi LP/S , czy muszę szukać do tych wkładek identycznej igły z z oznaczeniem N ? Czy też jest jakiś inny model igły / wkładki do płyt mono 78 rpm ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1210 dwa problemy

#2

Post autor: Wojtek »

Cueing powinno działać - coś musi być nie tak w środku skoro manualnie jest blokada.

Zamiast trzymać się starych piezoelektryków, lepiej będzie jeśli zainwestujesz w jakąś MMkę z możliwością zmiany igły na 78 RPM.
Z tańszych: AT-95, Ortofon OM.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Dual 1210 dwa problemy

#3

Post autor: caveas »

Wkładki piezo są wrażliwe na wilgoć i się rozpadają "generatory". chyba nie warto w nie inwestować bo efekt jest chwilowy.
Dokupiłem w Wamacie diamentową igłę do AT95E - AT95/78 i jest więcej niż dobrze względem poprawnie podłączonej z dedykowanym pod piezo preampem i CDS660 z nową igłą. W ww. firmie mają również igłę AT91/98 . Pod 78 świat i ludzie - . Nacisk nastawiam na 4G.
Jeśli tylko nie masz pozycji mono we wzmacniaczu warto zewrzeć kanały L i P. oczywiście nie na wyjściu mocy tylko gdzieś wcześniej.
Dla niektórych po dłuższym słuchaniu muzyki mono ze stereo trzaskami występuje efekt nirwany ???? Warto?
Warto, jeśli masz, włączyć filtry na wysokich i niskich bo i tak sygnału użytecznego tam nie ma.
Również lepsze efekty niż "dobre koluny" mogą zapewnić dobrej klasy zestawy zbudowane na głośnikach szeropasmowych (do 8-9kHz na górze).
Oczywiście jeśli masz kolekcję świetnie utrzymanych płyt 78RPM to warto kupić dedykowaną do 78RPM wkładkę mono.
Produkowały je z najdostępniejszych shure, ortofon, grado.
Istnieją wkładki mono do odtwarzania zapisów mono 33 1/3 RPM mikrorowkowych. Są wznowienia m innymi 4 pierwszych płyt Beatlesów w mono.
Mam również sporo polskich płyt z końca lat 60 12" i 10" 33 1/3 RPM mono. Muszą się jednak obyć klawiszem "mono". Oczywiście wraca igła 95E.
A najczęściej i inny przetwornik (ADC K8, DL103 Tectron T802, M71) Wybieram tę, która najmniej chrypi na danej płycie. :violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1885
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dual 1210 dwa problemy

#4

Post autor: Jaculek »

74nitro pisze:
20 lut 2018, 17:15
Przy próbie przesunięcia ręcznie ramienia nad płytę czuję wyraźny opór, i nie ma reakcji ramienia/windy na wajchę CUE / nie podnosi/nie opuszcza ramienia. Nie wiem w sumie jak tryb manualny ma działać w tym modelu , więc nie wiem czy to tylko kwestia rozebrania i przesmarowania mechanizmu , czy po prostu manualnie nie idzie?
Instrukcja:
https://www.vinylengine.com/ve_download ... 210_en.pdf (wymaga założenia konta)
twierdzi, że tryb manualny istnieje jak najbardziej. Niestety samo OCZYSZCZENIE i przesmarowanie może nie pomóc. Na pewno wymagane jest zweryfikowanie działania wszystkich elementów mechanizmu. Jest tam tyle wzajemnych zależności, że być może nawet jest związane z ręcznym opuszczaniem ramienia. Podejrzewam, że jest źle ustawiona wysokość podnoszenia, a to można skorygować za pomocą śruby 15.
Ten opór jest bardzo mocny? Bo to jest normalne, że trzeba pokonać opór wynikający z konieczności przesunięcia idlera do połączenia silnia i talerza.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1210 dwa problemy

#5

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1885
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dual 1210 dwa problemy

#6

Post autor: Jaculek »

Ciekawe. W tej instrukcji jest inna numeracja elementów. Tutaj regulacja podniesienia ramienia za pomocą śruby nr 4
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
ODPOWIEDZ