Dual 1226 - pytania amatorskie

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
yaxes
Posty: 9
Rejestracja: 19 sty 2018, 16:11
Gramofon: Dual 1226

Dual 1226 - pytania amatorskie

#1

Post autor: yaxes »

Tak więc, mój Dual parę dni temu dotarł, pograł, ale jest parę rzeczy które mnie męczą i wolę się dopytać, niż potem coś zepsuć, zdaję sobie sprawę, że Idler dla początkującego nie był najlepszą decyzją, ale skoro już jest, czemu by się czegoś nie douczyć :D

Najważniejsza męcząca mnie, to nieprawidłowe obroty gramofonu przy domyślnych ustawieniach, gramofon według danych z sensorów w telefonie (a jestem dość pewny ich precyzyjności, sprawdzałem również na macie strobo) i ucha, gra zwyczajnie odrobinę za wolno, według używanej przeze mnie apki jest to ~32.5 rpm zamiast oczekiwanych 33.3rpm, jestem w stanie to wyregulować pitchem, ale zakładam, że nie powinno to funkcjonować w ten sposób, i ta regulacja na dłuższą metę lubi po dniu odstania się rozstroić

Druga sprawa, to właśnie rozstrajające się i lekko niestabilne obroty, ciężko jest ustawić mi gramofon aby stabilnie trzymał 33.3, jest to możliwe, ale zależnie od humoru lubi sobie poskakać o 0.1/0.2, nie jest to placebo, bo zauważyła to również osoba, której puściłem płytę na ślepo. W linku na końcu posta dorzucam zdjęcia kółka pod talerzem, i ogólnie mechaniki znajdującej się pod nim, bo zgaduję, że tam może leżeć problem.

Sprawa trzecia, smary, o ile sprzedający zarzeka się, że wszystko jest nasmarowane, wolałbym jednak mieć pewność i zrobić to samemu a nie polegać na deklaracji osoby trzeciej. Jakie smary, i w jakim miejscu aplikować (proszę o wytłumaczenie łopatologicznie jak tylko można), budżet nie jest jakoś zbytnio ograniczony, ale chciałbym też nie wydać też kilkuset złotych.

I sprawa ostatnia, igła do wkładki, obecna wkładka to Shure M95 (D105ED), tutaj nie mam wygórowanych oczekiwań co do jakości czy rodzaju igły, bo wkładka mi pasuje, więc po prostu spytam się co polecacie i gdzie tego szukać :)

Jeśli ktoś z okolic Opola, Kędzierzyna czy Rybnika byłby chętny pomóc mi twarzą w twarz, to mogę z gramofonem po umówieniu się wcześniej podskoczyć ;D

zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/ZwiardCSamzd6ajo1
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1226 - pytania amatorskie

#2

Post autor: Wojtek »

yaxes pisze:
01 lut 2018, 20:22
Jakie smary, i w jakim miejscu aplikować (proszę o wytłumaczenie łopatologicznie jak tylko można), budżet nie jest jakoś zbytnio ograniczony, ale chciałbym też nie wydać też kilkuset złotych.
Poszperaj w dziale Dual, wszystko zostało już powiedziane na ten temat.
yaxes pisze:
01 lut 2018, 20:22
I sprawa ostatnia, igła do wkładki, obecna wkładka to Shure M95 (D105ED), tutaj nie mam wygórowanych oczekiwań co do jakości czy rodzaju igły, bo wkładka mi pasuje, więc po prostu spytam się co polecacie i gdzie tego szukać :)
Nie ten dział.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Dual 1226 - pytania amatorskie

#3

Post autor: marduk666 »

W tematach wymienionych poniżej masz sporo wyjaśnione, ja tam się nie znam, ale przypuszczam, że warto zacząć od konserwacji krok po kroku, a dopiero później od regulacji. Na przyszły tydzień również spodziewam się tego gramofonu i tak własnie zrobię, chociaż pewnie nie będzie to takie proste jak się wydaje ;)

viewtopic.php?f=61&t=9627
viewtopic.php?f=61&t=11480
marduk666
Posty: 25
Rejestracja: 25 sty 2018, 11:04
Gramofon: Sony PS-LX150

Re: Dual 1226 - pytania amatorskie

#4

Post autor: marduk666 »

Czy brak podkładek w łożysku talerza może wpływać na zbyt wolne obroty? Rozłożyłem łożysko do smarowania i nie zwróciłem uwagi na brak uszczelek, po obejrzeniu zdjęć w temacie o renowacji tego modelu dotarło do mnie że powinny być. Kòłko wygotowałem, delikatnie zmatowiłem rant papierem ściernym, wyczyściłem alkoholem, rolkę wyczyściłem, łożyska silnika nasmarowałem, dorobiłem uszczelki, a obroty nadal trochę za wolne. Są w normie dopiero po odkręceniu pitch na max. Co mogę jeszcze sprawdzić, poprawić, może coś pominąłem?

Jeden kanał gra ciszej - kabel, styki w headshelu, styki sygnałowe do sprawdzenia. Gdzie jeszcze ewentualnie szukać (reszta sprzętu ok)??
ODPOWIEDZ