Dual 491 jaka wkładka

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Dual 491 jaka wkładka

#1

Post autor: KapitanPlaneta »

Witam

Sprawiłem sobie jakiś czas temu sprawiłem sobie Duala 491. Po regulacji ramienia (swoją drogą projektant płakał jak projektował ten aspekt) i podłączeniu stwierdziłem, że działa (sprawdzone metodą ucho przy igle)... Do sprzętu jeszcze nie podłączyłem bo przedwzmacniacz jest w budowie. W sobotę planuję dokończyć z ojcem całość i stwierdziłem, że sprawie sobie nową wkładkę (obecna nie wiem nawet w jakim jest stanie). I teraz pytanie: trzeba kupować dedykowane, czy można standardowe? a jeśli można standardowe to jaką kupić? widziałem jakąś eliptyczną AT za 150zł (AT95E bodajże). dobre toto?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 491 jaka wkładka

#2

Post autor: Wojtek »

KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
(swoją drogą projektant płakał jak projektował ten aspekt)
Czemu?
KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
Do sprzętu jeszcze nie podłączyłem bo przedwzmacniacz jest w budowie.
Nie lepiej wziąć coś z półki? :) Zagra toto w ogóle?
KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
(obecna nie wiem nawet w jakim jest stanie)
A jaki to model?
KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
trzeba kupować dedykowane, czy można standardowe?
Można standardowe.
KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
a jeśli można standardowe to jaką kupić?
Jakąś dobrą w relacji do grubości/cienkości portfela.
KapitanPlaneta pisze:
29 sty 2018, 11:25
widziałem jakąś eliptyczną AT za 150zł (AT95E bodajże). dobre toto?
Chyba da się taniej ją kupić. Dobra na zasadzie "prawie najniższa dziewczyna w klasie" :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#3

Post autor: KapitanPlaneta »

Czemu?
Może robię coś źle ale jak się odkręcam przeciwwagę to się całość rozpada. Trzeba się nieźle namęczyć, żeby wszystko złożyć zbalansowane.
Nie lepiej wziąć coś z półki?
Porządny przedwzmacniacz lampowy na tranformatorze to wydatek 2000+. Ojciec miał wolne transformatory i streofleksy, reszta części to wydatek 70zł, lampa z podstawką to 40zł... Całość opakowana w gustowny, miedziany czajnik :D Tylko 2 dni lutowania stracone (z czego 70% czasu to szukanie odpowiednich części)
A jaki to model
Wydaje mi się, że montowany w tym modelu, ale w tej chwili nie sprawdzę.. Chyba że potrafisz stwierdzić po zdjęciu https://images88.fotosik.pl/610/ef9a75eb54dadeadgen.jpg

Polecaj coś... mój portfel nie jest gruby, ale mogę się szarpnąć na coś droższego jeśli będzie wystarczająco zajebiste w porównaniu do płaczu po wydanych cebulionach.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual 491 jaka wkładka

#4

Post autor: olsza84 »

KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Czemu?
Może robię coś źle ale jak się odkręcam przeciwwagę to się całość rozpada. Trzeba się nieźle namęczyć, żeby wszystko złożyć zbalansowane.
:shock:
I uważasz nadal, że to projektant płakał? :)
Przecież tu ewidentnie coś nie gra, więc o jakiej regulacji mowa?
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#5

Post autor: KapitanPlaneta »

nie mam gramofonu przy sobie, ale mam zdjęcia z aukcji.... Takie coś : https://images87.fotosik.pl/611/8b2343e6aea5cb5fgen.jpg https://images88.fotosik.pl/610/502f3fc0a919ebb0gen.jpg . Sama przeciwwaga nie ma gwintu, trzeba odkręcić śrubkę z boku i wszystko robi się luźne, trzeba poustawiać i skręcić. Za to zasady działania drugiego pokrętła nie odkryłem... nie widziałem dużej ilości gramofonów, ale w tych co widziałem regulacja była bardziej oczywista.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 491 jaka wkładka

#6

Post autor: Wojtek »

KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Może robię coś źle ale jak się odkręcam przeciwwagę to się całość rozpada. Trzeba się nieźle namęczyć, żeby wszystko złożyć zbalansowane.
Dlaczego zakładasz że tak powinno być? :)
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Porządny przedwzmacniacz lampowy na tranformatorze to wydatek 2000+.
A kto każe brać porządne lampki nocne? Tor chyba masz tak czy siak mocno budżetowy skoro rozważasz bagatelne sumy na wkładkę? :)
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Ojciec miał wolne transformatory i streofleksy, reszta części to wydatek 70zł, lampa z podstawką to 40zł... Całość opakowana w gustowny, miedziany czajnik :D Tylko 2 dni lutowania stracone (z czego 70% czasu to szukanie odpowiednich części)
Zajebiście, tylko czy zagra to lepiej niż coś z półki za stówkę lub dwie? :morda:

Tu raczej nie chodzi o "porządność" ale o argument cenowy z tego co widzę ;)
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Wydaje mi się, że montowany w tym modelu
Nie.
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Chyba że potrafisz stwierdzić po zdjęciu
Ortofon F15/FF15.

Swoją drogą, zdjęcie przeraża.
Zawieszenia igły już raczej nie ma skoro korpus wkładki jest tak nisko, a sam headshell też zdaje się być podejrzanie wykrzywiony w dół...

Czy jesteś pewien że kupiłeś sprawny gramofon? Bo czytając o tej przeciwwadze i patrząc na to zdjęcie wydaje się że nie bardzo.
A ty tu o lampach za 2k piszesz :) Komedia.
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
Polecaj coś... mój portfel nie jest gruby
No w tym budżecie zbyt wielkiego wyboru nie ma, ale na Twoim miejscu dopłaciłbym do Ortofona OM 10.
KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 11:58
jeśli będzie wystarczająco zajebiste w porównaniu do płaczu po wydanych cebulionach.
Ja mogę co najwyżej płakać nad biedą i zdjęciami Twojego gramofonu.


KapitanPlaneta, jak dla mnie masz coś nie tak z ramieniem, zarówno z przodu jak i z tyłu.
Popatrz sobie w sieci na zdjęcia swojego modelu gramofonu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#7

Post autor: KapitanPlaneta »

Jeśli chodzi o sprzęt dokoła gramofonu to spokojna twoja rozczochrana - w tym temacie wiem co robię. Podłączanie nielampowego przedwzmacniacza do lampowego sprzętu grającego daje opłakane efekty, już to przerobiliśmy. To nie jest pierwszy przedwzmacniacz budowany przez mojego ojca. A zaczął je budować dla tego, że w sprzedaży jest mnóstwo bubli i po prostu nie spełniają jego standardów... Zawsze kupowanie gotowego przedwzmacniacza kończyło się licznymi poprawkami ;p więc już woli sam robić od podstaw.
Sprzęt może nie jest drogi, ale to nie znaczy, że jest kiepskiej jakości. Radio było kupione za 120 euro, wyremontowaliśmy je, powymienialiśmy wszystkie części, które mogły się zepsuć i spalić coś, kondensatory papierowo-smołowe zamienialiśmy na foliowe, potencjometry wyczyściliśmy i nasmarowaliśmy... koniec końców bardzo ładnie gra. W kwestii przedwzmacniacza też wiemy co robimy.

Jeśli chodzi o gramofon niestety już nie jest tak różowo. Na tym się nie znamy; na razie nie mięliśmy do czego podłączyć, więc go ustawiliśmy i sprawdziliśmy czy gra na igle... gra. Pewnie w sobotę przywiozę go do siebie to mogę pokręcić filmiki itp.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Dual 491 jaka wkładka

#8

Post autor: pawlos »

KapitanPlaneta pisze:
30 sty 2018, 14:24
Sama przeciwwaga nie ma gwintu, trzeba odkręcić śrubkę z boku i wszystko robi się luźne, trzeba poustawiać i skręcić. Za to zasady działania drugiego pokrętła nie odkryłem..
To proste jest , pokrętło na 0 , odkrecasz srubkę ustawiasz ciężarek ,żeby ramię się zbalansowało (lewitowało)zakręcasz śrubkę i ustawiasz nacisk pokrętłem :)
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 491 jaka wkładka

#9

Post autor: Wojtek »

KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
w tym temacie wiem co robię
Czytając to co piszesz mam odmienne odczucie :(
KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
Podłączanie nielampowego przedwzmacniacza do lampowego sprzętu grającego daje opłakane efekty, już to przerobiliśmy.
Pewnie robiliście coś nie tak :)
KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
A zaczął je budować dla tego, że w sprzedaży jest mnóstwo bubli i po prostu nie spełniają jego standardów...
Albo nie ma kasy. Też sensowny powód.
KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
Sprzęt może nie jest drogi, ale to nie znaczy, że jest kiepskiej jakości.
Nie wiem czym jest więc trudno się wypowiadać.
KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
Radio
?
KapitanPlaneta pisze:
31 sty 2018, 11:12
Pewnie w sobotę przywiozę go do siebie to mogę pokręcić filmiki itp.
Po co nam filmiki skoro już wskazałem że masz coś nie tak z ramieniem? Dla potwierdzenia tego co już zostało powiedziane?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#10

Post autor: KapitanPlaneta »

Na sprzęt audio można wydać nieskończoną ilość pieniędzy - z tym nie ma żadnego problemu. Nie wiem co można zrobić nie tak przy podłączeniu przedwzmacniacza. Grało... nawet głośno, ale dźwięk był płaski i tyle. A ponieważ ojciec zna się na elektronice to poprzerabiał i jakość dźwięku się poprawiła. Jeśli ktoś potrafi analizować bebechy elektroniki i lutownicą wprowadzać własne poprawki, które dają pozytywny efekt,a ty oceniasz, że musi robić coś nie tak to ja nie wiem.
Nie wiem czym jest więc trudno się wypowiadać.
Saba Freiburg 7
To proste jest , pokrętło na 0 , odkrecasz srubkę ustawiasz ciężarek ,żeby ramię się zbalansowało (lewitowało)zakręcasz śrubkę i ustawiasz nacisk pokrętłem
Jak dostanę gramofon w łapska to na spokojnie poustawiam - pewnie coś robiłem, źle... akurat mechanizm przeciwwagi wygląda na kompletny. Wcześniej widziałem takie z gwintem na przeciwwadze.
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#11

Post autor: KapitanPlaneta »

Ok...

Mam przetestowany przedwzmacniacz (tak, gra bardzo ładnie), przywiozłem też gramofon. Jak na razie zauważyłem 3 problemy:

1. odlutowała się masa przy wkładce - łatwizna 2 minuty mycia, lutowania i jest.
2. igła była pod dziwnym kątem. Po próbie regulacji igła się ujebała :(. Igły do wkładki Ortofon F15/FF15 (Wojtek tak pisał i wygląd igły pasuje) są praktycznie niedostepne, więc chciałbym kupić całą wkładkę... na początku jakąś tanią. Jak wszystko będzie działało to zaopatrzę się w coś droższego a tamtą schowam na zapas.
3. W przeciwwagą coś jest nie tak. Skala na kółku z boku jest od 4 i 1/2 do 1 i 1/4. Rozbierać przeciwawagę?

Mogę teraz robić zdjęcia na bierząco. Więc jak coś piszcie.
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Dual 491 jaka wkładka

#12

Post autor: folgel »

KapitanPlaneta pisze:
18 lut 2018, 12:47
Igły do wkładki Ortofon F15/FF15 (Wojtek tak pisał i wygląd igły pasuje) są praktycznie niedostepne
Z oryginałami jest ciężko, cena to około 200zł i dostępność bardzo słaba. Ale na allegro bez problemu dostaniesz zamienniki ortofon allround za około 50 zł.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 491 jaka wkładka

#13

Post autor: Wojtek »

KapitanPlaneta pisze:
18 lut 2018, 12:47
są praktycznie niedostepne
Co ty za bzdury piszesz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KapitanPlaneta
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:00

Re: Dual 491 jaka wkładka

#14

Post autor: KapitanPlaneta »

którą brać?
http://allegro.pl/igla-gramofonowa-orto ... 58717.html czy http://allegro.pl/igla-gramofonowa-tona ... ml#thumb/4
Wojtek pisze:
18 lut 2018, 19:53
KapitanPlaneta pisze:
18 lut 2018, 12:47
są praktycznie niedostepne
Co ty za bzdury piszesz?
Możesz być czasami chociaż trochę pomocny?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 491 jaka wkładka

#15

Post autor: Wojtek »

KapitanPlaneta pisze:
18 lut 2018, 21:36
którą brać?
Najlepiej żadną. Przynajmniej z tych. Chyba że to ma być zakup na zasadzie "byleby grało".
KapitanPlaneta pisze:
18 lut 2018, 21:36
Możesz być czasami chociaż trochę pomocny?
Wow. Dobre sobie.
Pomagam Tobie od początku, a teraz to wygląda tak jakbyś mi jakąś łaskę robił albo że to ze mną jest coś nie tak, a nie z Tobą :D
Kiedy ja szczerze nie wiem dlaczego piszesz że nie ma dostępnych igieł do Twojej wkładki :)
Mogę się jedynie domyślać, że poświęciłeś bardzo mało czasu na zbadanie tematu :(
Ale to również chyba nie moja wina... co nie? Zapytaj tego typa w lustrze, może będzie wiedział.

Tu masz konkret:
https://www.thakker.eu/en/needles/ortof ... us/a-5896/

Choć da się lepiej:
https://www.thakker.eu/en/replacement-s ... us/a-7729/
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ