Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

Ogłoszenia i tematy związane z funkcjonowaniem forum
ODPOWIEDZ

Jaką/jakie formy wsparcia finansowego powinny zostać wprowadzone?

Reklamy
3
5%
Dotacje
42
72%
Reklamy i dotacje
11
19%
Żadne
2
3%
 
Liczba głosów: 58

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#1

Post autor: Wojtek »

Szczerze mówiąc niechętnie podchodzę do tego tematu, ale sprawa ta pojawiała się już czy to w formie publicznej czy też w prywatnych rozmowach z forumowiczami, więc postanowiłem zapytać gremium o zdanie.

Sytuacja jest taka, że obecnie koszt utrzymania forum sprowadza się do prawie 400 złotych rocznie. Oczywiście nie liczę w rachunek swojego czasu spędzonego na pracach administracyjnych, a z możliwych opcji staram się zawsze dobierać te najkorzystniejsze w stosunku cena/jakość.

Niektórzy forumowicze proponowali mi na przestrzeni lat bym wprowadził jakieś mechanizmy umożliwiające wspomaganie mnie w pokrywaniu ww. kosztów.

Jedyne sensowne metody jakie na dzień dzisiejszy mógłbym wprowadzić to reklamy i/lub bezpośrednie dotacje od forumowiczów.

Jak to widzę w praktyce?

1. Reklamy
Umieściłbym baner reklamowy (i tylko baner reklamowy, żadnych wyskakujących okienek czy linków kontekstowych wplecionych w treść forum) na stronie głównej forum (i tylko tam), w dość skromnym miejscu jakim jest sam dół strony (pod shoutboxem albo statystykami forum). Dlaczego tak? Osobiście sam nie przepadam za reklamami i myślę że tyczy się to większości użytkowników internetu, więc nie chciałbym wprowadzać czegoś co by regularnie kluło w oczy użytkowników (w tym mnie). W praktyce idea byłaby taka, że jak ktoś by chciał wesprzeć forum paroma groszami (dosłownie, bo takie są stawki per klik w popularnych polskich systemach) to zawsze będzie mógł/mogła zjechać na dół główny i kliknąć w baner.
Jak ktoś nie chce to może nie zerkać na spód strony (a pewnie i tak mało kto to robi na co dzień) albo zablokować baner jakimś blokerem przeglądarkowym typu AdBlock.

2. Bezpośrednie dotacje na konto
Mogę podać swoje konto bankowe i/lub konto PayPal by chętni mogli bezpośrednio dorzucać dowolne cegiełki na poczet forumowego budżetu.

Do tematu dorzucam ankietę, by móc w łatwy sposób poznać wasze zdanie na ten temat i jakie opcje byście u nas chcieli zobaczyć.
Jest tam też opcja "żadne", oznaczająca tyle co brak zgody na jakiekolwiek formy finansowania, co także jestem w stanie uszanować.

Hipotetycznie gdyby udało się taką czy inną metodą zrefundować koszty utrzymania oraz uzbierać pewną górkę to byłby to swoisty fundusz forumowy, który mógłbym spożytkować np. na opłacenie grafika, by powstało jakieś nowe logo, baner do umieszczania przez innych czy też wykonanie oczekiwanej przez wielu innej szaty graficznej forum. Z doświadczenia wiem, że darmowa pomoc oferowana mi w tych kwestiach na przestrzeni lat czy też wiele niespełnionych obietnic od ludzi dobrej woli nie zdaje egzaminu, stąd też "kasa na zachętę" mogłaby pomóc zmienić ten stan rzeczy.

Oczywiście jestem też otwarty na inne pomysły :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#2

Post autor: chudy_b »

400 zł rocznie przy takiej liczbie aktywnych użytkowników to żadne pieniądze. Parę osób wyśle po 5-10 zł i po temacie. Mógłbyś publikować stan forumowego konta coby zmobilizować do wpłat w razie braków. Ewentualne nadwyżki można by przeznaczyć na jakies forumowe konkursy, gadżety itp.

Zrozumiałym również reklamy. Poświęcasz forum kupę czasu i nie miałbym nic przeciwko, żebyś coś z tego miał.
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#3

Post autor: MeqhabTion »

Nie wiem czy reklamy nie byłyby za dużą upierdliwością (pewnie zależy gdzie i jak by się pokazywały), ale chudy_b ma trochę racji. Ja nie miałbym nic naprzeciw, gdyby Wojtek coś z tego miał, np. większy budżet na rozwój winyl'i ;) .
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#4

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 12:39 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#5

Post autor: Acia »

Wojtek jak bardzo wybajerzone logo Ci potrzebne?:)
Ps. Jestem za dotacjami, myślałam nawet o tym, że gdyby była płatna aplikacja to też bym ściągnęła:)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#6

Post autor: zbyszek1982 »

chudy_b pisze:400 zł rocznie przy takiej liczbie aktywnych użytkowników to żadne pieniądze

Myślę, że byś się zdziwił. Regularnie pisze tu może z dwadzieścia osób. Zakładając że połowa coś zapłaci, forum będzie miało z tego 50-100zł.

Osobiście i tak preferuję opcję z opłatami bezpośrednimi. Reklamy blokuję adblockiem.

Można połączyć jedno z drugim. Tzn. dać reklamy, a opłata roczna będzie je wyłączać. Można też dać płacącym użytkownikom jakiś kolor nicków, (oraz dodać opcję przywracania zbanowanych użytkowników :morda:).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#7

Post autor: Wojtek »

MeqhabTion pisze:Nie wiem czy reklamy nie byłyby za dużą upierdliwością (pewnie zależy gdzie i jak by się pokazywały)
Przeczytaj pierwszy post. Opisałem jak to sobie wyobrażam w praktyce :)
blackholesun pisze:Korzyść dla użytkownika była taka, że zamiast podpisu "Użytkownik" miał "Super użytkownik" lub podpis własny pod nickiem :)
Jeśli użytkownicy ze chcą to mogę wprowadzić rangi/oznaczenia by jakoś wyróżnić tych co wspierają forum finansowo.
Acia pisze:Wojtek jak bardzo wybajerzone logo Ci potrzebne?:)
Podoba mi się to co jest, ale problem polega na tym że nie mam plików źródłowych tej grafiki. Dostałem od użytkownika loamesoile (jeśli dobrze pamiętam) gotowy raster, który w dodatku musiałem nieco przerobić, a niestety nie zachowały się żadne pliki PSD itd. więc jakiekolwiek modyfikacje/ingerencje, zmiany rozmiarów są w tym momencie utrudnione.
Chciałbym np. założyć fanpage forum na FB, a tam wypadałoby też poustawiać jakieś grafiki nagłówkowe, a nasze logo forumowe może być na to za małe bądź zbyt szerokie.
zbyszek1982 pisze:Zakładając że połowa coś zapłaci, forum będzie miało z tego 50-100zł.
Dobre i to ;)
zbyszek1982 pisze:Tzn. dać reklamy, a opłata roczna będzie je wyłączać.
Nie chciałbym wprowadzać instytucji abonamentu, ale można pomyśleć na wyłączeniem widoczności reklam dla tych co zrobili dotację, ale to już wedle woli. Nie musi tak być.

Tak jak pisałem na początku, baner reklamowy nie byłby zbyt inwazyjny. Bardzo mało osób zerka na shoutbox, a co dopiero jeszcze niżej ;)
zbyszek1982 pisze: (oraz dodać opcję przywracania zbanowanych użytkowników :morda:).
To by było przegięcie na wielu płaszczyznach :D Swoją drogą, pamiętam wypowiedź vinylpiotrka, jak kiedyś dyskutowaliśmy o reklamach na SB, że byłby skłonny zapłacić za to że nie będzie reklam :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#8

Post autor: kielek »

Większość z nas pracuje i myślę jak te dwudziestu czynnych forumowiczów odpali po 20 zł to nikt nie zbiednieje. Dla mnie palacza to niecałe 2 paczki fajek. Chętnie zapłacę,bo dzięki temu forum wiele zawdzięczam .
Podaj Wojtek numer konta i jedziemy ze zbiórką niczym Owsiak.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#9

Post autor: zbyszek1982 »

kielek pisze:niecałe 2 paczki fajek

Nie jesteś na czasie, teraz się wszystko przelicza na duże latte w starbuniu :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#10

Post autor: Wojtek »

Myślę że każdy forumowicz (nie tylko fan Starbucksa i papierosów) jest w stanie przeliczyć konkretną kwotę na winyle, a co bardziej wtajemniczeni i na gramofony, wkładki czy igły :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#11

Post autor: chudy_b »

zbyszek1982 pisze:Nie jesteś na czasie, teraz się wszystko przelicza na duże latte w starbuniu
Ja wolę przelicznik fajkowy. Kawy nie piję, szkodzi mi ;)

Zobaczymy po liczbie oddanych glosów ile osób choćby pomyśli o wsparciu. Już jest 7. Wychodzi po 6 dych :D
Awatar użytkownika
Michalek
Posty: 114
Rejestracja: 16 lut 2014, 22:53
Gramofon: Dual CS 503-2
Lokalizacja: Halifax

Re: Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#12

Post autor: Michalek »

Może zbyt udzielającym się użytkownikiem nie jestem ( jedynie ze względu na zbyt małą wiedzę ), ale pierwsze co odpalam po przyjściu z pracy to Winyl.net. Jak ustalicie kwotę, takową przeleję na konto. Pozdrawiam.
"podstawowe zasady higieny są takie, że jak się wchodzi to się puka..."
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#13

Post autor: zbyszek1982 »

chudy_b pisze:Wychodzi po 6 dych

Sześć dych to ja nie mam, bo to są przy dobrych wiatrach dwa-trzy excellenty z epoki :morda:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#14

Post autor: kielek »

zbyszek1982 pisze:
kielek pisze:niecałe 2 paczki fajek

Nie jesteś na czasie, teraz się wszystko przelicza na duże latte w starbuniu :)
Jestem trochę już mało młodzieżowy :) Nie chodzę do starbuniów i innych sieciówek. Wolę kawę ze swojego ekspresu i paczkę fajek do tego ;)
Tak czy siak tworzymy swego rodzaju klub i składki trza płacić a to tak pikuś w porównaniu do takiego PZW .
Wojtek dawaj numer konta i jedziem z koksem,trzeba kuć żelazo póki gorące.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wsparcie finansowe dla forum - dyskusja

#15

Post autor: zbyszek1982 »

kielek pisze:Jestem trochę już mało młodzieżowy Nie chodzę do starbuniów i innych sieciówek. Wolę kawę ze swojego ekspresu i paczkę fajek do tego

Ja też jestem mało młodzieżowy :) Na dodatek nie palę!

Myślę, że składka 20zł jest do przyjęcia. 10zł dla biednych studentów :)
ODPOWIEDZ