Awaria forum 6-9 maja 2022

Ogłoszenia i tematy związane z funkcjonowaniem forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Awaria forum 6-9 maja 2022

#1

Post autor: Wojtek »

Ostatnia awaria była miesiąc temu (7. kwietnia), trwałą dobę - to była sprawa techniczna.

Teraz forum zgasło w piątek 6 maja po godzinie 18 i wróciło w poniedziałkowy wieczór, czyli nieco ponad 3 doby niedostępności.

Niestety tym razem nie była to kwestia techniczna.

Firma hostingowa mojego znajomego, na której serwerach (dzierżawionych od koncernu OVH) znajduje się forum, straciła płynność.
A raczej - mój znajomy stracił płynność.
Z tego co się dowiedziałem - nie opłacił rachunku do serwerowni. Zabrakło mu nieco ponad 5200 złotych.

Nie było żadnej informacji dla klientów firmy że wszystko zgaśnie i co się teraz stanie. Wyobraźcie sobie że z tej samej firmy korzystają poczytne blogi, sklepy internetowe czy strony internetowe przedsiębiorstw, gabinetów lekarskich czy kancelarii prawnych.
Znajomy nie reagował na wiadomości przez portale społecznościowe, smsy czy telefon. O całej sprawie dowiedziałem się z jego prywatnego profilu na facebooku. Obnażył się publicznie że stracił niedawno jakiegoś kluczowego klienta po 5 latach współpracy, przegrał sprawę sądową z nazwa.pl na kilkadziesiąt tysi, klienci mu nie płacili, szuka pracy (w sensie - bądź prezesem spółki zoo i szukaj zatrudnienia w innej firmie) - ogólnie Sodoma i Gomora prawie że.

Oficjalne oświadczenie dla klientów pojawiło się 9 maja - tutaj już było to nieco bardziej stonowane i padła jedynie kwestia o niepłacących klientach.

Właściciel firmy pisał że walczy o przywrócenie serwerów, a zarazem rozmawia z innymi firmami żeby przejęły jego klientów.
Jednocześnie poinformował że OVH dało termin do końca 11 maja na opłacenie faktur, w przeciwnym wypadku mogą skasować dane ze wszystkich serwerów dzierżawionych przez firmę. Na szczęście firma hostingowa miała zgrane niezależnie kopie zapasowe z 4 maja (więc 2 dni przed zgaszeniem światła). Moje własne kopie zapasowe były z kwietnia, więc w najgorszym wypadku byłaby to strata ostatnich treści.

Zaproponowałem że skoro brakuje takiej "bagatelnej" sumy jak 5200 złotych to może jako klienci po prostu zrzucimy się na to by przywrócić serwery? Ktoś to podchwycił i zorganizował zbiórkę w porozumieniu z właścicielem firmy. Sam dołożyłem 450 złotych wśród 20 osób (w tym właściciel firmy, jakieś 750 złotych jego ostatnich pieniędzy na koncie). Była to jedna z większych wpłat. Wiedziałem że jak puści płatność kartą na brakującą sumę to serwery wrócą bardzo szybko (tak działa OVH, z automatu).

Sama zbiórka była dość zabawna bo część ludzi/firm deklarowało sumy rzędu 100-200 złotych, inni zaś rzucali kwoty podobne do mojej, ale potem redukowali swoje deklaracje jak widzieli że więcej osób się dołącza. Jeszcze inni pytali czy dostaną na to fakturę ( :D :D :D ). Zgasiłem te dyskusje mówiąc że załatwiając sprawę prywatnie łatwiej będzie właścicielowi firmy potem oddać te pieniądze. Opłacona faktura u OVH przywraca dostęp do 6. czerwca.

Tak czy siak, z tego co rozumiem, on już chciałby wygasić swój biznes i pójść gdzieś "na etat".

Trwają teraz rozmowy (ponoć) nad przejęciem jego klientów (w tym mój serwer) by inna firma mogła dalej kontynuować świadczenie usług. No bo jednak usługi zostały opłacone z góry. Nie wiem jak się te rozmowy toczą i na ile to jest realne. Nie mam też za bardzo wpływu kto byłby druga stroną cesji i na jakich warunkach.

Jeszcze zanim rozpoczęła się zbiórka właściciel firmy pytał ludzi czy ktoś jest w stanie/chce przemigrować do jakiejś innej firmy. Mi by to najbardziej pasowało, wszak straciłem zaufanie że można bezpiecznie powierzyć hosting. Natomiast zupełnie nie wiem czemu o to pytał bo z późniejszej rozmowy wynikło, że jak ktoś chciałby się przenieść to firma nie jest zobligowana do zwrotu pieniędzy za niewykorzystane miesiące. Dlaczego? Bo szuka rozwiązania i chce zrobić cesję umów na inny podmiot. Nie chciałem straszyć, ale powiedziałem że w takim razie jeśli do tych cesji z jakiegokolwiek powodu nie dojdzie i firma po prostu przestanie świadczyć przedpłacone na rok z góry usługi to z automatu rodzi to konsekwencje prawne.

Niemniej, daję sobie z tym spokój, strata finansowa za niewykorzystane miesiące (do sierpnia 2022) wyniosłaby jakieś 100 złotych (nie licząc "zrzuty") więc nie warto płakać, dlatego postanowiłem działać z migracją już teraz.
Bo jest zbyt wiele znaków zapytania w powietrzu i zbyt wiele niedomówień.

W mojej firmie od lat korzystamy z usług niemieckiej firmy Hetzner.
Nasze serwery u nich od 4 lat stoją jak skała, przerwę mają tylko jak sami je resetujemy, więc jako "sprawdzone w boju" - myślałem żeby do nich przenieść też forum.

Aktualnie dobieram coś z ich oferty i w najbliższym czasie po nocach spodziewajcie się przerw technicznych (postaram się je zapowiedzieć), bo będę musiał na parę godzin zgasić forum żeby przemigrować dane i przekierować domenę.

Nowy hosting będzie pewnie droższy (jeszcze nie wiem ile), ale nie przejmujcie się, dzięki dotacjom na wsparcie forum mamy solidną górkę więc nie ma z tym żadnego problemu. Muszę zresztą ponownie przedstawić raport z wpłat na poczet forum, bo już dawno tego nie robiłem.

Będzie dobrze :) Najważniejsze że odzyskaliśmy dostęp i świeże dane, więc można działać.
Nie ukrywam że był to dla mnie strasznie nerwowy weekend.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#2

Post autor: MMarek »

Wojtek pisze:
11 maja 2022, 09:41
Będzie dobrze
Dzięki za informację Wojtku...

Pytanie: Czy jak idzie o winyl.net to jesteśmy na plusie czy trzeba uzupełnić finanse?
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#3

Post autor: olsza84 »

Dzięki za szczegółową wiadomość o sytuacji. Dobrze, że działasz nad przeniesieniem.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#4

Post autor: Pawelec »

Wojtek pisze:
11 maja 2022, 09:41
Będzie dobrze
Będzie dobrze ale ta sytuacja przypomniała mi, że korzystanie z forum to nie 500+, które się należy a nic nie kosztuje. Przyznaję, że ostatnimi czasy zapomniałem o wsparciu finansowym dla forum i natychmiast postaram się to nadrobić. Zachęcam wszystkich zapominalskich do działania bo tylko w ten sposób możemy ułatwić jego działanie.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#5

Post autor: tuczi77 »

Dzięki za informacje :handgestures-thumbup: Najważniejsze, że udało się odzyskać dostęp i że wiemy już, że jesteś z tych co tworzą backaupy, a nie tych, którzy dopiero będą je tworzyć ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4582
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#6

Post autor: zelazny »

MMarek pisze:
11 maja 2022, 09:49
Wojtek pisze:
11 maja 2022, 09:41
Będzie dobrze
Dzięki za informację Wojtku...

Pytanie: Czy jak idzie o winyl.net to jesteśmy na plusie czy trzeba uzupełnić finanse?
Jest temat odnośnie corocznych podsumowań. Zaczekajmy na podsumowanie.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2022, 12:41 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#7

Post autor: MMarek »

zelazny pisze:
11 maja 2022, 10:43
Jest temat odnośnie corocznych podsumowań.
Wiem o tym oczywiście...
Ale dzięki za przypomnienie...
Zaczekajmy na podsumowanie
Można zaczekać...

Niemniej pytanie które zadałem było do Wojtka...
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4730
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#8

Post autor: Mawis »

Dzięki za info Wojtku. To były straszne 3 dni... :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#9

Post autor: kinky »

My zniecierpliwieni pukaliśmy palcami w laptopy, a tam się sporo działo "za kulisami", mały weekendowy thriller się rozegrał :shock:
Zabierałem się jak pies do jeża żeby dorzucić grosik do finansowania forum i mnie ta sytuacja zmobilizowała w końcu.
Dzięki za wyczerpujące info Wojtku :handgestures-thumbup:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Awaria forum 6-9 maja 2022

#10

Post autor: Wojtek »

MMarek pisze:
11 maja 2022, 09:49
Pytanie: Czy jak idzie o winyl.net to jesteśmy na plusie czy trzeba uzupełnić finanse?
Na plusie, jest OK.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ