Tajemnicza płyta

Tematy wspólne dla wszystkich gatunków muzycznych
ODPOWIEDZ
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Tajemnicza płyta

#1

Post autor: marianoaitaliano »

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce kolekcja około 20 polskich płyt na eBay - w okładce od płyty ''Nikifor'' grupy No To Co znalazłem zupełnie co innego niż się spodziewałem, niemniej jednak postanowiłem ją zatrzymać.
Obrazek Obrazek Obrazek

Jest to 6-ścieżkowa płyta typu Emidisc 57 nieco większa od normalnej płyty 12 calowej (około 5-6mm), odtwarza się z prędkością 45 obrotów na minutę i wizualnie jest ona wykonana z jakiegoś metalu pokrytego cienką warstwą jakiegoś tworzywa? Ktoś wie coś więcej na ten temat? Każda strona tej płyty zawiera ok. 6-7 minut muzyki i podzielona jest na trzy ścieżki. Posiada 2 otwory, jeden normalny i drugi utrzymujący płytę w miejscu podczas nagrywania?

Wykonawcą piosenek które znajdują się na tej płycie według zapowiedzi na początku jest Janusz Falkowski z Zespołu Artystycznego ZMS przy Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych w Warszawie a na fortepianie akompaniuje Janusz Kozłowski. O obu panach nie znalazłem w internecie absolutnie nic, chyba że ten drugi to ten znany muzyk jazzowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Ko ... ki_(muzyk). Repertuar wykonywanych piosenek wskazuje na lata 60 - znajdują się tam m.in

Strona A:
Nasz tato i my
Czarodziejski wóz
Zakochani są wśród nas
Strona B:
Zginęła mi dziewczyna
Goniąc kormorany
Puste Koperty

Obie strony zgrałem dla potomności wyjściem AUX z mojego zapasowego gramofonu, gdyż rozmiar płyty nie pozwala na umieszczenie jej na moim standardowym, poza tym bałbym się zajechać igłę ze względu na tragiczny stan płyty.
Strona A: https://voca.ro/1a9exwODecBa
Strona B: https://voca.ro/1frRrFU1y2Bm

Przede wszystkim chciałbym ustalić po co i kiedy wykonywano takie nagrania, jakim cudem znaleźć się ono mogło w Wielkiej Brytanii (sprzedawca z eBay nie ma pojęcia, ot była płyta wśród innych) a następnie chciałbym wiedzieć w jaki sposób można dotrzeć do kogoś kto będzie zainteresowany tym materiałem? Podesłać to do jakiegoś muzeum czy próbować znaleźć wykonawców? :) Zupełnie nie wiem co z tym zrobić a mniemam że jest to coś rzadszego niż normalna płyta z tamtych lat.
Doman
Posty: 584
Rejestracja: 30 sie 2021, 15:03
Gramofon: Hitachi HT-354
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tajemnicza płyta

#2

Post autor: Doman »

Ciekawa rzecz... może wysłać to na jakąś uczelnie albo do instytucji która zajmuje się takimi archiwami? akompaniament wskazuje że ktoś miał pojęcia jak sie takie rzeczy gra, możliwe że ukończył jakąś szkołę muzyczną czy studia? szkoda żeby to przepadło a nóż znajdzie się ktoś z rodziny, znajomych? jeśli nagrane to było w UK to może te osoby były na emigracji i nagrały sobie na pamiątkę albo dla rodziny w Polsce?:)
no i co ten tajemniczy skrót ZMS. a skoro Zespół Artystyczny to może z takim repertuarem występowali gdzie popadnie?
Hitachi HT-354, Nordmende LB550, Kenwood KR-V75R, Nikko NA 390 II, Nikko NT 790
Felix1988
Posty: 3471
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Tajemnicza płyta

#3

Post autor: Felix1988 »

Faktycznie dziwne, zespół Związku Młodzieży Socjalistycznej, a brytyjskie tłoczenie, do tego w nietypowym formacie... Goniąc kormorany i Puste koperty, czyli rzecz powstała w roku 1965 lub nieco później, kiedy były to wielkie przeboje. Płyta transkrypcyjna do emisji radiowej? Ale tu pytanie: czy były takie audycje dla tamtejszej Polonii czy nawet polonijne stacje radiowe? Acetat raczej nie, skoro metalowa - może matryca? Tak czy siak napisz do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, myślę, że nie pogardzą takim okazem.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2023, 09:27 przez Felix1988, łącznie zmieniany 2 razy.
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Tajemnicza płyta

#4

Post autor: marianoaitaliano »

Doman pisze:
26 mar 2023, 20:36
jeśli nagrane to było w UK to może te osoby były na emigracji i nagrały sobie na pamiątkę albo dla rodziny w Polsce?:)
Właśnie zastanawia mnie jedno - czy to było nagrane w UK czy w PL, w końcu w Polsce w studiach nagraniowych mogli też mieć maszyny do wycinania acetatów. Zastanawia mnie że nagrane są obie strony a wyraźnie pisze na stronie ''A'' żeby nagrywać z drugiej strony :)

Felix1988 pisze:
26 mar 2023, 21:00
Faktycznie dziwne, zespół Związku Młodzieży Socjalistycznej, a brytyjskie tłoczenie, do tego w nietypowym formacie... Goniąc kormorany i Puste koperty, czyli rzecz powstała w roku 1965 lub nieco później, kiedy były to wielkie przeboje. Płyta transkrypcyjna do emisji radiowej? Ale tu pytanie: czy były takie audycje dla tamtejszej Polonii czy nawet polonijne stacje radiowe? Acetat nie, skoro metalowa - może matryca? Tak czy siak napisz do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, myślę, że nie pogardzą takim okazem.
Właśnie próbowałem ustalić czy to jest acetat, i w sumie chyba wychodzi na to że tak - definicja na Wikpedii podaje że to dysk z aluminium (tu by się zgadzało) pokryty warstwą nitrocelulozy na której wycinano ściezkę. Audycje BBC owszem po polsku bywały w tamtych latach tylko zastanawia mnie czy nagrania dokonano w Warszawie tak jak jest w zapowiedzi czy zespół po prostu był w UK z występem i ktoś to nagrał na pamiątkę :)

Co do Muzeum Piosenki w Opolu, chyba trzeba będzie napisać w ostateczności. Mi to nagranie w zasadzie po nic, bo w takim stanie i tak niezbyt nadaje się do odsłuchu, artystycznie to też zwykłe covery kilku piosenek z tamtych lat a raczej zdaje mi się że to nagranie prędzej ma to wartość sentymentalną niż muzyczną, niczym prywatne nagrania na taśmach magnetycznych :)

PS: Jak ktoś jest z Warszawy, są jakieś może grupy na FB o stolicy gdzie można by to wrzucić? W Radomiu z którego pochodzę jest taki profil i grupa Radom:Retrospekcja'' gdzie ludzie dzielą się takimi ciekawostkami a czuję że przez FB może znajdzie się ktoś kto pamięta ten zespół przyzakładowy, może nawet zna wykonawcę?
Felix1988
Posty: 3471
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Tajemnicza płyta

#5

Post autor: Felix1988 »

Czyli coś już wiemy :) Co do grup na Facebooku muszą wypowiedzieć się i może coś zadziałać, koledzy mający na nim konto - faktycznie, im więcej pojawi się na temat tej płyty informacji/zapytań w sieci, tym większa szansa, że zdołasz dokonać pełnej identyfikacji.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 260
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Tajemnicza płyta

#6

Post autor: kraf101 »

Bardzo ciekawa rzecz i mega temat.
Jest to zapewne tzw acetat, a dalej to już można tylko zgadywać.
Źródło? Jakby nagranie z jakiegoś "Konkursu Muzycznego Przodowników Pracy PRL."
Dalsza historia? Taśma mogła wyemigrować razem z jej posiadaczem, może wokalem? Może akompaniatorem? W każdym bądź razie ta osoba miała związek emocjonalny z nagraniem.
Dlaczego na acetacie? Może "emigrant" zamówił jakiś "private press" na pamiątkę dla siebie i blskich.
W każdym razie ja bym szukał i bardzo się cieszył gdybym znalazł. Najpewniej trzeba szukać na wyspach, lub w okolicach załogi tych zakładów telefonicznych z Wawy - Tam pewnie najłatwiej będzie uchwycić koniec nitki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84s ... techniczne
Ale to tylko wyobraźnia tak podpowiada ;)
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Tajemnicza płyta

#7

Post autor: marianoaitaliano »

Póki co odezwałem się do redakcji jazzpress.pl - raz ze względu na akompaniament Janusza Kozłowskiego i możliwe powiązania z tym jazzowym muzykiem (lub to tylko zbieżność nazwisk), dwa, szukając dalej w internecie znalazłem że niejaki Janusz Falkowski jest redaktorem w tym samym portalu, możliwe że to też zbieg okolicznosci ale coś za dużo tych zbiegów okoliczności. Jak tylko coś będę wiedział oczywiście podzielę się tutaj :)
ODPOWIEDZ