Monitory pod lampę do 5k

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Dutch
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2020, 16:11

Monitory pod lampę do 5k

#1

Post autor: Dutch »

Szanowni Panowie,

Poszukuje pomocy w doborze głośników do wzmacniacza lampowego.

Wzmacniacz lampowy, który do mnie dotarł w zeszłym tygodniu to ‘RAPHAELITE Sinovt Hi-End 6SJ7', o mocy 2x7W, czyli DIY z Chin. Nie mam do czego go podłączyć obecnie, wiec poszukuje głośników.
O ile doczytałem dobrze to powinienem poszukiwać głośników o efektywności powyżej 92db (najlepiej 96 db i więcej) i (co prawdopodobne) o impedancji 8 Om.
Poniżej jest kilka glosnikow, ktore sa w moim zasięgu finansowym, ale nie jestem pewien czy dobrze zagrają z lampami i tu bym prosił o komentarz.


Cerwin Vega AT15
Cabasse Drakkar
Philips 22RH456/01R
Tannoy (Little Gold Monitor)
Cabasse Goelette M1
Kirksaeter Metropolitan
DYNAUDIO MSP 400

Wszelkie sugestie mile widziane!


Glosniki, ktore chcialbym miec ale mnie nie stac:P

KEF 104
AMT ESS 10
Klipsch Heresy
XINDAK MS-1201

Pozdrawiam w piątek!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Monitory pod lampe

#2

Post autor: Wojtek »

Więc jaki budżet?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 572
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Monitory pod lampe

#3

Post autor: MDMA66 »

Pewnie do 5k. To chyba mogę moje zaoferować poniżej tego budżetu zobacz sobie Living Audio CE-5acIII efektywność 100db.
Dutch
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2020, 16:11

Re: Monitory pod lampe

#4

Post autor: Dutch »

Zgadza się, budżet do 5k, inaczej rozwód potem Kaukaz xd.
Podobaja mi sie te Living Audio CE-5acIII. Przyjrzę się bliżej.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Monitory pod lampe

#5

Post autor: Carpenter »

Dwa słowa nt. mocy wzmacniacza lampowego i efektywności głośników. To prawda, że większa efektywność jest "wskazana", zwłaszcza w dużym pomieszczeniu, ale w przypadku wzmacniaczy lampowych, o dziwo, nawet niewielka moc, taka jak Twoje 7W, to wcale nie tak mało jak by się mogło wydawać! Miałem wzmacniacz lampowy o mocy 2x5-6W i spokojnie napędzał on kolumny 87db. Obecnie mam wzmacniacz lampowy 2x6-7W, a kolumny 86db. I głośność ustawiam w okolicy godz. 10 - 11, bo dalej już jest za głośno, choć zniekształceń nie ma. Pięknie to też gra przy cichym nastawieniu! Mój pokój ma 20m2. Ale być może to też zależy od konstrukcji zwrotnic i jakości przetworników?
Dutch
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2020, 16:11

Re: Monitory pod lampe

#6

Post autor: Dutch »

Dzięki za podpowiedź. Nadal szukam, ale z wymienionych powyżej nadal nie wiem które mogą być odpowiednie 😉.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Monitory pod lampe

#7

Post autor: Zeroqll »

Zależy jakiej muzy słuchasz, ale z powyższych Tannoye z 7w lampą na pewno się zgraja. Ewentualnie możesz dodać Snelle do listy (E lub J).
Dutch
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2020, 16:11

Re: Monitory pod lampę do 5k

#8

Post autor: Dutch »

Muzyka głównie pop, rock i jazz. Słuchane z winyla. Do streamingu wystarczy mi kino domowe.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Monitory pod lampę do 5k

#9

Post autor: Zeroqll »

W tej cenie brałbym LGMy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Monitory pod lampę do 5k

#10

Post autor: Myszor »

Zeroqll pisze:
05 cze 2022, 07:43
W tej cenie brałbym LGMy.
Nie ma LGMów w tej cenie :lol:
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monitory pod lampę do 5k

#11

Post autor: Piterski »

Carpenter pisze:
03 cze 2022, 23:07
Dwa słowa nt. mocy wzmacniacza lampowego i efektywności głośników. To prawda, że większa efektywność jest "wskazana", zwłaszcza w dużym pomieszczeniu, ale w przypadku wzmacniaczy lampowych, o dziwo, nawet niewielka moc, taka jak Twoje 7W, to wcale nie tak mało jak by się mogło wydawać! Miałem wzmacniacz lampowy o mocy 2x5-6W i spokojnie napędzał on kolumny 87db. Obecnie mam wzmacniacz lampowy 2x6-7W, a kolumny 86db. I głośność ustawiam w okolicy godz. 10 - 11, bo dalej już jest za głośno, choć zniekształceń nie ma. Pięknie to też gra przy cichym nastawieniu! Mój pokój ma 20m2. Ale być może to też zależy od konstrukcji zwrotnic i jakości przetworników?
Polemizował bym z tymi niskimi skutecznościami i wystarczającą mocą kilku Wat na kanał. To zagra owszem może się to nawet podobać ale dopiero wydajny tranzystor pokazuje co to jest odpowiednia kontrola i wysterowanie takiej kolumny. Nawet dla konstrukcji które mają w miarę liniowy przebieg impedancji. Kilkakrotnie to słyszałem w KAiM na różnych kolumnach i wzmacniaczach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 572
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Monitory pod lampę do 5k

#12

Post autor: MDMA66 »

Dutch pisze:
03 cze 2022, 17:00
Zgadza się, budżet do 5k, inaczej rozwód potem Kaukaz xd.
Podobaja mi sie te Living Audio CE-5acIII. Przyjrzę się bliżej.
Ja tylko dodam ze właśnie te Living Audio pędziłem lampą MISSE 2x8W i było konkret od 9 godz. Do jazzu i popu się nadadzą do rocka już mniej, nie są tak już dynamiczne.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Monitory pod lampę do 5k

#13

Post autor: Carpenter »

Piterski pisze:
05 cze 2022, 10:55
Polemizował bym z tymi niskimi skutecznościami i wystarczającą mocą kilku Wat na kanał. To zagra owszem może się to nawet podobać ale dopiero wydajny tranzystor pokazuje co to jest odpowiednia kontrola i wysterowanie takiej kolumny. Nawet dla konstrukcji które mają w miarę liniowy przebieg impedancji. Kilkakrotnie to słyszałem w KAiM na różnych kolumnach i wzmacniaczach.
Nie napisałem tego po to aby postulować jakąś tezę - chciałem jedynie zasugerować aby w wyborze nie ograniczać się do wysokowydajnych kolumn. Najlepiej jest posłuchać jak grają dobre kolumny 87 db ze "słabą" lampą, a jak z potężnym tranzystorem. O taki test można poprosić w salonie audio i będzie to bardzo cenne doświadczenie, tym cenniejsze, że własne!

Ważne jest też określenie "kilka Wat na kanał" - kilka czyli ile dokładnie? Tu o sukcesie lub porażce decyduje już różnica 2 - 3 Watów. Dlatego napisałem konkretnie o mocy moich wzmacniaczy i o skuteczności moich kolumn. Moje wzmacniacze były robione na zamówienie przez Feliks Audio. Kiedy rozmawiałem o pierwszym, bardzo chciałem lampy 2A3, po jednej na kanał, ze względu na cenę, ale pan Feliks zdecydowanie je odradzał do moich kolumn 87db (ProAc 125), bo moc 3-4 W będzie dla nich za mała. Zrobił mi więc wzmacniacz na lampach EL34 (ja je zastąpiłem KT77) o mocy ok. 6 Watów na kanał. Parę watów więcej zadecydowało o wszystkim.

Parę lat później miałem okazję posłuchać mojego wzmacniacza u kolegi, który miał kolumny 86 db zrobione przez YB Audio. Zagrało to tak pięknie, że też musiałem mieć takie kolumny! Pół roku później już je miałem, zrobione tak samo jak te, których słuchałem! Inny kolega przywiózł kiedyś do mnie swój wzmacniacz tranzystorowy klasy D, NAD C368, o mocy ponad 100 Watów. Oczywiście zagrało to inaczej, ale czy lepiej? Brzmienie było "tranzystorowe", a przez to mi się nie podobało.

Rok temu miałem okazję odkupić od jeszcze innego kolegi wzmacniacz również zrobiony pod konkretne zamówienie przez Feliks Audio, na lampach 2A3, ale po dwie na kanał, czyli nieco ponad 7 W, a więc zaledwie 1 - 2 Waty więcej niż mój. Różnica w brzmieniu była wielka! Nie tylko wynikała z innych lamp mocy (sterujące te same: 6F8G), ale też z odrobinę większej mocy. Stary wzmacniacz zwykle odkręcałem na godz. 3 - 4, nowy na godz. 10 - 11.

To moje własne doświadczenia. Nie twierdzę, że z jakimś innym mocnym tranzystorem moje 86 db kolumny na pewno zagrają gorzej niż z moją słabą lampą. Może ten NAD C368 był zwyczajnie kiepskim partnerem dla moich kolumn. Moim zdaniem trzeba posłuchać, nawet mniej skutecznych kolumn!
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1147
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monitory pod lampę do 5k

#14

Post autor: Piterski »

ProAc to bardzo zacna marka sam miałem kiedyś chrapkę na model Response 1.5 który bez kłopotu napędzał hybrydowy wzmacniacz Copland CSA 28. Niestety o tym, że nie jest to wydajny prądowo wzmacniacz przekonałem się kiedy podłączyłem go do Spendor 1/2.
Niestety nawet wysoko skuteczne kolumny nie jest łatwo opanować co sam przerobiłem. Tak więc ten wzmacniacz Nada jaki kolega miał okazję posłuchać to nie jest dobry przykład. Co do kolumn YB to mój kolega również ma ich dużą trójdrożną konstrukcje i napędza je chińskim wzmacniaczem lampowym i jest zachwycony ale ten wzmacniacz nie panuje nad tymi kolumnami. Dobranie kolumn do wzmacniacza lampowego nie jest proste i mimo wszystko odradzał bym konstrukcje o skuteczności poniżej 90 dB. Nie jest to mój wymysł, wystarczy popatrzeć jakie kolumny były projektowane w erze dominacji wzmacniaczy lampowych.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Dutch
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2020, 16:11

Re: Monitory pod lampę do 5k

#15

Post autor: Dutch »

Tytułem zakończenia wątku. Po krótkich negocjacjach zakupiłem głośniki Cebasse Goelette M2 w idealnym stanie. Odsłuchałem na Dual 621, ampli Marantz 4300. Bajka. Stan ‚gabinetowy’ 😋.
Jeszcze nie grałem u siebie bo jest niedziela a ja nie mam kabli.
Jedna rzecz. Czy ktoś ma pojęcie czy można wykonać gdzieś maskownice na zamówienie?

Pozdrawiam
Załączniki
9640D4DB-504C-4C3A-B51F-110DC1B1E0F5.jpeg
CEE306AE-1246-490A-9ABA-E21259C87817.jpeg
73D21BBE-0807-491D-9B95-4EC5DDDDAA34.jpeg
ODPOWIEDZ