Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#1

Post autor: hansu »

Niniejszy wątek jest kontynuacją tego, co działo się tu i tu. No więc jak już w jednym z podlinkowanych wątków zostało zapisane, dostałem propozycję, podobno okazyjnego, zakupu takich oto kolumn:
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-alt ... 28307.html
wykonanych przez pasjonata na własny użytek. W opisie aukcji nie zostały podane typy głośników, ale udało mi się uzyskać informację od twórcy:

http://www.e-tonsil.pl/index.php?p58,gdn-30-60-1
http://www.e-tonsil.pl/index.php?p71,gdm-18-80
http://www.e-tonsil.pl/index.php?p298,gdwt-10-80
"jakiś sony, nie pamiętam już dokładnie jaki" ;)

Gwoli formalności - wzmacniacz pioneer a77x, pokój 20m2, muzyka przeróżna. Miałem okazję posłuchać tych kolumn na tym właśnie wzmacniaczu i zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z drugiej strony, zupełnie nie mam doświadczenia jeśli chodzi o styczność ze sprzętem grającym z trochę wyższej półki, więc zwyczajnie nie mam porównania ani wyczucia "jak bardzo lepiej może być". Cena tych kolumn to 550 zł. Mój budżet na kolumny ma górny pułap mniej więcej w okolicy 700 złotych. Czy warto?

Aha, jeśli zdecyduję się do jutra rana, to załapię sie na darmowy dowóz do domu razem ze wzmacniaczem :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#2

Post autor: JacK »

Z takimi samoróbkami trzeba bardzo ostrożnie, zwłaszcza jak się nie ma doświadczenia i porównania z innymi kolumnami. Napisałeś że Ci się podobały jak grają, może więc warto zaryzykować jednak pośpiech napewno nie jest wskazany. Doradzam posłuchać jeszcze innych zestawów, skonfrontować wyniki bo ta oferta nie jest jakaś super atrakcyjna. Produkcje DIY jest trudno sprzedać zwłaszcza realizacje na krajowych przetwornikach.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#3

Post autor: Wojtek »

Ja bym tego typu projekty olał, właśnie ze względu na "krajowe części".
Takich "mistrzów" jest u nas więcej, łącznie z komercyjnymi szopami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#4

Post autor: eenneell »

kopiuję moją wypowiedz z http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=47 ... 446#p17446:
hansu!
ja mam 25 lat kolumny od znajomego "pasjonata- producenta- kolegi" i jestem b. zadowolony! do tej pory graja niezmiennie w swojej (dobrej) jalości
W Kra było (jest?) kilku takich "maniaków"/ producentów, (jeden wymienia kolumny na nowe co kilka lat za "drobmą dopłatą"
Tu niestety nikt z Forumowiczów" nie doradzi obiektywnie!
znajac ceny z A...o to Sobie wykalkulujesz ryzyko/cena!
Nie odradzam, ale też nie "polecam gorąco"- tu (niestety) musisz polegać na zdroworozsądkowym podejściu do dżwięku/wykonania/ ceny/etc
mozesz trafić w "punkt', albo "sie przejechac" ;)
Nie kupujesz "kota w worku" tylko realny dzwiek przy swoim wzmacniaczu`+gramofonie!
pzdr i powodzenia
Ostatnio zmieniony 07 sty 2012, 12:20 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#5

Post autor: pawel0777 »

Również posiadam kolumienki własnej produkcji,które dzielnie służą od roku.Faktem jest że do budowy potrzeba "trochę" wiedzy i doświadczenia.Projekt bardziej szkoleniowy(na tonsilach) i zrobiony z pomocą bardzo cierpliwego użytkownika diyakustyk.com daje sporo radochy :)

Także ja tam się takich "czarów" nie obawiam,chociaż bym nie kupił wolałbym sam coś skręcić ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#6

Post autor: eenneell »

pawel0777 pisze:Także ja tam się takich "czarów" nie obawiam,chociaż bym nie kupił wolałbym sam coś skręcić ;)
:D a to nie jest Taka wiedza "nieosiągalna"- może troszkę "tajemna" ;) :)
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#7

Post autor: hansu »

Jeśli chodzi o jakość i pieczołowitość wykonania, to kolumny prezentują się bardzo dobrze. Jednak, za Waszą radą, odpuściłem je sobie, głównie ze względu na te nieszczęsne tonsilowe części. Pora dać nura w odmęty allegro...
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#8

Post autor: pawel0777 »

eenneell pisze:
pawel0777 pisze:Także ja tam się takich "czarów" nie obawiam,chociaż bym nie kupił wolałbym sam coś skręcić ;)
:D a to nie jest Taka wiedza "nieosiągalna"- może troszkę "tajemna" ;) :)
Może trochę ;) ,ale przede wszystkim pewien rodzaj choroby.Zrobiłeś jedne chcesz następne lepsze :)

Hansu jak chcesz sobie pooglądać ładne i pieczołowicie wykonane kolumny DIY to poszukaj konstrukcje np. Biganta ;) .Ten Pan od którego chciałeś kupić to prawdziwy czarodziej (tak jak ma w nicku z allegro) ;)
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#9

Post autor: hansu »

pawel0777 pisze:Ten Pan od którego chciałeś kupić to prawdziwy czarodziej (tak jak ma w nicku z allegro) ;)
Zupełnie nie umiem wyczuć, czy Twoja wypowiedź ma charakter pozytywny czy negatywny :oops:
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#10

Post autor: pawel0777 »

hansu pisze:
pawel0777 pisze:Ten Pan od którego chciałeś kupić to prawdziwy czarodziej (tak jak ma w nicku z allegro) ;)
Zupełnie nie umiem wyczuć, czy Twoja wypowiedź ma charakter pozytywny czy negatywny :oops:
Dobrze,że sobie je odpuściłeś,a jak chcesz zobaczyć ładne domowe konstrukcje musisz "polatać" po odpowiednich forach :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#11

Post autor: JacK »

hansu pisze:
pawel0777 pisze:Ten Pan od którego chciałeś kupić to prawdziwy czarodziej (tak jak ma w nicku z allegro) ;)
Zupełnie nie umiem wyczuć, czy Twoja wypowiedź ma charakter pozytywny czy negatywny :oops:
Chyba pozytywny bo jak znam język ojczysty, czarodziej to osoba parająca się dobrą białą magią w odróżnieniu od czarnoksiężnika specjalisty od czarnej magii ;)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#12

Post autor: Sindsoron »

JacK pisze:Chyba pozytywny bo jak znam język ojczysty, czarodziej to osoba parająca się dobrą białą magią w odróżnieniu od czarnoksiężnika specjalisty od czarnej magii ;)
to mógł być też sarkaz ;p poza tym z punktu widzenia chrześcijan każda magia (biała czy czarna) to zło :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#13

Post autor: eenneell »

EEHH! Robicie sobie jaja! Czasem lepiej kupić dobre GŁOSNIKI! A potem dalej kombinować!!!
pawel0777 pisze: wolałbym sam coś skręcić ;)
Skrecic, czy skleić :) :?:
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#14

Post autor: JacK »

eenneell pisze:EEHH! Robicie sobie jaja!
Nie wiem jak Sindsoron ale ja w temacie nauk tajemnych jestem nadzwyczaj poważny........... :lol:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny domowego wyrobu - czy warto?

#15

Post autor: pawel0777 »

eenneell pisze:EEHH! Robicie sobie jaja! Czasem lepiej kupić dobre GŁOSNIKI! A potem dalej kombinować!!!
pawel0777 pisze: wolałbym sam coś skręcić ;)
Skrecic, czy skleić :) :?:
Pewnie,że skleić :clap: Tyle tylko,że kleje do drewna takie jak wikol wymagają dociśnięcia.Można to zrobić za pomocą ścisków stolarskich,ale równie dobrze można skręcić obudowę i nie ma to żadnych negatywnych skutków.Pozostałe elementy takie jak głośniki,terminale,zwrotnice no to już wiadomo.

...co do "czarodzieja" może niech każdy tłumaczy to sobie jak mu wygodnie.Generalnie konstrukcje x,5 drożne wyglądają nieco inaczej i o co innego chodzi ;) .Co do jakości wykonania i szkolnych błędów najlepiej obejrzeć HI-END'owe dzieło sprzedawcy z innej aukcji i chyba wszystko jasne.

Zazwyczaj najłatwiej czepiać się Tonsila.Prawda jest taka,że Tonsil to nie same altusy.Niektóre z przetworników używane były również przez inne firmy,a ich projekty były(są) chętnie klonowane u nas w Polsce.
Uważam,że jak ktoś chcę rozpocząć przygodę z budową kolumn to właśnie warto od tanich i dostępnych głośników :) Sporo ludzi tak zaczyna bo nie sztuka "utopić" któryś tysiąc na materiały i poddać się w połowie,albo nie być zadowolonym z efektu końcowego.
Ja wiem ,że warto i gdzieś za rok powstanie coś nowego na dobrych przetwornikach.Będzie to raczej coś dwudrożnego...bo tyle wystarczy.Chociaż nie ukrywam ,że chętnie posłuchałbym głośnik szerokopasmowy w odpowiedniej obudowie :)
ODPOWIEDZ