Jaka wkładka do Project Debut III ?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
kondor1
Posty: 2
Rejestracja: 09 lut 2013, 23:38

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#1

Post autor: kondor1 »

Cześć,
Mam prośbę o pomoc. Mam gramofon Project Debut III z oryginalną wkładką Ortofon OM 5E. Dźwięk z niej je niezły, ale nie powala. Szczególnie środkowe rejestry, głównie śpiew, trochę się "rozjeżdżają".
Jaką wkładkę rekomendujecie ? NIe chciałbym zmieniać przeciwwagi, a ta obsługuje tylko lekkie wkładki do o masie do 5,5g (po wymianie przeciwwagi do 9g)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaka wkładka do Project Debut III ?

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Ile możesz wydać?
Awatar użytkownika
33RPM
Posty: 74
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:41

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#3

Post autor: 33RPM »

A dlaczego nie chcesz zmienić przeciwwagi? Na wszelki wypadek mam też tę cięższą przeciwwagę bo sporo wkładek jest cięższych niż 5,5g.

Ja używam z Debutem wkładki Ortofon Alpha (to tak naprawdę chyba jest 510mkII, w każdym razie igła pasuje). Waży 5g (http://winyle.pl/ortofon/860-wkladka-mm ... alpha.html) - może to jest jakieś rozwiązanie? Średnie i góra, o które Ci chodzi są naprawdę w porządku (na pewno lepsze niż z mojego starego CD z lat '90). Szlif eliptyczny, ładne stereo.
Słyszałem dużo dobrego o Ortofon 2m red ale ona waży ponad 7g.
Konkretniej to już muszą się wypowiedzieć bardziej doświadczeni koledzy ;)

Żeby nie zakładać nowego wątku podepnę się tu z pytaniem o lepszą wkładkę do Debuta III i zapytam czy np AT120 lub 2m red byłaby dobrym wyborem ?
kondor1
Posty: 2
Rejestracja: 09 lut 2013, 23:38

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#4

Post autor: kondor1 »

Dzięki za podpowiedzi :)
Ortofon Alpha jest jak widzę w rozsądnej cenie. Co do tego ile chcę wydać - myślałem o kwocie do 500 zł. Jaką rekomendowalibyście wkładkę w tych pieniądzach?
Jeśli musiałbym zmienić przeciwwagę to też OK, pytanie ile to kosztuje ? Czy Project ma jedną alternatywę do Debuta III jeśli chodzi o przeciwwagę, czy więcej ?
Słucham sporo jazzu więc szukam czegoś co wiernie odda pełen zakres dźwięku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#5

Post autor: Wojtek »

kondor1 pisze:NIe chciałbym zmieniać przeciwwagi, a ta obsługuje tylko lekkie wkładki do o masie do 5,5g (po wymianie przeciwwagi do 9g)
Nie ma to jak Pro-Ject... Aż dziw, że ta firma nadal potrafi mnie zaskakiwać :)

Skoro Ortofon OM 5 i Alpha/510 wam już nie pasuje to pomyślcie nad 2M Red.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
33RPM
Posty: 74
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:41

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#6

Post autor: 33RPM »

Nie ma to jak Pro-Ject...
Nie jest taki zły.
Przeciwwaga nr 0 jest najlepsza do wkładek 3,5-5,5g. Przeciwwaga nr 1 do wkładek 6 - 9g. Jak często zmieniasz wkładkę? I to np.: z 4 gramowej na 9 gramową? Do tego samego ramienia ... ? Hmmm ... ;)
Skoro Ortofon OM 5 i Alpha/510 wam już nie pasuje to pomyślcie nad 2M Red.
A AT120? Byłby jakiś progres w stosunku do Alphy?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#7

Post autor: Wojtek »

33RPM pisze:Nie jest taki zły.
Nie chodzi mi o ten model tylko konkretnie o politykę firmy.
Chcesz pokrywę? Płać ekstra. Chcesz jak człowiek móc zmieniać prędkość obrotową? Płać ekstra za SpeedBox.
Chcesz mieć cięższą/lżejszą wkładkę? Płać ekstra/montuj inną przeciwwagę.

To nie jest "normalne" :) Przynajmniej nie z mojej perspektywy.
33RPM pisze:Jak często zmieniasz wkładkę? I to np.: z 4 gramowej na 9 gramową? Do tego samego ramienia ... ? Hmmm ... ;)
9 gramową to może nie, ale 7 gram to już od czasu do czasu tak i cieszę się, że nie muszę w takiej sytuacji myśleć jaką przeciwwagę powinienem zainstalować. Tylko wymieniam headshelle i ustawiam ramię :)

Przy PJ Debut oczywiście zbyt często nie wymieniałbym wkładki gdyż każda zmiana wiązałaby się nie tylko z ewentualną wymianą przeciwwagi, ale też każdorazową instalacją wkładki w zintegrowanej głowicy, czyż nie?
33RPM pisze:A AT120? Byłby jakiś progres w stosunku do Alphy?
Zarówno przy 2M Red jak i przy AT-120 będzie raczej poprawa względem 510 mk2.

Z drugiej strony, jeśli podoba Ci się brzmienie 510 to może po prostu kup sobie igłę 520 albo 530?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#8

Post autor: vinylpiotrek »

Jeszcze kwestia, żeby wkładka się zmieściła w głowce i dała poprawnie skalibrowac, bo moze się okazać, że danej wkładki się nie da, bo w optymalnej pozycji jest kolizja z rurka ramienia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#9

Post autor: Wojtek »

Prawda Piotrek, ale akurat przy tych opcjach to nie jest aż taki kłopot (choć faktycznie ramię to jest nieco restrykcyjne pod tym względem). Ortofom 2M Red zresztą jest niekiedy parowany już sklepowo z tym gramofonem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
33RPM
Posty: 74
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:41

Re: Jaka wkładka do Project Debut III ?

#10

Post autor: 33RPM »

Wojtek pisze:Chcesz pokrywę? Płać ekstra
Nieprawda - pokrywa Debuta III jest w komplecie.
Co do przeciwwagi i speedboxa - zgoda. Na obronę przeciwwag mogę powiedzieć, że są precyzyjnie wyskalowane - sprawdzam to na wadze elektronicznej i błąd jest jakieś 0,02g.
Przy PJ Debut oczywiście zbyt często nie wymieniałbym wkładki
Myślę, że mało który posiadacz Debuta wymieni wkładkę w ogóle. Ale to tylko moje gdybanie. No, ale my znowu o przeciwwagach i o Pro-Ject a kolega pytał o wkładkę.

@ kondor1:
Gdyby wpadła Ci w ręce wkładka o masie przy której byłoby trudno ustawić ramię z Twoją przeciwwagą - może spróbuj zdjąć aluminiową "rączkę" poprzez którą wkładka jest przykręcona do ramienia - ten element waży pewnie kilka gram - w ten sposób masa przy wkładce spadnie. Nie twierdzę, że zawsze się uda, nie próbowałem w ten sposób - ale wydaje się logiczne, że powinno zadziałać.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Wojtek pisze:Ortofom 2M Red zresztą jest niekiedy parowany już sklepowo z tym gramofonem
2M red w komplecie z Debutem? No, może, ja widziałem 2M red ale w komplecie ale z RPM. Nie wydaje mi się, żeby był problem z zainstalowaniem 2m red na Debucie ale RPMy mają inne ramiona.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#11

Post autor: Wojtek »

33RPM pisze:Nieprawda - pokrywa Debuta III jest w komplecie.
Przy Debut może tak, przy innych PJ niekoniecznie :)
Wojtek pisze:Nie chodzi mi o ten model tylko konkretnie o politykę firmy.
33RPM pisze:Na obronę przeciwwag mogę powiedzieć, że są precyzyjnie wyskalowane - sprawdzam to na wadze elektronicznej i błąd jest jakieś 0,02g.
To też jest w sumie normalne :)
33RPM pisze:Gdyby wpadła Ci w ręce wkładka o masie przy której byłoby trudno ustawić ramię z Twoją przeciwwagą - może spróbuj zdjąć aluminiową "rączkę" poprzez którą wkładka jest przykręcona do ramienia - ten element waży pewnie kilka gram - w ten sposób masa przy wkładce spadnie. Nie twierdzę, że zawsze się uda, nie próbowałem w ten sposób - ale wydaje się logiczne, że powinno zadziałać.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Jak masz precyzyjną wagę to z ciekawości sam możesz sprawdzić jaka to różnica. Parę gram to ważą całe headshelle, tak więc bardziej okolice 1g :)
Jednakże ramię bez łapy to taka trochę niedogodność znowu ;) Szczególnie przy manualu.
33RPM pisze:2M red w komplecie z Debutem? No, może
http://www.ceneo.pl/16860860
33RPM pisze:Nie wydaje mi się, żeby był problem z zainstalowaniem 2m red na Debucie
Nie ma problemu.


2M Red i AT-120 to wg niektórych ta sama klasa wkładki. Niektórzy też widzą 2M Red jako coś lepszego od AT-120. Ja uważam, że 2M Red są przereklamowane ;)
Ale to tylko moje uszy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
33RPM
Posty: 74
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:41

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#12

Post autor: 33RPM »

Ale to Carbon a nie amelinium jak w III ;) - takie to faktycznie są fabrycznie z 2M red. Ramię jest ciut-ciut inne - i nie ma "dzyndzla", o którym rozmawialiśmy. ;)
Z drugiej strony, jeśli podoba Ci się brzmienie 510 to może po prostu kup sobie igłę 520 albo 530?
Dobra myśl. Ceny tylko są jakby niezachęcające ... ;)
kondor1 pisze:Jeśli musiałbym zmienić przeciwwagę to też OK, pytanie ile to kosztuje ?
http://www.topwinyl.pl/akcesoria-pozost ... 32789e4148
http://sklep.rms.pl/index.php?p4853,prz ... -xpression
http://www.voiceshop.pl/akcesoria-do-gr ... -9_55.html
itd itp ...
kondor1 pisze:Czy Project ma jedną alternatywę do Debuta III jeśli chodzi o przeciwwagę, czy więcej ?
Tu jest lista ale obejmuje przeciwwagi dla innych modeli http://www.voiceshop.pl/akcesoria-do-gr ... -9_55.html
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#13

Post autor: Wojtek »

33RPM pisze:Ale to Carbon a nie amelinium jak w III ;) -
To jest praktycznie "jedna ryba" ;) Przynajmniej dla mnie :D
33RPM pisze:Dobra myśl. Ceny tylko są jakby niezachęcające ... ;)
Chce się mieć lepiej to trzeba płacić :D U Niemców jest za mniej niż 100 euro, tak więc u nas nie opłaca się kupować.
To samo jest z lepszymi igłami do Ortofon OM.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rajaz
Posty: 351
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:01
Lokalizacja: Szpęgawa k. Tczewa

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#14

Post autor: rajaz »

Posiadałem kiedyś gramofon Project Debut III i jeżeli chodzi o przeciwwagę to poradziłem sobie w taki sposób: korzystając z wagi elektronicznej odciełem kilka kawałków samoprzylepnej maty bitumicznej o łącznej wadze 2g i przykleiłem je na tyle przeciwwagi. Preinstalowaną wkładkę Ortofon OM-5E wymieniłem na Sumiko Pearl bez dodatkowych kosztów. Skala na przeciwwadze po wyzerowaniu w stanie równowagi i "nastawieniu" odpowiedniego nacisku pokazywała nacisk zgodnie ze skalą (tzn. chodzi o to, że po sztucznej zmianie wagi przeciwwagi skala pozostaje użyteczna). Ogólnie w Debucie III miałem zainstalowane trzy wkładki: Ortofon OM-5E, Audiotechnika AT-95 (5,8g) i Sumiko Pearl (6g) - dźwiękowo oczywiście najlepiej wypadła wkładka Sumiko.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2013, 22:09 przez rajaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Technics SL-3310+Shure M97xE+Cambridge CP2+Denon PMA720AE+Pylon Pearl 25
Take me to the fantastic place...
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Jaka wkładka do Project Debut III ?

#15

Post autor: Kocewicz »

rajaz pisze:tzn. chodzi o to, że po sztucznej zmianie wagi przeciwwagi skala pozostaje użyteczna
Chodzi też raczej o pozostawienie tego środka masy ramienia.
Are you Shure?
ODPOWIEDZ