Wkładka i igła do Duala CS 505-2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#1

Post autor: Roju »

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum to na początku chciałbym wszystkich przywitać. Udało mi się dostać za niewielką kwotę wymieniony w temacie model gramofonu ale ponieważ dopiero zaczynam swoja przygodę z winylami i jestem w tym temacie zielony to chciałbym prosić o małą pomoc. Jaką wkładke i igłę powinienem na poczatek wybrać tym bardziej, że na tym forum przeczytałem iż Duale mają dość nietypowe mocowanie i nie wszystkie wkładki pasują. Zależy mi na czymś ze średniej półki tzn nie jakies topowe dla koneserów ale z drugiej strony też nie najtańszą tandetę. Ta sama sprawa tyczy się igły.
Na koniec jeszcze małe pytanko. Wiem,że nie jest to ten dział ale nie chcę specjalnie zakładać nowego tematu. Czy Dual CS 505-2 ma wbudowany przedwzmacniacz bo nigdzie nie moge znaleźć informacji na ten temat.
Dziekuję z góry za odpwiedź i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#2

Post autor: Wojtek »

Akurat z modelem 505-2 nie ma takiego kłopotu jeśli chodzi o mocowanie wkładki, bo nie ma on typowego ramienia ULM.

A ile chcesz wydać? :)

Jaką masz wkładkę/igłę obecnie zainstalowaną na gramofonie i czy coś Ci brakuje w jej brzmieniu?
Czego słuchasz?

Mogę przypuszczać, że siedzi tam oryginalna wkładka Dual/Ortofon ULM, czyli w sumie to samo co nadal dostępna seria Ortofon OM.
Można by po prostu wymienić samą igłę na nową OMkę, np. model 10.

Ewentualnie można by zamontować tam Ortofon 510 mk2 czy jakąś Audio Technicę.
Roju pisze:Czy Dual CS 505-2 ma wbudowany przedwzmacniacz
Nie ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#3

Post autor: Roju »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pisze dopiero teraz bo nie było mnie jakiś czas w domu. Więc jeśli chodzi o wkładkę to jest to Audio Technica, niestety nie mam pojęcia jaki to model. Wrzucam poniżej zdjęcia bo może ktoś ją skojarzy.

Co do muzyki to głównie słucham rocka - począwszy od tego klasycznego po bluesa aż po ciężkie brzmienia. Nie pogardzę tez elektroniką czy jazzem. Tak więc rozrzut co do gatunków jest dość duży.
Załączniki
Wkładka 222.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#4

Post autor: Wojtek »

To jest AT-3600, także niska półka. Powtarzam pytanie: ile chcesz/możesz wydać?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#5

Post autor: Roju »

W chwili obecnej jestem w stanie wydać tak do 200 PLN. Słyszałem dużo dobrych opinii na temat modelu AT-95 No chyba , że znalazłoby się coś lepszego w kwocie którą podałem i to nie koniecznie z Audiotechnica.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#6

Post autor: Wojtek »

No to masz głównie do wyboru AT-95E i Ortofon OM 5E, z czego ten drugi jest świetnie dopasowany do tego ramienia, można rzec.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#7

Post autor: Robert007Lenert »

Jak zamienisz AT-3600 na cokolwiek innego, doznasz szoku /pozytywnego/ a jak zamienisz na to co radzi Wojtek .....to szok bedzie niekontrolowanie pozytywny :) AT-3600 to najgorsza wklakda MM z jakiej w zyciu slyszalem plyte. Nawet DualeCDS 6xx /piezo/ bija ja na leb.
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#8

Post autor: Roju »

Ok więc zakupiłem AT 95e. Jestem już po montażu i kalibracji. Wrzucam zdjęcia żeby upewnić się czy igła jest ustawiona prawidłowo?

http://img19.imageshack.us/img19/2769/kalibracja1.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/2849/kalibracja2.jpg

Zastanawia mnie tylko teraz jak ustawić nacisk igły. Wg ulotki nacisk jest pomiędzy 1,4gr a 2.5gr a najlepszy to 1,75gr. Mam taki rodzaj ramienia. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale czy teraz wystarczy ustawić na poniższej skali ten przedział i będzie oK?

http://img805.imageshack.us/img805/3171/nacisk1.jpg

Mam na koniec jeszcze jedno pytanie i mam nadzieję, że nie zostanę zabity śmiechem przez znawców ale do czego służy poniższy kabelek z tą końcówką który mam z tyłu gramofonu bo nie potrafię tego rozgryźć?

http://img213.imageshack.us/img213/3598/kabelek1.jpg
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#9

Post autor: vinylpiotrek »

1) nieprawidłowo
2)najpierw ustaw na zero, potem kręcąc przeciwwagą doprowadź do stanu lewitacji i nastaw pokrętem żądany nacisk.
3) do połączenia z masą wzmacniacze lub preampa, jeśli takowy nie ma specjalnego zacisku, to najlepiej podłożyć, pod którąś śrubkę mocującą obudowę.
Obrazek
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#10

Post autor: Analogowe ucho »

vinylpiotrek pisze:1) nieprawidłowo
2)najpierw ustaw na zero, potem kręcąc przeciwwagą doprowadź do stanu lewitacji i nastaw pokrętem żądany nacisk.
3) do połączenia z masą wzmacniacze lub preampa, jeśli takowy nie ma specjalnego zacisku, to najlepiej podłożyć, pod którąś śrubkę mocującą obudowę.
Książkowa porada, klasyczna.
Szkoda, że kolega kupił bardzo! kiepska wkładkę. Taką to można ustawić pi razy oko, i nie zgra dużo gorzej niż książkowa porada. Ale może kolega kiedyś kupi jakąś sensowną wkładkę gramofonową? Wtedy twój wpis na pewno się bardzo przyda, aby taka wkładka zagrała prawidłowo.
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#11

Post autor: Analogowe ucho »

AT-3600 to najgorsza wkładka MM z jakiej w życiu słyszałem płytę.
FAKT!
I pomyśleć, że admin tego forum czasem ja poleca. :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#12

Post autor: vinylpiotrek »

Robert007Lenert pisze:AT-3600 to najgorsza wklakda MM z jakiej w zyciu slyszalem plyte
Mf-104 chyba gorsza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#13

Post autor: Robert007Lenert »

vinylpiotrek pisze:
Robert007Lenert pisze:AT-3600 to najgorsza wklakda MM z jakiej w zyciu slyszalem plyte
Mf-104 chyba gorsza.
Tutaj mozna dyskutowac...ale ustalmy , ze obie sa mowiac delikatnie marne :mrgreen:
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#14

Post autor: Analogowe ucho »

Robert007Lenert pisze:
vinylpiotrek pisze:
Robert007Lenert pisze:AT-3600 to najgorsza wklakda MM z jakiej w zyciu slyszalem plyte
Mf-104 chyba gorsza.
Tutaj mozna dyskutowac...ale ustalmy , ze obie sa mowiac delikatnie marne :mrgreen:
Wszystkie MF porównywalnie kiepskie.
A wtedy, na początku lat 80, grały mi o dwa nieba lepiej niż to co grano w radio, niż to grało z popularnych "Kasprzaków" Tak to zapamiętałym
Dopóki kilka lat temu na zasadzie podróży sentymentalnej, do lata szczenięcych nie kupiłem sobie sprzęty z lat pryszczatych.
I wtedy okazało się, że grało to beznadziejnie, źle. Czar, że wtedy grało to dobrze prysł. Nie grało. Tak samo jak polskie płyty winylowe nie grały dobrze.
I kilka jeszcze innych, źle zapamiętanych historii.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka i igła do Duala CS 505-2

#15

Post autor: Winters »

Analogowe ucho pisze:Wszystkie MF porównywalnie kiepskie.
Nie zgadzam się. MF-100 i MF-102 wypadają lepiej, szczególnie ta druga. Nie można zapomnieć o MF-10E z igłą eliptyczną, moim zdaniem to trochę lepszy przetwornik niż AT-95E.
Analogowe ucho pisze:Tak samo jak polskie płyty winylowe nie grały dobrze.
Też się nie zgadzam. Mam kilkanaście pozycji, które nie mają się czego wstydzić w stosunku do wydań zachodnich.
DIOMEDES KATO
ODPOWIEDZ