TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Basek
Posty: 59
Rejestracja: 06 sie 2012, 22:29

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#1

Post autor: Basek »

Witam.
Na wstępie pragnę wszystkich serdecznie przywitać.
Zakupiłem mój pierwszy gramofon jak w temacie TECHNICS SL-D3(w średnim wieku coś mnie zebrało na wyciszenie przy dobrej muzyce :)
Biorąc pod uwagę że to będzie mój pierwszy gramofonik więc nie szalałem zbytnio z pieniążkami i zakupiłem ten model (do nauki chyba będzie w sam raz). Przechodząc do sedna sprawy proszę o pomoc w zakupie wkładki z igłą, wybrałem pomiędzy ORTOFON OM 5 E lub AUDIOTECHNICA AT 95 E.
Dodam że gramofon mam w oryginale (wkładka i igła), ale zważywszy na to że zaczynam zabawę więc prawdopodobnie oryginalny zestaw zamorduję i zamęczę przy nauce, więc z góry proszę o pomoc w zakupie zestawu wkładki z igłą, jak już będę w stanie działać w tym temacie.
Dziękuję z góry za pomoc. POZDRAWIAM.
PS: Inne opcje i porady mile widziane.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#2

Post autor: Winters »

Witaj.
Dokładnie taki sam temat (OM 5E vs AT95) już był - poczytaj sobie. Jeżeli chodzi o jakość to obie wkładki prezentują ten sam poziom, musiałbyś posłuchać i porównać.

Jeżeli Twój gramofon jest wyposażony w oryginalny przetwornik (EPC 270C) z oryginalną igłą, a nie zamiennikiem z allegro i nie widać po niej śladów zużycia to lepiej na razie daj sobie spokój. Ten Technics to lepszy przetwornik. Na Twoim miejscu inwestowałbym w płyty, a kiedy igła się zużyje (co na pewno usłyszysz) poszukałbym nowego przetwornika. Może wtedy będziesz gotów wydać na ten zakup więcej.
DIOMEDES KATO
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#3

Post autor: eenneell »

Basek pisze:PS: Inne opcje i porady mile widziane.
A ja uważam, że powinno się mieć igłę(y) w zapasie (nawet "tanie zamienniki" "E" i "S" Zakładając, że gramofon ma już wkładkę!, (a jeżeli nie to faktycznie trzeba coś wybrać)
I jest to pierwsza czynność jaką powinno się zrobić : (jak czytam co ludzie wyprawiaja z nowymi "przetwornikami" powyżej 200/300zł ucząc się na nich "ustawiania gramofony"; to "włos się jeży")

Jeżeli Ktoś ma kolekcję samych "nówek niesmiganych", a płyt z 2,....5 ręki nie zbiera to inna sprawa ;)
Basek
Posty: 59
Rejestracja: 06 sie 2012, 22:29

Re: TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#4

Post autor: Basek »

Winters pisze:Witaj.
Dokładnie taki sam temat (OM 5E vs AT95) już był - poczytaj sobie. Jeżeli chodzi o jakość to obie wkładki prezentują ten sam poziom, musiałbyś posłuchać i porównać.

Jeżeli Twój gramofon jest wyposażony w oryginalny przetwornik (EPC 270C) z oryginalną igłą, a nie zamiennikiem z allegro i nie widać po niej śladów zużycia to lepiej na razie daj sobie spokój. Ten Technics to lepszy przetwornik. Na Twoim miejscu inwestowałbym w płyty, a kiedy igła się zużyje (co na pewno usłyszysz) poszukałbym nowego przetwornika. Może wtedy będziesz gotów wydać na ten zakup więcej.
Oczywiście inwestuję w płytki jak najbardziej (jedzie już do mnie spora dawka płyt), ale chcę wykorzystać tego TECHNICSA na maxa, lecz nie wiem jaka jest granica zakupu wkładki + igły do tego sprzętu co by nie wydać za wiele a nie słyszeć różnicy. Zastanawiam się czy jest sens inwestować w lepszy przetwornik do tego gramofonu jak te co opisałem OM5E - AT95 czy po zabawie przesiąść się na bardziej profesjonalny sprzęt.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#5

Post autor: Wojtek »

Kup sobie AT-95E i będzie z głowy. Wkładki Technicsa przecież nie wyrzucisz, więc sobie porównasz co Tobie lepiej zabrzmi.
Winters pisze:Jeżeli Twój gramofon jest wyposażony w oryginalny przetwornik (EPC 270C) z oryginalną igłą, a nie zamiennikiem z allegro i nie widać po niej śladów zużycia to lepiej na razie daj sobie spokój. Ten Technics to lepszy przetwornik. Na Twoim miejscu inwestowałbym w płyty, a kiedy igła się zużyje (co na pewno usłyszysz) poszukałbym nowego przetwornika.
Ta igła jeśli jest oryginalna (a czy jest czy nie jest to w sumie chyba trudno sprawdzić w tym przypadku) to jest spora szansa, że jest to ta sama igła z którą został sprzedany gramofon.

Mi osobiście sumienie nie pozwala radzić słuchać na starej igle aż będzie słychać, że jest z nią źle, bo jak już coś słychać (co swoją drogą też poniekąd wymaga doświadczenia z winylami i sprzętem, wyczucie tego co nie powinno mieć miejsce) to jest już raczej za późno, a nie "w sam raz" pora na zmianę :)

Ewentualnie tak jak radzi eenneell, możesz sobie po prostu dokupić tanią igłę zamienną, która może nie będzie brzmiała tak jak oryginał, ale przynajmniej będziesz znał jej przebieg ;)

Ten gramofon nie jest taki zły i uważam, że nawet wkładki warte tyle co dałeś za gramofon nie poczują się na nim źle.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3831
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#6

Post autor: Obywatel »

A ja uważam, że najlepszą opcją jest dokupienie samej igły eliptycznej do tej wkładki. Jeśli chce się wydać mniej, to Allegro:
http://www.allegromat.pl/aukcja81704
a jeśli więcej, to Jico:
http://stylus.export-japan.com/product_ ... cts_id=633
Oczywiście trzeba dobrać konkretny model igły do danej wkładki.

Rozwiązanie takie ma tę zaletę, że nie musisz demontować oryginalnej wkładki, przymierzać, regulować... Po prostu w kilka sekund wyjmujesz starą igłę, wkładasz nową i cieszysz się fabryczną konfiguracją.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#7

Post autor: Sindsoron »

Obywatel pisze:Rozwiązanie takie ma tę zaletę, że nie musisz demontować oryginalnej wkładki, przymierzać, regulować... Po prostu w kilka sekund wyjmujesz starą igłę, wkładasz nową i cieszysz się fabryczną konfiguracją.
Po wymianie igły mimo wszystko wypadało by sprawdzić cze gdzieś się nie zmieniła geometria
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Basek
Posty: 59
Rejestracja: 06 sie 2012, 22:29

Re: TECHNICS SL-D3 i zakup wkładki !!!!!

#8

Post autor: Basek »

Panowie Panowie !!
Dzisiaj robiłem połowę dnia test mojego TECHNICSA i normalnie dostałem gęsiej skórki hehe :) (R'N'B i Chillouty są lepsze od sex-u :)
Sprzęt odpaliłem w ustawieniu taki jaki przyjechał i już ze startu byłem zadowolony jak małe dziecko, już się nie mogę doczekać kolejnych modyfikacji, tylko denerwują mnie te trzaski na początku przed utworem, od czego to zależy ?

Wojtek dzięki za poradę i zamówiłem już AT-95E, masz rację na razie będzie sobie leżeć i czekać.
Sprawdziłem i mam wkładkę 270C i możliwe że to jest wszystko oryginalne (nie wnikam, ładnie gra i to wystarczy).

DZIĘKUJĘ wam wszystkim za pomoc. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ