Wymiana wkładki czy upgrade.

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Wymiana wkładki czy upgrade.

#1

Post autor: audiotone »

Słowo wstępu... od czego zacząć.
Słucham ogólnie wszystkiego od Bach-a do Slayer-a. Gramofon to Technics SL-1210mk2, wkładki OM10, MP110 i M97xe. Całość do MF V90-PLS, względnie się to zgrywa nie narzekam (chyba). Ale jak wiemy apetyt rośnie i to dość szybko. Więc chciałbym zapytać co robić? Czy wymienić te trzy wkładki na coś lepszego (by skok jakościowy był słyszalny) jeśli tak to co było by w miarę uniwersalnego? Czy z kolei do wkładki OM założyć igłę 30 lub 40 i cieszyć się dźwiękiem? Czy do "szczura" zakupić igłę od Jico ? Czy Zmodernizować Nagaokę i zapodać tam igłę od MP-200, bo brzmienie Nagaoki mi się podoba. Zresztą Ortofon OM także potrafi dobrze zagrać z tego co czytałem o np.OM30 .Wiadomo każda z nich brzmi inaczej, każda z wkładek ma coś w sobie.
Stąd moje zapytanie. Bo nie ukrywam co robić dalej. A wolałbym się rozwijać niż stać w miejscu. Jestem otwarty na każde propozycje i krytykę z Waszej strony. ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#2

Post autor: Wojtek »

Hmm...to są dla mnie zawsze trudne tematy.

Jeśli miałbym zostawić przy tym układzie jedną wkładkę "do wszystkiego" to chyba zostałbym przy Ortofon OM jako tej najbardziej wszechstronnej, aczkolwiek co byśmy nie zrobili to pozostanie to wkładka dość zimna i kliniczna.

Fajnym kompromisem byłyby poprzednie serie MMek od Ortofona, czyli VMS i M20, ale tu znowu jest problem z dostępnością fajnych igieł powyżej szlifów eliptycznych, więc ciężko doradzać ten kierunek (aczkolwiek oryginalne igły M20E Super jeszcze idzie dostać w dobrych cenach).

Alternatywa do powyższego? Elaci serii STS lub późniejsze ESG, a także ADC XLM. O ile oczywiście ma być nieco więcej ciepełka względem OMki, bo jeśli nie to nie trzeba się przejmować.

Myślę tez że Empire 2000Z mogłaby Tobie bardzo przypasować pod kątem wszechstronności, ale tu znowu mógłbym wymyślać różne rzeczy relatywnie trudne do upolowania, a to się też mija z celem.

Z tańszych i bardziej dostępnych opcji z szerokim wachlarzem igieł? JVC Z-1S.
Na olx znajdziesz też póki co Goldring G900SE naprawianą przez Cantilevera za 250 złotych.

Alternatywnie - opuścić obóz MM i postawić kasę na Denon DL-301 mk2.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#3

Post autor: audiotone »

Wojtku dziękuję bardzo za szeroki wachlarz propozycji. Ciężko jest coś sensownego doradzić wiem, dlatego tak długo zwlekałem z zadaniem pytania.
Przeleciałem chyba wszystkie zagraniczne fora na których znajdowały się wpisy dotyczące co obsadzić na ramieniu od SL-a. I w 80% każdy na koniec pisał że dać sobie na luz z MM i kupić MC i zapomnieć o reszcie. Czy głupim pomysłem było by zostawić sobie np. Ortofona OM10 (tanie igły) do tzw. "słuchania niezbyt dobrych płyt" a do czegoś lepszego faktycznie wejść w MC np. taki jak napisałeś czyli Denon DL-301 mk2 ?
Podejrzewam że ten Pre co posiadam czyli MF V90-LPS do tego Denon-a to raczej nie będzie za dobry i to było by kolejne do wymiany.... i mamy efekt domina. Który skończy się na wymianie całości systemu...
Zadaje może nieskładne pytania ale chciałbym się dowiedzieć wszystkiego przed tym jak wydam jakieś pieniądze na nową kładkę. To jest chyba oczywiste ;)
I np. Przy pozostaniu na MM ten pre MF V90-LPS może zostać ale jak już chcemy MC to przydało by się coś lepszego tak to rozumiem.
Jeśli jest inaczej prosił bym o wyprowadzenie mnie z błędu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#4

Post autor: Wojtek »

Czemu? Dobry pomysł. Pre obsługuje wkładki MC więc nie ma co przeginać. DL-301 to też nie jest jakaś Bóg wie jaka top wkładka MC, a jedna z tańszych, ale ma mocno neutralny charakter przez co wpisuje się (przynajmniej wg mnie) jako sensowny następca OMki.

Różne MMki rzuciłem jako pole do popisu w kontekście spróbowania czegoś innego niż to co już znasz, a powinno spełnić oczekiwania.
I specjalnie tutaj pomijam wszelkie Shure czy Nagaoki MP :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#5

Post autor: audiotone »

Rozmyślam nad tym Denon-em i te DL-301mk2 w większości tylko w Japonii dostępne. Oczywiście jako nowe, koszty różne od 350 pandów (funtów) do około 547 pandów. Rozbieżność straszna, oczywiście to ceny za nowe z Japonii. :shock: Szukałem czegoś z UK (miejsce zamieszkania) ale na chwilę obecną brak tutejszych ofert. Nie jest to owszem paląca potrzeba zakupu, mam na czym słuchać. Ale będę się rozglądał za tym Denon-em.
Mimo chodem weszliśmy więc w MC...
Co prócz tej DL-301mk2 by podpasowało ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#6

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:
05 lis 2020, 16:16
postawić kasę na Denon DL-301 mk2
Nieśmiało zgodziłbym się z Kolegą Szeryfem 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#7

Post autor: Wojtek »

Na tym etapie nic innego z MC Tobie nie będę rzucał bo zaczniemy mocno wylatywać w górę z budżetem i wtedy już faktycznie trzeba by zacząć myśleć o lepszym preampie czy SUTach itd. ;)

Oczywiście miałem na myśli azjatyckie oferty z eBay bo tam najtaniej. Legendarny sprzedawca 2juki-cartridge z HK :P
https://www.ebay.com/itm/Denon-DL-301II ... Sw35ZdEae1

Myślałem że mieszkasz w PL. Przejrzałem na szybko oferty z działu gramofonowego eBay.co.uk.
Kurczaki, niezła bieda, a proponowana przez mnie JVC Z-1S jako tania alternatywa wystawiona jest za ponad 100 GBP :D
A na allegro leży jedna za 100 PLN, chyba razem z gramofonem... i nikt nie łyka, heh.

Chyba najkorzystniejsze cenowo wkładki w UK to Goldringi wszelkiej maści.
Gdzieniegdzie trafi się też A&R Cambridge C/E/P77, ale to raczej głównie do rocka bym polecał aniżeli do klasyki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#8

Post autor: restimek »

Regsoft pisze:
05 lis 2020, 23:37
Wojtek pisze:
05 lis 2020, 16:16
postawić kasę na Denon DL-301 mk2
Nieśmiało zgodziłbym się z Kolegą Szeryfem 8-)
Każdy chyba wcześniej czy później sięga po tego Denona :lol: :lol:
U mnie wisi on już od ponad dwóch lat :D :D
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#9

Post autor: audiotone »

Na chwilę obecną jak pisałem robię rozeznanie w temacie. Zbieram informacje i pytam o każdą "pierdołę" by po zakupie nie znaleźć się z ręką w nocniku ;) Zakup dojdzie do skutku sądzę najszybciej w przyszłym roku. Muszę jeszcze kilka rzeczy przemyśleć. Np. Jakieś specjalne warunki trzeba spełnić by ta wkładka była poprawnie ustawiona i żeby dobrze zagrała czy ustawia się jak każdą inną wkładkę? Czy do tego Denon-a trzeba będzie dać inny Headshell czy może pozostać np. oryginał Technics-a.
Czy istnieje inna polecana wkładka która jest podobna brzmieniowo do tego Denon-a? Po prostu szukam alternatywy na wypadek gdyby podczas końcowych poszukiwań zakup Denon-a był skrajnie utrudniony.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#10

Post autor: Wojtek »

Jak każdą inną wkładkę. Możesz pozostać, ale wygodniej chyba mieć kolejny headshell by szybko podmieniać wkładki?

Cała seria DL-30x ma ten sam "sznyt" jeśli to w czymkolwiek pomoże.
AT-OC9ML/II można rzucić jako alternatywę o podobnym charakterze z wkładek MC LO.

Najszybszą opcją będzie raczej upgrade igły do OM 30 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#11

Post autor: audiotone »

Odnośnie headshell-a owszem w grę wchodzi tylko zakup kolejnego do nowej wkładki. Wychodziłem z tego założenia jeszcze przed rejestracją tutaj i po moich obserwacjach tego co mają tutejsi Koledzy tylko mnie to utwierdziło w przekonaniu. Takie wyjście oczywiście ma tylko zalety, no może tylko zakup kolejnych headshell-i. Ale w stosunku do ceny wkładek, to zakup nowego headshell-a Technics-a na ebau.uk jest prosty bo wybór nowych jak i używanych jest duży. Chodziło mi oto czy zakupując tego Denon-a będę musiał dać inny headshell czy może być oryginał Technics-a.
Wojtek pisze:
06 lis 2020, 00:06
Oczywiście miałem na myśli azjatyckie oferty z eBay bo tam najtaniej. Legendarny sprzedawca 2juki-cartridge z HK :P
https://www.ebay.com/itm/Denon-DL-301II ... Sw35ZdEae1
Dziękuję za linka, już dodany do obserwowanych ;)

Z alternatyw wywnioskowałem tak:
- zakup nowej igły OM30 do obecnej wkładki
- zakup AT-OC9ML/II - i tutaj jest masa (obłędna ilość) tych wkładek czyli AT-OC9 różnią się niestety końcem... (te dwie lub 3 litery) A ceny no cóż... różne :roll: .

Z powyższych wpisów i wymienionych propozycji widzę by nie wbijać się w "modernizację" szczura M97xe czy Nagaoki. Odpuścić sobie po prostu, tak?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#12

Post autor: Wojtek »

Trzymam się mocno hasła że szukasz wszechstronnej wkładki, a to wg mnie dyskwalifikuje Nagaoki MP czy Shure M97xE.
SAS by Shure'owi pomógł i nieco wyrównał tonację, ale czuję że to nadal nie byłoby "to".

Co innego bym mówił gdybyś zapolował kiedyś na Shure V15 V :) (nie mylić z Vx).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#13

Post autor: Bacek »

OC9/III jest zbyt podatna do tego ramienia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 358
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#14

Post autor: audiotone »

Wojtek pisze:
08 lis 2020, 10:43
Trzymam się mocno hasła że szukasz wszechstronnej wkładki, a to wg mnie dyskwalifikuje Nagaoki MP czy Shure M97xE.
Czyli to jasne, dziękuję ;)

Ponawiam kwestię samego doboru headshell-a, czy normalny oryginał Technics-a "wystarczy". Czy z jakiś innych czysto technicznych powodów należy go wymienić gdy zastosujemy wkładkę DL-301mk2.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymiana wkładki czy upgrade.

#15

Post autor: Wojtek »

Wystarczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ