wkładka MM za około 300 max 400 zł

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#1

Post autor: szmojtek »

Witam, bardzo proszę o pomoc w wybraniu wkładki do Technicsa SL-D2. Jeśli chodzi o winyl to słucham i zbieram głownie stary punk (punk 77), ale także hard rock, southern rock, r'n'r i blues, ale również jazz, czy muzyka klasyczna. Posiadam też około 200 starych polskich płyt, głownie polskie zespoły big bitowe z lat 60-70, polski jazz i muzyka klasyczna.
Pod uwagę brałem nastepujace wkładki:
Ortofon 2M Red - wydaje mi się dość uniwersalna.
Zastanawiam się też nad kupnem Audio technica AT-120 E, ale tu po pierwsze w tej chwili wychodzi 100 zł drozej, po drugie nie wiem, czy zagra Punk rocka:)
Myślałem też nad jakimś starszym używanym shure, podobno do rockowego łojenia są bardzo ok., tylko czy taki stary shure np 75 zagra tez dobrze jazz (male skład) i szeroko pojętą muzykę poważną
Plis pomóżcie:)
ps. Nie mam pojęcia jakie ma spełniać kryteria wkładka żeby dobrze zagrać z ramieniem z mojego technicsa, znaczy się waga itp...
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#2

Post autor: Jaskier »

Ja mam Shure'a M75 i punk jest bardzo punkowy! ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#3

Post autor: Wojtek »

Albo jakiś starszy popularny Shure albo nowy Shure M97xE.

Ogółem są to bardziej rockowe wkładki, ale do jazzu też się nadadzą.

Do klasyki jednak chyba bardziej podpasiłoby brzmienie AT moim zdaniem.

Masz dość szeroki zakres muzyczny, tak więc ciężko tutaj dobrać "panaceum" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#4

Post autor: szmojtek »

No właśnie słucham różnej muzyki, choć klasyka to głownie z cd. Stare rzeczy "rockowe" staram się zbierać na vinylach, wiec rzeczywiście shure może byc oki. Tylko czy warto pakować się w nową wkładkę M97xE za 400 zł? Czy M75 jest dużo gorsza? Trochę o niej poczytałem i ma mętlik, za dużo oznaczeń, typów itp, nic nie rozumiem. Na allegro w tej chwili znalazłem tylko coś takiego
http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-s ... 60946.html
ale to jest z mocowaniem do Duala, czyli w standardowym technicsowskim headshellu 1.2 chyba nie zastosuję?
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#5

Post autor: Jaskier »

Poproś sprzedającego o zdjęcia samej wkładki, bez headshella. Niektóre Dualowe M75 mają mocowanie zarówno na klips, jak i na śruby. Ja mam taki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#6

Post autor: Wojtek »

Moim zdaniem stare M75 czy M95 potrafią być lepsze od dzisiejszej M97xE, ale, jak to bywa z wkładkami z rynku wtórnego, jest z tym faktycznie więcej roboty gdyż trzeba dorwać wkładkę, a potem jakąś dobrą igłę do niej :)

Zazwyczaj na allegro widujemy M75tki w headshellach Dualowskich.

M75tkę Dualowską, bez mocowania na śrubki, można dostosować poprzez stosowny adapterek (ale go także trudno znaleźć) :)
Chyba Stelma tak właśnie ma u siebie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

Re: wkładka MM za około 300 max 400 zł

#7

Post autor: szmojtek »

A czy warto wchodzić w używaną wkładkę SHURE V15 TYPE IV? Podobno to najsłabsza wersja V15, ale może i tak lepsza od 75? Tylko igły chyba za bardzo w Polsce nie dokupię?
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#8

Post autor: Sindsoron »

szmojtek pisze:A czy warto wchodzić w używaną wkładkę SHURE V15 TYPE IV? Podobno to najsłabsza wersja V15
najsłabsza?! gdzieś Ty to wyczytał? Tak na dobrą sprawę numerek przy V15 jest tylko po to by było wiadomo która z kolei V15-stka to jest, Type IV jest "nowszą" V15-stką od Type III. To że Type III obrósł wielką legendą, nie znaczy że Type IV jest słaby, jest tylko nowszy i ma ciut inne brzmienie, a w teorii jest nawet lepszy...

w sumie taki Shure M97xE to ćoś a'la V15 Type VI ;p

co do igieł to kupisz zamienniki nowe na pewno, a jak poszukasz na alle albo ebay to nawet kupisz nie używane oryginalne igły, można się też pokusić o wysokiej jakości zamienniki od JICO.

V15 na pewno zagra lepiej od M75 :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#9

Post autor: szmojtek »

A ile warto dać za tą wkładkę (SHURE V15 TYPE IV)? Oczywiście używaną.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#10

Post autor: Sindsoron »

to zależy czy jest z igłą czy bez, ale tak czy siak ja bym za nią dał max 450zł jeśli by była już z igłą o dość niskim przebiegu, bo jednak dobra igła to wydatek rzędu 200-300zł
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#11

Post autor: Wojtek »

szmojtek pisze:A czy warto wchodzić w używaną wkładkę SHURE V15 TYPE IV? Podobno to najsłabsza wersja V15
Nie ma jakiegoś ogólnego konsensusu co do tego która V15tla jest "lepsza", aczkolwiek większość tych co miały styczność z całą serią faworyzuje Type III i Type V (nie mylić z VxMR), co nie oznacza że Type IV czy starsza Type II są kiepskie czy też słabsze. Po prostu każda V15 jest inna :)

IV wyróżnia się między innymi tym, że przy tym modelu Shure wprowadził szlif MR (MicroRidge), gdzie przy III szczytem był szlif HE (hipereliptyk).

Sytuacja ta może wynikać z tego, że pomiędzy Type II, a Type III był zauważalny skok jakościowy, a pomiędzy III i IV już nie tak bardzo, gdzie potem gdy ukazała się V znowu wystąpiła odczuwalna zmiana.

Tak więc są różne opinie i nie ma definitywnej odpowiedzi na to która V15 jest "ta najlepsza", bo to przede wszystkim zależy jednak od ucha oceniającego :)
szmojtek pisze:ale może i tak lepsza od 75?
M75, a V15tki to inna liga.
szmojtek pisze:Tylko igły chyba za bardzo w Polsce nie dokupię?
W kraju tak czy siak praktycznie nie kupisz oryginalnych igieł/dobrych zamienników do starszych wkładek, niezależnie od marki i modelu.
Jedynie okazyjnie trafia się coś na serwisach aukcyjnych.
Wszyscy albo sobie coś sprowadzają albo kupują tanie zamienniki, bo z dostępem tych ostatnich u nas od ostatnich paru lat nie ma problemów.
Sindsoron pisze:w sumie taki Shure M97xE to ćoś a'la V15 Type VI ;p
Oj nie, z tym to przesada.
M97xE to najlepsze co można dostać z nowych wyrobów Shure, bliskie do jakości V15tek, odkąd zaprzestano ich produkcji, ale tak naprawdę to jest to gorsza/oszczędniejsza wkładka/igła. W przeciwnym wypadku Shure nie porzucałby ot tak "marki" serii V15.
Nawet poprzednik M97xE, czyli stara M97 (a także M95), była lepszą wkładką (a szczególnie w wersji HE).
Klasyfikacja była taka, że M95HE siedziała pod V15 III, a M97HE pod V15 IV.

To tak w skrócie.


Co do ceny.... yyy, sytuacja jest taka, że typowa cena za używaną Type IV z oryginalną podstawową igłą (albo tanim zamiennikiem lub w ogóle bez igły) zaczynają się od 100 dolków (bądź 100 ojro albo funtów), także raczej nie ten przedział budżetowy.
Już łatwiej polować za Type III, gdyż wyprodukowano ich o wiele więcej.

A tak w ogóle to skąd Ci się nagle wzięła V15 IV szmojtek?

Jeśli już ma to być starszy Shure to ja na Twoim miejscu zacząłbym od M75, M91, M95 np.
Ewentualnie darował sobie ceregiele ze starymi wkładkami i spróbował z współczesną M97xE :)
Zresztą, to samo już pisałem wcześniej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#12

Post autor: Wojtek »

Się rozpisałem, a tu taka cisza ;)

Tak czy siak, trwa właśnie licytacja V15 IV: http://allegro.pl/shure-oryginalna-wkla ... 90171.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

Re: wkładka MM za około 300 max 400 zł

#13

Post autor: szmojtek »

Udało, mi się kupić wkładkę używana z oryginalna igłą, podobno w dobrym stanie za 80 zł. Jak dojdzie do mnie to napisze co i jak. Teraz szukam na wszelki wypadek, puki co w Polsce zamiennika igły i jakoś nie mogę znaleźć. Jak by ktoś wiedział gdzie można dostać taka igłę to będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#14

Post autor: Sindsoron »

Wojtek pisze:Tak czy siak, trwa właśnie licytacja V15 IV: http://allegro.pl/shure-oryginalna-wkla ... 90171.html
wpadłem dzisiaj na tą aukcję przy okazji przeglądania alle w poszukiwaniu jakiś fajnych wkładek, ale niestety już za drogo jak na moje aktualne fundusze :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka MM za około 300 max 400 zł

#15

Post autor: Wojtek »

szmojtek pisze:Udało, mi się kupić wkładkę używana z oryginalna igłą, podobno w dobrym stanie za 80 zł.
Ale jaką wkładkę, bo nie wiem czy mamy zgadywać czy jak?
szmojtek pisze:Jak by ktoś wiedział gdzie można dostać taka igłę to będę wdzięczny za pomoc.
Jw. Igłę do czego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ