Project 1.2 E - jaka wkładka?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#1

Post autor: Henry_L »

Cześć. Mój pierwszy post na tym forum. Właśnie kupiłem za parę groszy Pro-Ject 1.2e z wkładką Ortofon OM5e. Ostatni gramofon jaki miałem to Adam z Unitry z wkładką mf100 (o ile mnie pamięć nie myli) jakieś 15 lat temu, także troszkę w analogu się zmieniło jak przypuszczam. Wkładkę pewnie będę chciał zmienić na coś lepszego niedługo. i tu prośba o radę. Jaką wkładkę polecacie?
Jeżeli wzmacniacz ma znaczenie to posiadam Nada 320 i preamp Pro-Ject Phono Box II.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#2

Post autor: Wojtek »

Henry_L pisze:Jaką wkładkę polecacie?
Do jakiej kwoty?

Podoba Ci się w ogóle brzmienie OM 5E?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#3

Post autor: Henry_L »

Kwota jakieś 400 zł, może deczko więcej. Generalnie brzmienie nie jest złe, ale jakoś nie soczyste, troszkę mało basu. Czytałem trochę o Ortofon 2M RED. Jak myślisz? To będzie znaczna poprawa? Czy może inna firma zupełnie?
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Project 1.2 E - jaka wkładka?

#4

Post autor: ahaja »

Stara seria Ortofona 500 - podatne wkłądki fajnie grające. Ciekawsze są niż nowe Red i Blue.
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#5

Post autor: Henry_L »

No tak, ale gdzie to dostać? Tylko rynek wtórny? W czym ta wkładka jest ciekawsza?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Project 1.2 E - jaka wkładka?

#6

Post autor: JacK »

Jak chcesz nową ze sklepu to kup sobie sumiko pearl. Na forum opisałem moje zmagania z jej wyborem.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Project 1.2 E - jaka wkładka?

#7

Post autor: ahaja »

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#8

Post autor: Wojtek »

Ortofony 500 to starszy model więc niestety tylko rynek wtórny bądź zapasy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Project 1.2 E - jaka wkładka?

#9

Post autor: ahaja »

Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#10

Post autor: Henry_L »

Z tej serii jedyna wkłądka w cenie mnie interesującej to Ortofon VM Vinyl Master White Tonabnehmer.
http://www.zum-shop.de/Ortofon-VM-Vinyl ... 5ca_x2.htm

Ktoś ją ma w swoim gramofonie lub słyszał jak się sprawuje?
JacK pisze:Jak chcesz nową ze sklepu to kup sobie sumiko pearl. Na forum opisałem moje zmagania z jej wyborem.
Jakoś nie umiem znaleźć Twojego wpisu na forum, mógłbyś w dwóch zdaniach napisać dlaczego uważasz ją za wartą zainteresowania?
Czytałem recenzję na Highfidelity, http://www.highfidelity.pl/artykuly/0512/sumiko.html i tak sobiemyślę dlaczego nie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#11

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#12

Post autor: Henry_L »

Odkurzę trochę temat.
Wybór nowej wkładki był długi i żmudny. W między czasie zmieniłem jeszcze przedwzmacniacz i teraz moje ucho cieszy znakomity sprzęt RI-AUDIO PH-1. Po pierwsze chciałem posłuchać co tylko możliwe.
W tym czasie udało mi się odsłuchać"
1) Sumiko Pearl. Niestety ta wkładka okazała się dla mojego ucha nieznośna. Zbyt dużo rozlazłego basu.
2) Mój faworyt czyli Ortofon 2m Red. Właściwie nie było się do czego przyczepić. Dźwięk detaliczny i nie faworyzujący żadnej części sceny. Podobało mi się. I gdyby nie min. wasze wpisy żeby zwrócić uwagę na Ortofona z serii 500 to bym ją kupił.

Na koniec o tym co kupiłem.
Udało mi się dostać w całkiem dobrej cenie bo za ok 200 zł nowego Ortofona 510mkII. We wpisach wyżej i na forum w innym miejscu, a także na audiostereo opinie o tych wkładkach są świetne i mimo że jej nie słuchałem zdecydowałem się na zakup. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Zresztą gdyby nawet to za te 200 zł i tak wkładkę sprzedam i będę szukał dalej. Dodatkowo przeważyło sprawę to że do tej wkładki na pewno nie trzeba będzie zmieniać przeciwwagi a do ortofona 2m red chyba bym musiał kupić cięższą.

Wkładkę będę montował jutro. Troszkę mam stracha, mam nadzieję że obędzie się bez problemów. Ciekawe czy będę musiał regulować vta. Jak myślicie?
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#13

Post autor: Henry_L »

Wkładka zainstalowana. Zajęło mi to najwyżej 15 minut + kilka następnych na kalibrację ramienia. Poszło jak z płatka i moje obawy okazały się zdecydowanie niepotrzebne.

Dźwięk piękny. To czego szukałem. Szczegółowa góra, z wieloma smaczkami, dobrze kontrolowany bas schodzący całkiem nisko. Szczególne dobrze wypadł bas w History will teach us nothing z ...Nothing like the sun Stinga. Z kolei Babylon Sisters Steely Dan z Graucho zaskoczyło mnie szczegółowością i dynamiką. Naprawdę ładnie. Aż strach pomyśleć jak może to brzmieć na lepszej igle. Jest sens inwestować w przyszłości w lepszą igłę? Wkładka jak rozumiem jest kompatybilna i z modelami 520, 530 i 540.

Oczywiście są i zgrzyty.
Pierwszy ten którego obawiałem się po oględzinach wkładki. Jest ona niższa niż OM5e więc ramię nie jest idealnie równolegle położone. Rozwiązałem to narazi poprzez położenie na talerz gumy na którą dopiero kladę matę filcową. Wyrównuje to poziom, ale chyna jednak wolałbym wyregulować VTA. No i tu prośba o pomoc. Jak się to robi w Pro jectach? Niby instrukcja wspomina, ale jakoś nieszczególnie jasno.
Drugim problemem (a może to i nie problem) jest to, że wkładka bardziej uwydatnia zły stan płyty. Wydaje się jakby trzasków było odrobinkę więcej niż wcześniej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Project 1.2 E - jaka wkładka?

#14

Post autor: Wojtek »

Henry_L pisze:Jest sens inwestować w przyszłości w lepszą igłę? Wkładka jak rozumiem jest kompatybilna i z modelami 520, 530 i 540.
Tak.
Henry_L pisze:Pierwszy ten którego obawiałem się po oględzinach wkładki. Jest ona niższa niż OM5e więc ramię nie jest idealnie równolegle położone. Rozwiązałem to narazi poprzez położenie na talerz gumy na którą dopiero kladę matę filcową.
W takim razie dość dobrze sobie z tym poradziłeś, aczkolwiek lepszą opcją byłaby jedna cała mata, wyższa od pozostałych :)
Henry_L pisze:ale chyna jednak wolałbym wyregulować VTA. No i tu prośba o pomoc. Jak się to robi w Pro jectach? Niby instrukcja wspomina, ale jakoś nieszczególnie jasno.
Przeczytałem instrukcję. Jeśli możesz to strzel fotę podstawy ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Henry_L
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2011, 07:38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Project 1.2 E - jaka wkładka?

#15

Post autor: Henry_L »

Wojtek pisze:
Henry_L pisze:Jest sens inwestować w przyszłości w lepszą igłę? Wkładka jak rozumiem jest kompatybilna i z modelami 520, 530 i 540.
Tak.
Tak że jest kompatybilna czy tak że warto? :)
Wojtek pisze:
Henry_L pisze:ale chyna jednak wolałbym wyregulować VTA. No i tu prośba o pomoc. Jak się to robi w Pro jectach? Niby instrukcja wspomina, ale jakoś nieszczególnie jasno.
Przeczytałem instrukcję. Jeśli możesz to strzel fotę podstawy ramienia.
Fotki. O to chodziło?
Obrazek
Obrazek

Przy okazji mam jeszcze jeden dylemat, tym razem w kwestii antyscatingu.
W projectach jest ciężarek, który ustawia się poprzez zaczepienie go na jednym z wcięć. Wcięcia są trzy.
W instrukcji napisane jest tak:
rowek pierwszy : 10-15mN
rowek drugi : 15-20mN
rowek trzeci : 20 i więcej
Do tej pory na OM5e wątpliwości nie było. Przy nacisku 1,75 ustawiałem na rowek drugi i sprawa załatwiona. Ale teraz jak ustawić skoro Ortofon 510 ma nacisk 1,5. Na pierwszy rowek czy na drugi? A może nie ma to w tym przypadku zadnego znaczenia i mogę zostawić jak jest czyli na drugim?
ODPOWIEDZ