Jaka wkładka do Dual 496

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Jaka wkładka do Dual 496

#1

Post autor: Pablo-X »

Panie/Panowie,
igła w moim gramofonie została uszkodzona przez ramię... mojej córki. Chcę odkupić jakąś igłę. Jestem zupełnie zielony, trochę poczytałem ale mam dużo wątpliwości.
Jaką igłę kupić?
mam wkładkę ortofona chyba ULM 60 bądź ULM 45 - nie wiem którą.
Poniżej zdjęcia.
http://imageshack.us/photo/my-images/29 ... 11321.jpg/
Obrazek

http://imageshack.us/photo/my-images/12/sdc19011.jpg/
Obrazek

http://imageshack.us/photo/my-images/29 ... 11321.jpg/
Obrazek

Patrząc na ceny Wamata na alledrogo to 60pln jest dla mnie do zaakceptowania. Jeśli jednak uważacie, że jest coś za co warto dać więcej, ale absolutnym max jest 100pln, podrzućcie link czy propozycję.

Ile musiałbym wydać żeby odkupić igłę tej samej klasy co miałem (zakładając, że była oryginalna)?

Czy kupując samą igłę będę potrzebował coś jeszcze? np. kabelki?
Dzięki z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Dual 496

#2

Post autor: Wojtek »

Pablo-X pisze:Jestem zupełnie zielony, trochę poczytałem ale mam dużo wątpliwości.
Postaramy się wszystko wyjaśnić :)
Pablo-X pisze:mam wkładkę ortofona chyba ULM 60 bądź ULM 45 - nie wiem którą.
Bez większego znaczenia. Body wkładki ULM 45, 50, 55 czy 60 jest takie samo. Różnią się zamontowanymi igłami. Są one między sobą kompatybilne.

Jednakże oryginalnie na Dualach 496 montowane były raczej wkładki ULM 45. Za dopłatą u sprzedawcy można było kupić gramofon z wyższym modelem igły.
Z tego powodu też w instrukcji obsługi tego gramofonu nie podano konkretnego modelu wkładki, bo to od klienta zależało ile wyda i jaką kombinację dostanie :)
Pablo-X pisze:Patrząc na ceny Wamata na alledrogo to 60pln jest dla mnie do zaakceptowania.
Rozumiem, że chodzi Ci o zamiennik igły Dual DN 160E? Tak, u nas raczej nic lepszego się do tej wkładki nie kupi. Oryginały zdarzają się rzadko.
Pablo-X pisze:Jeśli jednak uważacie, że jest coś za co warto dać więcej, ale absolutnym max jest 100pln, podrzućcie link czy propozycję.
Z takim maksimum to za wiele nie zdziałamy, ale i tak nie nie ma to wielkiego sensu, gdyż innej wkładki poza tą serią na tym ramieniu i tak nie zamontujesz, a przynajmniej nie bez zestawu przeróbkowego (adapter i dodatkowy ciężarek), ale on i tak nie miałby za bardzo sensu przy tym gramofonie.

Te lekkie wkładki zostały specjalnie zaprojektowane do współpracy z ultra-lekkimi ramionami ULM Duala i mają nawet specjalne mocowanie do tych ramion.
Pablo-X pisze:Ile musiałbym wydać żeby odkupić igłę tej samej klasy co miałem (zakładając, że była oryginalna)?
Oryginalne igły tej serii to towar mocno deficytowy, a więc nieużywane sztuki potrafią kosztować nawet po 50 euro, o ile je trafimy.
Moim zdaniem gra nie jest warta świeczki i lepiej już przeboleć ten zamiennik :)
Pablo-X pisze:Czy kupując samą igłę będę potrzebował coś jeszcze? np. kabelki?
Nie, tylko igłę. Wysuwasz starą z wkładki, wsuwasz nową. Po robocie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Re: Jaka wkładka do Dual 496

#3

Post autor: Pablo-X »

Dziękuję za info.

Tak sądziłem, że ULMy różnią się igłą (ULM45 to sferyczny szlif, a ULM60-eliptyczny).

Tak - chodzi mi o zamiennik igły DUAL DN160E (jeśli taką właśnie mam - rozumiem, że rozpoznałeś ją lub po prostu wiesz, że takie były montowane).

No to teraz - kupować u tego monopolisty allegrowego (WAMAT) czy może jest inny sklep (Wrocław bądź internet + wysyłka) wart polecenia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do Dual 496

#4

Post autor: Wojtek »

ULM 45 (a tak dokładnie to igła DN 145) oryginalnie była dostępna zarówno w wersji sferycznej jak i eliptycznej.
Pablo-X pisze:Tak - chodzi mi o zamiennik igły DUAL DN160E (jeśli taką właśnie mam - rozumiem, że rozpoznałeś ją lub po prostu wiesz, że takie były montowane).
Nie wiem jaką masz u siebie kombinację wkładka/igła (w sensie który model), ale wystarczy sam fakt, że dostępne zamienniki są kompatybilne z Twoją wkładką, by móc wymienić uszkodzoną igłę.

Swoją droga, warto zauważyć, że oryginalne igły miały zawsze napis określający model igły.
Jeśli u Ciebie nie ma napisu to pewnie i tak jechałeś dotąd na zamiennej igle :)
Pablo-X pisze:No to teraz - kupować u tego monopolisty allegrowego (WAMAT) czy może jest inny sklep (Wrocław bądź internet + wysyłka) wart polecenia?
Chyba nie ma to znaczenia, jeśli cena jest ta sama.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Re: Jaka wkładka do Dual 496

#5

Post autor: Pablo-X »

Wojtek - dziękuję za pomoc.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jaka wkładka do Dual 496

#6

Post autor: eenneell »

Ja dzisiaj zalożylem igłę DN 160E od Wamatu (przesylka piątkowa) i bardzo fajnie gra! POLECAM - warta te 66zł (z przesyłką)
PS lepiej gra od "starej" orginalej 145E, czy starej 160E nieorginalnej;) (To kwestia jednak tego; że "co nowe to nowe")... :)
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Re: Jaka wkładka do Dual 496

#7

Post autor: Pablo-X »

właśnie założyłem igłę tą samą którą kolega eenneell. Jest OK, nie mam zastrzeżeń. Ciężko mi teraz porównać do starej, gdyż przerwa w odsłuchu była długa, ale wydaje się, że jest lepiej. A stara jak się okazało była tym modelem:

http://www.ortofon.com/products/replace ... us-dn-149s

Eenneell - jaki ustawiłeś tracking force? Wamat nie podał tego w instrukcji. Na razie ustawiłem tak jak było w oryginale czyli 1.5g.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jaka wkładka do Dual 496

#8

Post autor: eenneell »

Pablo-X pisze:Eenneell - jaki ustawiłeś tracking force?
Teraz mam 1,3/ 1,4; gra dobrze (ale ja lubię poeksperymentować)
Pablo-X pisze:Na razie ustawiłem tak jak było w oryginale czyli 1.5g.
tak powinno być ok :)
ODPOWIEDZ