Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#1

Post autor: pacyfist »

Cześć,
Jak w temacie, zastanawiam się nad zmianami. Będzie długo bo i wariantów jest kilka.

Mój zestaw:
Gramofon Onkyo CP 1116A
Wzmacniacz- Amplituner Onkyo RZ800
Kolumny- Boston acustic A360 na froncie + (satelity Boston Acustic + centralny BA i Sub BA ale to nieważne bo chodzi mi teraz o dźwięk w stereo).
Muzyka bardzo różna głownie lata 70 (rock i czarny soul/funky) i filmowa ale czasem też zapodam elektroniczną np. Jarre a czasem Rap z lat 90/00 więc basu dużo. Generalnie przekrojowo poza discopolo i aktualnym popem.

Lubię barwę ciepłą głęboką ale dynamiczną.

Zestaw grający mam od kilku lat i do niedawna nic w nim nie zmieniałem dopóki nie zacząłem grzebać ze zmianą wkładki.
Miesiąc temu wymieniłem wkładkę Dual DMS 242E na Shure M95 z igłą HiTrack w oryginale (zakup dzięki Wojtkowi) i płyty teraz nabrały rumieńców, dźwięki nabrały głębi, bas wyrazistości a gitary bębny i organy hammonda brzmią naprawdę fajnie ciepło i głęboko ale dźwięk nie jest zamulony.
Odsłuch z CD lub Spotify nadal nie do końca mi odpowiada (niestety amplituner nie ma Tidala :| ), nie ma tej głębi którą dała fajna wkładka z dobrą igłą zwłaszcza na niskiej głośności.
Generalnie ten zestaw od początku na niskiej głośności brzmiał co najwyżej średnio.
Szwagier ma amplituner Denon (nie pamiętam modelu bodajże coś z serii s600) i kolumny Boston acustic A250 czyli generalnie elementy teoretycznie półkę niżej a grają lepiej niż moje zwłaszcza na niskiej głośności.
Nie wiem czy brakuje mi mocy w amplitunerze do napędzenia moich kolumn czy po prostu średni tandem z tego?

Chciałbym coś zmienić, mam 3 pomysły:
1. to dokupienie osobnego wzmacniacza pod kolumny frontowe i wpięcie tego pod amplituner. Myślałem o starym ale mocnym wzmacniaczu, najlepiej takim który dodatkowo ociepliłby barwę ale nie wiem jaki byłby sensowny w takim układzie. Nie chciałbym też wydawać za dużo, powiedzmy ok 1000-1500zł. Widziałem że jest temat o takim budżecie ale nie wiem czy dokupienie wzmacniacza w tej cenie poprawi odsłuch w stosunku do mojego amplitunera. Jeżeli stwierdzicie że to najlepsza opcja to zacznę szukać i przekopię tamten temat też dokładnie :)
2. Zmiana kolumn frontowych na inne, jeżeli to będzie najrozsądniejsza opcja to sprzedam swoje i zacznę szukać jakichś ciekawych używek. do zmiany kolumn po sprzedaży swoich mógłbym do kasy ze sprzedaży dołożyć pewnie do 2000zł.
3. Zmiana amplitunera na model RZ900 lub RZ920 ten wariant wydaje mi się najmniej sensowny i zdecydowanie najdroższy patrząc na to jak się zmieniły ceny, kupiłem mój RZ800 w 2017 za 3500 a teraz model RZ840 kosztuje ok 7000 :roll: ale nie wykluczam tego rozwiązania całkiem bo amplituner czasem wymaga ode mnie resetowania ustawień i nie ma tidala co mnie wkurza.

Generalnie zakładam zakup sprzętów używanych a w przypadku wzmacniacza biorę pod uwagę nawet mocno starsze sprzęty z epoki analogowej:)

Wiem że się rozpisałem ale jest kilka opcji więc i pisać jest o czym, mam nadzieję że chociaż wiadomo co mam na myśli, jak nie to przepraszam i będę wyjaśniał w razie potrzeby ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#2

Post autor: Mawis »

Cześć, tak nie do końca rozumiem pkt.1. Zalozenie w pierwszej części jest raczej sluszne tzn. kupić wzmacniacz. Ale czy dopięcie go do posiadanego ampli to dobry pomysł? Hmm. Moze skup sie na stereo a nie na 5.1? Myślę ze koledzy z forum pomogą, trza tylko poczekać ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#3

Post autor: pacyfist »

No właśnie od jakiegoś czasu 5.1 nie jest moim priorytetem, filmy oglądam z Netflixa i HBO. Fajnie jak deszcz albo strzały pada z tyłu i jakiś taki efekt chciałbym zachować więc zupełnie nie zrezygnuje z amplitunera (mogę zmienić na tańszy i uzyskana kasę dołożyć do wzmacniacza ale wiele oszczędności mi to nie da bo coś w zamian za niego musiałbym kupic ten ampli ma już kilka lat).
Chciałbym się skupić na dźwięku stereo do muzyki. Kino domowe w tym momencie to tylko dodatek.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#4

Post autor: Mawis »

No to raczej kupić wzmaka ale bez podpinania do ampli. To chyba lepszy kierunek.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#5

Post autor: pacyfist »

No właśnie nie chcę robić dwóch oddzielnych systemów jeden do filmów i spotify a drugi do winyli. zbyt często zmieniam źródło dzwieku z jakiego aktualnie słucham. Całość musi być zarządzana z jednego centralnego urządzenia czyli amolitunera. chciałbym po prostu żeby wzmak dał prąd na fronty ale chciałbym żeby wszystkie kolumny działały w jednym systemie, sterowane musi być z 1 pilota i bez większych kombinacji bo żona mnie zje jak będzie musiała coś przełączać żeby był głos jak będzie chciała pooglądać serial.
Inaczej się z żoną nie dogadam :roll:

Chyba że moz lepsza opcja jest zmiana kolumn bo to one są wąskim gardłem dla dźwięku w stereo?
Nie mam pojęcia gdzie lepiej szukać poprawy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#6

Post autor: Wojtek »

Sprawa wydaje się prosta - ogarnij sobie końcówkę mocy do napędzania frontów. Amplituner będzie wtedy robił za preamp + napęd na tył.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#7

Post autor: pacyfist »

Dzięki. Taki był mój pierwszy pomysł, dzięki za potwierdzenie. Tylko co kupić używanego do 1000-1500 żeby była różnica jakości zwłaszcza przy niskich głośnościach? A najlepiej jakby jeszcze zmieniło barwę na dziwkach cyfrowych brzmienia na podobną jaką mam teraz z wkładki m95 z hitrack na tym zestawie.
Jak kupowałem ampli to wszędzie pisali że jest bardzo muzyczny i faktycznie na odsłuchach ładnie brzmiało ale chyba apetyt urósł.. :? Czy ten RZ800 ma takie słabe końcówki że potrzebuje wzmocnienia zewnetrznego żeby wydobyć głębię z kolumn Boston Acoustic A360? A może to kolumny dotarły do sufitu swoich możliwości?
Twoim zdaniem Wojtku nie ma sensu zmieniać kolumn frontowych? Czytałem o tym że Onkyo lubi się z Klipsch ale nie słyszałem połączenia.

Z innej beczki mam w innym pomieszczeniu małe kolumienki studyjne i pamiętam jak one grały na jakimś zajefajnym wzmacniaczu u kumpla a u mnie na miniwiezy JVC nie pokazują nawet 30%potencjału, więc absolutnie jestem w stanie uwierzyć że problemem w moim zestawie może być wzmacniacz. Po prostu rozważam różne opcje.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#8

Post autor: Mawis »

pacyfist pisze:
26 sty 2023, 11:55
dziwkach
:D :D off top
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#9

Post autor: Wojtek »

pacyfist pisze:
26 sty 2023, 11:55
A najlepiej jakby jeszcze zmieniło barwę na dziwkach cyfrowych brzmienia na podobną jaką mam teraz z wkładki m95 z hitrack na tym zestawie.
Dziwki cyfrowe spoko, ale może jeszcze frytki do tego? :morda:

Normalnie to bym powiedział żeby to Onkyo oddać na złom, ale skoro musi być coś od 5.1 i nie ma miejsca na dwa zestawy to musimy się pobawić w kompromisy.

Suba bym używał razem z tymi frontami albo wymienił fronty na coś co nie będzie wymagało suba by w ogóle mieć niski dół pasma.
Tu nie chodzi o markę, a o rodzaj konstrukcji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#10

Post autor: pacyfist »

Hmmm no tak :oops: dzisiaj pisze z telefonu i słownik miesza czasem :roll: ale nie o takie uciechy chodziło w poście :D
Wracając do tematu, coś chce zostawić do 5.1, nie upieram się żeby koniecznie ten amplituner został bo nawet mnie momentami wkurza (czasem soft mu się wywala i muszę resetować ustawienia) ale nie mam na co zmienić sensownego w pieniądzach jakie dostałbym za niego bo amplitunery poszły mocno w górę.

Co do suba (nie jest szałowy) to nawet mógłbym się go pozbyć jakbym znalazł połączenie fajne nisko schodzące do filmów. Do muzyki i tak często go nie wykorzystuję bo ustawiam stereo albo Direct. do muzyki z CD lub Spotify zależy mi na niskich ale ciepłych głębokich brzmieniach (takie jak teraz mam z winyla), jak twierdzicie że osiągnie to dopiero po zmianie kolumn (tylko na co?) To zacznę iść w tym kierunku.
Generalnie biorę pod uwagę mocne przemodelowanie zestawu ale budżet ograniczony dlatego myślałem o dokupieniu wzmacniacza lub zmianach kolumn ale jeżeli ma to zagrać zauważalnie lepiej tylko jak zrobię obie te rzeczy to będę myślał i nad tym. W ostateczności mogę zmienić nawet i całość poza gramofonem ale wolałbym to robić stopniowo po kolei żeby żona nie wygoniła z domu😃
Z dotychczasowych porad Wojtka oraz kilku innych osób w wątku wkładki jestem bardzo zadowolony także słucham i przyjmuje do wiadomości bez wymądrzania się :)

Jak pisałem wcześniej w moich rozważaniach biorę pod uwagę używki bo na nowe sprzęty mnie nie stać obecnie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#11

Post autor: Wojtek »

Kolumny dadzą największy efekt myślę, ale raczej trzeba będzie odejść od cienkich wysokich wież typowych dla KD.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#12

Post autor: pacyfist »

Wojtek pisze:
26 sty 2023, 13:25
Kolumny dadzą największy efekt myślę, ale raczej trzeba będzie odejść od cienkich wysokich wież typowych dla KD.
Myślę że jest to do zrobienia. Co byś proponował? Od razu drugie pytanie jaki wzmacniacz byś pod to proponował?
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#13

Post autor: grzehu82 »

pacyfist pisze:
25 sty 2023, 23:44
Onkyo RZ800
A sprawdzałeś w instrukcji ampli opcję wyjścia Zone 2/Pre, czy wyjście to można ustawić tylko na sterowanie frontów stereo?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#14

Post autor: pacyfist »

grzehu82 pisze:
26 sty 2023, 21:48
pacyfist pisze:
25 sty 2023, 23:44
Onkyo RZ800
A sprawdzałeś w instrukcji ampli opcję wyjścia Zone 2/Pre, czy wyjście to można ustawić tylko na sterowanie frontów stereo?
Nie wiem, sprawdzę. Pewnie głupio pytam ale po prostu nie wiem więc spytam, co takie ustawienie może dać? Nie rozkminiałem nigdy opcji z strefami.
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki wzmacniacz do Onkyo RZ-800 a może zmiana kolumn?

#15

Post autor: grzehu82 »

Żeby bawić się w lepsze stereo na ampli musi być wyjście pre out.
Możnaby tam wtedy podpiąć np. taką końcówkę:
https://www.olx.pl/d/oferta/musical-fid ... SOjdO.html
Albo taka dual mono ciekawa:
https://www.olx.pl/d/oferta/koncowka-mo ... KMB0i.html
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
ODPOWIEDZ