Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#1

Post autor: LeeOscar »

Dzień dobry:), córka niedawno wzbogaciła zestaw audio w naszym domu o gramofon Reloop RP-2000MK2. Ma ochotę pobawić się w screeching, stąd ten wybór gramofonu. Jednak przy okazji chcielibyśmy wykorzystać go do klasycznego odsłuchu starych winyli. Mam kilka pytań do forumowiczów/fachowców w tej dziedzinie, bo w kwestii gramofonów nie mam doświadczeń;)

1. Jaki polecicie przedwzmacniacz do tego gramofonu (MM/MC). Będę go podłączał do dwukanałowego wzmacniacza Primare A.30.1 i nie wiem czy inwestowanie w audiofilski przedwzmacniacz da adekwatne do wydanej kwoty efekty odsłuchowe skoro wkładka w tym gramofonie (Reloop/Ortofon OM Black) jest wybitnie klubowa, a kable sygnałowe wychodzące z gramofonu również są dalekie od standardu HiFi. Czy może po prostu trzeba kupić jakiś tańszy przedwzmacniacz, bo z gramofonu klubowego i tak nie wycisnę nic nadzwyczajnego dźwiękowo i należy się tylko cieszyć z obcowania z winylami, nie nastawiając się na wybitne doznania dźwiękowe ?
2. Czy wymiana wkładki gramofonowej na coś z wyższej półki da zadowalające efekty? Jeśli tak, to jaką wkładkę polecacie?

Będę wdzięczny za wszelkie przydatne sugestie:)

Pozdrawiam, GS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#2

Post autor: Wojtek »

Jaki przedwzmacniacz? Jakiś dobry. Budżetu nie podajesz to ciężko radzić.

Jak się wkręcicie w winyle to zawsze można gramofon zmienić przecież.

Od wkładek mamy osobny dział, niemniej - tak, jak zmienisz wkładkę na lepszą to będzie grało lepiej.
LeeOscar pisze:
05 lip 2021, 14:47
Jeśli tak, to jaką wkładkę polecacie?
To zależy. Jaki polecasz rower? Aparat fotograficzny? Pralkę? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#3

Post autor: LeeOscar »

Dzięki za zainteresowanie moim postem i porady:). Rzeczywiście nie podałem budżetu, ponieważ chciałem zasięgnąć opinii praktyków i poznać odpowiedź na pytanie, czy kupowanie dobrego/drogiego przedwzmacniacza np Primare R20 (mam pełen zestaw audio tej firmy) ma sens, przy tej klasie gramofonu? Pozostając w klimacie Twoich porównań;), po co kupować szosowe koło do roweru trekkingowego;).
Z pierwszego pytania wynika drugie o wkładkę. Jeśli zmiana wkładki da mi słyszalną poprawę, to da wówczas łatwiej mi będzie podjąć decyzję o zakupie droższego przedwzmacniacza. Liczę na rekomendację modelu wkładki, która przede wszystkim nie będzie wkładką do screetchingu, sprawdzoną, grającą neutralnie i której możliwości przynajmniej w 70%, a nie w 10% mogą zostać wykorzystane przez ten model gramofonu.
Jeśli mam być precyzyjniejszy, to będę bardzo wdzięczny za polecenie mi przedwzmacniaczy w budżecie 500-1500zł oraz wkładki w podobnym budżecie, bo wydaje mi się, że wyższy budżet to będzie "wrzucanie topowego osprzętu rowerowego na ciężką stalową ramę";) (ale może się mylę?;)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za kontakt, GS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#4

Post autor: Wojtek »

Aha. Nie uważam żeby Primare R20 było "przerostem formy nad treścią" jeśli podoba Ci się ich sprzęt i chcesz tyle wydać na preamp.
Nie wiem jednak czy Primare R20 jest w ogóle wart swojej ceny.
Niemniej - możesz z tym poczekać na potem, po zakupie wkładki.

Co do wkładki to mogę się jedynie powtórzyć
Wojtek pisze:
05 lip 2021, 14:54
Od wkładek mamy osobny dział
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#5

Post autor: LeeOscar »

Wojtku,
wolałbym jednak zacząć od preampa, ponieważ bez niego nie mam możliwości żadnego odsłuchu i porównywania dźwiękowego wkładek ;) .
Przyjmę granicę budżetową do 2.000zł. I tutaj prosiłbym o kilka Twoich sugestii dotyczących preampów obsługujących wkładki zarowno MM jak i MC oraz jakby się udało w tym przedziale cenowym z regulacją rezystancji obciążenia.
Pozdrawiam, GS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#6

Post autor: Wojtek »

LeeOscar pisze:
06 lip 2021, 14:55
ponieważ bez niego nie mam możliwości żadnego odsłuchu i porównywania dźwiękowego wkładek ;)
Dlaczego? To jak słuchasz teraz?
Twój Reloop ma przecież wbudowany preamp.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#7

Post autor: LeeOscar »

Hmmm... podłączyłem gramofon bezpośrednio do wejścia AUX we wzmacniaczu A.30.1, coś tam gra, ale muszę wzmacniacz ustawić na maksymalny volume 79, poza tym brak normalnego basu i jakość dźwięku jest, jakby to powiedzieć bieeedna;) W sieci znalazłem sprzeczne informacje co do tego czy mój gramofon ma przedwzmacniacz. Wydaje mi się, że tylko wersja USB ma taki przedwzmacniacz, a mój nie posiada.
Opis:
Reloop RP-2000 MK2 Czarny Gramofon DJ
To jest automatyczne tłumaczenie wygenerowane przez software:
Sterowana mechanizmem kwarcowym gramofon DJ z bezpośrednim napędem. RP-2000 MK2 to niezawodny gramofon dla przyszłych DJ-ów. Wersja MK2 oferuje kilka ulepszeń, w tym nowo opracowaną konstrukcję górnego panelu i udoskonalone metalowe przyciski o zwiększonym wyczuciu. W porównaniu do gramofonów napędzanych paskiem, RP-2000 MK2 przenosi siłę silnika bezpośrednio na piastę napędową - w ten sposób wyższy moment obrotowy generuje moc szybciej na precyzyjnie zaprojektowanym talerzu z minimalnym łzawieniem i trzepotaniem. Regulacja wysokości tonu z zakresem +/- 8% jest odpowiednia dla najlepszych regulacji wysokości tonu. Model RP-2000 MK2 ma wyważone statycznie ramię w kształcie litery S z hydraulicznym mechanizmem podnoszenia i anty-skating. Dzięki uniwersalnemu połączeniu z MŚP można podłączyć dużą liczbę kaset pick-up. Nowy, głęboko czarny metalowy panel górny jest wyposażony w metalowe przyciski do włączania / wyłączania i ustawiania prędkości. Udoskonalony dotyk po uderzeniu zapewnia wyraźną reakcję dotykową. Po naciśnięciu przycisku aluminiowe światło docelowe może zostać rozciągnięte, dzięki czemu pozycja igły może być widoczna w ciemnym otoczeniu. Wytrzymała konstrukcja ze zoptymalizowanymi właściwościami tłumiącymi i amortyzującymi stopkami poprawia izolację przed niepożądanymi wibracjami. Model RP-2000 MK2 wyposażony jest w wysokiej jakości pick-up OM Black, wykonany ręcznie przez Ortofona w Danii, wstępnie dopasowany do głowy, gotowy do natychmiastowego odtwarzania. Cechy: Nowo opracowany panel górny i wzmocniona konstrukcja obudowy; Przerobione metalowe przyciski o ulepszonej reakcji dotykowej i dotykowej; Precision Pitch z wybieranymi zakresami +/- 8%; Doskonałe wykończenie w kolorze głębokiego czarnego metalu; Sportowy gramofon z napędem kwarcowym z bezpośrednim napędem; Idealny dla początkujących; Precyzyjne sterowanie silnikiem z 2 wybieranymi prędkościami (33 1/3 i 45 obr / min); Precyzyjnie zaprojektowany, odlewany aluminiowy talerz ze stabilną rotacją; Statycznie wyważone ramię w kształcie litery S z podnośnikiem hydraulicznym i anty-skatingiem - mechanizm; Uniwersalne połączenie do systemów pick-up (SME); Rozciągliwe oświetlenie igły; Amortyzujące stopy do izolacji drgań; Solidna, ciężka konstrukcja o zoptymalizowanych właściwościach tłumiących; Przygotowany na osłonę przeciwpyłową (dostępny jako wyposażenie opcjonalne); Incl. slipmat, zdejmowana główka i gotowy pick-up OM Black wykonany przez Ortofona; Dane techniczne: Typ: gramofon z napędem bezpośrednim; Napęd: napęd bezpośredni napędzany quarzem; Silnik: 8-polowy, 2-fazowy, bezszczotkowy silnik prądu stałego; Prędkości obrotnicy: 2 prędkości, ręczne (33 1/3, 45 obrotów na minutę); Stosunek sygnału do szumu:> 50 dB (DIN-B); Układ hamulcowy: hamulec elektroniczny; Talerz: Materiał: odlew aluminiowy; Średnica: 332 mm; Tone arm: Type: universal, statycznie wyważony, w kształcie litery S; Długość skuteczna: 23,5 mm; Zwis ramy: 16 mm; Odpowiednia masa odbierająca: 3,5 - 8,5 g (w tym główka 13-18 g); Zakres antypoślizgowy: 0 - 7 g; Połączenia: 1x PHONO out (pozłacany), 1x GND; Zasilanie: AC 115/230 V, 60/50 Hz (USA / UE); Zużycie energii: 13 W; Wymiary: 450 x 352 x 144 mm; Waga: ok. 6,75 kg; Akcesoria w zestawie: talerz, system pick-upów OM czarny (Ortofon), główka, slipmat, przeciwwaga, przewód zasilający, instrukcja obsługi, kolor: czarny
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#8

Post autor: Wojtek »

LeeOscar pisze:
06 lip 2021, 21:48
Wydaje mi się, że tylko wersja USB ma taki przedwzmacniacz, a mój nie posiada.
Na to wygląda. Nie wiedziałem że RP-2000 mk2 jest zarówno w wersji "USB" jak i "nie USB". Z jednej strony szkoda, z drugiej - może to i lepiej?

Żeby nie ładować od razu dużych środków, kup sobie Behringera PP400.

Co do wkładki - już masz bardzo neutralnie grającą wkładkę :) Tyle że póki co z biedną igłą (bo klubową).
Reloop OM Black to nic innego jak Ortofon OM 5S.
Jak zainwestujesz w igłę 10, 20, 30 czy choćby topową 40 to będziesz miał upgrade. Sugerowałbym spróbować z 20, żeby nie pakować się od razu w wysokie koszta. O Ortofon OM 20 możesz dużo poczytać w sieci.

To ma ten plus że jak będzie chęć na skrecz to wystarczy zmienić igłę na klubowego tępaka, a lepszy szlif zostawić sobie na odsłuch - przy takiej wymianie wystarczy lekko zmienić siłę nacisku na odpowiednią i antiskating.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#9

Post autor: LeeOscar »

Dzięki Wojtku za cenne porady! Znam siebie i wiem, że skoro już pojawił się w domu gramofon, to pewnie za czas jakiś będę chciał upgradować jego wersję;) Dlatego myślę, żeby zainwestować od razu w nieco lepszy preamp. Po wieczorze przy kompie między meczem a testami preampów :D wybrałem 3 kandydatów :) Oczywiście będę chciał ich posłuchać/przetestować osobiście, ale jestem bardzo ciekawy Twoich opinii na temat tych urządzeń. Może miałeś okazję "doświadczyć" któregoś?
1. Cambridge Audio CP2
2. Lehmannaudio Black Cube Statement
3. MM-008 ADC
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#10

Post autor: Wojtek »

Nie polecam świrowania na start :) Przy budżecie do 2-2.5k jest sporo ciekawych opcji.
W ostatnim czasie dużo dobrego słyszałem o AudioKultura Iskra 1.

Główny minus z mojej strony - brak nastaw impedancji pod wkładki MM, ale nie jest to coś koniecznego.

W tej kasie można też myśleć o BuPhono wydry (można się zapisać w kolejkę i wypożyczyć za free) albo upolować Nudę.

Stosunek cena/jakość nie do przebicia względem konstrukcji renomowanych firm.

Tak czy siak - większą zmianę odczujesz po zmianie wkładki czy igły. Lepszy preamp to bardziej dopełnienie całości, dlatego proponuję zając się tematem na późniejszym etapie, a na teraz mieć po prostu coś sensownego i działającego bez ponoszenia strat w ciemno.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#11

Post autor: LeeOscar »

Rozumiem. Igła OM 20 już zamówiona :) Wezmę pod uwagę Twoje sugestie i rzeczywiście zacznę "wchodzenie w temat" od wkładki. Jeszcze raz dziękuję za cierpliwość i Twoje bardzo cenne porady!
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#12

Post autor: LeeOscar »

Wojtku, po analizie wkładki, którą mam w RP2000MK, niestety nie mam możliwości wymiany samej igły na OM 20. Muszę zmienić całe body, ale nie mogę nigdzie namierzyć w sieci miejsca gdzie mogę zakupić takie body do igły OM 20. Są same wymienne igły OM 20. Masz jakiś pomysł?
W podobnych pieniądzach mam możliwość zakupu wkładki 2M Blue. Co myślisz o tej wkładce?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#13

Post autor: Wojtek »

LeeOscar pisze:
08 lip 2021, 13:36
Wojtku, po analizie wkładki, którą mam w RP2000MK, niestety nie mam możliwości wymiany samej igły na OM 20
A to niby dlaczego? Na czym ta analiza polegała?

Nie miałem tej wersji w rękach, ale patrzyłem na zdjęcia oraz specyfikacje i generalnie poza logotypami nie różni się niczym od zwykłej Ortofon OM 5S.

Jeśli jednak jest inaczej to dobrze by było to wyjaśnić.
LeeOscar pisze:
08 lip 2021, 13:36
Muszę zmienić całe body, ale nie mogę nigdzie namierzyć w sieci miejsca gdzie mogę zakupić takie body do igły OM 20.
https://www.thakker.eu/en/cartridges/or ... rrency=EUR
U tego sprzedawcy dostaniesz gołe body jak i cały komplet OM 20.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeeOscar
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2021, 18:58

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#14

Post autor: LeeOscar »

Wojtku, "analiza" polegała na tym, że obserwując i macając oryginalną wkładkę pośpiesznie stwierdziłem, że nie da się oddzielić igły od body. Teraz jeszcze raz, dokładniej się jej przyjrzałem i biję się w pierś i przepraszam za zamieszanie:(. Po użyciu większej siły igła drgnęła i udało mi się ją odpiąć od body.
Oczywiście w międzyczasie z wrodzonej sobie niecierpliwości ;) zakupiłem całą wkładkę 2M Blue z nowym head shellem dla łatwiejszej wymiany na wersję klubową. Do tego, żeby ruszyć z miejsca z odsłuchem, zakupiłem przedwzmacniacz Pro Ject Phono box MM.
Po kalibracji gramofonu, zaczynam odsłuchiwać stare winyle i póki co gra to z moim Primarem A 30.1 oraz głośnikami JM Lab Electra 920.1 naprawdę dobrze - liniowo, ciepło i z wieloma zaskakującymi detalami, których kiedyś w tych nagraniach nie słyszałem:).
Czy OM 20 gra podobnie do 2M Blue? (podobny zakres cenowy), czy też ma inną charakterystykę brzmienia?
Cieszę się, że mogę już doświadczać magii winyli!:)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reloop RP-2000MK2 - jaki przedwzmacniacz?

#15

Post autor: Wojtek »

Nie poleciłbym Tobie ani 2M Blue ani preampa od PJ, ale OK, szkoda że nie konsultowałeś.
LeeOscar pisze:
10 lip 2021, 09:34
Czy OM 20 gra podobnie do 2M Blue? (podobny zakres cenowy), czy też ma inną charakterystykę brzmienia?
No właśnie nie. Seria OM jest znana z neutralności, a 2M to po prostu OM z wrzuconym EQ na zasadzie podbity dół i góra, czyli kolorowanie dźwięku.

To prawda, od OM 20 i 2M Blue w górę, Ortofony kosztują podobnie, niemniej biorąc pod uwagę że wystarczyłaby wymiana igły to jednak cenowo wychodzi to korzystniej w tej sytuacji.

Dwie wkładki na dwóch headshellach to oczywiście bardzo fajny i wygodny pomysł, tyle tylko że przy każdej wymianie trzeba ponownie wyważać ramię.

Najważniejsze to być zadowolonym z efektów :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ