Wzmacniacz do toru gramofonowego

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Wzmacniacz do toru gramofonowego

#1

Post autor: PatLove »

Moja obecna konfiguracja to:
AE Aegis Evo 1 (skuteczność 89dB, potrzebują sporo mocy żeby pokazać swoją wartość)
Onkyo TX-8150
CEC BD-2200 z wkładką Empire 66/X
kable ProCab LS25

brakuje mi CD ale to oddzielny temat, ponad to czekam na zamówiony u kolegi Jaculek PreamP.

Wymyśliłem sobie oddzielny tor gramofonowy, może nie zupełnie oddzielny bo kolumny będą te same. Chciałem zastosować switch do wzmacniaczy i tor gramofonowy z PreamP'em wpiąć pod wzmacniacz lampowy. Skontaktowałem się więc z MISSE i dostałem do testów lampkę na 2xPCL86, czyli jakieś 3W/kanał. Ogólnie charakterystyka wzmacniacza bardzo mi się podoba ale niestety moc tej lampeczki nie jest w stanie nawet przyzwoicie rozpędzić moich skrzynek.
TX-8150 chociaż do mocarzy nie należy radzi sobie z nimi już całkiem sprawnie ale nie tak sprawnie, jak np Onkyo 8690, które miałem na kilka dni do testów od kolegi. Jestem cały czas w kontakcie z Markiem, żeby może jednak spróbować dobrać jakąś lampę, która poradzi sobie z Aegis'ami, czyli min 10W, a najlepiej 15W/kanał, aczkolwiek "im dalej w las, tym więcej drzew" i tu główną przeszkodą może okazać się cena za taki wzmacniacz...

Jeżeli nie lampa do toru gramofonowego, to co? No właśnie, inny wzmacniacz tranzystorowy, czy może jednak na razie wykorzystać TX-8150, a projekt "tor gramofonowy na lampie" odłożyć w czasie...
Jeżeli chodzi o brzmienie tranzystorowe, to w połączeniu TX-8150 + Aegis Evo 1 prawie niczego mi nie brakuje (no może trochę mocy ale to już przy na prawdę głośnych odsłuchach i może delikatnie precyzyjniejszej rozdzielczości) i właśnie takie brzmienie lubię. Kolumny są delikatnie jasne, a TX-8150 gra bardzo zrównoważenie, dźwięk jest mocny, energetyczny, żywy, dość bogaty w detale, dobrze wysycony tonalnie ale przy tym neutralny i uniwersalny.

Jeżeli inny wzmacniacz tranzystorowy, to jaki? Onkyo, jeżeli tak, to które konkretnie? a może spróbować czegoś innego, jeżeli tak, to czego? Marantz, Sony, Luxman, NAD, Musical Fidelity, Thule, Rotel?
Ostatnio zmieniony 29 maja 2021, 18:21 przez PatLove, łącznie zmieniany 2 razy.
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#2

Post autor: Bacek »

Przy przełączaniu wzmacniaczy/torów weź pod uwagę to że lampa nie powinna pracować bez obciążenia. Więc albo przed przełączeniem wyłączasz wzmacniacz albo w sam switch montujesz jakieś zastępcze obciążenie w pozycji "odłączonej" dla wzmacniacza które wytrzyma odpowiednie waty. A najlepiej obydwie opcje na raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#3

Post autor: PatLove »

Spoko, dzięki.

Założyłem ten temat chyba tylko po to, żebym sam doszedł do wniosku, ze przy moim pomyśle każdy inny wzmacniacz, niż odpowiednia lampa będzie jedynie półśrodkiem...
Cóż nie ma wyjścia, muszę przekalkulować finanse i ewentualnie „projekt” przesunąć trochę w czasie.

Niemniej jednak wszystkie konstruktywne uwagi i pomysły miłe widziane :)
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#4

Post autor: Lisor »

... zanim zaczniesz sam konstruować lub kupować wzmacniacz lampowy przemyśl sprawę zakupu odpowiednich transformatorów głośnikowych, to one są głównie odpowiedzialne za wrażenia akustyczne- tanio nie będzie.

... i zważ na wpis Backa, pozostawienie wzmacniacza lampowego przy przełączaniu z odłączonymi głośnikami- co pewnie za którymś razem nastąpi- przy wysterowaniu sygnałem wróży krótki żywot transformatorów głośnikowych. Pomyłki się zdarzają.

... poza tym przełączane wysterowanych wzmacniaczy może powodować trzaski w głośnikach i kopułki mogą tego nie przeżyć. Trzeba by budować układy zabezpieczające.

... patrząc na powyższe optymalny będzie jeden porządny wzmacniacz, lampowy/tranzystorowy z odpowiednio skonstruowanym selektorem wejść
lub przedwzmacniacz.

... a jak się zdecydujesz na lampę to do Twoich głośników wystarczy moc > 6 W z lampy. Np coś na 6S41, 300B, 6S33, EL34 w układzie triody. Będzie miło, wystarczająco głośno i dynamicznie.
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#5

Post autor: PatLove »

Dzięki za kolejne konstruktywne uwagi...

Niby napisałem, ze jak nie będzie to lampa, to każdy inny wzmacniacz-w sensie tranzystor będzie półśrodkiem ale już sam nie wiem. Lampa to tez nie taka prosta sprawa za to jednak dużo prościej dostosować dźwięk do własnych preferencji.

Nie zamierzam przełączać torów przy włączonych wzmacniaczach itd, lampa byłaby tylko i wyłącznie do toru gramofonowego i używane byłoby to świadomie. Cała reszta, czyli w sumie CD byłoby podpięte do Onkyo, z którego nie chce rezygnować ze względu na tuner, funkcje sieciowe i niezły dac, którego używam ze względu na obszerną bibliotekę plików FLAC itd. To fajny i całkiem nieźle grający kombajn.
W sumie decydując się na tranzystor mogłbym TX-8150 z czasem zastąpić jakimś odtwarzaczem sieciowym ale decydując się na lampę już nie. Dlaczego? Pracuję w domu i radio lub coś z biblioteki multimedialnej leci praktycznie non-stop i zwyczajnie szkoda byłoby mi lampy żeby „plumkała” jako tło prawie dzień w dzień po 7-8h. Z założenia to miał być wzmacniacz do świadomych sesji odsłuchowych winyli i do niczego więcej.

Póki co mam propozycję zakupu lampy Single End, klasa A, Trioda
2 Lampy 6sn7+ 2 Lampy 6n13S lub zastanawiam się nad tranzystorem Thule IA-60.
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#6

Post autor: BlackDevil »

PatLove pisze:
31 maja 2021, 18:46

2 Lampy 6sn7+ 2 Lampy 6n13S
Konstrukcji na 6sn7 nie znam ale na 6sl7 to i owszem zrobiłem kilka sztuk i wzmacniacz o mocy 6W na kanał grał bardzo przyzwoicie tylko trzeba mieć odpowiednie kolumny ;) .
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#7

Post autor: PatLove »

Takie info dostałem od sprzedającego więc tak napisałem. Wzmak jest od MISSE o mocy podobno ok 8-10W/kanał.

Moje kolumny to AE Aegis Evo 1 i póki co pod nie szukam lampy.
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#8

Post autor: BlackDevil »

PatLove pisze:
31 maja 2021, 19:33
Takie info dostałem od sprzedającego więc tak napisałem. Wzmak jest od MISSE o mocy podobno ok 8-10W/kanał.

Moje kolumny to AE Aegis Evo 1 i póki co pod nie szukam lampy.
To jest 6sl7 i 6n13S 6,5W na kanał ten wzmacniacz szałowo gra z tymi kolumnami
viewtopic.php?f=45&t=13373&hilit=snell
a swoje to sobie musisz przetestować :think:
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#9

Post autor: PatLove »

Dzięki za info:)
Snell’e to klasa sama w sobie ale one grają pięknie już z 3,5W lampą...

Aegis Evo 1 to małe paczki ale wymagające prądowo, w przypadku tranzystora 55-60W to min żeby zaczęły pokazywać co potrafią, dlatego ciekawe czy te 6,5W, to nie będzie jednak ciut za mało.
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#10

Post autor: Lisor »

... wzmacniacz w układzie SET na lampie 6S41 + odpowiednio zaprojektowany i wykonany transformator głośnikowy, np mający 5 % zniekształceń na ,,niskim dole,, sprawdzi się wystarczająco dobrze z normalnym, domowym głośnikiem, Twoim też.
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#11

Post autor: PatLove »

Lampa bardzo mnie kusi ale zacząłem tez poważnie rozważać Thule IA60
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
PatLove
Posty: 223
Rejestracja: 20 lis 2017, 18:37
Gramofon: CEC BD-2200

Re: Wzmacniacz do toru gramofonowego

#12

Post autor: PatLove »

Thule IA60 zagrało przyjemnie (dzięki Rega za możliwość testów) ale to nie to, o co mi chodziło, chce jednak wejść na wyraźnie wyższy poziom względem TX-8150.

Testowałem również kolejną lampę od MISSE-PP na 2 x 6J4 + 4 x EL84 i definitywnie stwierdzam, ze moje AE Aegis Evo 1 nie nadają się do wzmacniacza lampowego.
Poza swoim torem lampę testowałem również z kolumnami hORNSa i po tych odsłuchach przynajmniej wiem czego chcę-LAMPY :twisted: ALE tor lampowy będzie na oddzielnych, przystosowanych do tego kolumnach i lampie SE w klasie A, 6-8W/kanał. Niestety nie mam w tym momencie miejsca na drugi zestaw kolumn wiec ten projekt będzie musiał zaczekać albo AE pójdą w odstawkę…

Wpadłem też na kolejny pomysł-mam końcówkę mocy Fostexa Power Amp 300 LS i wymyśliłem żeby „pożenić” ją z przedwzmacniaczem lampowym od Marka. Zobaczymy co z tego wyjdzie…
AE Aegis Evo 1 + Procab LS25
Onkyo TX-8150
Denon DCD-620
CEC BD-2200 + Empire 66/X
PreamP MM/MC by Jaculek powered by LT1028 & OPA2604

iFi iDSD Le Nano
Seenheiser Momentum M2 AEi
ODPOWIEDZ