Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
blind.one
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2020, 07:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#1

Post autor: blind.one »

Witam,

buduję właśnie zestaw stereo na bazie Technicsa SL 1200 mk5. Słucham głównie muzyki z lat 60, 70 typu Queen, Rolling Stones, The Beatless lub tego co akurat leci w radiu (Podsiadło, trochę elektroniki) a czasem jakaś klasyka.

Dotychczas to były głównie słuchawki bo dają (IMHO) dobrą scenę i niezłe brzmienie, ale zatęskniłem za analogiem, którego słuchałem jako dzieciak na sprzęcie rodzica.

I teraz mam dylemat, bo im więcej czytam tym mniej wiem. Jestem z małego miasta i nie mam możliwości wypożyczenia sprzętu i odsłuchania samemu.

Doradźcie co wybrać. Myślałem o Advence Acustic X-I75 albo Marantz 6006 ale nie bardzo wiem jakie do tego dobrać głośniki :/

Budżet całości to 10k PLN. SL 1200 mam okazję kupić za 3.500 bez headshella więc zostaje ok 5.500 na wzmacniacz i głośniki.

Sprzęt używany jak najbardziej wchodzi w grę. Wygląd ma znaczenie drugorzędne. Nie potrzebuję "wycieraczek" itp.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#2

Post autor: koscidogitary »

Ciężki temat, zwłaszcza jak stawiasz wymagania, żeby grało jak na słuchawkach, sceną i w ogóle dobrym dźwiękiem. Gotowej recepty nigdy nie ma. Dobry zestaw często buduje się latami. Najlepiej kupować używane 'klocki' bo łatwo je odsprzedać i ewentualnie nie straci się dużo.
W tej zabawie już nawet nie chodzi o to jaki to na przykład ma być wzmacniacz, tylko jaki to ma być wzmacniacz z jakimi kolumnami.
Do tego jakie źródła, jakie pomieszczenie, itd.
W mojej ocenie gatunek muzyki to ostatnia rzecz na jaką się powinno patrzeć przy doborze sprzętu, który ma dobrze brzmieć. Dobra aparatura dobrze odtworzy nawet dźwięk wiertarki udarowej. Poza tym ten rock czy elektronika to jak ma brzmieć, żeby było dobrze? Potrafisz opisać? Brzmienie ma być neutralne w rozumieniu "liniowe" czy neutralne w barwie (ciepłe, zimne)? Co lubisz, jak lubisz?
10 000zł to wymarzona kwota jak na początek.
Ja bym zupełnie odpuścił SL1200 bo w mojej ocenie nie jest wart swej ceny, ale co się komu podoba.
W miarę dobre kolumny na początek to około 4000zł, wzmacniacz około 2000zł.
Szukaj sprzętu pod siebie. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia jeśli tylko kurier jest tam w stanie dotrzeć. - Kwestia popracowania nad tematem.
Ja w ciągu ostatnich 5 lat kupiłem/sprzedałem/wypożyczyłem kilkanaście wzmacniaczy i tyleż samo par kolumn. Stanęło na kolumnach z manufaktury i modyfikowanym wzmacniaczu. Znalazłem co mnie interesuje i póki co temat mam z głowy.
Jeśli nie wiesz co kupić - na początek kup cokolwiek byle w relatywnie dobrej cenie i nie jakiś trudno sprzedawalny egzotyk.
Nie wiem skąd jesteś, ale jak będziesz w okolicach południa Warszawy to zapraszam na odsłuchy.
Powodzenia!

Ps. Zapomniałem dodać - Advance nie polecam, tam nie ma pojęcia sceny i słabe podzespoły, Marantz już może być, nie moja bajka ale jest na dobrych tajlach, tylko trzebaby trochę modyfikować, generalnie raczej ciepłe granie, scena nie rzuci na kolana ale może lubisz takie brzmienie (?)
A może klasa D od Chińczyka - tanio, wydajnie, dynamicznie. Musisz sam posłuchać.
blind.one
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2020, 07:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#3

Post autor: blind.one »

Chyba wiem, co masz na myśli, bo przerobiłem to ze słuchawkami. Wiem jaki dźwięk mi się podoba, ale nie jestem w stanie go opisać :( Lubię móc umiejscowić poszczególne instrumenty przy klasyce. Lubię też soczysty, ale nie dudniący bas.

Co do SL1200 to co w zamian? Do jakiej kwoty szukać?

Jeśli chodzi o słuchawki to lubię Sennheisery. Ale na razie mam tylko budżetowe HD 569, CALe i kilka par dousznych (Sony, JBL itp.). Najbardziej odpowiadają mi właśnie Zenki.
O której manufakturze, odnośnie kolumn, piszesz?

Wiem, że nie ma gotowej recepty i każdy lubi coś innego, ale jestem świeżakiem i muszę od czegoś zacząć. Dlatego proszę o konkretne sugestie.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#4

Post autor: Myszor »

Pominąłeś kluczowy element. Wkładkę gramofonową. To ona w dużej mierze decyduje o jakości dźwięku. I może kosztować tyle co wzmacniacz :lol:
Podziel budżet na bloki gramofon-wkładka oraz wzmak-kolumny i zapisz się/poczytaj w odpowiednich wątkach na forum.
10k to wystarczająca kwota by skompletować dobry tor. Koledzy doradzą.
A na koniec i tak pamiętaj że ujowa płyta na super sprzęcie zagra i tak ujowo ;)
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#6

Post autor: Biogon »

Zestaw 1 tańszy

https://allegrolokalnie.pl/oferta/baltlab-epoca-1v3

https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 8570561911

Zestaw 2 droższy

https://allegrolokalnie.pl/oferta/baltl ... wzmacniacz

https://allegro.pl/oferta/technics-sp-2 ... 8978164473

Baltlab bo to najlepszy stosunek prąd/jakość/muzykalność do cena. Endo 1 załatwi Ci muzę na lata lub na zawsze. Budżetowo Epoca to kawał dobrego wzmaka, który pociągnie większość kolumn.
SL-1500 bo nowy. Ten drugi to od naszego forumowego kolegi - cuda robi :)
Kolumny - zależy ile Ci kasy zostanie.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#7

Post autor: koscidogitary »

Biogon pisze:
27 lut 2020, 08:58
Baltlab
Znasz ten wzmaczniacz, wiesz co w nim siedzi w środku?
Napisz parę słów bo też się nim kiedyś interesowałem.
blind.one pisze:
26 lut 2020, 23:16
Co do SL1200 to co w zamian? Do jakiej kwoty szukać?
Ogarnij najpierw wzmak+kolumny a z wyborem gramofonu to tutaj na pewno nie zostaniesz sam.
blind.one pisze:
26 lut 2020, 23:16
Jeśli chodzi o słuchawki to lubię Sennheisery.
Ja też. Mam też Beyerdynamic.
amrowek pisze:
27 lut 2020, 08:49
Ile m2?
Jak ma to grać, zimno,neutralnie, cieło?
Dokładnie, to trzeba określić.
blind.one pisze:
26 lut 2020, 23:16
O której manufakturze, odnośnie kolumn, piszesz?
O manufakturze pisałem m.in. tutaj:
viewtopic.php?p=239975#p239975
Trzeba tylko dodać, że w manufakturze opłaca się robić zestawy powyżej pewnej kwoty i raczej będzie to powyżej 7000zł.
Np. komplet głośników i zwrotnica do "Scan 18" to już będzie ponad 4500zł
W LM Audio jest o tyle dobrze, że stosunkowo niedrogo mogą Ci zrobić same obudowy pod dowolny Twój projekt.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#8

Post autor: Biogon »

koscidogitary pisze:
27 lut 2020, 09:36
Znasz ten wzmaczniacz, wiesz co w nim siedzi w środku?
Napisz parę słów bo też się nim kiedyś interesowałem.
Znam. Dual mono, dużo prądu, świetna scena, liniowy. Używane warte każdej złotówki. Ratio cena/dźwięk bardzo dobre.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#9

Post autor: koscidogitary »

Myszor pisze:
26 lut 2020, 23:54
Pominąłeś kluczowy element. Wkładkę gramofonową. To ona w dużej mierze decyduje o jakości dźwięku. I może kosztować tyle co wzmacniacz
Myszor ma rację. Ja wydałem bez mała 2000zł na Nagaokę MP-200 i nadal czuję, że można lepiej.
Mam też MC-ka ze średniej półki, co prawda używany, ale to też koszt ~1200zł :lol: A to dopiero początek drogi :morda:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#10

Post autor: Wojtek »

Myślę że nie ma co nastawiać kolegi że na start już musi myśleć o wkładkach za 1000+ złotych, bez przesady.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#11

Post autor: koscidogitary »

Wojtek pisze:
27 lut 2020, 10:27
Myślę że nie ma co nastawiać kolegi że na start już musi myśleć o wkładkach za 1000+ złotych, bez przesady.
Niech wie, jaka choroba go czeka :mrgreen:
Ja na początek polecam EPC-270C z igłą Jico lub Nagaoka.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#12

Post autor: amrowek »

Wojtek pisze:
27 lut 2020, 10:27
Myślę że nie ma co nastawiać kolegi że na start już musi myśleć o wkładkach za 1000+ złotych, bez przesady.
Oczywiście lepiej za 2k+.😄 Nie będzie przechodził etapu pośredniego "zmienił bym na coś....."
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#13

Post autor: koscidogitary »

amrowek pisze:
27 lut 2020, 12:04
za 2k+
Właśnie, właśnie, wtedy zostanie tylko dobór headshella, ramienia, preampu, SUT, nastaw, okablowania... Dobra wkładka to jednak zawsze o ten jeden mały kroczek do przodu :morda:
blind.one
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2020, 07:12
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#14

Post autor: blind.one »

Tak na szybko bo jestem w pracy:

pomieszczenie ma niecałe 30m2. Lubię słyszeć detale ale dzwięk powinien być naturalny a nie labolatoryjny.

Gramofon już zakupiłem więc tu już na razie nie będzie zmian. Pozostaje dobór wzmacniacza, preampu, headshella (Ortofon 2M RED PNP?), głośników :)
Dziękuję za porady. Sądzę, że coś z tych wymienionych uda mi się sklecić.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz za ok 2000 a w sumie nie tylko...

#15

Post autor: Wojtek »

blind.one pisze:
27 lut 2020, 14:57
headshella (Ortofon 2M RED PNP?)
Bez sensu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ