Nowy zestaw audio 2.0

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Nowy zestaw audio 2.0

#1

Post autor: miti1986 »

Witam,
mam pewien problem z zakupem sprzętu grającego.
Zakupiłem gramofon Sony PS-22. Teraz poszukuję wzmacniacza i nagłośnienia.
Problem polega na tym, że chciałbym kupić nowy zestaw 2.0, jest bardzo dużo sprzętu na rynku ale jak zacznie się szukać na poważnie to wyskakują same problemy. Szukam sprzętu który będę używał do słuchania muzyki(z gramofonu, spotify'a, youtube'a) oraz do oglądania TV.
Przede wszystkim wyczytałem, że najlepszy byłby system w formacie 2.0. Nie mogę i nawet nie chcę systemu 2.1 bo nie mam gdzie postawić subwoofer'a: musiałby stać na szafce razem z gramofonem co jest złym pomysłem(drgania). Na system 5.1 czy 7.1 tym bardziej nie będę miał miejsca( nie mam gdzie postawić głośnika centralnego i głośników z tyłu). Znalazłem infomacje, że lepiej wystrzegać się amplitunera czy wzmacniacza 5.1 czy 7.1 do zestawu stereo bo bas nie idzie wtedy na głośniki tylko na subwoofer i cały zestaw gra kiepsko. Pytanie do doświadczonych kolegów: czy to prawda? Czy rzeczywiście amplitunery 5.1 dla dwóch kolumn podłogowych to lipa?
Kolumny podłogowe muszę dostosować do amplitunera ale myślałem nad Heco 602 lub Pylon Audio Pearl 25. Jestem otwarty na propozycje co by ładnie zagrało.
Druga kwestia to wybór zestawu: po wybraniu odpowiednich parametrów(wejście phono, złącze pod HDMI ARC) pozostaje mi do wyboru niewiele sprzętu i raczej o słabej mocy. A chcą podłączyć kolumny podłogowe(bo takie planowałem zakupić) to potrzebowałbym mocy ponad 100 W.
Trzeba też napisać o zakupie nowego sprzętu, bo tylko taki planuję zakupić: nie chciałbym kupować używanego sprzętu. Miałem takowy i brak pilota plus problemy ze starym wyglądem zmusiły mnie do oddania tego sprzętu. Zestaw musi stać w salonie i kupowanie starych, porysowanych urządzeń to bardzo zły pomysł.
Czy ktoś ostatnio kupował nowy sprzęt audio 2.0 ostatnimi czasy i podzieliłby się swoimi doświadczeniami?

P.S. Budżetu ściśle nie planowałem ale chciałem się zmieścić do 4-5 tys zł dla całego zestawu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#2

Post autor: Wojtek »

Chyba lepiej będzie kupić jakiś nowy wzmacniacz stereo z ficzerami które Ciebie interesują i nie patrzeć na to czy ma wbudowany preamp phono czy nie - dokupisz sobie lepszy dedykowany.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#3

Post autor: miti1986 »

Wojtek pisze:
15 gru 2019, 19:50
Chyba lepiej będzie kupić jakiś nowy wzmacniacz stereo z ficzerami które Ciebie interesują i nie patrzeć na to czy ma wbudowany preamp phono czy nie - dokupisz sobie lepszy dedykowany.
Czyli nie patrzeć na wejście gramofonowe i dokupić je osobno? Dobrze zrozumiałem?
Mógłbyś mi podpowiedzieć, czy koniecznie celować w zestaw 2.0 czy może być 2.1 bez utraty jakości dźwięku?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#4

Post autor: Wojtek »

Ale chodzi Ci o kolumny czy o czym teraz piszesz?

2.0 to stereo, więc jakie kolumny sobie kupisz czy stare czy nowe to już obojętne.
Subwoofer Ci raczej do niczego nie potrzebny, chyba że będziesz celował w cienkie wieże jako fronty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#5

Post autor: miti1986 »

Wojtek pisze:
15 gru 2019, 20:25
Ale chodzi Ci o kolumny czy o czym teraz piszesz?

2.0 to stereo, więc jakie kolumny sobie kupisz czy stare czy nowe to już obojętne.
Subwoofer Ci raczej do niczego nie potrzebny, chyba że będziesz celował w cienkie wieże jako fronty.
Chodzi mi o wzmacniacz. Czy zestaw 2.1 będzie o wiele gorszy od 2.0? Czy jak producent daje wyjście na subwoofer, to zmienia też parametry wzmacniacza? Czy podłączenie 2 kolumn podłogowych do wzmacniacza 2.1 daje gorszy dźwięk niż te same kolumny do wzmacniacza 2.0?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#6

Post autor: Wojtek »

Na Twoim miejscu w ogóle nie patrzyłbym na sprzęty x.1
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#7

Post autor: Quarter »

Po co kombinować? Kup po prostu nowoczesny wzmacniacz lub amplituner stereo 2.0 umożliwiający podpięcie spotify, telefonu, telewizora czy co tam jeszcze. Jeśli będzie miał dodatkowo wyjście na subwoofer to nic się nie stanie - nie oznacza to, że odetnie Ci basy we frontach. Podłączysz 2 podłogówki i będzie ok.

Przykładowy zestaw w okolicach Twojego budżetu (nie wypowiem się czy wart swojej ceny - to raczej sugestia kierunku poszukiwań)
https://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produk ... __RAPTOR_7.
Masz tu wszystkie bajery do łączenia się z lodówką, kuchenką mikrofalową itp ;) ;) ;) Jakieś phono stage dla wkładek MM też jest. 100W na pokładzie, na początek zagra.

Nie odrzucałbym używek - można naprawdę znaleźć sprzęt, który praktycznie nie nosi śladów użytkowania. A cenowo używka wyniesie Cię o półkę-dwie w kontekście poziomu jakościowego. Za 5k kupisz super zestaw używany. Jedyna blokada to wiek wzmacniacza w kontekście jego kompatybilności ze streamingiem itp. Ale tu za 2k sobie spokojnie poradzisz. Za pozostałe 3k kupisz jakie-takie nowe podłogówki (patrz podany przeze mnie przykład) albo całkiem już dobre jakościowo używane.

Powodzenia w poszukiwaniach!
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#8

Post autor: chudy_b »

miti1986 pisze:
15 gru 2019, 17:33
Znalazłem infomacje, że lepiej wystrzegać się amplitunera czy wzmacniacza 5.1 czy 7.1 do zestawu stereo bo bas nie idzie wtedy na głośniki tylko na subwoofer i cały zestaw gra kiepsko. Pytanie do doświadczonych kolegów: czy to prawda?
Cholera wie. Pewnie różni producenci różnie to rozwiązują. Ogólnie konfiguracja x.1 to taka trochę marketingowa ściema. Największym pochłaniaczem mocy wzmacniacza jest bas. Jeśli producent może tę część pasma przerzucić na subwoofer, to znacząco mu to upraszcza/potania konstrukcję. A klient musi sobie suba dokupić, który jeśli ma zagrać, a nie tylko popierdywać, musi swoje kosztować.
miti1986 pisze:
15 gru 2019, 17:33
A chcą podłączyć kolumny podłogowe(bo takie planowałem zakupić) to potrzebowałbym mocy ponad 100 W.
A skąd taki wymóg? Moc kolumn powinna być większa od mocy wzmacniacza, nie odwrotnie. Spokojnie 100 watowe kolumny napędzisz 30-40 watowym wzmacniaczem a nawet mniejszym. Przy cichym graniu, takim przy którym da się rozmawiać, wzmacniacz pracuje na około 1W mocy. Trochę to też zależy oczywiście od skuteczności kolumn.
Z drugiej strony jednak jest taka zależność, że wzmacniacz małej mocy może mieć problemy z basem, choć nie jest to implikacja. Raczej statystyka.
miti1986 pisze:
15 gru 2019, 17:33
kupowanie starych, porysowanych urządzeń to bardzo zły pomysł.
Kup nie porysowane ;)

Tak na poważnie to trochę Cię rozumiem. Dzisiaj żyjemy w erze dzwięku cyfrowego. Gdy wzmacniacz nam takich źródeł nie obsługuje, zaczyna się kombinacja z konwerterami itp. itd.

Podsumowując - szukaj współczesnego wzmacniacza, lub amplitunera jeśli słuchasz radia. Zdecydowanie 2.0 czyli czyste stereo jakiegoś poważnego niemarketowego producenta.
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#9

Post autor: miti1986 »

Wojtek pisze:
15 gru 2019, 21:04
Na Twoim miejscu w ogóle nie patrzyłbym na sprzęty x.1
Też tak mi się zdawało.
Quarter pisze:
15 gru 2019, 21:56
Przykładowy zestaw w okolicach Twojego budżetu (nie wypowiem się czy wart swojej ceny - to raczej sugestia kierunku poszukiwań)
https://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produk ... __RAPTOR_7.
Masz tu wszystkie bajery do łączenia się z lodówką, kuchenką mikrofalową itp ;) ;) ;) Jakieś phono stage dla wkładek MM też jest. 100W na pokładzie, na początek zagra.
Fajny ale jednak 2.1.
Quarter pisze:
15 gru 2019, 21:56
Nie odrzucałbym używek - można naprawdę znaleźć sprzęt, który praktycznie nie nosi śladów użytkowania. A cenowo używka wyniesie Cię o półkę-dwie w kontekście poziomu jakościowego. Za 5k kupisz super zestaw używany. Jedyna blokada to wiek wzmacniacza w kontekście jego kompatybilności ze streamingiem itp. Ale tu za 2k sobie spokojnie poradzisz. Za pozostałe 3k kupisz jakie-takie nowe podłogówki (patrz podany przeze mnie przykład) albo całkiem już dobre jakościowo używane.
Ofert jest multum! Ale jak zacznie się szukać, to odrzucając sprzęty wiekowe, to pozostają w większości amplitunery z kina domowego w systemie 5.1. Czyli jeszcze gorzej niż system 2.1.
chudy_b pisze:
15 gru 2019, 22:13
Podsumowując - szukaj współczesnego wzmacniacza, lub amplitunera jeśli słuchasz radia. Zdecydowanie 2.0 czyli czyste stereo jakiegoś poważnego niemarketowego producenta.
Tak planuję zrobić ewentualnie, poszukam ewentualnie czegoś bez wejście phono. Będę wrzucał linki na bieżąco.
Tylko niefart, że wszystkie wzmacniacze które oglądałem to system 2.1.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#10

Post autor: metallsnow »

https://www.euro.com.pl/amplitunery/onk ... arny.bhtml
Może coś takiego? Ma wszystkie nowe technologie, a to x.1 to tylko wyjście RCA na suba. Na papierze tragedii nie ma, warto było by iść do salonu posłuchać, albo wypożyczyć. Ewentualnie zakup przez net i zwrot jak nie podejdzie. Opcje są ;)
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#11

Post autor: miti1986 »

metallsnow pisze:
16 gru 2019, 10:48
https://www.euro.com.pl/amplitunery/onk ... arny.bhtml
Może coś takiego? Ma wszystkie nowe technologie, a to x.1 to tylko wyjście RCA na suba. Na papierze tragedii nie ma, warto było by iść do salonu posłuchać, albo wypożyczyć. Ewentualnie zakup przez net i zwrot jak nie podejdzie. Opcje są ;)
No własnie rozchodzi się o to że nie ma pewnych danych że wyjście na suba pogarsza dźwięk. Dla pewności wolałem kupić bez tego wyjścia ale takich sprzętów jest naprawdę niewiele(żeby miał bluetooth i wyjście HDMI). Znalazłem w zasadzie tylko jeden sprzęt:
https://www.euro.com.pl/amplitunery/pio ... arny.bhtml

Zasadniczo pasowałby mi ten wzmacniacz ale nie wiem jak to gra.

Dopisane: niestety i ten na wyjście na suba :(
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#12

Post autor: Quarter »

Moim skromnym zdaniem wyjście na sub we wzmacniaczu STEREO (nie KD) nie powinno niczego pogarszać. Miałem do niedawna Denona PMA 710AE (zwykły wzmacniacz stereofoniczny), który miał wyjście na subwoofer. I to raczej działa tak, że bas idzie generalnie na fronty, a jak podepniesz sub (aktywny) to idzie dodatkowo do suba. Nie ma tak, że obcina pasmo dolne frontom - raczej dubluje sygnał (wybaczcie laicki język), a na poziomie suba decydujesz ile tego basu mam przez niego iść (volume i odcięcie częstotliwości).

Zresztą w amplitunerze KD też jest opcja "stereo". Myślę, że dziś produkowane wzmacniacze klasy ekonomicznej czy niższej średniej mają, z racji na oczekiwanie przez klientów uniwersalności, takie wyjścia na subwoofery wręcz w standardzie. Po to aby klient mógł podpiąć TV i cieszyć się namiastką kina domowego - oprócz słuchania muzyki ze żródeł analogowych i cyfrowych.

Przeanalizuj np. takiego Denona (trzymam się Denona bo miałem i w swoich pieniądzach był naprawdę ok): https://www.salonydenon.pl/pl/MM/Marki/ ... /PMA-800NE
Ma phono stage MM/MC i jest klasycznym wzmacniaczem stereo. Pewnie, podobnie jak mój 710AE, ma też wyjście na sub, ale nie sądzę aby to prowadziło do obniżenia jakości dźwięku. Jest zresztą tryb "direct", którym omijasz całą gałkologię - u mnie był włączony przez 95% czasu.

EDIT: nie ma wyjścia na sub jednak, patrząc na zdjęcie. Czyli można jedynie podłaczyć dwie pary kolumn.

Dobrałbym do niego kolumny i po temacie. Zresztą zamów sobie odsłuch w jakimś salonie - na koniec dnia Tobie ma się podobać dźwięk, a nie to czy wg teorii coś tam się degraduje czy nie ;)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2019, 11:56 przez Quarter, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#13

Post autor: cobra »

wyjście na suba pogarsza dźwięk

Nic takiego nie ma miejsca w normalnym wzmacniaczu nie do KD.
Traz mam Denona z wyjściem na soobwoofer aktywny, przedtem Yamaha miała to samo. Po prostu nic tam nie podłączasz.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#14

Post autor: metallsnow »

Wygląda że jest jak koledzy piszą
Screenshot_20191216-115126_Foxit_PDF.png
To od tego TX
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
miti1986
Posty: 145
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Nowy zestaw audio 2.0

#15

Post autor: miti1986 »

To powiem Wam, że jeżeli przy systemie 2.1 nie obcina basów, to mocno mi to upraszcza temat.
Jak sobie odklikam na allegro wszystkie przydatne opcje, to pozostaje mi rzeczywiście ten DENON DRA-800H.
ODPOWIEDZ