Jaki wmacniacz do STX FX-300

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
bojcian
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2019, 14:05

Jaki wmacniacz do STX FX-300

#1

Post autor: bojcian »

Czesc wszystkim! jestem tu nowy
(z gory przepraszam za brak polskich liter - pisze z klawiatury bez polskich znakow)

Mam pytanie jaki dobrac wzmacniacz do tych kolum STX FX-300. Kupilem je jakies 8-9 lat temu i troche graly z kiepska yamacha RX-497, troche staly. Przyszedl czas aby tchnac w nie nowe zycie.
Troche czytalem na roznych forach i mowia ze te kolumny potrzebuja solidnego zasilania ('lubia prad') oraz duzo mocy ('100W z tranzystora').
Zalezy mi na cieplym brzmieniu, glownie muzyka reggae/dub/jazz/blues/rock/alternatywna, pokoj to okolo 20-25m2. Dodam ze nie zamiezam sluchac glosno (dzieci/sasiedzi) i zalezy mi na tym by przy niezbyt duzej glosnosci muzyka byla na poziomie i mozna ja bylo poczuc:)

Mam kilku kandydatow:
1. Marantz PM-80 (z wymienionym STK3102 na STK3152 III i wysterowany i poprawione zimne luty / wedlug sprzedawcy nieodczuwalan roznica w brzmieniu) ponizej 700zl
2. Sony TA-F700ES (czytalem pochlebne opinie o nim) cena 800zl
ad.2. jak on sie ma do nowszych z seri 770, 730, 707 - sa drozsze wiec nie wiem czy nie lepsze
3. Marantz PM-84 (tego bym chcial ale chyba troche drogo) - ok 2000zl
4. Philips FA 960 (sprzetowo podobny do marantza PM-80) 750zl
5. Kilka Kenwood ktore tez byly polecane KA-D1100EX, KA-990EX, DA9010 ale nie znam sie wiec nie wiem czy patrzyc na nie wogole
6. NAD 319 (ale tez nie wiem czy on by ocieplil dzwiek tych technicznych STX)

Najbardziej bym sie chyba sklanial co do tych 2och pierwszych, bo cenowo najbardziej przystepnie a roznica z tym co byla poprzednio podejzewam i tak bedzie ogromna. Dodam tez ze zadnego z powyzszych nie sluchalem, tyle co przestudiowalem kilka forum w internecie i kupowac tez bede troche w ciemno, wiec jesli ktos ma jakies doswiadczenia i porady oraz ewentualnie inne propozycje bede wdzieczny, bo straszny metlik obecnie:)
Z gory serdecznie dziekuje za kazda pomoc i pozdrawiam
Pawel
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#2

Post autor: Wojtek »

Jaki budżet?
Skoro 2000 zł to "trochę drogo" to po co w ogóle wspominać?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#3

Post autor: Arkadyo »

Na olx wrocław masz yamahę ax 890 z pilotem w super stanie za 550zl.
Uważam że w tej kasie chyba nic lepszego i na tyle nowego nie kupisz i z pilotem.
Masa prądu żeby przytrzymać watolubne stxy za ryj i poza tym to świetny wzmak.
Te Stxy techniczne? To wina raczej tej podłej yamahy którą je goniłeś.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
bojcian
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2019, 14:05

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#4

Post autor: bojcian »

Dzieki Arkadyo
chcialem wlasnie troche uciec od yamahy ze wzgledu na brak cieplej barwy na ktorej mi zalezy, chyba ze ten model (AX 890) taka ma? Yamahe opisuja jako super do szybszej i glosniejszej muzyki, wiec nie wiem za bardzo jak sie sprawdzi w reggae,jazzie itp. Jak sie on sprawuje na mniejszych glosnosciach?
Fakt cena super jak na taka moc i sie ostro zastanawiam.

Wojtek
Jesli chodzi o budzet mam powiedzmy do 1000zl (za cos super to moze byc wiecej), nie chcialbym na pierwszy prawdziwy wzmacniacz wydawac za duzo bo zakup bedzie w ciemno wiec jesli by nie podeszlo brzmienie zawsze mniejsza starta i mozna probowac odsprzedac i szukac dalej. Marantz PM-84 bardzo mocny i czytalem ze gra bardzo cieplo a dzwiek zblizony jest bardziej do lampowych niz tranzystorowych wzmacniaczy dlatego napisalem ze chyba by mi najbardziej pasowal (ale wydawac 2000 na 30 paroletni model czy warto?
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#5

Post autor: Arkadyo »

Nie no, 890 nie gra ciepło. Jest raczej neutralna jak na tranzystora ale... No jednak to yamaha i jest po stronie jasności.
Aż ją podłączyłem i plumka w tle - z metalowymi kopułkami jest bardzo jasno i precyzyjnie ale delikatnie i całkiem spoko. A ile powietrza... Ho ho Nigdy nie miałem niższych modeli yamahy na osłuchu a tylko je u ludzi słyszałem - grały tylko trochę lepiej jak ampli kd z niższej półki i nie tylko yamahy - jasne, ostre, natarczywe i techniczne granie. Kiedyś takie cos słyszałem z metalowymi b&W i wybitne kolumny (w swojej cenie) zabrzmiały jak altusy 75.
Jak Twoja yamaha tak gra to wcale sie nie dziwię, że jesteś zrażony ale te axy to zdecydowanie bardziej klasowe brzmienie. Pewnie referencja jakości to ax 900 ale nie znaczy, że następna generacja jest całkiem do bani. Niestety nie obiecam Ci ze kupisz 890 i będzie super :P. Mi się podoba i nie widzę przeciwwskazań, że miałaby nie grać z Twoimi weglowymi stxami ale to Twoje uszy i jak coś sam musisz zaryzykować. Zresztą kurcze, można odsprzedać jak cos nie "przypasi".
Jakbys mieszkał gdzieś w pobliżu wrocka to zapraszam na posłuchanie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#6

Post autor: MaciejT »

moim zdaniem bardzo dobry wzmacniacz:
https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-st ... 2661c3c716
bojcian
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2019, 14:05

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#7

Post autor: bojcian »

Dzieks za zaproszenie do Wrocka, ale teraz nie dam rady moze kiedy indziej przy okazji zwiedzania jakichs zabytkow lub zoo sie uda:)
wziolem ta yamahe ax 890 co polecales, napewno bedzie lepiej niz teraz a czy spasuje dokonca, zobaczymy jak nie to bede mial na sprzedaz w Krakowie.
tak czy siak bede chcial kupic jeszcze jakiegos fajnego Marantza dla porownania (kiedys dawno mialem jakis skromny zestaw i podobalo mi sie jego brzmienie), albo cos innego mocnego ale o cieplym charakterze.
Jakby ktos cos wiedzial/polecal to dajcie znaki.
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#8

Post autor: Arkadyo »

Jak przyjdzie i posłuchasz yamahy to napisz tu swoje spostrzeżenia. Wydaje mi się, że to sa mocno niedoceniane modele a do tego w miare swieże i grają bez potrzeby odświeżania bebechów.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
bojcian
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2019, 14:05

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#9

Post autor: bojcian »

Nie ma sprawy napisze jak mi to gra ale za jakis czas dopiero bo delegacja mi sie trafila.
W miedzyczasie udalo mi sie tez kupic Marantz PM-82 (w idealnym stanie od pierwszego wlasciciela) tez jeszcze nie przyszedl.
porownam oba i napisze jak mi to gra.
Mam jeszcze pytanie czy bedzie duza roznica miedzy tymi Marantzami PM-82 a PM-75 (ktory tak wszyscy zachwalaja)?
to teraz jeszcze zostalo mi znalezc jakis fajny CD i Gramofon do tego zestawu, ale to juz pewnie inny dzial..
bojcian
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2019, 14:05

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#10

Post autor: bojcian »

No to musze przyznac ze ta Yamaha super sobie radzi z tymi STX. Olbrzymi zapas mocy, brzmienie bardzo szczegolowe, duzo przestrzeni i wszystko slychac (nawet na niskich glosnosciach), bas sie zrobil glebszy i lepiej kontrolowany. Podoba mi sie i dzieki wielkie Arkadyo za porade, bo pewnie na Yamahe bym sie niezdecydowal.
Tak na szybko jak podpialem rowniez Marantza to ta Yamaha lepiej gra od niego. W Marantzu dzwiek jest tak jakby troche wycofany w stosunku do Yamahy i mniej szczegolowy. (ale dam mu jeszcze szanse za jakis czas:)
Zdecydowanie polecam AX-890 - super mocny i precyzyjny wmak! do STX pasuje idealnie.
Pozdrawiam wszystkich.
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#11

Post autor: Arkadyo »

Fajnie, że przypasował. Z resztą z tej półki cenowej to nie ma tak, że gra źle. Może nie pasować charakter brzmienia, z kolumnami może się źle zgrywać ale na tym pułapie cenowym to nie tak, że będzie ciekła krew z uszu. W klasie tej Y-890 wzmaki mogą zagrać różnie ale nie znaczy że któryś z nich gra źle. Ot inna szkoła dźwięku a tym samym przeznaczenie. Jeden lubi troszke słodziej a drugi metaliczniej ale w obu przypadkach to dyskusja jak np. czy jak Monika Belucci wyglada lepiej w stringach czy w pełnych koronkowych majtasach - jeden moze wolec tak a drugi tak, ale nie zapominajmy, że dalej to Monika Belucci :)
Ja akurat yamahę lubię bo ekstra współpracuje z ciężkim brzmieniem a to mój konik.
Uważam, że masz teraz ax 890 +stxy wyśmienity uniwersalny zestaw - precyzyjnie, szczegółowo i dużo powietrza z ogromną masą na samym dole ale i wyżej ta yamaha rzuca mięsem. Metalu pewnie nie słuchasz ale chociaz rammsteina sobie zapodaj tak na 50 % mocy to wtedy człowiek wie gdzie ten zestaw jest :) Pozdro
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
olsen77
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2020, 11:19

Re: Jaki wmacniacz do STX FX-300

#12

Post autor: olsen77 »

pozwole sie podpiac pod watek, poniewaz mam okazje zakupic STX 300 w rozsadnej cenie, niestety nie za bardzo mam mozliwosc odsluchu przed zakupem stad musze sie zdac na Was :)

Yamaha A-S701 dobrze zagra z tymi kolumnami? Aktualnie posiadam Mission M74 jako rozwiazanie tymczasowe, poluje na fajne uzywane kolumny ktore zagraja czysto, z glebokim basem.
ODPOWIEDZ