Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AndrzejM
Posty: 154
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:53
Gramofon: RP3+Exact+TTPSU+Aria
Lokalizacja: Warszawa

Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#1

Post autor: AndrzejM »

Koledzy,

Po 2 latach użytkowania gramofonu Rega RP3 w podstawowej wersji (z wkładką Elys2), postanowiłem dokonać pewnych modyfikacji. Tydzień temu wymieniłem wkładkę na nową Rega Exact oraz dokupiłem dedykowany zasilacz zewnętrzny do tego gramofonu (Rega TT-PSS - takie coś: http://www.rega.co.uk/tt-psu.html - m.in. powoduje przeniesienie napędu z obudowy gramofonu na zewnątrz).

W tej chwili zestaw wygląda następująco:

1. Gramofon Rega RP3 + wkładka Exact + zasilacz zewnętrzny Rega TT-PSS (co troszkę zbliża mój model do RP6, gdzie wkładka Exact i zewnętrzne zasilanie są montowane fabrycznie),
2. Wzmacniacz Yamaha A-S701 (posiada wyjście phono, do którego podłączony jest gramofon),
3. Kolumny Paradigm Monitor 9 v.7.

Aktualnie brak przedwzmacniacza gramofonowego - stąd moje pytania:

1. Czy warto (pod kątem jakości brzmienia, odsłuchu) zainwestować i uzupełnić ww. zestaw w preamp gramofonowy? Powiedzmy, że mógłbym wydać na niego ok. 1000 zł - np. Rega Fono MM, ale może być też coś innej marki (wystarczy do wkładek MM, nie planuję przechodzić na MC) - jeśli warto, to wszelkie sugestie co do modelu przedwzmacniacza będą mile widziane.

2. Jeśli mamy zestaw: gramofon + przedwzmacniacz gramofonowy + wzmacniacz + kolumny - to do do czego (jeśli chodzi o przetwarzanie dźwięku) ogranicza się funkcja wzmacniacza? Innymi słowy - czy po przejściu sygnału od gramofonu, przed przedwzmacniacz gramofonowy, do zwykłego wzmacniacza, sam wzmacniacz pełni jeszcze jakąś rolę przy przetwarzaniu sygnału? W szczególności, czy wzmacniacz może dźwięk zmodyfikować, czy też nawet - zepsuć? Czy też może jest tak, że podłączenie preampa powoduje pełne przeniesienie przetwarzania dźwięku na preamp, a wzmacniacz traci na znaczeniu i w zasadzie służy on tylko do zasilania kolumn?

3. Rozumiem, że w takim układzie jak planuję (gramofon RP3 + przedwzmacniacz gramofonowy (powiedzmy Rega Fono MM) + wzmacniacz Yamaha A-S701 + kolumny), wyjście phono we wzmacniaczu Yamaha będzie już nieużywane, a przedwzmacniacz podłącza się do wyjścia liniowego we wzmacniaczu?
Wącham płyty.
my discogs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#2

Post autor: darkman »

Cześć,
1. Tak
2. Tak i nie :D
3. Tak. Nie będzie. Tak do liniowego.

Tu masz mój stray opis i wrażenia z Regi MKII/MM
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=36 ... II#p109924
Trzeba mieć świadomość, że to preamp phono grający ciepło.

Nic nie napisałeś o swoich preferencjach brzmieniowych. To dość istotne przy Twoim wzmacniaczu (i bardzo fajnym torze), bowiem phono pre fabryczne i nowe w kategorii, którą podałeś moim zdaniem nie przeskoczy tego co masz. Co do doboru i jakichś sugestii niezbędne jest określenie Twoich preferencji odsłuchowych oraz wskazanie rodzaju doświadczenia z innymi sprzętami jakie posiadasz lub nie.

Np (R)P3+Rega Aria to znakomity zestaw. Ma go nasz kolega Krzysiek - gk1@.
Ten jednak sporo przekracza zakładany budżet.
Generalnie biorąc pod uwagę Twój tor, odsłuchy będą niezbędne, gdyż sporo konstrukcji po prostu odpadnie w przedbiegach.
Awatar użytkownika
AndrzejM
Posty: 154
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:53
Gramofon: RP3+Exact+TTPSU+Aria
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#3

Post autor: AndrzejM »

Hej,

dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o doświadczenie z innymi sprzętami, to większego nie posiadam.
A co do preferencji brzmieniowych - może będzie łatwiej, gdy podam preferencje muzyczne - głownie stary rock (lata 60-70, w zasadzie wszystko), metal, trochę elektroniki.

Podana przez Ciebie Aria rzeczywiście troszkę przekracza budżet (być może byłbym w stanie go rozciągnąć do 2 tys., może w tym zakresie są już jakieś interesujące propozycje? Bo ponad 4 tys. to przynajmniej narazie za wcześnie :))

Co do pytania 2 - rozumiem, że problem jest złożony i nie taki prosty, jak przedstawiłem - czy możesz rozwinąć? :D

PS - co masz na myśli pisząc "bardzo fajny tor"? (wybacz, ale nie jestem specem ;))
Wącham płyty.
my discogs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#4

Post autor: darkman »

To samo co pisząc bardzo fajna kobieta. Tor dobry i nie ma wstydu. Wystarczy?
Tej wkładki bym nie kupił, ale to najwyższy model brandowany przez nich z MM, więc OK.

Niestety nie o preferencje muzyczne chodzi. Tylko o rodzaj brzmienia finalnego z toru.
Niskie tony, basss, wysokie z dominacją lub bez, zdecydowanie średnica, równowaga?,
muzyka pełni rolę towarzyszącą? ma nie przeszkadzać czy też skupiasz się na niej i chcesz słyszeć zdecydowanie niuanse bądź konkretną ekspozycję głosów, instrumentów, itp, itd,
można tak długo - słuchasz głośno, średnio, cicho?
Przede wszystkim pytanie podstawowe: Czego oczekujesz w stosunku do posiadanego sprzętu i co Tobie obecnie nie odpowiada lub mogłoby być lepiej? To jest kwestia kluczowa. Po prostu.

Aria to tylko przykład czegoś co jest lepsze od Regi mkII, droga ale bdb. Można taniej oczywiście i też dobrze dość.
Awatar użytkownika
AndrzejM
Posty: 154
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:53
Gramofon: RP3+Exact+TTPSU+Aria
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#5

Post autor: AndrzejM »

Dzięki wielkie.
darkman pisze: To samo co pisząc bardzo fajna kobieta. Tor dobry i nie ma wstydu. Wystarczy?
Jasne i czytelne, wystarczy :)

Postaram się opisać bliżej, czego oczekuję.
Muzyka nie jest dla mnie tylko tłem (OK, czasem jest, ale zazwyczaj nie). Koncentruję się na niej i lubię słyszeć różne detale. Generalnie jednak zależy mi na tym, aby żadne sekcje nie były jakoś szczególnie wyeksponowane, szczególnie aby bas nie był szczególnie wyeksponowany. Więc raczej powinna być równowaga wszystkich tonów. Słucham średnio-głośno, chociaż czasem (w niektórych fragmentach, bądź przy niektórych utworach) bardzo głośno.
Czego zatem oczekuję - generalnie jak najbardziej naturalnego brzmienia, ewentualnie może być - jak to określają - trochę "miękkie" i "cieplejsze".
Wącham płyty.
my discogs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#6

Post autor: darkman »

Hm, no to tak na moje ucho to sugerowałbym odsłuchanie (to operacja konieczna przy Twoim sprzęcie niestety, bo w ciemno odradzam zdecydowanie kupno czegokolwiek - niska półka cenowa odpada w tym przypadku i szkoda Twojego czasu);
[kolejność nieprzypadkowa]
- LAR LPT1 - łatwo udostępnią w sklepie sieci dystrybutora,
- Shiit Mani - nie mam pojęcia gdzie, ale chyba obecnie tylko u kogoś kto ma własny,
- Rega MKII MM - bez problemu udostępnią w sklepie ze sprzętem Rega,

(wszystkie 3 urządzenia są dość dobrze opisane na forum, parę osób je miało lub ma, można się posiłkować ich opiniami, są różne bo i te sprzęty różnią się odsłuchowo, choć są bliskie Twoim wymaganiom).
Regę umieściłem na końcu i tak polecałbym odsłuch, bo jest to najmniej agresywny pre z wymienionych. Odsłuch dwóch pierwszych powinien dać już wystarczające pojęcie o wpływie na brzmienie i spokojna za to pełna Rega będzie stanowić dobry punkt odniesienia do tego co nie jest Tobie konieczne w brzmieniu, a czego może nadal brakować.
------------------

Uwagi co do wkładki MM: nie opowiadałbym się aż tak, że never say never, bo też mi się kiedyś tak wydawało. Droga do wyboru MC nie jest zamknięta, bowiem zawsze możesz zastosować w przyszłości trafa do phono pre posiadającego tylko sekcję MM.
W mojej opinii Rega MKII z Sony HA-T10 zabrzmi znakomicie.
(np takie Step Up: http://allegro.pl/sony-ha-t10-przedwzma ... 84232.html
podaję przykładową aukcję, nie wnikając w cenę i zwłaszcza opis - model bardzo dobry, śmiało mogący konkurować z kilkukrotnie droższymi - mam takie same, używam na co dzień i nie myślę o innych, ani mi w głowie ;) ).
Awatar użytkownika
AndrzejM
Posty: 154
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:53
Gramofon: RP3+Exact+TTPSU+Aria
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#7

Post autor: AndrzejM »

@ darkman, dzięki wielkie za wszelkie sugestie, bardzo cenne.
Jeszcze trochę poczytam i pomyślę. Postaram się poodsłuchiwać różne preampy. A może nawet podejdę do sprawy przyszłościowo i zainwestuję w Arię, chociaż takiego wydatku nie zakładałem :). W każdym razie jak już się zdecyduję i zaopatrzę w sprzęt, to podzielę się wrażeniami.
Wącham płyty.
my discogs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Rega RP3 + Rega Exact + Rega TT-PSS + Yamaha A-S701 + przedwzmacniacz?

#8

Post autor: darkman »

RP3+Exact+TTPSU+Aria
---------------------------- :?: :?: :mrgreen:

Bez fot i paru słów, to się nie liczy w sumie. Kasa wywalona w błoto, bo przecież nie kupujemy dla siebie tylko dla znajomych :P :D
ODPOWIEDZ