Dual 1228 czy Siemens PE 3060

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
cozatragedia
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2017, 13:21

Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#1

Post autor: cozatragedia »

Witam
Jestem początkujący i to całkiem :D planuję zakup gramofonu, zastanawiam się między dual 1228 a siemens PE 3060, jakieś za/przeciw lub też może zupełnie coś innego? Sprzęt w prezencie dla mojej partnerki, która jest audiofilką ale brakuje jej gramofonu :) Z uwagi, że dla kobiety to poza dźwiękiem wygląd ma znacznie, czyli musi być drewniana obudowa
Dziękuję za wszelkie, nawet podstawowe ale merytoryczne uwagi :)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#2

Post autor: kielek »

Kolego jeśli jesteś totalnym laikiem a twoja kobieta nigdy nie miała gramofonu to ani jeden ani drugi zbytnio się nie nadaje. Obydwa to tzw. idlery,które potrzebują nieco więcej opieki technicznej,obydwa sprzęty są dość wiekowe i mają po ponad 40 lat,więc potrzebują konkretnego przeglądu a nie ma co liczyć,że taki z Allegro czy OLX za parę stówek po takim będzie. Poza tym obydwa to automaty,które mogą mieć albo i nawet mają jakoś tam wadę a dla laika to raczej nie do przejścia. Szukaj może coś nieco nowszego i z napędem DD lub paskowym w stylu Pioneer PL 12,PL 41 itd.
Mam tego Siemensa jako PE i mechanika jest w nim naprawdę niezbyt prosta,więc w przypadku awarii nie jest to łatwa rzecz do ogarnięcia przez początkującego,poza tym te gramofony to są bardziej już dla pasjonatów co wiedzą na co się decydują i o co w tym wszystkim chodzi...
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#3

Post autor: olsza84 »

W zasadzie kielek rozsądnie pisze i trzeba się z nim zgodzić. To skomplikowane mechanicznie gramofony. Choć z drugiej strony jak ktoś jest początkujący, to teoretycznie prostszego mechanicznie DD też sam nie naprawi czy zakonserwuje, tylko zleci to fachowcowi.
Dodam tylko, że te oba gramofony to podobna półka. PE był najwyższy w swojej serii a Dual był tym "drugim" w swojej. Bardziej bezpośrednim konkurentem tego PE jest raczej Dual 1218, czyli wcześniejszy odpowiednik 1228. To w zasadzie podobne gramofony, ale 1228 ma już wbudowany stroboskop co może mieć znaczenie dla osób początkujących, no i jest wygodniejszym rozwiązaniem. Więc lekkie wskazanie na Duala ale patrz post kielka :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
cozatragedia
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2017, 13:21

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#4

Post autor: cozatragedia »

Bardzo dziękuję za pomocne i konkretne odpowiedzi :) nie mam kompletnie zacięcia do żadnych napraw (poza wymianą żarówki w korytarzu ;), Kobieta ma doświadczenie w gramofonach ale od strony słuchacza :)
W obydwu przypadkach po zakupie zakładam oddanie gramofonu do przeglądu/konserwacji jakiemuś fachowcowi (przy okazji, jeśli jest jakiś warty polecenia we Wrocławiu to z góry dziękuję za podpowiedź).
W obydwu gramofonach mega pociągający jest wiek, klasa i wygląd - stąd pomysł na te a nie inne modele. Od razu jak się pytam - jakie polecicie wzmacniacze?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#5

Post autor: Wojtek »

cozatragedia pisze: W obydwu przypadkach po zakupie zakładam oddanie gramofonu do przeglądu/konserwacji jakiemuś fachowcowi (przy okazji, jeśli jest jakiś warty polecenia we Wrocławiu to z góry dziękuję za podpowiedź).
O Boże...
cozatragedia pisze: W obydwu gramofonach mega pociągający jest wiek, klasa i wygląd - stąd pomysł na te a nie inne modele.
Serio nie potrafisz znaleźć innych co wyglądają podobnie? SERIO?
Wskazóweczka: Dual 601. Zupełnie inny? :)
cozatragedia pisze: Od razu jak się pytam - jakie polecicie wzmacniacze?
Jakieś dobre. Nie ten dział.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#6

Post autor: kielek »

cozatragedia pisze: W obydwu gramofonach mega pociągający jest wiek, klasa i wygląd - stąd pomysł na te a nie inne modele
O jakiej klasie piszesz? Jeśli klasowy idler to zainteresuj się czymś z Lenco z epoki,które miało kilka dobrych modeli. Ten PE to jest przeciętniak nawet w swojej epoce i "wadze".Tu nie chodzi o wygląd gramofonu co bardziej o jego napęd,który jest specyficzny dla tego sugerujemy Ci zakup klasycznego paskowca albo DD ,które także wychodziły w "drewnie",choć tak de facto to zazwyczaj okleina lub fornir.
Zresztą rób jak uważasz.
cozatragedia
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2017, 13:21

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#7

Post autor: cozatragedia »

dziękuję za pomocne informacje :)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#8

Post autor: olsza84 »

kielek pisze:Ten PE to jest przeciętniak nawet w swojej epoce i "wadze"
Tak czy siak jest to porządny gramofon. Automatyczne rozpoznawanie wielkości płyt, cena wyższa od Lenco L 75 czy 78 i Shure DM 101 na pokładzie nie czyniły go raczej "przeciętniakiem". Przynajmniej w tamtych czasach. Dzisiaj możemy oceniać już różnie ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#9

Post autor: kielek »

olsza84 pisze:
kielek pisze:Ten PE to jest przeciętniak nawet w swojej epoce i "wadze"
Tak czy siak jest to porządny gramofon. Automatyczne rozpoznawanie wielkości płyt, cena wyższa od Lenco L 75 czy 78 i Shure DM 101 na pokładzie nie czyniły go raczej "przeciętniakiem". Przynajmniej w tamtych czasach. Dzisiaj możemy oceniać już różnie ;)
Rozebrałem ten PE na części pierwsze i na jego bazie zrobiłem sobie myjkę do płyt,choć jakiś czas go użytkowałem w formie ciekawostki. Mam kolegę maniaka w kwestii idlerowych Lenco i nieco się u niego ich naoglądałem i oglądam dość często. Nie znam się na cenach z epoki,ale patrząc na wykonanie i je porównując współcześnie to jednak porównując choćby same ramiona z Lenco a PE to widać różnicę klas,napęd w Lenco też jest bardziej solidny(choć ten z PE aż tak wiele mu nie ustępuje),podobnie sama budowa chassis czy plinty to jednak dużo solidniejszy produkt jest ze strony Lenco.Nie wiem jakie wkładki były montowane i to mnie zbytnio nie interesuje,ale próbę czasu wygrało jednak Lenco a nie PE patrząc na ceny,porządanie i wartość kolekcjonerską.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#10

Post autor: olsza84 »

Nie no kielek, do Lenco to ja go nie miałem zamiaru porównywać ;) Wiadomo jaki wynik. Przy BMW 7 Mondeo to też przeciętniak ;) Samo to, że Lenco to "duży" gramofon ma swoje przełożenie. Tak samo jak Dual 1219/1229 jest bardziej pożądany od ich mniejszych odpowiedników 1218/1228. Co nie oznacza, że świat idlerów kończy się na Lenco. Porównać też możemy cenę za jaką dostaniemy Lenco i tego PE aktualnie :D PE też ma bardziej pożądane modele od tego 3060. Ten 3060 nie przetrwał próby czasu głównie z powodu, że jego produkcja przypadła na czas przejęcia PE przez Duala. Więc powstał w ramach takiego mariażu. Inżynieryjnie jeszcze PE ale cześć rozwiązań/części już z Duala. W efekcie nie chcieli go ani zagorzali fani PE, traktując go jako "nieślubne dziecko" ani zwolennicy Duala. Dual też w ramach zasady "bliższa koszula ciału" niespecjalnie wspierał marketingowo i sprzedażowo tą serię PE, tylko swoje produkty. Ot i cała historia dlaczego nie jest tak pożądany :) Ale cyt. "patrząc na ceny,porządanie i wartość kolekcjonerską" - to jeszcze nie są atrybuty tego, że jakiś gramofon jest przeciętniakiem ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dual 1228 czy Siemens PE 3060

#11

Post autor: kielek »

Myślę,że kwestią jest użycie słowa "przeciętniak" i co dla kogo ono znaczy ;)
ODPOWIEDZ