Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaromir
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2016, 16:40
Gramofon: Dual 621

Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#1

Post autor: Jaromir »

Witam

Jeżeli źle doczepiłem temat to proszę o korektę bądź pouczenie :)

Od pewnego czasu planuję kupić gramofon. Z racji tego że dużo wyjeżdżałem za granicę i lubuję się w pchlich targach i secondshopach zdołałem już zgromadzić trochę czarnych krążków no i czas kupić wreszcie sprzęt by posłuchać tej magii. Nie wiem co wybrać. Przeczytałem już tyle tematów na Waszym (Naszym ;)) forum i tylko mam mętlik w głowie.
Może zacznę od tego jaki sprzęt Audio posiadam a dokładnie to Marantz 1501na głośnikach Koda.


Myślę że nie jest to najgorszy sprzęt. Z tego co zauważyłem nie ma on wejścia phono więc pewnie pierwsze co mnie czeka to zakup przedwzmacniacza więc pytanie jaki?. Są też (doczytałem) gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem tylko nie wiem czy takie kombo to dobry pomysł.
Proszę o jakiś typ, bądź parę modeli o które mógłbym się zaczepić.

Dzięki serdeczne

Pozdrawiam
Załączniki
Marantz 1501 tyl.png
"Music was my first love..."
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#2

Post autor: darkman »

Kolego ale to co masz to amplituner kina domowego. Jeśli idzie o audio/stereo to już na starcie stawiasz się w pozycji drugorzędnej w stosunku do wzmacniacza i głośników (kolumn) pracujących w klasie audio stereo hi-fi.
Używam kilku określeń, bo dziś są one wymienne. (np w czasach gdy zaczynałem kolekcjonować płyty, nikt nie nazywał ich winylami).
Na posiadanym sprzęcie będziesz mógł słuchać audio bowiem ten model to umożliwia, rzecz jasna choć nieoczywista, ale dobrze mieć świadomość, że nie będzie to główna linia toru(torów) jakie się zaleca.
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#3

Post autor: ojcie_c »

1. Nie kupuj nowego. Z budżetem 1200 zł na gramofon kupisz używany w bardzo dobrym stanie, który na łopatki pobije gramofonopodobne badziewie.
2. Kup przedwzmacniacz. Nie kupuj gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem. Pieniądze w błoto.
3. Wejdź na allegro lub olx, zapodaj wyszukiwarkę z filtrem, podlinkuj oferty, które Ci się spodobają. Koledzy i ja pomożemy.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Awatar użytkownika
Jaromir
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2016, 16:40
Gramofon: Dual 621

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#4

Post autor: Jaromir »

Dzięki za odzew

To będzie mój pierwszy zakup w życiu i na pewno z czasem będę chciał coś wymieniać, zamieniać, podmieniać ale muszę się jeszcze podszkolić (w szczególności poczytać).
Z racji że przebywam ostatnio w Niemczech rozejrzałem się w "nemeckym" Ibeju. Poniżej linki które mnie zainteresowały po części czytając artykuły na forum odnośnie niektórych modeli. Mam nadzieję że język nie będzie barierą a dane techniczne widać "z daleka" ;)
Nie upieram się na Duala ale z racji tego że nie mam fioletowego :) pojęcia na co się "napalić " a znalazłem artykuł z poleceniem tych modeli więc:

1. http://www.ebay.de/itm/Dual-CS-505-3-Au ... SwTA9X2Vzo

2. http://www.ebay.de/itm/DUAL-505-2-Platt ... SwzaJX4kNR

3. http://www.ebay.de/itm/Dual-1229-Platte ... SwzaJX8g5G

4. http://www.ebay.de/itm/Dual-CS-1229-Top ... OSwpLNX8jN~

5. https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 0-172-6836

Ten ostatni to Model 621 automatic direct drive - po krótkiej wymianie wiadomości cena do negocjacji i tego mogę odebrać osobiście i przetestować na miejscu


Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to jakikolwiek czy powinno być coś konkretnego (sorry, totalnie ze mnie "zieloniak") ?

Dzięks
"Music was my first love..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#5

Post autor: Wojtek »

Z tego wszystkiego najlepiej wypada 621.
Serię 12xx bym na Twoim miejscu odpuścił, bo jeszcze się zrazisz :P
Jaromir pisze: Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to jakikolwiek czy powinno być coś konkretnego (sorry, totalnie ze mnie "zieloniak") ?
Vivanco PA-115 albo Behringer PP-400.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaromir
Posty: 5
Rejestracja: 03 paź 2016, 16:40
Gramofon: Dual 621

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#6

Post autor: Jaromir »

Dzięki Wojtek
"Music was my first love..."
ArrowheadLuke
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2016, 18:14

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#7

Post autor: ArrowheadLuke »

Witam,
podepnę się pod temat, bo mam podobny dylemat, skłaniamy się z żoną do zakupu gramofonu w tych pieniądzach, ale raczej nowego. Co myślicie o Audio technica lp 120? W sklepie polecano mi też Rega rp1.
Gramofon będzie podłączony do Marantza mcr611 i kolumn Dali zensor 3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#8

Post autor: Wojtek »

Poczytaj trochę forum :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ArrowheadLuke
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2016, 18:14

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#9

Post autor: ArrowheadLuke »

Poczytałem i wiem, że w większości przypadków polecane są sprzęty używane, ale jednak wolę stracić te kilka stówek i kupić w sklepie. Nie jest to kilka tysięcy złotych, strata nie będzie aż taka wielka.
Gramofony do 1500 złotych to wg wielu opinii szrot, ale taki sobie budżet założyłem. Konkretnie 1200, 1300 maks.
Cały czas waham się między lp120 a rega rp1, doszedł jeszcze project debut III, więc zrobiło się jeszcze gorzej... Czy ktoś może jednak coś podpowie?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#10

Post autor: cooledit »

Nie wiem czy to może być jakaś podpowiedź, ale lat temu kilkanaście, gdy wracałem do winyli, kupiłem nowego Pro-Ject`a Deut`a II z igłą Ortofon jaką wtedy standardowo montowano i grało to z przedwzmacniaczem Pro-Ject Phono BOX USB. Na podstawowej wkładce rewelacji nie nie było ale po przesiadce na Ortofona 2m RED zagrało to na prawdę dobrze. Wielu powie, że to zestaw do D... . Co do przedwzmacniacza to na pewno są lepsze i może dużo lepsze za te pieniądze i lepszym pre zagrałoby to jeszcze lepiej. Natomiast co do samego gramofonu nie miałem absolutnie żadnych zastrzeżeń, może poza sposobem zmiany obrotów. Nie brumił, nie psuł się, trzymał obroty.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ArrowheadLuke
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2016, 18:14

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#11

Post autor: ArrowheadLuke »

Dzięki za odpowiedź. Ja na razie bym trochę pojechał na pre wbudowanym, później dokupię zewnętrzny, się też raczej z takiej półki cenowej, żeby pasował do gramofonu. A czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa z poziomowaniem za pomocą regulacji nóżek? Mieszkam w starym bloku i pomimo najlepszych chęci idealne wypoziomowanie mebli jest u mnie nierealne. W rp1 bodajże się nie da, w AT coś mi świta że jest taka opcja, nie wiem jak w Debucie.
A wracając jeszcze do tych trzech modeli to z jakiegoś powodu ciągnie mnie do Regi, sam nie wiem dlaczego.
ArrowheadLuke
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2016, 18:14

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#12

Post autor: ArrowheadLuke »

A miał ktoś do czynienia z modelem Rega P1 (planar 1)? W porównaniu do rp1?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#13

Post autor: darkman »

P1 ma nowsze ramię wyższe oznaczenie serii ramienia RB110 (RP1-101). Oba gramofony są b.podobne. P1 to model nowszy w ofercie Regi.
Dobre silniki.
To najniższe modele w serii, ale całkiem przyzwoite. Niestety plinta MDF lamiowana, zmina obrotów po zdjęciu talerza i nie pasuje do tego moduł TT-PSU (upgrade zmiany obrotów). Talerz taki sam tu i tu.
Brak pokrywy to dodatkowy, a w praktyce niezbędny wydatek. Można kupić kit (500pln za bardzo słaby kit) upgrade, który poprawi możliwości RP1 i P1, jednak po zsumowaniu poniesionych kosztów lepiej od razu pomysleć o P2(RB220)

p.s. aha, pokrywa zdaje się jest z poprzedniego modelu, ale przy zakupie należy o to dopytać i sprawdzić czy jest w opakowaniu.
ArrowheadLuke
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2016, 18:14

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#14

Post autor: ArrowheadLuke »

Dzwoniłem do kilku sklepów, rp1 chyba odpada, nie ma i nie będzie. Sprzedają już tylko planara.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy pierwszy gramofon do 1000-1200 zł???

#15

Post autor: Wojtek »

ArrowheadLuke pisze: Poczytałem i wiem, że w większości przypadków polecane są sprzęty używane, ale jednak wolę stracić te kilka stówek i kupić w sklepie.
Bo? Tylko nie pisz nic o gwarancji, bo się zaśmieję :)
ArrowheadLuke pisze: Nie jest to kilka tysięcy złotych, strata nie będzie aż taka wielka.
Palenie choćby dychy jest nadal paleniem pieniędzy. No, chyba że ktoś to lubi :morda:
ArrowheadLuke pisze: Gramofony do 1500 złotych to wg wielu opinii szrot, ale taki sobie budżet założyłem. Konkretnie 1200, 1300 maks.
Tym bardziej powinieneś przemyśleć swoje założenia. Skoro z zasady nie polecamy nic nowego do 2000 złotych to myślisz że są to jakieś dyrdymały i fanaberie?

Z wypoziomowaniem sobie poradzisz, w taki czy inny sposób. Mało który gramofon (czy w ogóle sprzęt RTV) ma nóżki z regulowaną wysokością.

Skończyły się zapasy magazynowe RP1 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ