Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Jar
Posty: 2
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:23

Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#1

Post autor: Jar »

Witam

Ostatnio znajomy poprosił mnie o podreperowanie i uruchomienie gramofonu Sony PS x40. Zrobiłem jak chciał, gramofon odtwarza płyty. Problem jednak w tym, że gramofon ten nie obsługuje płyt na 78 obrotów, a znajomy ma trochę tych płyty i chciałby je posłuchać.
Nie orientuję się dobrze w rodzajach tych płyt, ale chyba są to te szelakowe, są twarde i grube, chyba normalno-rowkowe. Ma też jakieś płyty, które odtwarzał patefonem, podejrzewam, że rowki w nich są szersze.
W piwnicy leżał też gramofon Bambino, który mógłby odtworzyć te płyty. Chciałem go naprawić, ale obliczyłem, że jego naprawa to jakieś 100-200 zł.
W związku z tym, że w tych cenach można kupić jakieś gramofony typu Watson proszę odpowiedzcie mi na pytania:

1. Czy są jakieś nowe gramofony w cenie do 200 zł na 78 obrotów, najlepiej z wbudowanym głośnikiem, na których można by odtwarzać płyty szelakowe?
2. Czy warto kupować nowy gramofon, czy lepiej próbować naprawiać Bambino?
3. Może najlepiej kupić jakiś używany w tej cenie, tylko jaki?

Jakość odtwarzanego dźwięku nie musi być bardzo dobra, byleby nie gorsza od Bambino :)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#2

Post autor: Krzyś »

mój ulubiony temat (:
Jar pisze:Ma też jakieś płyty, które odtwarzał patefonem
Ciekawe, czy kiedykolwiek wymieniał igłę... jak nie, to w zasadzie może te płyty równie dobrze odtwarzać gwoździem... (igły stalowe jednorazowe zgodnie z nazwą są jednorazowe)
Jar pisze:1. Czy są jakieś nowe gramofony w cenie do 200 zł na 78 obrotów, najlepiej z wbudowanym głośnikiem, na których można by odtwarzać płyty szelakowe?
nie - z gotowców jest Raga Planar 78, ale kosztuje tak 7x więcej (watsony i inne gówna można sobie odpuścić - nie mają igieł do płyt 78 i bambino przewyższa je pod każdym względem, jeśli mówimy o odtwarzaniu płyt szelakowych (obecność prędkości 78 obrotów jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym - igła musi mieć odpowiedni promień)
Jar pisze:2. Czy warto kupować nowy gramofon, czy lepiej próbować naprawiać Bambino?
jeśli ma to być nowy za 200 zł, to już lepiej naprawić bambino, ale przy takich kwotach to najlepiej sprzedać płyty szelakowe albo dać komuś do profesjonalnego transferu
Jar pisze:3. Może najlepiej kupić jakiś używany w tej cenie, tylko jaki?
jakiś z prędkością 78 obr i mocowaniem 1/2 - można tam zainstalować jakąś wkładkę do płyt 78 obr. np. był chyba taki model ortofona? za ca. 200 zł?
albo stanton 500 (ok. 120 zł), lub stanton l720ee (ok. 170 zł - trzeba sprowadzać z Wielkiej Brytanii albo skądkolwiek indziej, bo w Polsce nikt tego nie ma) + jakaś igła z zestawu EsotericSound ( http://www.esotericsound.com/CartStyli.htm - chyba tak ze 125 dolców trzeba liczyć, + vat + przesyłka jak się zamawia z dostawą do Polski)
albo np. jakąś starą wkładkę krystaliczną, do której były igły z dwoma łebkami
Jar pisze:Jakość odtwarzanego dźwięku nie musi być bardzo dobra, byleby nie gorsza od Bambino :)
to akurat spełni jakikolwiek gramofon z igłą do płyt 78 (: no chyba, że polski GE-56 albo GE-53

jak dla mnie budżet 200 zł na sprzęt do odtwarzania płyt szelakowych jest tak ze 4 razy za niski - nawet na podstawowy sprzęt z ortofonem
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Jar
Posty: 2
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:23

Re: Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#3

Post autor: Jar »

Dziękuję Ci za wyczerpującą i konkretną odpowiedź. Choć czytałem trochę to forum, to nie mogłem pojąć, dlaczego tanie adaptery na 78 obrotów nie nadają się do płyt szelakowych. Wydawało mi się, że płyty winylowe i szelakowe mają takie same rowki, więc i igła nie musi być inna.

Wygląda jednak na to, że w najbliższym czasie postaram się uruchomić Bambino jak najmniejszym kosztem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#4

Post autor: Wojtek »

Jar pisze:Wydawało mi się, że płyty winylowe i szelakowe mają takie same rowki, więc i igła nie musi być inna.
Inne obroty, inne igły, inne tworzywo :)

Potwierdzam, że obecnie za grosze nic do 78 obrotów się nie dostanie poza okazyjnymi starszymi gramofonami lub wspomniane Bambino itp. :)
Krzyś pisze:ale przy takich kwotach to najlepiej sprzedać płyty szelakowe albo dać komuś do profesjonalnego transferu
Uwielbiam twoje podejście do sprawy Krzyś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#5

Post autor: eenneell »

eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#6

Post autor: eenneell »

Ciekawe co na te typy powie Wojtek, Krzyś & co :?: :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#7

Post autor: Wojtek »

Ten Telefunken to takie lepsze Bambino. Phillips niezbyt fajny, gdyż ma jakiś własny patent jeśli chodzi o wkładki.

Opcje "całkiem serio" są dopiero zacne :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#8

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:Na przykład:
http://allegro.pl/vintage-perelka-telef ... 69900.html
ale przykład zły :!:
tylko ten najprawdopodobniej ma odpowiednią igłę (ale nie wiadomo w jakim stanie)
A na poważnie to:
ten raczej nie ma dwóch igieł, ponadto wkładka to pewnie jakiś firmowy patent Philipsa i ciężko będzie z instalacją jakiejkolwiek (mocowanie nie wygląda na jakiekolwiek standardowe)
eenneell pisze:A już całkiem serio to:
Lenco l75;
http://allegro.pl/lenco-l75-i1700367700.html
L75 to b. dobry model, ale wątpliwe, żeby do tej wkładki znalazła się odpowiednia igła (ta która tam jest teraz, jest na 98% mikrorowkowa), a ponadto spodziewam się ceny w okolicach 400 zł za taki gramofon (moje lenco l75 w kup teraz kupiłem za coś koło 470)
ten też nie wygląda na posiadający odpowiednią igłę (no ale przynajmniej do Shure M75 chyba jakaś była)

jednym słowem - te 3 ostatnie wymagają i tak innej wkładki, bo do zainstalowanych tam obecnie prawdopodobnie nikt nie produkuje stosownych igieł, oprócz Shure M75. Philips ma dodatkowo niestandardowe mocowanie, więc się zupełnie nie nada.

Odtwarzanie płyt szelakowych z przyzwoitą jakością to niestety nie jest tania sprawa, i wymaga inwestycji raczej rzędu 500 zł za najtańszy sprzęt. a - jak sądzę - bambino do płyt szelakowych na swojej igle do takich płyt zaoferuje lepszą jakość niż jakikolwiek współczesny sprzęt z igłą do LP za 200 zł.
Wojtek pisze:Opcje "całkiem serio" są dopiero zacne
ale i tak trzeba kupić igłę do płyt 78 obr albo nową wkładkę, co daje jakieś 500 zł w przypadku brauna i pewnie około 600-800 w przypadku lenco
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#9

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:ale i tak trzeba kupić igłę do płyt 78 obr albo nową wkładkę, co daje jakieś 500 zł w przypadku brauna i pewnie około 600-800 w przypadku lenco
Zgadza się. Nie patrzyłem na koszta "ekstra", a jedynie potwierdziłem, że te "całkiem poważne" byłyby dobrym wyborem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Co zamiast Bambino na 78 obrotów?

#10

Post autor: eenneell »

Edukuję się!
Lenco i Braun mają headschele standartowe 1/2 :!:
A do płyt PATHE (szelaki 78)- to dopiero trzeba wybulić za igłę :!: sic :!:
ODPOWIEDZ