....coś po Grundigu ?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

....coś po Grundigu ?

#1

Post autor: Toga »

...jako, że to mój pierwszy post tutaj, to .... Dzień Dobry Wszystkim .... jestem Paweł, mieszkam w Lublinie, mam prawie 55 lat i ...... katar (mam nadzieję, że przejściowo:)
Proszę, nie obraźcie się za kolejny post typu "...co mam kupić...", ale poczytałem sporo, nie zrobiłem się od tego mądrzejszy, więc postanowiłem zapytać tutaj - a nuż jednak będę mądrzejszy :)
Swego czasu miałem Bernarda zakupionego kiedyś w jakimś komisie (sprzedałem bratu), aktualnie mam Grundiga PS 3500 i stwierdziłem, że pora coś zmienić.
Interesuje mnie napęd DD, quartz nie jest konieczny, pełny automat też nie i na pewno nie chciałbym się cofnąć w rozwoju. Za to chętnie bym nabył sprzęt mało awaryjny, w miarę ciężki (czytałem gdzieś, że "cięższe gra lepiej") i z dostępem części w razie jakby co...
Do wydania by było powiedzdmy do 1000 zł, ale jakby parę grośży rzeba będzie dorzucić, to też jakoś udźwignę.
Moje aktualne typy to (od Sasa do Lasa):
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-ak ... ZbDTY.html
https://www.olx.pl/d/oferta/akai-ap-206 ... ZP9um.html
https://www.olx.pl/d/oferta/visonic-c-e ... WbPYX.html
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-hi ... OZ9yG.html
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-so ... O4CxY.html
https://allegrolokalnie.pl/oferta/sanyo ... rive-ramie

...ten ostatni to nieczęsto spotykany, pełny manual ale za to podobno z ramieniem "Acos Lustre GST 1" i tu mam parę pytań dodatkowych:
1. czy to ramię da jakąś odczuwalną różnicę w odsłuchu ?
2. czy "pełny manual" oznacza, że po dojściu do końca płyty ramię "odskoczy", jak to w Bernardzie bywało, czy też igła będzie drapała plytę, dopóki nie podejdę i nie podniosę ramienia (grzebałem po sieci, ale akurat takiej informacji o tym gramofonie nie znalazłem ani w wersji pisanej, ani w filmowej YT)?

przepraszam za wstępną dłużyznę, pozdrawiam Szanowne Grono i dopraszam się jakiejś pomocy
Toga (tak mnie nazywają mniej więcej od czasów "podstawówki")
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2435
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: ....coś po Grundigu ?

#2

Post autor: Lukasz31 »

Hmm szału nie ma , wszystkie wyglądają słabo.
Moim zdaniem najlepsze są Akai ale stany są mocno średnie.
Pełny manual oznacza drapanie dopóki nie podniesiesz sam ramienia .
Co do ramienia Lustre nie miałem ale ważne jest połączenie napęd plus ramię a Sanyo chyba szału nie robiło i brzydki jest jak noc :D
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1461
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: ....coś po Grundigu ?

#3

Post autor: Jozi »

Lukasz31 pisze:
23 maja 2024, 19:57
Hmm szału nie ma , wszystkie wyglądają słabo.
Moim zdaniem najlepsze są Akai ale stany są mocno średnie.
Pełny manual oznacza drapanie dopóki nie podniesiesz sam ramienia .
Co do ramienia Lustre nie miałem ale ważne jest połączenie napęd plus ramię a Sanyo chyba szału nie robiło i brzydki jest jak noc :D
W Twoich przepastnych zbiorach nie znajdziesz cos godnego do 1000-ca?
Poszukaj cos, by się nie w..ł na minę :D :D :D
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C] Yamaha A-S701, Heco Professional 650
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#4

Post autor: Toga »

....no to na razie jestem niepocieszony :(
W ramach "dotłumaczenia", dlaczego w ogóle szukam kolejnego gramofonu, wspomnę, że u mnie na końcu ramienia wisi Pickering XV15 z oryginalną igłą D625E; mam też nową Black Diamond D625E, ale jak na mój słuch, nie jest mocno lepsza od oryginału, więc jadę na oryginale. Oprócz tego nabyłem niedawno wkładkę AT 13EaX z oryginalną igłą i wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść. Niestety w PS 3500 headshell jest niewymienny, co powoduje problemy, jak w zdaniu powyżęj, a dodatkowo zapragnąłem czegoś z ramieniem S albo J. Innych większych zastrzeżen do mojego Grundiga nie mam.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2435
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: ....coś po Grundigu ?

#5

Post autor: Lukasz31 »

Ok czyli gramiak moze być bez wkładki.
Napisz jaki masz max budżet może coś się wymyśli .
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#6

Post autor: Toga »

....w międzyczasie wykopałem jeszcze takie niemieckie skośnookie coś:

https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-no ... ZQkdG.html
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-un ... VpGKO.html

ten ostatni wydaje mi się jednak trochę za drogi, a i strona https://luckyx02.de/micro-seiki-oem-liste/ nie wspomina nic o rodowodzie Micro Seiki
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#7

Post autor: Toga »

Lukasz31 pisze:
24 maja 2024, 15:39
Ok czyli gramiak moze być bez wkładki.
Napisz jaki masz max budżet może coś się wymyśli .
Budżet, jak wspomniałem w pierwszym poście - najchętniej do 1000 zł
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#8

Post autor: Toga »

Jakiegoś wielkiego ciśnienia nie ma - na razie jest na czym grać - ale jakby się trafiła jakaś okazja to czemu nie :)
Rafacio
Posty: 53
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ....coś po Grundigu ?

#9

Post autor: Rafacio »

Toga pisze:
24 maja 2024, 15:33
Oprócz tego nabyłem niedawno wkładkę AT 13EaX z oryginalną igłą i wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść.
Ja podchodzę do czegoś takiego tak: Jeśli nie jestem w stanie po zmianie sprzętu (w rozsądnym czasie, a czasem bywa, że i po nastu sekundach) wychwycić różnic w brzmieniu porównywanych zabawek i nawet jesli one są (różnice) to z mojego punktu widzenia są bez znaczenia i przestaję się danym tematem interesować.
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4896
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: ....coś po Grundigu ?

#10

Post autor: Mawis »

Toga pisze:
24 maja 2024, 15:33
wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść. Niestety w PS 3500 headshell jest niewymienny, co powoduje problemy, jak w zdaniu powyżęj, a dodatkowo zapragnąłem czegoś z ramieniem S albo J. Innych większych zastrzeżen do mojego Grundiga nie mam.
No z tym ze nawet jak masz wymienny headshell to nie uciekniesz od kalibracji przeciez...Tez musisz odkręcic, przykrecic, wywazyc, skalibrować...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM32 MK3, Schiit Mani, Nikko STA8080, Dual CL720
Akai CD1100, Luxman L230, Namco NSZ333
------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#11

Post autor: Toga »

Mawis pisze:
25 maja 2024, 12:06
Toga pisze:
24 maja 2024, 15:33
wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść. Niestety w PS 3500 headshell jest niewymienny, co powoduje problemy, jak w zdaniu powyżęj, a dodatkowo zapragnąłem czegoś z ramieniem S albo J. Innych większych zastrzeżen do mojego Grundiga nie mam.
No z tym ze nawet jak masz wymienny headshell to nie uciekniesz od kalibracji przeciez...Tez musisz odkręcic, przykrecic, wywazyc, skalibrować...
...ale jak będę miał 2 headshelle z dwoma wkładkami i je sobie skalibruję pod gramofon, to wymiana będzie jednak szybsza
Toga
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2024, 18:38
Gramofon: Grundig PS 3500
Lokalizacja: Lublin

Re: ....coś po Grundigu ?

#12

Post autor: Toga »

Rafacio pisze:
25 maja 2024, 06:30
Toga pisze:
24 maja 2024, 15:33
Oprócz tego nabyłem niedawno wkładkę AT 13EaX z oryginalną igłą i wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść.
Ja podchodzę do czegoś takiego tak: Jeśli nie jestem w stanie po zmianie sprzętu (w rozsądnym czasie, a czasem bywa, że i po nastu sekundach) wychwycić różnic w brzmieniu porównywanych zabawek i nawet jesli one są (różnice) to z mojego punktu widzenia są bez znaczenia i przestaję się danym tematem interesować.
...wg mnie różnice między XV-15, a 13EaX są dość znaczące i m. in. dlatego chciałbym mieć możliwość żonglowania, a dla wygody najlepiej -> szybkiego żonglowania.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4896
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: ....coś po Grundigu ?

#13

Post autor: Mawis »

Toga pisze:
25 maja 2024, 18:18
Mawis pisze:
25 maja 2024, 12:06
Toga pisze:
24 maja 2024, 15:33
wkurza mnie procedura wymiany na ramieniu tzn. zanim wykręcę, przykręcę i skalibruję, to zdążę zapomnieć jak brzmiał dany kawałek na poprzedniej wkładce i nie mam do czego się odnieść. Niestety w PS 3500 headshell jest niewymienny, co powoduje problemy, jak w zdaniu powyżęj, a dodatkowo zapragnąłem czegoś z ramieniem S albo J. Innych większych zastrzeżen do mojego Grundiga nie mam.
No z tym ze nawet jak masz wymienny headshell to nie uciekniesz od kalibracji przeciez...Tez musisz odkręcic, przykrecic, wywazyc, skalibrować...
...ale jak będę miał 2 headshelle z dwoma wkładkami i je sobie skalibruję pod gramofon, to wymiana będzie jednak szybsza
Jak zmienisz headshell z wkladka to i tak trzeba ustawiac...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM32 MK3, Schiit Mani, Nikko STA8080, Dual CL720
Akai CD1100, Luxman L230, Namco NSZ333
------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1740
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: ....coś po Grundigu ?

#14

Post autor: domibobi »

Jeśli dobrałby taką samą wagę dwóch kompletów to by nie musiał 😉
analog: SonyPSX65 / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / PylonAudioPearl27
cyfra: Tidal / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC


Kilka szpargałów do sprzedania: viewtopic.php?f=59&t=21195
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4896
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: ....coś po Grundigu ?

#15

Post autor: Mawis »

domibobi pisze:
25 maja 2024, 18:31
Jeśli dobrałby taką samą wagę dwóch kompletów to by nie musiał 😉
Tak teoretycznie zgadza sie ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM32 MK3, Schiit Mani, Nikko STA8080, Dual CL720
Akai CD1100, Luxman L230, Namco NSZ333
------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ