gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#1

Post autor: pelzak »

Witam
Od kilku tygodni zbieram się do zakupu gramofonu. Po przeczytaniu wielu opinii recenzji, for mam istny mętlik. Jedyny efekt to .. zwiększenie zakładanego budżetu..

Zdecydowanie wolę kupić sprzęt nowy. Nie mam wejścia phono we wzmacniaczu ( lampa 2x25W) .

moi obecni faworyci to :
music hall 5.1se
rega rp6
goldenote valore
clearaudio concept

z przedwzmacniaczy zastanawiam się nad clearaudio nano lub smart

Proszę o jakieś sugestie, podpowiedzi.. Słucham głównie starego rocka ( w różnych odmianach) .

pozdr.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#2

Post autor: Wojtek »

pelzak pisze:Jedyny efekt to .. zwiększenie zakładanego budżetu..
Dlaczego?

To ma być pierwszy gramofon i początek przygody winylowej czy już następca dla innego urządzenia? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#3

Post autor: pelzak »

Pierwszy..
dlaczego zwiększenie ? początkowo zakładałem b optymistycznie 2 tys., w miarę poznawania tematu zacząłem patrzeć realniej, doszedłem do wniosku , że wolę wydać więcej i dłużej się cieszyć aniżeli zaoszczędzić i po miesiącu dwu zadowolenia wyszukiwać minusy. Faktem jest że każdy słuchając muzyki na swoim sprzęcie przechodzi przez kolejne etapy zachwytu, osłuchania ( przyzwyczajenia) i po pewnym czasie zaczyna szukać czegoś nowego, czegoś zaczyna brakować .. ( a może tylko ja tak mam?..) .. toteż wolę wydać trochę więcej i być może za jakiś czas zrobić drobny up a nie szukać od nowa. Używanych sprzętów z allegro trochę miałem , nie zawsze były to udane zakupy ; przy gramofonie skupiam się na nowym.
Pzdr.
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#4

Post autor: ahaja »

Jest na alle... Thorens td318. Fajna maszyna, w dobrej cenie. Dużo może zostać na preamp i wkładkę.
Za 4-5kzł nie jesteś w stanie kupić nowego gramofonu lepiej grajacego. Trzeba wydać dużo więcej.

Polując na świetne źródło warto przy takim budżecie zapolować na TD520/521 ... ale z nimi trochę posucha teraz ...

Możesz też próbować kupić nowego Technicsa 1210 z ebay. Są takie oferty ... ale ceny poszły do góry.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#5

Post autor: Wojtek »

Zgadzam się z ahają, ale jeśli nie przeskoczy się podejścia co do używanego sprzętu to niestety...

Z wyżej wymienionych/rozważanych to można jeszcze pomyśleć o Rega RP6 bądź Clearaudio Concept.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#6

Post autor: pelzak »

Ok, przecież można zmieniać zdanie :); jeżeli ten Thorens w niczym nie ustępuje wymienionym przeze mnie .. istotnie można wtedy postarać się o dobrą wkładkę i pre. Odnośnie preampa , znalazłem liczne opinie że clearaudio nano jest b. neutralny, właśnie takiego szukam (tj. neutralność) ; czy znacie ten pre? ewent. jakiś inny wart zakupu . Będzie podpięty pod lampę , chciałbym zachować ogólne brzmienie wzmacniacza wzbogacając tym co oferuje winyl ( troszkę pokrętne tłumaczenie, ale chyba zrozumiałe :))
dzięki za odp.
pzdr
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#7

Post autor: Wojtek »

Nie lubię gadać o preampach w dziale gramofonowym dlatego też nie chcę tutaj pisać o "ewentualnych innych", ale ogółem lepszy jest model Smart. Nie wiele lepszy, ale jednak. Z drugiej strony mnie osobiście rozwala różnica w cenie przy względnie niewielkiej różnicy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#8

Post autor: pelzak »

Witam
na alle jest jeszcze project 2 xperience ( teraz 2k , ale trzeba dokupić wkładkę) i nowy thorens TD 295 ( 2990) - warto brać pod uwagę ?
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#9

Post autor: ahaja »

Nie warto.
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#10

Post autor: pelzak »

Na ebay są td 318 w cenie ok 1000 zl i td 320 za ok 1600zl >> cena akceptowalna ?? zostało by trochę na pre i wkładkę:) Wg Was sprzęt lepszy od nowych zaproponowanych w 1 wpisie ?? przyznam że mnie kuszą ( te z ebay'a ;)
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#11

Post autor: ahaja »

Moim zdaniem zdecydowanie.

Wśród Twoich faworytów pozycja nr 3 to kuriozum , nie gramofon. Mówię tutaj o solidności i rozwiązaniach technicznych. Nie wolno zapominać, że w technice analogowej one są właśnie najważniejsze. Jakość i odpowiednie materiały w odpowiednich miejscach, o czym dzisiejsi producenci świadomie zapominają (kasa).

Poniższe modele są względnie tanie, proste w budowie, jest duży dostęp do nowych części zamiennych, można je w łatwy sposóbupgradować:
TD3XX można łatwo zupgradować poprzez wymianę ramienia. Wygląda wtedy np tak: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... ikaAT33PTG

TD318 po tuningu wyglądać moze tak: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... 18Restored

Jakość dźwięku z czegoś takiego może jedynie ograniczyć wkładka lub/i preamp.

Jak masz duży budżet to poluj na TD520.
pelzak
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2012, 19:11

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#12

Post autor: pelzak »

Dzięki ahaja
520 nie widac.. z dostępnych obecnie 318 320 >> różnica wykonania/brzmienia jest znaczna ? ( między tymi dwoma modelami)
wizualnie są b. podobne..
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#13

Post autor: ahaja »

320tki mają metalowy subplatter, 318 z jakiegoś tworzywa.
320tki miały inne ramiona montowane.
321 były sprzedawane bez ramion. Teraz je często można spotkać z SME 3009 w różnych wersjach.
Relatywnie tania jest seria 318 - warto szukac takiej z ramieniem TP21 (jak w linku poniżej).

5XX - dużo większe, bo przystosowane do ramion 12".
Zaopatrzone w stroboskop.

Te 2 serie Thorensów to wg mnie najlepiej zaprojektowane gramofony tego producenta. Dłuuuuugo trzeba by szukać czegoś co może się z nimi równać dźwiękiem. Zapewne jednak w dużo, dużo wyższej cenie.
vathek
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2012, 09:48

gramofon + przedwzmacniacz (~5k)

#15

Post autor: vathek »

Ja od kilku tygodni posiadam gramofon Rega RP6 z wkladka Exact i przedwzmacniaczem Rega Phono Stage. Przed zakupem sluchalem chyba wszystkiego co jest dostepne w Polsce i najbardziej spodobal mi sie dzwiek Regi. Zaden inny gramofon nie dawal takiej przyjemnosci sluchania co Rega. Gdyby nie bardzo pochleby artykul z testem RP6 w miesieczniku Hi-Fi Choice, to w ogole nie bralbym go po uwage bowiem RP6 ma jedna wade - jest bardzo trudnodostepny w Polsce. Dystrybutor tlumaczy sie, ze to najlepiej sprzedajacy sie model i producent nie nadaza z produkcja... W ofercie firmy jest rowniez fajny model RP3, za mniejsze pieniadze.
ODPOWIEDZ