wymiana gramofonu na jaki?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
siara1975
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2015, 11:29

wymiana gramofonu na jaki?

#1

Post autor: siara1975 »

Witam wszystkich, mój leciwy CS-415 dogorywa więc czas na wymianę na coś lepszejszego, poszperałem trochę i mam kilku faworytów>

Akai AP-206C
Akai AP-307
JVC QL-Y5F
JVC QL-Y44F
JVC QL-A7
Denon DP37, 45, 55l, 75M

Sprzęt: Cyrus One-> Klipsch RP600M

Z góry dzięki za pomoc i rady, jestem otwarty na inne propozycje, chcę zamknąć się w kwocie max 4k, posiadam prawie nową wkładkę Nagaoka MP110
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1352
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#2

Post autor: Jozi »

Budżet bogaty, to górna półka w zasięgu.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#3

Post autor: kulek123 »

siara1975 pisze:
27 lut 2023, 18:09
Witam wszystkich, mój leciwy CS-415 dogorywa więc czas na wymianę na coś lepszejszego, poszperałem trochę i mam kilku faworytów>

Akai AP-206C
Akai AP-307
JVC QL-Y5F
JVC QL-Y44F
JVC QL-A7
Denon DP37, 45, 55l, 75M

Sprzęt: Cyrus One-> Klipsch RP600M

Z góry dzięki za pomoc i rady, jestem otwarty na inne propozycje, chcę zamknąć się w kwocie max 4k, posiadam prawie nową wkładkę Nagaoka MP110
Z tego co pamiętam to coś fajnego w tym budżecie znajdzie się na forumowej giełdzie, przeglądałeś?
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
siara1975
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2015, 11:29

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#4

Post autor: siara1975 »

Tak, przeglądałem, jest JVC QL-A7, pytanie czy moje propozycje są ok, może warto spojrzeć też na inne modele.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#5

Post autor: Bacek »

Technics SL1200 MK2-5, któreś z tych nowych też chyba się na ten budżet zalapią. Tak na prawdę to w tym budżecie jest sporo gramofonów i cieżko dokładna listę zrobić.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#6

Post autor: darkman »

To prawda, bo to dobra kwota na gramofon, a nie zawyżona budżetowo jeszcze.
W tej cenie masz jeszcze inne modele Victor/JVC, a praktycznie każdy jest fajny.
Y44F(55F) z tych, które wymieniasz to np mnie odpowiadałby (kolegom pewnie inny, ale nie często mi coś kupują także wolę sam zdecydować :)), ale to kwestia gustu i oczekiwanych preferencji. Generalnie wybór w tym wypadku jest spory jw.
siara1975
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2015, 11:29

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#7

Post autor: siara1975 »

ok, inaczej może zapytam bo laikiem jestem, gramofon w pełni automatyczny czy manualny, różnicy w obsłudze są dla mnie oczywiste i nie przywiązuje do nich uwagi, co do wpływu na dźwięk to każda szkoła broni swojego więc na tą chwilę ten aspekt odpuszczam, czy pełny automat nie będzie bardziej podatny na awarie? Będzie wymagał większej dbałości o elementy mechaniczne, elektroniczne?

Przykładowo:
https://www.oldstore.it/giradischi-traz ... retta.html
lub
https://www.oldstore.it/giradischi-traz ... ura-silver

vs

https://www.oldstore.it/giradischi-traz ... retta.html
lub
https://www.oldstore.it/giradischi-traz ... retta.html
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1740
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#8

Post autor: jaca1970 »

Mieszkasz na Półwyspie ?

Pierwszy Pionieerek ( wizualnie super stan ) całkiem niedawno był na OLX dostępny... może jeszcze wisi ?
koło Krakowa
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#9

Post autor: darkman »

siara1975 pisze:
28 lut 2023, 19:47
Będzie wymagał większej dbałości o elementy mechaniczne, elektroniczne?
Nie będzie. Tym bym się nie kierował.
Nie chwalę swojej opcji (bo mi to na nic), ale obiektywnie wolę automat i takiego używam obecnie. Przy mojej specyfice słuchania i b.dużej częstotliwości sprawdza się znakomicie, zaś na celebrowanie obsługi nie mam czasu traktując muzykę poznawczo przede wszystkim i towarzysząco.
Pyk guziczek, siadam, słucham i pracuję dalej, a i szpindel multi byłby nie do pogardzenia. Wiem, wiem, koledzy podpowiedzą "kup se szafę grajonco", albo zmieniacz CD na 40 wolumenów. No ale jak napisałem wyżej, doceniam zdanie kolegów i szanuję ich wybory ale to wszytko. Płacę sam :lol: To i wybieram.

Pioneery jw, bardzo fajne. Modele też, jednak w mojej opinii estyma troszkę nad reklamowana i akurat modna, co się lubi zmienić i zmieni zapewne. Tu byłbym bardziej oryginalny, ale to ja. Ot Pioneera nie planuję. Tylko, że ja w ogóle nie planuję zmiany gramofonu akurat. Szedłbym w Victora/JVC. Parę konkretnych osób na forum ma i wcale się z tym nie obnoszą, bo wiedzą swoje. dobre sprzęty i w budżecie, a to zawsze ważne.

I jeszcze prozaiczny tekst, ale na tym etapie i półce to kieruj się własną estetyką. bierz co ci się podoba. Bo przysłowiowe pieprzenie o ramionach itd.. to akurat półka wyżej. Dobre ramię solo, to 2200 - 3500 t. Czyli nie na temat. Proste. A i w koplecie model z takim ramieniem kosztuje średnio od 5500 i jest 'taki se' czyli lepiej dołożyć. no tak to nie ma końca.
Budżet masz bardzo fajny i nośny na fajne modele w klasie adult. Wybierać i brać.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#10

Post autor: Bacek »

darkman pisze:
28 lut 2023, 23:46
siara1975 pisze:
28 lut 2023, 19:47
Będzie wymagał większej dbałości o elementy mechaniczne, elektroniczne?
Nie będzie.
Będzie, będzie. Może nawet już na starcie. W prostym paskowym gramofonie w zasadzie bez wypadków w stylu "upuściłem młotek na gramofon", tylko silnik może paść i co jakiś czas trzeba wymienić pasek. W całej reszcie co kilka lat serwis mechniczny nie zaszkodzi przy czym może się okazać że te co kilka lat przypadnie właśnie na zaraz po zakupie. Elektronika też swoją żywotność ma, stare kondensatory potrafią położyć całość, stare potencjometry rozregulowują się, złącza śniedzieją i tracą kontakt. Także tu też na starcie może być wymagana jakaś interwencja zdolnego elektornika czy to do kompletnego serwisu z wymianą wszyskich wrażliwych elementów czy tylko do regulacji.
darkman pisze:
28 lut 2023, 23:46
siara1975 pisze:
28 lut 2023, 19:47
Będzie wymagał większej dbałości o elementy mechaniczne, elektroniczne?
Tym bym się nie kierował.
No właśnie i tu jest sedno. Pisząc to wszystko od dawna siedzę w gramofonach DD które to wszystko może trapić. Także kwestia priorytetów, upodobań, umiejętności lub dostępu do fachowców.

Natomiast w kwetsi manual vs automat. O ile ostatnio trafiają mi się manuale to chociaż autoliftem na końcu, nie pogardził bym. W większości wypadków da się dołączyć "zewnętrzny" autolift, co staram się robić.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2023, 12:27 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#11

Post autor: darkman »

No niech Ci świeci Backu, ja wiem swoje. :D Alleluja!
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#12

Post autor: Bacek »

To tak samo jak z samochodami. Im więcej części i systemów tym większe prawdopodobieństwo że cos padnie. I przez analogie, jedni serwisują regularnie inni nie, czekając na serwis aż faktycznie coś się wykrzaczy. Tylko o ile z samochodami części zawsze się znajdą, to tu jak się coś za bardzo zapuści i solidnie posypie z zmiennikami może być problem. Mechanika to w sumie pewnie najmniejszy problem. Gorzej jak jakiś dedykowany scalak poleci.
Właśnie kompletuję na zaś zestaw scalaków póki jeszcze jakkolwiek są dostępne.

Tak czy siak mimo ich skompilowania jestem fanem zaawansowanych konstrukcji z końca lat 70 i początku 80.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Rudinho
Posty: 605
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#13

Post autor: Rudinho »

A może taki: viewtopic.php?f=59&t=20080

Technicsy wizualnie zupełnie mi nie podchodzą ale ten z drewnianą plintą wygląda genialnie.

JVC QL-A7 też super. Zainteresowałbym się też Micro Seiki, np. DD-7, choć widzę, że tu ceny nieco odjechały...

Ja też przesiadłem się z manuala na full automat i bardzo jestem zadowolony. Choć lubię kolegę darkmana za lekkość pióra to tu jednak wezmę stronę kolegi Backa. Im bardziej sprzęt zaawansowany tym więcej może się zepsuć. Jakim sprzętem się handluje to chyba nie trzeba pisać... Tak więc moim zdaniem jak automat to po przeglądzie, najlepiej od sprawdzonego człeka.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
siara1975
Posty: 7
Rejestracja: 14 lut 2015, 11:29

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#14

Post autor: siara1975 »

Dzięki za pomoc, udało mi się znaleźć w Włoszech JVC QL-A7 w dobrym stanie i za bardzo dobre pieniądze, czekam jeszcze na wiadomość od sprzedającego z większą ilością szczegółów.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wymiana gramofonu na jaki?

#15

Post autor: darkman »

Bacek pisze:
01 mar 2023, 12:36
To tak samo jak z samochodami.
Oj nie Backu. Najlepsza marka jaką wymyślono nazywa się : Służbowy. Offset przeglądów, taile darmo, robocizna też. Ćwiczę od lat. Cwaniaczek z PKS_u, czyż nie? :D
Ze służbowymi gramofonami, też podobno super modele(!) i zadbane, jest dużo słabiej w materii dostępności. :roll:
siara1975 pisze:
02 mar 2023, 09:41
JVC QL-A7
Well, bardzo dobry trop. Na forum jest ich kilka. Np Fisto ma i sobie chwali, można pokonsultować.
Gratuluję wyboru o ile się uda na cacy. :clap:
ODPOWIEDZ