Pierwszy gramofon

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Swiss
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2023, 14:54

Pierwszy gramofon

#1

Post autor: Swiss »

Hej,
Stoję przed zakupem pierwszego gramofonu. O ile zdaję sobie sprawę, że gramofon można zakupić za kilka, o ile nie kilkanaście koła, to na swój pierwszy gramofon zdecydowałem się na coś tańszego, żeby przede wszystkim sprawdzić czy zajawka na gramofon się sprawdzi :)
Przechodząc do rzeczy, zastanawiam się pomiędzy tymi dwowa gramofonami audio techniki:
https://www.euro.com.pl/gramofony/audio ... nica.bhtml
https://www.euro.com.pl/gramofony/audio ... xusb.bhtml

Chciałbym się poradzić, jak wygląda to w kwestii wzmacniaczy oraz kolumn. Czy ktoś z Was mógłby podesłać jakiś budżetowy, ale nowy(zależy mi na gwarancji) wzmacniacz(mile widziana opcja bluetooth) oraz zestaw dwóch kolumn. Rozumiem, że za 300 czy 400zł nie będzie to jakość dźwięku taka jak za kilka tysięcy, jednak tak jak wspomniałem przed większymi inwestycjami chciałbym się dowiedzieć z czym to wszystko się je. Oba gramofony, które wysłałem z tego co widzę są automatyczne, co pozwoli mi zaoszczędzić trochę poczatkowych nerwów :D
Czekam na porady i od razu przepraszam, jeśli ktoś z audiofili poczuł się urażony takim podejściem jak moje :shifty:
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 252
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Pierwszy gramofon

#2

Post autor: kraf101 »

Powiem coś co będzie herezją na tym forum, ale jeżeli nie posiadasz na pawlaczu zapasu płyt z epoki winylowej, albo nie zamierzasz takowych kupować, żeby słuchać brzmienia z epoki lub tworzyć kolekcję takich płyt, to radzę odpuścić. W porównaniu z cyfrą winyl jest nośnikiem o bardzo marnych możliwościach i przenoszenie współczesnych cyfrowych produkcji jest tak pozbawione sensu jak ekonomia socjalizmu, gdy Sasza kradł spirytus, sprzedawał, a pieniądze przepijał.
Pokazane przez ciebie gramofony, na mój gust zostaną skrytykowane, ale koledzy kompetentnie ci coś wskażą na początek. Na mój gust docelowo winyli trzeba słuchać na czymś z epoki, a tu już do kosztu zakupu samego sprzętu, trzeba będzie doliczyć koszty markowego profesjonalnego serwisowania. No winyle to nie tylko gramofon. To jeszcze wzmacniacz, głośniki i zasada, że sprzęt ładniejszy gra ładniej.
APDEJT
Jeśli chodzi o wzmacniacz z głośnikami w cenach jakie podałeś, to na nowy nie ma szans. Proponuje używane porządne i markowe mikrosystemy z głośnikami dedykowanymi. Ja mogę polecić Sharp XL-E171DVH. Jak gra naprawdę obłędnie, ale jest bardzo trudno dostępna.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Pierwszy gramofon

#3

Post autor: Peter007 »

kraf101 pisze:
30 sty 2023, 14:12
W porównaniu z cyfrą winyl jest nośnikiem o bardzo marnych możliwościach
Bzdura. No chyba że mówimy o marnej jakości marketowych nowych sprzętach. Tor torowi nierówny. W wielu przypadkach winyl zagra lepiej niż cyfra, wszystko za sprawą odpowiedniego doboru toru.
Jest też wiele współcześnie wydanych płyt bardzo dobrej jakości, jest też wiele wydań z epoki nie specjalnie dających przyjemność z odsłuchu i nie mówię tu o zdartych płytach tylko najzwyczajniej kiepsko wydanych. Tak było wtedy i tak jest i teraz, nawet na cd.
Co do kiepskiego wyboru linkowanych gramofonów to się zgodzę. Lipa.
do poczytania viewtopic.php?f=46&t=6409&hilit=dlaczego+nie+warto
Nowy wzmacniacz i kolumny w podobnym budżecie to też kiepskie rozwiązanie.
Przejrzyj wątki zakupowe w dziale sprzęt.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2364
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Pierwszy gramofon

#4

Post autor: Lukasz31 »

To co podlinkowaleś to wyrób gramofono podobny :D
Nie polecam, można się jedynie zrazić do czarnej płyty.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1293
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Pierwszy gramofon

#5

Post autor: Jozi »

Kiedyś myślałem podobnie ale dobrzy ludzie na winyl.net objaśnili mi o co biega poczytałem i dziś Tobie radzę szukaj dobrej używki. Nie napalaj się, zwiększ budżet i na forum kupisz coś dobrego. Ja mam coś do sprzedania ale kolega się zastanawia, wysyłki się boję bo mogą rozdupcyć.
Tak na szybko wolałbym tego i powoli zainwestować w kable i nową wkładkę jak te plasticzane chińskie zabawki.
https://allegro.pl/oferta/gramofon-dual ... 2352826495
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, pre Dyskretniok , Kenwood KR 820, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Indiana Line Nota 550X-C]
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1732
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Pierwszy gramofon

#6

Post autor: jaca1970 »

https://www.olx.pl/d/oferta/hitachi-ht5 ... SbDoR.html przyzwoity gramofon na start nie drogo, a już z wkładką. Tylko nową igłe kupić...
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
oepeth
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2023, 11:23

Re: Pierwszy gramofon

#7

Post autor: oepeth »

Drodzy forumowicze, wybaczcie naiwne pytanie, ale czy warto w ogóle rozważyć zakup gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem i głośnikami? Dodam, że głównym problemem jest ograniczone miejsce w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1501
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy gramofon

#8

Post autor: domibobi »

oepeth pisze:
18 lut 2023, 11:30
Drodzy forumowicze, wybaczcie naiwne pytanie, ale czy warto w ogóle rozważyć zakup gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem i głośnikami? Dodam, że głównym problemem jest ograniczone miejsce w mieszkaniu.
Nie warto.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Hanna
Posty: 9
Rejestracja: 05 mar 2023, 21:32

Re: Pierwszy gramofon

#9

Post autor: Hanna »

domibobi pisze:
18 lut 2023, 11:49
oepeth pisze:
18 lut 2023, 11:30
Drodzy forumowicze, wybaczcie naiwne pytanie, ale czy warto w ogóle rozważyć zakup gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem i głośnikami? Dodam, że głównym problemem jest ograniczone miejsce w mieszkaniu.
Nie warto.
Dlaczego?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwszy gramofon

#10

Post autor: dale »

Hanna pisze:
11 mar 2023, 07:39
Dlaczego?
Ponieważ ich jakość jest zwykle sporo poniżej minimum przyzwoitości wykonania i dźwięku. Mówimy tu o współczesnych produkcjach.
Hanna
Posty: 9
Rejestracja: 05 mar 2023, 21:32

Re: Pierwszy gramofon

#11

Post autor: Hanna »

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
Od niedawna zaczytuję się tutaj na forum. Informacji jest tak dużo, że zastanawiam się w jaki sposób złożyć w miarę przyzwoity zestaw?
Które elementy będą ze sobą dobrze współpracować? Chodzi mi o marki poszczególnych składowych.
Czy mogę liczyć na to, że znajdę tutaj osobę, ktora mi podpowie?
Nie mam za dużego budżetu.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 943
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Pierwszy gramofon

#12

Post autor: pablos »

Hanna pisze:
11 mar 2023, 10:25
budżetu
Każdy inaczej rozumie niski budżet ;) podaj jakieś konkretne cyfry ile chcesz przeznaczyć i co aktualnie posiadasz za sprzęt. W odpowiednich działach zakupowych masz ogrom przykładów sprzętu z konkretnego przedziału cenowego.
Odnośnie samego gramofonu to na początek polecam spojrzeć na Duale z listy polecanych gramofonów. Bardzo wdzięczne gramofony w rozsądnej kwocie do dostania.
...
Hanna
Posty: 9
Rejestracja: 05 mar 2023, 21:32

Re: Pierwszy gramofon

#13

Post autor: Hanna »

pablos pisze:
11 mar 2023, 10:55
Hanna pisze:
11 mar 2023, 10:25
budżetu
Każdy inaczej rozumie niski budżet ;) podaj jakieś konkretne cyfry ile chcesz przeznaczyć i co aktualnie posiadasz za sprzęt. W odpowiednich działach zakupowych masz ogrom przykładów sprzętu z konkretnego przedziału cenowego.
Odnośnie samego gramofonu to na początek polecam spojrzeć na Duale z listy polecanych gramofonów. Bardzo wdzięczne gramofony w rozsądnej kwocie do dostania.
Dzięki wielkie za odpowiedź

Jeśli chodzi o budżet to na ten moment jest to 1500 zł od ręki a resztę ewentualnie na raty niestety (więc część będę musiała kupic nowe tak myślę).

Jeśli chodzi o posiadany sprzęt w domu to nie mam nic. Dlatego jest to dla mnie trudne. Mam bardzo podstawową wiedzę.
Dziękuję za wskazówkę dot. Duala.
Rozważałam tez Denona np. DP 300F
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2364
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Pierwszy gramofon

#14

Post autor: Lukasz31 »

Za 1500 można już kupić spoko zestaw na start.
Przyzwoity gramofon, wzmacniacz z wejściem Phono i kolumny podstawkowe.
Później dokupisz sobie CD i masz fajny komplet :D
Odpuść sobie tego DP300f.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 943
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Pierwszy gramofon

#15

Post autor: pablos »

Hanna pisze:
11 mar 2023, 11:51
300F
Powtórzę to co Łukasz napisał - odpuść sobie , ten gramiak tylko jakoś wygląda reszta to szkoda mówić
...
ODPOWIEDZ