Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#1

Post autor: Squonk_94 »

Cześć

jestem w posiadaniu kilku vinyli i zacząłem myśleć o zakupie gramofonu. Myślałem o czymś takim:

https://www.q21.pl/pro-ject-primary-e-b ... o5EALw_wcB

Wyglądem zwłaszcza mi odpowiada. Wzmacniaczem jest Denon 3700 - według instrukcji jest on przygotowany na wkładki MM.
https://manuals.denon.com/AVRX3700H/NA/ ... mmffxv.php

Czekając na aktywację konta zacząłem przeglądać forum i z tego co wyczytałem gramofon typu podanego przeze mnie jest raczej odradzany.
Nie mam nic przeciwko gramofonowi używanemu - jednak pewnie pula odpowiadających mi wizualnie będzie mała, do tego musiałoby to wyglądać tak że kupię od kogoś zaufanego. Jakiegoś serwisu który profesjonalnie się zajmuje gramofonami i ma renomę na forum.
Odsłuchu pewnie będę dokonywał raz w miesiącu - ma to być tylko dodatek. Chciałbym taki gramofon przy którym nic się nie będzie psuło/zużywało. Bezobsługowy - jeśli tak się nie da to dajcie znać.

Na ten cel prawie na pewno nie wydam więcej niż 2000zł, a perfekcyjnie wolałbym jakieś 500zł - ta kwota mniej więcej pokazuje moje chęci co do gramofonu - jestem ciekaw bo nigdy nie miałem styczności, ale jednocześnie mam sporo obaw co do wygody rozwiązania.

Jeśli ktoś będzie chętny nakreślić mi swój punkt widzenia na tę sprawę to sporo ułatwi ewentualną decyzję. Mogę też po prostu sprzedać płyty i nigdy już o vinylu nie pomyśleć...
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#2

Post autor: Piterski »

Może masz możliwość odwiedzić kogoś znajomego, kto ma gramofon i zobaczyć z czym to się je?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#3

Post autor: Squonk_94 »

Niestety zupełnie nie mam :)
Jestem z centralnej Polski - może ktoś coś?
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#4

Post autor: Squonk_94 »

To może dorzucę kilka konkretnych pytań:
1. czy wystarczy że kupię gramofon z wkładką MM i mogę grać? Nie potrzebuję przedwzmacniacza?
2. Czy taki gramofon to ok wybór?
- https://www.q21.pl/audio-technica-at-lp3xbt-bialy.html

Używane:
- https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramo ... -td166-mkv
- https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramo ... -pt-1010um
- https://allegrolokalnie.pl/oferta/denon ... ofon-shure - ogólnie ten Pan jest niedaleko mnie - może ktoś coś od niego kupował i może się wypowiedzieć?

3. Jakiej jakości dźwięku mogę oczekiwać z takiego zestawu? Będzie to dużo słabsze niż streaming? Bo obawiam się że jakość będzie podobna do kaset magnetofonowych i po prostu dźwiękowo będzie na tyle słabo że nie będę nawet tego chciał włączać.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6636
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#5

Post autor: konrads0 »

To warto przeczytać.
viewtopic.php?f=46&t=6409&p=392093&hili ... 87#p392093
Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Chciałbym taki gramofon przy którym nic się nie będzie psuło/zużywało. Bezobsługowy
Nie da się, czy w ogóle takie urządzenia istnieją?
Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 15:56
Jakiej jakości dźwięku mogę oczekiwać z takiego zestawu? Będzie to dużo słabsze niż streaming? Bo obawiam się że jakość będzie podobna do kaset magnetofonowych i po prostu dźwiękowo będzie na tyle słabo że nie będę nawet tego chciał włączać.
Będzie inaczej. Nawiasem mówiąc, to muzyka z taśmy też może brzmie rewelacyjnie.

Tak, jak @Piterski wspomniał dobrze byłoby posłuchać u "kogoś".
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#6

Post autor: Squonk_94 »

Zapoznałem się z tematem i decyzja podjęta. Kupuje nowy. Jest tu gdzieś temat polecanych nowych gramofonów? Widziałem że ktoś polecał tania AT oraz ProJect jest w miarę. Coś więcej?
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#7

Post autor: syko »

Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Cześć

jestem w posiadaniu kilku vinyli i zacząłem myśleć o zakupie gramofonu. Myślałem o czymś takim:

https://www.q21.pl/pro-ject-primary-e-b ... o5EALw_wcB


Cześć.
Znajomy używa od pięciu lat Pro Jecta, tylko nie wiem jakiego. Podstawowy model z Ortofonem OM5(MM). Bardzo prosty, paskowonapędowy gramofon - zero automatyki. (co doceniam) Zmianę obrotów zapodaje się poprzez ręczne przełożenie paska na kółku silnika, antyskating - ciężarek na żyłce w trzech pozycjach, nacisk przeciwagą, koszyk zintegrowany z ramieniem, cienka mata filcowa i może coś jeszcze czego nie pamiętam. Regulacji obrotów z wierzchu raczej nie było. :think:
Znajomy bardzo sobie go chwali za prostotę i słucha płyt z zadowoleniem, a że słucha przez przedwzmacniecz też ProJecta na głośnikach komputerowych to w sumie nic mi do tego. ;)
W tym ogłoszeniu co podałeś nie znalazłem informacji o wkładce ani antyskatingu.
Aha, po około trzech latach słuchania jednej płyty dziennie warto zmienić już zużytą igłę na OM10 na przykład, która jest dostępna w normalnej cenie.

Dodam że doczytałem iż gramofon bazuje na wkładkach Ortofon OM, czyli na sto procent OM5 bo najtańsza.
;)
Główne cechy:
- Szybka i prosta instalacja i obsługa
- Fabrycznie ustawione ramię bez potrzeby dodatkowej kalibracji
- Akrylowa pokrywa w zestawie
- Silnik AC 230 V
- Wyjątkowe brzmienie
- Wyprodukowany w Europie
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#8

Post autor: Squonk_94 »

Nie wiem czy szydzisz czy piszesz serio. Będzie śmigał z moim Denonem 3700?
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#9

Post autor: zelazny »

Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Chciałbym taki gramofon przy którym nic się nie będzie psuło/zużywało. Bezobsługowy


Bezobsługowy, czyli full automat to z lenistwa czy wygody użytkowania?
Ten Pro-Ject odpada.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#10

Post autor: zbyszek1982 »

Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Cześć

jestem w posiadaniu kilku vinyli i zacząłem myśleć o zakupie gramofonu. [...]

Jeśli ktoś będzie chętny nakreślić mi swój punkt widzenia na tę sprawę to sporo ułatwi ewentualną decyzję. Mogę też po prostu sprzedać płyty i nigdy już o vinylu nie pomyśleć...
Cześć,

nie pisałem tu dawno, ani nie planuję na dłużej wracać. Co jakiś czas pojawiają się posty podobne do Twojego, wiec postanowiłem wrzucić swój kamyczek.

W mojej prywatnej opinii, wchodzenie dzisiaj w gramofon jest zupełnie bez sensu. Wiem, wiem, renesans winyla, powrót dawnej mody i ogólny szał.
Dobry czas na wejście w gramofony i winyle to był 10-15 lat temu. Wtedy można było kupić niezłej klasy używany sprzęt za niewielkie pieniądze i było go na rynku wtórnym dużo. Co więcej, fajne zachodnie wydania płyt winylowych były do dostania za grosze, a ludzie często też wyprzedawali swoje kolekcje, bo przechodzili na CD lub DAC z plikami. Wtedy było warto.

Dzisiaj, nie za bardzo. Oferta używanych gramofonów na rynku to blady cień tego co można było dostać jeszcze kilka lat temu, a ceny są zupełnie absurdalne, można wręcz powiedzieć, że w gramofoniarstwie mamy hiperinflację. Nowe gramofony, takie które warto w ogóle rozważyć, startują od 3,5-4k plus wkładka i nie dostaniesz za te pieniądze nie wiadomo czego. Do tego jeszcze preamp, itd.

Budżetowy odtwarzacz CD za 1-1,5k (nowy) dźwiękowo rozwali w drzazgi większość gramofonowych wynalazków za dużo większe pieniądze, wyższej klasy odtwarzacz robi kuku gramofonom często kilkukrotnie droższym. Sam mam odtwarzacz CD za niecałe 3k (kupiony nowy w sklepie dwa lata temu), który tak naprawdę niewiele ustępuje mojemu żródłu analogowemu, które w sumie (gramofon, ramię, wkładka, trafo) jest warte jakieś 10-12k (po dzisiejszych cenach). A w dzisiejszych czasach, to wcale nie jest tak znowu dużo. Są tu forumowicze co mają droższe wkładki.

To tylko jedna strona medalu. Druga to płyty. Ile chcesz ich mieć? Winyle są oczywiście super. Piękne okładki, "namacalny" nośnik, który daje Ci tę całą "celebrację" i tym podobne bzdety :lol:
Jakość współcześnie tłoczonych płyt bywa średnia, dobre wydania są drogie, dzisiaj 150zł za dobrej jakości wydanie to norma. Płyty z rynku wtórnego, zwłaszcza jakieś faktycznie wartościowe, bo nie piszę tu o radzieckich tłoczeniach "dip parpl" ze śmietnika, to tak naprawdę podobny, a często wyższy koszt. Oczywiście można uprawiać śmietnikozę i zapełniać półki bezwartościowym, porysowanym szmelcem, którego się kiedyś z trudem pozbędziesz za 1% tego co zapłaciłeś w "komisie płytowym". :dance:

Kupowanie gramofonu, żeby słuchać na nim kolekcji dziesięciu płyt jest bez sensu. Jak chcesz budować sensowną kolekcję, to nie ma się co pchać w "tanie gramofony", bo się będziesz tylko wkurwiał.

Zrobiłem sobie teraz szybką wycenę swojego audio, gra mi w salonie sprzęt za jakieś 20k. To w świecie audio nie jest niewiadomo co, bo mam znajomych, którzy wydają więcej na pojedyncze komponenty. Clue programu stoi na półkach, bo moje płyty wg. discogs są warte jakieś 60-80k, a nie mam jakiejś wielkiej kolekcji (jakość, nie ilość). Nośniki z muzyką kosztowały kilka razy więcej niż sam sprzęt. Wiadomo, że nie kupiłem tego za jednym zamachem, tylko zbierałem latami, podobnie jak sprzęt. Chciałem tylko pokazać, że jak chcesz mieć fajny sprzęt i wartościową kolekcję płyt to to nie są niewielkie wydatki, a przez lata uzbiera się kwota, za którą niejedna żona poda swojego małżonka o rozwód. :lol:

Paradoksalnie, jeżeli przede wszystkim zależy Ci na słuchaniu muzyki, lepiej wejść w jakiś streamer i wykupić sobie subskrypcję w spotify, tidal, czy apple music. Wyjdzie taniej, a pod wieloma względami niekoniecznie gorzej. Ja sam 90% muzyki słucham przez apple music w samochodzie i na słuchawkach bluetooth w pracy, taka smutna prawda :whistle: W domu nie mam często czasu lub nastroju, żeby włączyć audio i sobie posłuchać. Dlatego często zastanawiam się, czy kupowanie tego wszystkiego miało jakikolwiek cel poza zaspokojeniem własnego ego i wrodzonej potrzeby zbieractwa. :roll:

Jeżeli masz czas i zasoby finansowe, to gramofon może i ma sens (wciąż niewielki), ale z tego co piszesz, że to ma być coś ekstra do posłuchania od wielkiego dzwonu, to szkoda marnować czas i pieniądze. Lepiej od tego wielkiego dzwonu idź ze swoją lepszą połową na jakiś fajny koncert, na kolację w drogiej knajpie, albo dołóż do wakacji. Będziesz miał co wspominać. Po co Ci się mają te plastikowe kółka kurzyć na półkach.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#11

Post autor: Squonk_94 »

zelazny pisze:
18 paź 2022, 19:05
Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Chciałbym taki gramofon przy którym nic się nie będzie psuło/zużywało. Bezobsługowy


Bezobsługowy, czyli full automat to z lenistwa czy wygody użytkowania?
Ten Pro-Ject odpada.
Niekoniecznie automatyczny. Model manualny zupełnie mi nie przeszkadza. Pod pojęciem bezobsługowy mam na myśli taki przy którym nie muszę co pół roku czegoś wymieniać i dbać jakiś szczególnie.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#12

Post autor: Squonk_94 »

zbyszek1982 pisze:
18 paź 2022, 19:16
Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 10:43
Cześć

jestem w posiadaniu kilku vinyli i zacząłem myśleć o zakupie gramofonu. [...]

Jeśli ktoś będzie chętny nakreślić mi swój punkt widzenia na tę sprawę to sporo ułatwi ewentualną decyzję. Mogę też po prostu sprzedać płyty i nigdy już o vinylu nie pomyśleć...
Cześć,

nie pisałem tu dawno, ani nie planuję na dłużej wracać. Co jakiś czas pojawiają się posty podobne do Twojego, wiec postanowiłem wrzucić swój kamyczek.

[...]
Nie chcę robić kolekcji vinyle, nie chce słuchać ich na codzien.
Słuchał będę pewnie raz w miesiącu dwie płyty.
Kolekcje przewiduje na około 20 albumów. Ma to być rodzaj celebracyjnego słuchania muzyki.
Wiem ze żaden gramofon i najlepsze płyty nie mają podejścia jakościowo do mojego obecnego zestawu. Jestem świadom tych wszystkich wad. Po prostu zawsze chciałem mieć okładki płyt w ramkach. Vinyle idealnie się do tego nadają ze względu na format. A skoro już są te płyty to czemu by ich nie posłuchać. Jeśli da się relatywnie niskim kosztem kupić coś co nie będzie denerwowało a jednocześnie uszy nie będą krwawiły to właśnie takiego czegoś szukam.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#13

Post autor: syko »

Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 18:58
Nie wiem czy szydzisz czy piszesz serio. Będzie śmigał z moim Denonem 3700?
Serio napisałem. Denon ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy więc tak.
Jak kupisz w sieci to zawsze masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny. Pograsz, posłuchasz, a jak nie podejdzie to zwrócisz.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#14

Post autor: Squonk_94 »

Czy ta AT będzie szczególnie lepsza niż tani ProJect?
https://www.tophifi.pl/gramofony/gramof ... w50pb.html
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#15

Post autor: syko »

Squonk_94 pisze:
18 paź 2022, 19:41
Czy ta AT będzie szczególnie lepsza niż tani ProJect?
https://www.tophifi.pl/gramofony/gramof ... w50pb.html
Nie.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
ODPOWIEDZ